Keď deti krvácajú: Ako na ošetrenie rany?

24. 11. 2022 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 3 minúty na prečítanie
  • prvá pomoc
Poranenia u detí. Ako poskytnúť prvú pomoc?

 

Spadla hruška zelená, rozbila si kolená... Tak začína známa detská riekanka. Namiesto hrušiek sú to často deti, ktoré spadnú, pošmyknú sa a skončia s rozbitým a krvavým lakťom či kolenom. Podľa odborníka je krvácanie najčastejšie a najbežnejšie poranenie. Doktor Jozef Kőppl vám poradí, ako na ošetrenie vonkajšieho krvácania a aké pomôcky budete k tomu potrebovaťAk sa stane v obývačke či na dvore vášmu dieťaťu nehoda, kľúčové je rozoznať, či krváca zvnútra alebo zvonku. Zatiaľ čo vonkajšie krvácanie vidno hneď, pri vnútornom to tak byť nemusí. V prípade vnútorného krvácania sa stav poraneného dieťaťa zhoršuje a objavia sa známky šoku. Pri podozrení na tento typ poranenia rýchlo vyhľadajte lekára alebo privolajte Záchrannú zdravotnú službu.

Dieťaťu s drobnou tržnou alebo reznou ranou by ste mali vyčistiť a prekryť rany, pomôže to zastaviť krvácanie a ochráni pred vniknutím baktérií. Hlboká rana sa prejaví silnejším krvácaním a čo najskôr musíme zabrániť ďalším stratám krvi. Napokon treba vyhľadať lekára.

Krvácajúce poranenie je stresujúce pre dieťa i jeho rodičov, no panika nič nevyrieši. Pamätajte, že ak zachováte pokoj, „prenesiete“ to aj na vášho drobca. Upokojíte ho aj obľúbenou plyšovou alebo inou hračkou. 

Zastavte sa za lekárom aj v prípade, keď stále krv vyteká z rany alebo máte nejasnosti o krvácaní. Ako si poradiť pri rôznych typoch rán v domácom prostredí, čo má obsahovať domáca lekárnička a aké alternatívne spôsoby ošetrenia existujú, vysvetlí v pokračovaní nášho seriálu PRVÁ POMOC PRE NAJMENŠÍCH doktor Jozef Kőppl v najnovšom videu.
BabyClub Dr.Max je aj na sociálnych sieťach
Ďalšie články k téme Keď deti krvácajú: Ako na ošetrenie rany?