Deti nemajú byť opálené, varuje odborníčka

3. 7. 2020 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
 • opaľovacie krémy
 • opaľovanie
 • SPF

prečo treba deti krémovať vyšším SPF faktorom

Leto patrí k najkrajším a najobľúbenejším ročným obdobiam. Deťom začali prázdniny, nemusia sa príliš obliekať, zmrzlina je povolená aj každý deň a konečne sa môžu vyhrať do sýta! Nech už máte doma novorodenca alebo tínedžera, počas horúcich dní by ste nemali zabúdať na kvalitnú slnečnú ochranu. Je jedno, či budete pri vode, na horách alebo na ihrisku pred domom – bez nánosu opaľovacieho krému sa von proste nechodí. Aké zásady treba cez leto dodržiavať, ak sa chcete v budúcnosti vyvarovať závažným zdravotným problémom, vám v nasledujúcom článku prezradí dermošpecialistka Veronika Blahová.

KEDY JE TEN SPRÁVNY ČAS?

S ochranou detskej pokožky sa začína už od narodenia. Podľa odborníkov by sa deti do jedného roka života nemali vystavovať priamemu žiareniu vôbec a minimálne do dvoch rokov by nemali prísť do kontaktu so slnkom v exotických destináciách. Takýto drobci by sa mali zdržiavať výlučne v tieni, chránení ľahkým, prírodným oblečením a vždy prítomným klobúkom. Potrebnú dávku vitamínu D im zabezpečíte krátkym odhalením pokožky v ranných alebo podvečerných hodinách. Medzi jedenástou a pätnástou hodinou sa pred slnkom treba schovať, či už ide o dieťa alebo dospelého.

Veľa rodičov čaká s použitím slnečnej kozmetiky až na „poriadne“ leto, prípadne dieťa natierajú iba pri vode. Kedy v skutočnosti začína „sezóna opaľovacích krémov? „Pokožku si treba chrániť už od prvého slnka, teda približne od marca, kedy začína byť teplejšie, slnečnejšie, kožu viac odhaľujeme a sme s deťmi častejšie na slnku“, prízvukuje Veronika Blahová a dodáva: „Slnko rozhodne neopaľuje len pri vode. Aj bežný pobyt vonku môže na citlivej detskej pokožke zanechať stopy vo forme spálenia“.

kedy je bronz nežiaduci

NEŽIADÚCI BRONZ

Predovšetkým starí rodičia často spomínajú, ako ste v detskom veku, do bronzova opálení, trávili celé leto pri vode. No časy sa menia a intenzita škodlivých UV lúčov stúpa, rovnako ako pokročil výskum, týkajúci sa zvyšujúceho rizika rakoviny kože. „Koža je pamäťový orgán – nezabudne ani jedno spálenie, ktoré sme mali ako deti“, zdôrazňuje dermošpecialistka. Za najviac rizikové sa považujú spálenia do 15. roku života. V neskoršom veku sa absencia ochrany voči slnečnému žiareniu môže prejaviť formou fotoagingu, teda pigmentových škvŕn či vrások, ale aj v podobe nádorového ochorenia kože. „Preto si myslím, že deti by sa opaľovať nemali vôbec - ich pokožka má byť prirodzene svetlá ako v zime, tak aj v lete“, hovorí Veronika Blahová z lekární Dr.Max.

deti by nemali byť opálené

NAJČASTEJŠIE CHYBY

„Za najväčšiu chybu považujem názor, že aj malé deti treba opaľovať“, vyvracia tento silno zakorenený mýtus odborníčkaa pokračuje: „Deti prvý rok nevystavujeme slnku vôbec, ti staršie chránime vhodným odevom a fotoprotektívnym prípravkom“.  Pri jeho výbere zabudnite na malinové oleje či iné módne hity – jednoduchým testom sa sami presvedčíte, že ako ochrana pred slnkom absolútne nefungujú.

Vhodnejšie sú produkty s minerálnymi filtrami, ktoré sú lepšie tolerované a nevyvolávajú reakcie na citlivej detskej pokožke. Opaľovací prípravok na báze minerálnych filtrov na koži „vidieť“, keďže zanecháva biely film. Ten slúži ako zrkadielko a odráža UV lúče. Jeho nevýhodou je, že sa ťažšie rozotiera. Detské mlieka, ktoré kombinujú minerálne filtre s organickými, sa rozotierajú ľahšie, časť sa vstrebáva do pokožky a pomáha v koži odfiltrovať UV žiarenie. Majte tiež na pamäti, že zodpovednosť o detskú pokožku počas leta leží výlučne na vašich pleciach – preto nepodceňujte silu slnka a zaužívajte si správny postup, ako sa vyhnúť nepríjemnostiam.

TAKTO SA NESPÁLI

Deti majú byť vonku hlavne v ranných alebo neskorších poobedných hodinách. „Aj počas tohto času sa s nimi radšej zdržiavajte v tieni a vyvarujte sa toho najsilnejšieho obedného slnka“, prízvukuje dermošpecialistka V. Blahová. Rovnako dôležité je použiť dostatočné množstvo opaľovacieho prípravku, čo znamená približne dva miligramy na centimeter štvorcový kože. „Pokiaľ to nedodržíte, znížite aj výšku slnečnej ochrany – ak napríklad svojho drobca natriete opaľovákom s SPF 50, ale dáte ho málo, reálne bude chránený iba 30tkou, ba dokonca len 12tkou!“, dodáva na záver Veronika.

V lekárni si môžete vybrať spomedzi viacerých značiek, ktoré sú testované pod dermatologickou a pediatrickou kontrolou. Detské opaľovacie prípravky sú vodeodolné a  vydržia minimálne dva 20 minútové kúpele. Ak je dieťa vo vode dlhšie, natriete ho radšej znovu. Natretie treba obnoviť aj po osušení uterákom, nakoľko vtedy mechanicky krém zotriete. Na krém na opaľovanie nezabúdajte ani pri turistike - a to aj v prípade, že je pod mrakom. Deti zároveň chráňte pokrývkou hlavy a vzdušným odevom. Slnko lepšie odráža tmavé oblečenie, ale biele a svetlé ho zase toľko nepriťahuje.

Ďalšie články k téme Deti nemajú byť opálené, varuje odborníčka

 • Plánujete dovolenku na Slovensku? Nepodceňujte jednu vec!

  Plánujete dovolenku na Slovensku? Nepodceňujte jednu vec!

  · 5 minút na prečítanie
  • opaľovacie krémy
  • opaľovanie
  • SPF

  Aj vy ste sa rozhodli stráviť tohtoročné leto na rodnej hrudi? Či už si vyberiete mestskú turistiku, lozenie po horách alebo zábavu pri vode, nezabudnite sa poriadne natrieť!

 • Viete si vybrať opaľovací krém? Ten správny rešpektuje váš typ pleti

  Viete si vybrať opaľovací krém? Ten správny rešpektuje váš typ pleti

  · 5 minút na prečítanie
  • opaľovanie
  • opaľovacie krémy
  • SPF

  Podľa čoho si vyberáte slnečnú ochranu? Nie každý „opaľovák“ je pre vás ten pravý. Návod, ako si správne vybrať, prináša dermošpecialistka z lekární Dr. Max., Veronika Blahová.

 • Chcete spomaliť starnutie pokožky? Pozor na UV žiarenie!

  Chcete spomaliť starnutie pokožky? Pozor na UV žiarenie!

  · 3 minúty na prečítanie
  • opaľovacie krémy
  • opaľovanie
  • slnko

  Na konci minulého storočia priniesol celosvetový trend kult opáleného tela“. Všetci sme chceli byť čokoládoví“. Najobľúbenejší opaľovací prípravok bol Nubian 6. Informácie o ozónovej diere, čoraz silnejšom prenikaní slnečného žiarenia, škodlivosti a následkoch prehnaného opaľovania boli veľmi chabé.

Redakcia BabyClub Dr.Max