Balíte dieťa na prázdniny či dovolenku? Nezabudnite na lekárničku

12. 7. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Či už plánujete tráviť leto doma, v horách alebo na pláži, dôležité je mať pri sebe dobre zásobenú lekárničku. Aby vám nič nezmarilo pohodu vo voľných chvíľach, nezabudnite mať po ruke osvedčené prostriedky.
 
 
 

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Balíte dieťa na prázdniny či dovolenku? Nezabudnite na lekárničku

Nech  už strávite leto doma, na horách alebo pri mori, nepodceňujte dobre vybavenú  lekárničku. Aby vám voľné chvíle nič nepokazilo, majte so sebou spoľahlivých  pomocníkov.

Skúsené mamy už poznajú pravidlo, že pokiaľ dieťaťu do batožiny pribalia aj balíček prvej pomoci, s najväčšou pravdepodobnosťou ho nikto nebude potrebovať. Ak by sa však predsa len čosi udialo, dobre vybavená lekárnička vám pomôže zachovať chladnú hlavu a vyriešiť väčšinu problémov priamo na mieste a svojpomocne. Načo si treba pri liekoch dávať pozor a čo by ste podľa odborníkov mali mať vždy pri sebe? Poradíme vám.

Základná výbava

Každá lekárnička musí obsahovať kvalitný teplomer. Najlepšie je, keď máte k dispozícii klasický i digitálny. V prípade, že máte doma malé bábätko, budete teplotu zisťovať cez konečník. Pri starších deťom sa oplatí investovať do spoľahlivého digitálneho teplomeru, ktorý viete použiť aj v noci alebo na cestách bez toho, aby ste drobca zbytočne rušili.

 

Do základnej výbavy patria nožničky, leukoplast, vata, sprej proti hmyzu a kliešťom, krém na podráždenú pokožku a alergické prejavy, kvapky do očí i uší, sprej do nosa, sirup na kašeľ a proti horúčke a takisto lieky proti hnačke a na boľavé bruško. Zloženie vašej lekárničky je dobré skonzultovať s pediatrom alebo lekárnikom a prispôsobiť ju veku vašich detí. Podrobný zoznam nájdete napríklad tu.

Na toto nezabudnite

V lete sa deťom často stáva, že ich prekvapia hnačky alebo vracanie. Môže za to zmena stravy a prostredia, vysoké teploty či znížená hygiena rúk. Pomôžu vám kvalitné probiotiká, vďaka ktorým si deti udržia dobrú imunitu na cestách a vyhnú sa mnohým zdravotným ťažkostiam. Ich užívanie nie je limitované vekom a sú vhodné aj pre novorodencov.

Rozbité koleno alebo odretý zadok od hojdačky nie sú v detskom svete ničím výnimočným. Majte preto pri sebe dezinfekciu, ktorá neštípe, no ranu dôkladne vyčistí. Pokiaľ nie je hlboká, netreba ju ničím prelepovať a za pár dní ani nebudete vedieť, že k zraneniu došlo. V prípade hlbších rán použite radšej leukoplast, ktorý zabráni preniknutiu nečistôt do kože.

Opaľovací krém je v lete základ, aj keď nie ste pri vode. 

 

Slnko opaľuje doslova všade a detská pokožka je naň mimoriadne citlivá. Ak vám zostali zvyšky krémov z minulého roka, nepoužívajte ich. Ochranný faktor časom klesá a vy sa naň nemôžete stopercentne spoľahnúť. Kvalitná detská opaľovacia kozmetika neprepúšťa slnečné lúče do kože a zároveň ju bráni proti vysúšaniu.

Pre starých rodičov

Spomeňte si, ako veľmi stresujúca bola pre vás prvá choroba vášho drobca. Rovnaký strach prežívajú aj starí rodičia, ktorí sa podujmú zobrať si k sebe vnúčatá na prázdniny. Nezáleží na tom, či ide o víkend alebo niekoľko týždňov, vždy sa môže prihodiť niečo, načo ich domáca lekárnička jednoducho nestačí.

Nespoliehajte sa preto na babkine zásoby a vybavte vaše dieťa tak, ako by ste s ním šli na výlet vy sami. Pridajte aj zoznam, čo v lekárničke nájdu, veľmi im to pomôže s orientáciou. Ušetrený čas, počas ktorého by sa vám snažili dovolať, tak môžu využiť na kúpenie zmrzliny ako bolestného. Ku každému lieku tiež napíšte presné dávkovanie a spôsob použitia.

S liekmi opatrne

Hoci sa vám zdá, že ste sirup na kašeľ kupovali nedávno, opak býva pravdou. Pri liečivách treba úzkostlivo sledovať nielen dátum exspirácie, ale tiež na ich spotrebu po otvorení. Vedeli ste, že niektoré očné kvapky treba minúť do pár týždňov? Sirupy na teplotu môžu byť náchylné na svetlo a vyššie teploty, preto ich skladujte presne podľa pokynov od výrobcu. Opatrní buďte aj s pleťovou kozmetikou, aby ste sa vyhli alergickým reakciám.

Na záver je dôležité povedať, že obsah lekárničky neslúži na hranie a rozhodne nepatrí do rúk deťom. Skladujte ju preto na bezpečnom mieste, kde deti nemajú prístup. Ak máte akékoľvek pochybnosti o zdravotnom stave vášho dieťaťa, zbytočne nečakajte a radšej kontaktujte lekára.

Ďalšie články k téme Balíte dieťa na prázdniny či dovolenku? Nezabudnite na lekárničku

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora