Ktoré opaľovacie krémy fungujú okamžite a od akého veku sú vhodné? Radí odborníčka

15. 7. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Detská pokožka je mimoriadne zraniteľná voči slnečnému žiareniu. Preto je nevyhnutné, aby sme ju chránili pomocou kvalitnej slnečnej kozmetiky. Avšak, výber tej správnej je kľúčový.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ktoré opaľovacie krémy fungujú okamžite a od akého veku sú vhodné? Radí odborníčka

Detská pokožka je na slnko  mimoriadne citlivá. Odborníci ju preto odporúčajú chrániť všetkými možnými  prostriedkami, vrátane kvalitnej slnečnej kozmetiky. Ktorá je tá naj pre vaše dieťa?

Či už trávite leto pri mori, na horách alebo na detskom ihrisku, nezabúdajte na poctivé natieranie vašich najmilších opaľovacím prostriedkom. Najlepšie takým, ktorý citlivú detskú pleť nepodráždi, ba naopak, spoľahlivo ju ochráni pred spálením. Na výber máte z veľkého množstva prípravkov rôznych konzistencií a s obsahom minerálnych (fyzikálnych) alebo organických (chemických) filtrov. Ak vás zaujíma, podľa čoho by ste mali vyberať ten správny produkt pre vášho drobca, čítajte ďalej.

Tieto zásady určite dodržiavajte

„Detská pokožka je tenšia, citlivejšia a horšie reaguje na slnko, preto platí zásada, že deti do troch rokov  sa nemajú opaľovať vôbec. To znamená, že ich pokožka by nemala byť  vystavovaná priamemu slnečnému žiareniu za žiadnych okolností“, upozorňuje Veronika Blahová, špecialista pre dermoporadenstvo Dr. Max.

 

Prirodzene, deti sú mimoriadne živé a pohyblivé, preto nie je možné udržať ich počas slnečných dní iba v tieni. „V súvislosti s detskou pokožkou sa treba správať obzvlášť zodpovedne, čo znamená, že v čase medzi 10:00 a 16:00 by nemali tráviť čas vonku, respektíve na priamom slnku. Deti chránime aj funkčným oblečením s SPF, klobúčikom a netreba zabúdať ani na slnečné okuliare, a to už od šiestich mesiacov“, vysvetľuje odborníčka.

Kedy je potrebné dieťa natrieť krémom?

Slnko sa odráža od budov, asfaltu, trávy, piesku, a samozrejme od vody. Odborníci preto odporúčajú natierať deti každý deň a spraviť z toho bežný rituál, ako je napríklad čistenie zubov. Tento zvyk treba praktizovať aj v dňoch, kedy je vonku zamračené, slnko totiž opaľuje aj v tieni.

Krém treba na kožu nanášať opakovane. Ak sa dieťatko kúpe vo vode, po vysušení je vhodné ochranu reaplikovať. Tá sa totiž z tela zotiera potom, vodou alebo mechanickým otieraním o oblečenie či uterák. Ak chodí váš drobec do škôlky, natrite ho doma hneď ráno a krém mu pribaľte do batôžka, aby ho mohli znovu použiť pani učiteľky.

Výhoda minerálnych filtrov spočíva okrem iného aj v tom, že sú na koži dobre viditeľné, takže viete odhadnúť, či vaše dieťa ešte chráni vrstva krému alebo je nutné natrieť ho znovu. V letných mesiacoch by ste mali poctivo „mazať“ aj v podvečerných hodinách, kedy je slnko stále pomerne silné. Vo všeobecnosti sa odporúča natierať sa opaľovacím prípravkom každé tri hodiny.

Aký krém je najvhodnejší?

Minerálne filtre si treba predstaviť ako veľké častice, ktoré sa do vnútorných vrstiev kože nedostávajú, takže sú vhodné aj pre mimoriadne citlivú detskú pokožku, vrátane atopickej. Navyše, fungujú ako „štíty“, ktoré slnečné žiarenie priamo odrážajú od kože preč, preto sa považujú za najrýchlejšie fungujúce ochranné prostriedky. Prípravky s obsahom minerálnych filtrov sa odporúčajú pre tie najmenšie deti už od šiestich mesiacov, keďže ich chránia spoľahlivo, okamžite po nanesení a riziko podráždenia kože tu prakticky neexistuje.

 

Pre staršie deti je vhodná kombinácia oboch filtrov, keďže sa s takouto formou pracuje lepšie, nezanecháva na koži biely povlak a v prípadne potreby ju zvládnu rozotrieť aj deti.

Je len na vás, akú konzistenciu si zvolíte – prípravky určené pre detskú pokožku existujú v podobe opaľovacieho mlieka, peny, spreja alebo tyčinky, ktorú môžete použiť na horšie dostupné miesta, ako sú rôzne záhyby, ale aj pery či nos.

Prípravky URIAGE Bariésun sú určené pre najjemnejšiu detskú pokožku. Obsahujú najmodernejšie filtre slnečnej ochrany, ktoré podliehajú prísnej kontrole, sú dermatologicky testované a navyše nepoškodzujú morský ekosystém. Opaľovacie prípravky URIAGE Bariésun poskytujú komplexnú ochranu pred UVA a UVB žiarením a účinne zabraňujú vysušovaniu pokožky.

Neverte mýtom

Deti treba pred odchodom z domu vždy natrieť, a to aj v prípade, že sa budete zdržiavať v tieni, vonku je zamračené alebo plánujete byť na slnku iba krátku chvíľu. Zabúdať by ste nemali ani na „kočíkové“ deti. Existujú rôzne striešky a slnečníky, ktoré zabránia slnečným lúčom preniknúť na citlivú pokožku. „V posledných rokoch sa stretávame s prípadmi, že mamičkám sa deti spálili práve počas kočíkovania, čo považujeme za veľký problém nielen z hľadiska zdravia kože, ale tiež kvôli možnému prehriatiu dieťatka“, upozorňuje Veronika Blahová.

Koža je pamäťový orgán a pamätá si akékoľvek podráždenie či poranenie. Do tejto kategórie patrí  aj spálenie slnkom. „Deti by mali byť biele a tvrdenie, že zdravá pokožka má byť opálená, je dávno vyvrátený mýtus“, dodáva Veronika Blahová. Medzi ďalšie omyly patrí presvedčenie, že opaľovací krém zabraňuje vytváraniu vitamínu D v detskom tele. „Aj ľudia, žijúci v južných krajinách, trpia nedostatkom tohto vitamínu, preto rozhodne odporúčam dopĺňať ho radšej prostredníctvom výživového doplnku a kožu poriadne natrieť opaľovacím krémom“, konštatuje odborníčka.

 

Ďalšie články k téme Ktoré opaľovacie krémy fungujú okamžite a od akého veku sú vhodné? Radí odborníčka

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora