Naučte sa, ako správne likvidovať nespotrebované lieky

3. 4. 2018 · PharmDr. Beáta Kellerová · 5 minút na prečítanie
 • expirácia
 • lieky
 • odpad

Nespotrebované lieky nemožno likvidovať ako bežný komunálny odpad ani verejnou kanalizáciou splachovaním do výlevky alebo toalety. Nielen lieky viazané na lekársky predpis, ale aj voľnopredajné, prípadne veterinárne lieky po vyradení z použitia patria medzi nebezpečný odpad a ako taký musia byť špecifickým spôsobom likvidované. Ak sa táto zásada nedodrží, môžu ich zložky kontaminovať pôdu alebo podzemné vody. Chemikálie uvoľnené z liekov pri ich nevhodnej likvidácii majú pri dlhodobej expozícii výrazný vplyv na zdravie ľudí a zvierat aj pri nízkych koncentráciách.

Kam teda s nimi?

Všetky preexspirované alebo nespotrebované lieky možno bezplatne vrátiť do ktorejkoľvek verejnej lekárne. Lekáreň je zo zákona povinná takéto lieky prevziať a mať vytvorené miesto na zhromažďovanie liekov vyzbieraných od obyvateľstva. Nespotrebované lieky sú v lekárňach uchovávané v označených nádobách chránených proti zneužitiu až do odovzdania špecializovaným spoločnostiam (MODRÁ PLANÉTA, spol. s r.o.). Tie potom nepoužité lieky zlikvidujú tak, aby nedošlo ku kontaminácii pôdy ani podzemných vôd. Zvoz z lekární prebieha dva razy v roku, na jar a na jeseň.

 

Kedy vrátiť nespotrebované lieky do lekárne?

    Ak už nebudete užívať liek, ktorý vám predpísal lekár.
    Nikdy nepodávajte vám predpísaný liek ďalšej osobe, hoci by mala podobné príznaky ochorenia. Môžete jej závažným spôsobom poškodiť zdravie.
    Takisto nie je vhodné svojvoľne meniť dávkovanie. Akúkoľvek zmenu skonzultujte s vaším ošetrujúcim alebo odborným lekárom.
    Ak je liek po dátume spotreby – po exspirácii.
    Doba exspirácie je vždy vyznačená na vonkajšom aj vnútornom obale lieku. Je to doba, počas ktorej výrobca garantuje účinnosť a bezpečnosť lieku.
    Po jej uplynutí sa v lepšom prípade môže znižovať účinnosť lieku, v horšom prípade môže byť zdraviu škodlivý.
    Ak dôjde k akejkoľvek viditeľnej zmene vlastností lieku, akou je zmena farby, konzistencie, vône alebo chute lieku.
    Ak je vnútorný obal lieku poškodený, napríklad popraskaná, tečúca tuba.

 • 1×50 ml, pre mliečne zúbky
  5.0
  (3)
  Zubná pasta určená pre senzitívne zuby a vytvára ochrannú vrstvu nad citlivými miestami.
 • 1×10 ks, (38 x 38mm) x 5 ks + (30 x 55mm) x 5 ks
  Veselé náplasti pre deti, ktoré sú tiež umývateľné a priedušné.
 • 1×20 tbl, výživový doplnok
  CarboMax je výživový doplnok s obsahom 250 mg aktívneho uhlia v každej tablete.
 • 1×20 ks, 19 x 72mm, umývateľná
  Vodeodolnosť náplastí pri krátkom kontakte s vodou. Sú priedušné.
 • 1×30 tbl, cmúľacie tablety
  5.0
  (1)
  Výživový doplnok s mikrobiálnou kultúrou Rosell Probiocap® pre deti. Malinová príchuť.
 • 1×40 tbl, žuvacie tablety
  5.0
  (3)
  Výživový doplnok so štyrmi ovocnými príchuťami obsahujúci vápnik, ktorý prispieva k správnemu fungovaniu tráviacich enzýmov.
 • 1x10 tbl, liek 500 mg
  Liek s obsahom kyseliny acetylsalicylovej účinne tlmí bolesti a efektívne znižuje teplotu, vo vyšších dávkach má protizápalové účinky.
 • 1×60 cps, výživový doplnok
  Prípravok s obsahom čistého vitamínu D. Dôležitý doplnok pre správne fungovanie imunitného systému, udržanie zdravých kosti a zubov, udržanie správneho fungovania svalov.

  Ako možno lieky do lekárne vrátiť?

  Nepoužité lieky sa do lekárne vracajú len vo vnútornom obale, teda v blistri, sklenenej alebo plastovej nádobe alebo hliníkovej tube. Vonkajší papierový obal a príbalový leták možno zlikvidovať ako separovaný komunálny odpad. Zníži sa tým celkový objem odpadu z nespotrebovaných liekov, ktorý sa likviduje pomerne nákladným spôsobom.

  Pozor však na vyberanie tabliet z blistrov! Zložky rôznych druhov tabliet spolu môžu reagovať.

  Aj lieky v špeciálnych obaloch, napríklad inhalačné formy, treba odovzdať v lekárni. Podobne obaly, v ktorých zostali zvyšky liekov, napríklad tuba s antibiotickou masťou.

