Ako premôcť horúčku, aby nepremohla vaše dieťa?

17. 6. 2016 · 3 minúty na prečítanie

Prečítajte si, ako znížiť deťom vysokú teplotu. 

PharmDr. Zdenka Bartošová
PharmDr. Zdenka Bartošová
Ako premôcť horúčku, aby nepremohla vaše dieťa?

Teplota u detí môže mať rôzne príčiny. Existujú preto rôzne spôsoby jej riešenia. Ale rozlišujete, kedy ide o zvýšenú teplotu a kedy je to už horúčka? A viete ako ich zvládať?

Horúčka je obranná reakcia organizmu. Telo sa tak zbavuje škodlivých látok. Býva príznakom vírusových, bakteriálnych ochorení, objavuje sa pri úpale, fyzickej a psychickej námahe. Môže sprevádzať očkovanie, prerezávanie zúbkov, poznáme aj cestovateľskú horúčku. Rozlišujeme zvýšenú teplotu (37, 5 - 38, 5°C) a horúčku, o ktorej hovoríme, ak teplota presiahne 38, 5°C.

Pri zvýšenej teplote sa aktivujú obranné mechanizmy organizmu. Súčasne sa spomaľuje rast a rozmnožovanie mikroorganizmov, preto je prospešná. Malé deti znášajú horúčku pomerne dobre. Jej liečba by sa mala začať až pri teplote nad 38,5°C, čo zodpovedá rektálnej teplote 39°C u dojčiat a batoliat. Výrazne zvýšená teplota môže byť nebezpečná, hrozí pri nej dehydratácia a kŕče. Pri hodnote nad 41°C prestáva plniť svoju úlohu, naopak potláča imunitnú odpoveď, poškodzuje nervový systém a zvyšuje záťaž srdca. Teplotu do 38°C nezrážame liekmi, zabezpečujeme len pravidelný príjem tekutín a naštartujeme imunitu podávaním probiotík.

Prvá pomoc bez liekov

Teplotu znižujeme, ak sa dosiahne hodnota 38, 5°C a najmä, ak sa prekročí 40°C. Nezrážame však za každú cenu, postačí hodnota pod 38°C. Dieťaťu zabezpečíme pokoj na lôžku a odstránime prebytočné oblečenie. Dbajme na pravidelné dopĺňanie tekutín, pretože bez dostatočnej hydratácie budú snahy o zníženie teploty neúčinné a podávanie liekov s obsahom ibuprofénu sa stáva nebezpečným. Vhodné sú ovocné čaje a riedené ovocné šťavy. Deťom od dvoch rokov môžeme podávať aj minerálky izbovej teploty.

Najvhodnejšou metódou zrážania teploty sú studené obklady a zábaly. Uterák namočíme do vlažnej vody, vyžmýkame a obtočíme ním dieťaťu trup. Následne ho zakryjeme suchou plachtou, aby bol zabezpečený odvod sálajúceho tepla. Zábal sa nechá pôsobiť 10 minút. Opakuje sa 2 až 3-krát po sebe. Dieťa je možné tiež rýchlo osprchovať vlažnou vodou, osušiť a prikryť suchou plachtou. Ak má však dieťa studené končatiny, zábaly nedávame.

Pri rektálnej teplote nad 39°C môžeme použiť trenie vlažnou špongiou. Na pokožke sa tak vytvára jemný tekutý film, ktorý jej odoberá teplo a následne sa odparuje. Po odparení postup zopakujeme. Trenie sa odporúča najmä pri  precitlivenosti na lieky znižujúce teplotu. Účinkuje dobre u detí do 3 mesiacov a tiež po slnečnom úpale.

Znižovanie teploty pomocou liekov

Lieky začíname podávať až keď teplota prekročí 38,5°C. O vhodnosti liekov, liekovej formy (čapíky, tablety, suspenzie), veľkosti dávky a frekvencii podávania sa poraďte s lekárnikom, prípadne postupujte podľa inštrukcii v príbalovom letáku. Lieky s obsahom paracetamolu majú rýchlejší nástup účinku. Môžete sa tiež stretnúť s odporúčaním striedať paracetamolové a ibuprofénové lieky, avšak vhodnosť tohto postupu nie je jednoznačná. Hrozí tiež ukladanie toxických látok v tele dieťaťa a najmä riziko predávkovania, preto je potrebné dodržiavať minimálne časové odstupy medzi jednotlivými dávkami.     

Je dôležité uvedomiť si, že hlavným dôvodom podávania týchto liekov nie je znižovanie teploty, ale zbavenie bolesti a zlepšenie komfortu dieťaťa.  Ak sa však stav zhorší a pri teplotách nad 40°C , je nutná okamžitá lekárska pomoc.

Ďalšie články k téme Ako premôcť horúčku, aby nepremohla vaše dieťa?

O autorovi
PharmDr. Zdenka Bartošová
PharmDr. Zdenka Bartošová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Zdenka Bartošová
PharmDr. Zdenka Bartošová
Čítať viac od autora