Ako večer rýchlo zaspať?

9. 9. 2016 · PharmDr. Michal Trgo · 4 minúty na prečítanie
 • spánok
 • zdravý životný štýl
 • duševné zdravie

Prečo cez deň zaspávate v práci a večer chodíte po izbe sem a tam? Koľko ovečiek by ste mali večer spočítať, kým zaspíte?

Práca. Nákupy. Zajtrajšie raňajky. Opäť práca. Nemôžem zaspať, jednu myšlienku razom strieda druhá. Ak aj vy zaspávate každý večer podobne, rozhodne by ste pri čítaní tohto článku nemali zatvárať oči.

Kam odišiel môj spánok?

Kým novorodenci spia priemerne 20 – 22 hodín, dospelý človek si vystačí aj so 6 – 8 hodinami spánku. Niektorí ľudia by boli radi, keby mohli vôbec zaspať aj na menej. Nespavosť je porucha spánku, ktorá sa prejavuje ťažkosťami pri zaspávaní, budením sa počas noci alebo včasným prebúdzaním sa nadránom. Pocit únavy po prebdenej noci nedokáže často odstrániť ani značkový matrac z reklamy.

Príčinou nespavosti môže byť nadmerný stres či iné zdravotné komplikácie ako napríklad bolesť, dýchacie ťažkosti alebo časté nočné močenie. Užívanie niektorých liekov (napríklad na liečbu chrípky), káva alebo alkohol dokážu taktiež negatívne ovplyvniť spánok.

7×25 ml, výživový doplnok
Doplňuje do tela potrebné vitamíny, minerály a aminokyseliny, ktoré posilňujú imunitný systém a obranyschopnosť organizmu.
1×1 set, výživový doplnok na spánok 7×25 ml + 14 tbl.
Doplňuje širokú škálu živín potrebných pre správne fungovanie tela a mysle. Ráno tak budete oddýchnutí, plní sily a energie.
1×50 ml
Hloh obyčajný podporuje normálnu činnosť srdca, napomáha k zníženiu vysokého krvného tlaku a súčasne pomáha k zlepšeniu prietoku krvi v srdci, ako aj pri poruchách rytmu. Červené farbivo pôsobí sedatívne, tým prispieva k normálnej funkcii nervovej a obehovej sústavy a napomáha k relaxácii a spánku.
1×40 ml, kvapky pre deti
MELATONIN PURA Junior predstavuje doplnok stravy pre deti na báze melatonínu, ktorý pomáha dobre znášať jet lag a zlepšuje zaspávanie.
1×10 ml, olej
Bio olej s postupným uvoľňovaním 100% prírodného oleja myrhy a oleja z konopy siatej (Cannabis sativa) s CBD
1×10 ml, olej
Bio olej s postupným uvoľňovaním 100% prírodného oleja myrhy a oleja medovky (Melissa officinalis)
1×30 ml
Výživový doplnok obsahuje melatonín. V tekutej forme s dávkovačom, s príchuťou pomaranča.
1×30 ml, výživový doplnok
Výživový doplnok s melatonínom, extraktom z mučenky a sladidlami.
Dať si večer tabletku na spanie? 

Urobiť si v izbe neporiadok, dať si kávu a poriadne ťažké jedlo, pracovať ešte aspoň hodinu pred spaním. Omyl! Presne takto by to nemalo vyzerať. Pri krátkodobej poruche spánku nemusí byť potrebná liečba, postačí aj osvojenie si správnych zvykov pre kvalitný spánok.

Do postele si radšej ľahnite pravidelne v rovnaký čas, nejedzte predtým ťažké jedlá a nepite nápoje s obsahom kofeínu. Napíšte si zoznam úloh na nasledujúci deň, budete zaspávať pokojnejšie a bez myšlienok na prácu. Upravte si prostredie okolo seba, snažte sa eliminovať hluk a nastavte správnu teplotu v miestnosti

Pri neúspechu vyššie spomínaných metód je možné vziať si tabletku na spanie. V lekárňach sú dostupné rôzne voľnopredajné lieky na liečbu nespavosti. Väčšina z nich obsahuje rastlinné výťažky, ktoré zmierňujú prejavy napätia a pomáhajú zaspať.

Valeriána lekárska rastie pri potokoch a na vlhkých lúkach. Zbiera sa jej podzemok s koreňmi, ktorý zlepšuje kvalitu a predlžuje čas spánku. Okrem liekov sa pridáva aj do liečivých čajov alebo sa používa vo forme tinktúr.  