   

  Možno do lekárne vrátiť aj použité ihly, striekačky a ortuťové teplomery?

  Áno, ak nehrozí kontaminácia priestorov ani ohrozenie personálu lekárne alebo pracovníkov MODREJ PLANÉTY pri manipulácii. Preto treba použité ihly a striekačky odovzdať oddelene v plastovej nádobe, napr. PET fľaši. Nepoškodené ortuťové teplomery sa odovzdávajú takisto zvlášť v uzatvorenej nádobe, aby sa zabránilo prípadnému úniku ortuti. Ortuť je prchavá a pre ľudský organizmus toxická. Preto sú v súčasnosti ortuťové teplomery nahrádzané digitálnymi, infračervenými teplomermi alebo teplomermi s farbeným liehom namiesto ortuti.

  Čo do lekárne nepatrí?

  Medzi nebezpečný odpad z nespotrebovaných liekov nepatria výživové doplnky, kozmetika, homeopatia a väčšina zdravotníckych pomôcok.

  Trocha štatistiky na záver

  Pri správnom užívaní liekov na predpis by teoreticky nemali ostávať žiadne nespotrebované lieky. Výnimkou je zmena liečby alebo dávkovania, ktorú však má určiť lekár. Množstvo pacientov však neužíva lieky predpísaným spôsobom, prípadne si nechá lekárom predpísať väčšie množstvo „liekov do zásoby“. Na Slovensku každoročne narastá objem liekov nespotrebovaných obyvateľstvom, ktorý sa vyzbiera v lekárňach. V r. 2017 to bolo vyše 130 ton. Z toho podstatnú časť tvorili lieky na predpis.

  Kto to teda zaplatí?

  Zber nespotrebovaných liekov od obyvateľstva prebieha v lekárňach bezplatne. Následný zvoz z lekární a likvidáciu v špeciálnych spaľovniach zabezpečuje 2-krát v roku Štátny ústav pre kontrolu liečiv. ŠÚKL má na tento účel vyčlenené prostriedky zo štátneho rozpočtu. Z verejných zdrojov platíme za nespotrebované lieky v podstate dvakrát. Prvý raz pri výbere na predpis na základe verejného zdravotného poistenia, druhý raz pri ich likvidácii. Preto je vhodné pravidelne kontrolovať domácu / firemnú lekárničku a mať prehľad o liekoch v nej, ako aj o dátume exspirácie.

   

  • 1×90 cps, výživový doplnok
   Prípravok obsahuje karotenoidy luteín a zeaxantín a tiež betakarotén, prekurzor vitamínu A.
  • Výživový doplnok s obsahom horčíka (vo forme citrátu), draslíka a vitamínov B6 a E.
  • 1×90 tbl, výživový doplnok
   Výživový doplnok obsahuje kombináciu železa (14 mg) a vitamínu C (40 mg) v 1 tablete.
  • Výživový doplnok s obsahom vitamínu C.
  • 1×20 tbl, šumivé tablety
   Multivitamin + Minerals dopĺňa množstvo vitamínov a minerálov. Príchuť pomaranča.
  • 5.0
   (2)
   Výživový doplnok s obsahom vysokej dávky vitamínov skupiny B.
  • 5.0
   (1)
   Ústna voda s účinkom 6 v 1.
    

   Ďalšie články k téme Naučte sa, ako správne likvidovať nespotrebované lieky

   • Generiká nie sú účinné, lebo sú lacnejšie – fakt, alebo mýtus?

    Generiká nie sú účinné, lebo sú lacnejšie – fakt, alebo mýtus?

    · 5 minút na prečítanie
    • generiká
    • lieky
    • náhrada
    Určite sa vám už niekedy v lekárni pri výbere liekov na lekársky predpis stalo, že lekáreň nemala na sklade váš liek, ale lekárnik vám ponúkol náhradný liek. Pravdepodobne ste vtedy trochu zaváhali a kládli ste si otázku, či je to to isté, či to má taký istý účinok a či si to zameniť alebo nie.
   • Lieky po záruke nikdy neužívajte

    Lieky po záruke nikdy neužívajte

    · 5 minút na prečítanie
    • exspirácia
    • lieky
    Pre mnohých ľudí predstavuje jeseň vhodnú príležitosť na veľké upratovanie a na vytriedenie nepotrebných vecí. Nezabúdajte ani na to, že aj domáca lekárnička potrebuje z času na čas skontrolovať, aby ste zistili, či je jej obsah ešte použiteľný a bezpečný. Odborníci opakovane varujú pred rizikami, ktoré súvisia s užívaním liekov po exspirácii a vyzývajú pacientov, aby...
   • Horúčka u detí: ako ju zvládnuť

    Horúčka u detí: ako ju zvládnuť

    · 6 minút na prečítanie
    • horúčka
    • lieky
    • chrípka
    Horúčka samotná nie je ochorením, ide o prejav aktivity imunitného systému. U detí je dôležité vedieť správne zmerať teplotu a vhodne ju liečiť.
   O autorovi
   PharmDr. Beáta Kellerová
   Čítať viac od autora
   O autorovi
   PharmDr. Beáta Kellerová
   Čítať viac od autora