Poruchy príjmu potravy u adolescentov: čo by mal vedieť každý rodič

25. 11. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Psychiku detí ovplyvňujú nereálne ideály krásy, denne prezentované na sociálnych sieťach. Nečudo, že mladých pacientov s poruchami príjmami potravy neustále pribúda.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Poruchy príjmu potravy u adolescentov: čo by mal vedieť každý rodič

Nedostatok pohybu v kombinácii s nevhodnou stravou čoraz viac ohrozuje zdravie našich detí. Ich psychiku zároveň ovplyvňujú nereálne ideály krásy, denne prezentované na sociálnych sieťach. Nečudo, že mladých pacientov s poruchami príjmami potravy neustále pribúda.

Posadnutosť tou „správnou“ hmotnosťou dnes postihuje milióny tínedžerov po celom svete, no najviac ohrozenou skupinou sú jednoznačne dievčatá. Tie predstavujú až 90 % prípadov. Dospievajúci chlapci však nie sú výnimkou – dokonalé telo sa väčšinou snažia dosiahnuť nutkavým cvičením a prísnou diétou. Ako spoznáte, že má vaše dieťa nezdravý vzťah k jedlu?

Príčiny vzniku porúch príjmu potravy u detí

Vo všeobecnosti sa predpokladá, že spúšťačom problémov so stravovaním u detí a mládeže je súhrn viacerých rizikových faktorov, ako sú psychická zraniteľnosť, povaha, spoločenské prostredie, vek či rodinné zázemie a vzťahy. Práve rodina býva veľmi silným pôvodcom ochorenia. Problematické môžu byť na prvý pohľad nevinné poznámky, ktoré dokážu závažne narušiť detské sebavedomie.

Výživu detí a mládeže podľa odborníkov ovplyvňuje skutočnosť, aký postoj k jedlu majú ich rodičia. Pokiaľ je slovo diéta vo vašom každodennom slovníku, nemožno sa čudovať, že si vaši potomkovia začnú v skorom veku deliť potraviny na zakázané a povolené.  Posadnutosť kalóriami a cvičením, ako aj opačný extrém, kedy sladkosti slúžia ako odmena, úplatok alebo liek na smútok či bolesť, znemožňujú deťom budovať si zdravé stravovacie návyky.

Častým motívom, a to hlavne u tínedžerov, je tiež túžba páčiť sa svojmu okoliu a priblížiť sa svojim idolom. Nadmerné cvičenie a odopieranie si potravy predstavujú najľahší spôsob, ako to dosiahnuť. Mentálna anorexia, bulímia či záchvatové prejedanie sa v súčasnosti dotýkajú stále mladších ročníkov. Prvé prejavy môžete zbadať už u školákov na prvom stupni základných škôl. Rizikové sú najmä deti, ktoré športujú profesionálne, malé tanečnice, baletky alebo modelky.

Varovné signály porúch príjmu potravy

Tínedžeri s poruchou príjmu potravy väčšinou popierajú, že s nimi niečo nie je v poriadku. V skutočnosti ich snaha mať svoje telo neustále pod kontrolou vedie do stavov úzkosti, depresie a rýchlych zmien nálad. Zvyčajne sú veľmi citliví na kritiku a môžu sa dokonca začať strániť svojich najbližších a priateľov. Pozornosť by ste mali zvýšiť najmä v prípade, ak si na svojom dieťati všimnete niektorý z nasledujúcich prejavov:

 

Mentálna anorexia, bulímia: varovné príznaky u dospievajúcich
  • Skreslená predstava o vlastnom tele
  • Prehnaný záujem o vonkajší vzhľad
  • Časté cvičenie a hyperaktivita
  • Vynechávanie viacerých jedál, znižovanie porcií
  • Skrývanie alebo zhromažďovanie potravín
  • Časté váženie
  • Extrémne zmeny hmotnosti (chudnutie alebo priberanie)
  • Poruchy spánku
  • Tráviace ťažkosti, zápcha
  • Poškodenie zubnej skloviny, vrátane zubných kazov
  • Vypadávanie vlasov
  • Strata menštruácie
  • Agresivita, záchvaty hnevu
  • Strata záujmu o priateľov, koníčky, rodinu
Čo môže urobiť rodič?