Medovku lekársku nemusíte hľadať na poli, zasadiť si ju môžete aj v záhrade pri dome. Vo farmácii sa z nej pripravujú rôzne prípravky (liečivé čaje, odvary), ktoré slúžia na navodenie spánku.

Ružovkasté kvety a voňavé listy? To je jasné. Treba tu spomenúť aj mätu priepornú. Z jej listov sa získava mentol, ktorý pôsobí proti kŕčom a nadúvaniu. Účinky mäty, valeriány a medovky sa navzájom pekne dopĺňajú a ich kombinácia sa používa na zmiernenie ľahkých prechodných foriem nervového napätia a krátkodobých porúch spánku.

 

Hypericum perforatum neznie veľmi príjemne. Ešte nepríjemnejšie sú následky jeho užívania v kombinácii s liekmi, preto pri kúpe výživového doplnku alebo čaju s obsahom ľubovníka bodkovaného buďte obzvlášť opatrní.   

Melatonín je telu vlastná látka, ktorá sa uplatňuje ako regulátor spánkového rytmu. Užitie melatonínu tesne pred spaním skráti čas potrebný na zaspanie. O najvhodnejšom prípravku sa poraďte s vaším lekárnikom.

V závažnejších prípadoch môže lekár predpísať lieky na spanie, ktoré by sa však mali používať iba nevyhnutne krátke obdobie, pretože časom sa vytvára návyk a lieky strácajú svoj účinok.

Nech už vás zajtra čaká akákoľvek práca či oddych, majte na pamäti, že na niektoré rozhodnutia sa treba poriadne vyspať.

1×30 ks, doplnok výživy
Cukríky na podporu spánku.
1×60 tbl, melatonín
Melatonín, alebo tiež hormón tmy a spánku, prispieva k skráteniu času potrebného na zaspanie a tiež prispieva k zmierneniu únavy v dosledku časového posunu.
1×30 cps, lepší spánok
Výživový doplnok na lepší spánok.
1×45 cps, výživový doplnok
Funkčnosť prípravku synergicky dopĺňajú vitamíny B1, B2, B6 pre správnu činnosť nervovej sústavy a horčík, ktorý prispieva ku zníženiu únavy a miery vyčerpania.
1×90 tbl
. Pomáha pri nervozite a poruchách spánku. Nevyvoláva ospalosť, neovplyvňuje pozornosť.
1×20 cps, upokojujúce kapsuly
Liek rastlinného pôvodu, ktorý má upokojúci účinok. Zmierňuje príznaky nervového napätia. Pomáha pri nespavosti.
1×40 tbl, liek
Liek rastlinného pôvodu, ktorý má upokojúci účinok. Zmierňuje príznaky nervového napätia. Pomáha pri nespavosti.
1×37 tbl, MEDOVKA + CHMEĽ + VALERIÁNA
Doplnok výživy s obsahom rastlinných extraktov s upokojujúcim účinkom. Priaznivo pôsobí pri nespavosti, strese a úzkostných stavoch.

Ďalšie články k téme Ako večer rýchlo zaspať?

 • 12 rád, ako zvládnuť nespavosť počas pandémie

  12 rád, ako zvládnuť nespavosť počas pandémie

  · 5 minút na prečítanie
  • spánok
  • koronavírus
  • zdravotné ťažkosti
  • duševné zdravie
  Pandémia spolu s aktuálnou spoločenskou situáciou vplýva na duševné zdravie. Medzi ťažkosti často patrí aj vážna poruchu spánku, nazývanú „koronasomnia“ či „COVID-somnia“.
 • Viete si poriadne oddýchnuť? Kvalita spánku sa vám odrazí na tvári

  Viete si poriadne oddýchnuť? Kvalita spánku sa vám odrazí na tvári

  · 6 minút na prečítanie
  • spánok
  • duševné zdravie
  • pleť
  • vrásky
  Dostatok spánku sa vám okamžite prejaví na stave vašej pleti. Ako si spánok zlepšiť a prispieť tak k redukcii vrások?
 • Viete, ako podporiť svoju imunitu počas chrípkovej sezóny?

  Viete, ako podporiť svoju imunitu počas chrípkovej sezóny?

  · 5 minút na prečítanie
  • imunita
  • zdravý životný štýl
  • chrípka
  • spánok
  • zdravie
  Okrem pestrej stravy s dostatkom ovocia a zeleniny, pohybu na čerstvom vzduchu a kvalitného spánku, vyskúšajte aj tieto tipy na udržanie pevného zdravia.
PharmDr. Michal Trgo