Čo môže urobiť rodič?

Zamerať sa na včasnú prevenciu a začať s budovaním zdravého životného štýlu predovšetkým u seba. Zapájajte dieťa do športových aktivít a ukazujte mu radosť z pohybu bez zbytočného stresu. Vysvetľujte mu zásady zdravého stravovania, ako aj prirodzené zmeny, ktoré jeho telo čakajú počas dospievania. Zároveň sa vyvarujte rečiam o chudnutí a negatívnym prívlastkom smerom k vlastnému telu – dieťa si tieto poznámky často privlastňuje.

 

Pokiaľ ste si všimli, že váš potomok pribral zopár kíl, rozhodne z toho nerobte žiadnu drámu. Vyvíjajúce telo sa neustále mení a nie je na tom nič nezvyčajné. Rozhodne mu nevylučujte zo stravy žiadne zložky, potrebuje ich pre svoj zdravý rast a vývoj. Oveľa lepšou cestou je navýšiť jeho denný výdaj pohybovými aktivitami. Dôležité je tiež prebrať spolu obsah, ktorý sleduje na sociálnych médiách, aby si ho v žiadnom prípade nebral ako svoj vzor. Vhodné je poradiť sa s lekárom alebo odborníkmi na poruchy príjmu potravy.

Odborná pomoc a liečba

Jednoduchá liečba bohužiaľ neexistuje. Každý prípad je individuálny – kým niekomu stačí podpora rodiny a zmena stravovacích návykov, u iného vedie laická domáca liečba k predĺženiu ochorenia. Neliečenie porúch príjmu potravy si okrem vážnych zdravotných rizík so sebou nesie aj veľkú psychickú záťaž, ktorú si dieťa prenáša do dospelosti a svojich budúcich vzťahov.

Liečba anorexie a bulímie by mala zahŕňať pomoc lekára, psychológa, gastroenterológa a nutričného poradcu. Zvyčajne prebieha ambulantne, v nutných prípadoch odborník odporučí pobyt v nemocnici. Jej úspešnosť závisí od najmä od motivácie pacienta. Nestačí len pribrať na váhe alebo začať „normálne“ jesť - porucha príjmu potravy ukrýva hlbšie emočné problémy, ktoré sa riešia formou psychoterapie a často si vyžadujú účasť rodiny.  

S cieľom pomáhať deťom s diagnózou PPP a ich rodičom, vznikol na Slovensku projekt Chuť  žiť. Okrem množstva informácií tam nájdete spoľahlivé rady, ako liečbu účinne podporiť, psychologické poradenstvo, denné stacionáre, a tiež priame kontakty na odborníkov.


Ďalšie články k téme Poruchy príjmu potravy u adolescentov: čo by mal vedieť každý rodič

  • Ako večer rýchlo zaspať?

    Ako večer rýchlo zaspať?

    · 3 minúty na prečítanie
    Problémy so zaspávaním sú pomerne časté. Ako si pomôcť a po čom siahnuť pre rýchlejšie zaspanie?
  • Ako premôcť stres?

    Ako premôcť stres?

    · 3 minúty na prečítanie
    Stres sa stáva čoraz častejšou civilizačnou výzvou, s obrovským vplyvom na naše zdravie a pohodu. Jeho negatívne účinky môžu prispieť k vzniku rôznych zdravotných problémov. Ak sa pýtate, ako s ním bojovať, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako zmierniť jeho dopad.     
  • Aký je význam omega-3 mastných kyselín?

    Aký je význam omega-3 mastných kyselín?

    · 3 minúty na prečítanie
    Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny sú nevyhnutné pre naše zdravie, avšak telo ich samo nevytvára, preto je potrebné ich prijímať v potrave.Rewrite 
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora