Aký je ideálny vekový rozdiel medzi deťmi? Existuje vôbec?

17. 2. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Kedy dopriať prvému potomkovi ďalšieho súrodenca? Je lepšie počkať alebo to stihnúť čo najskôr?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Aký je ideálny vekový rozdiel medzi deťmi? Existuje vôbec?

Mnoho rodičov si po narodení prvého potomka kladie neľahkú otázku. Kedy mu dopriať ďalšieho súrodenca? Je lepšie počkať na vyšší vek alebo to stihnúť čo najskôr?

Pokiaľ aj vy váhate, aký vekový rozdiel bude pre vaše deti najlepší, mali by ste vedieť, že ani odborníci nemajú v tejto problematike úplne jasno. Každá rodina má svoje špecifické nastavenia. Významnú úlohu pri rozhodovaní zohrávajú skúsenosti z predchádzajúcich rodinných vzťahov a v neposlednom rade najmä príroda, ktorá dokáže zmeniť aj tie najprecíznejšie plány. Zaujíma vás, aké sú výhody a nevýhody menšieho a väčšieho vekového rozdielu medzi deťmi? Čítajte!

Do roka a do dňa

Hoci sa vám to zdá nemožné, existujú mamičky, ktoré obe svoje ratolesti privedú na svet v jednom kalendárnom roku, prípadne len s odstupom niekoľkých mesiacov. Každé telo je iné a hoci sa v spoločnosti traduje, že žena počas kojenia otehotnieť nemôže, mnohé výnimky dnes veselo behajú po svete. Vo všeobecnosti však odborníci varujú pred príliš skorým otehotnením, a to z viacerých zdravotných dôvodov.

Po počatí skôr ako polroka po pôrode sa zvyšuje riziko predčasného pôrodu, ako aj nízka pôrodná hmotnosť  bábätka alebo iné zdravotné komplikácie. Podľa odborných štúdií majú najnižšiu mieru predčasného pôrodu tie ženy, ktoré s ďalším otehotnením počkajú najmenej 18 mesiacov. Preto sa v odporúčaniach zhodujú, aby ste so snažením sa o potomka vydržali do prvých narodením vášho predchádzajúceho dieťaťa. 

Idealizované dva roky

Mať dve deti krátko po sebe nemusí byť jednoduché, hoci to mnoho rodičov považuje za praktické z dôvodu čerpania materskej a rodičovskej dovolenky. V spoločnosti stále panuje názor, že takýto vekový rozdiel zabezpečí, že sa deti spolu pohrajú a budú si môcť vybudovať skutočne pevné puto. Dvojročné dieťa totiž býva pomerne samostatné a žena sa tak dokáže sústrediť na nové bábätko v rodine.

 

Netreba však zabúdať na fakt, že deti nemožno škatuľkovať, rovnako ako ich rodičov. Niektoré si vyžadujú veľkú pozornosť aj vo vyššom veku, a to v spojení s tehotenstvom môže byť pre budúcu mamičku veľmi náročné. Takisto sa môžu u ženy objaviť výčitky, keďže celá jej pozornosť za zrazu obráti na novorodenca, s čím sa musí vyrovnať nielen starší potomok, ale aj ona samotná.

Fenomén štyroch rokov

Správna odpoveď na otázku, kedy rozšíriť rodinu o ďalšieho člena, neexistuje.  V posledných rokoch sa však preferuje o čosi väčší vekový odstup medzi deťmi. Psychológovia zvyknú ako ideálny vek označovať štyri roky, kedy je staršie dieťa viac nezávislé a rodičia sú zároveň dostatočne oddýchnutí od náročných začiatkov. V tomto veku sa zlepšuje kvalita spánku celej rodiny, ako aj minimalizuje účasť dospelých na bežných činnostiach, ako je obliekanie, kŕmenie či hranie sa.

Rozostup štyroch rokov predpokladá, že súrodenci majú k sebe stále blízko, dokážu nadviazať pevné puto, no zároveň sa zredukuje žiarlivosť medzi nimi. Z praxe je známe, že sa do pomoci ľahšie zapoja aj starí rodičia, ktorí už nemajú obavy zo starostlivosti o staršie dieťa. Mladší súrodenec tak má šancu zažiť pocit, aké je to, mať mamu iba pre seba, čo sa pri deťoch, narodených tesne po sebe, zvykne vytrácať.

Šesťročná pauza

V mnohých rodinách je pauza medzi deťmi aj päť, šesť či dokonca desať rokov. Úplne bežné je to napríklad pri treťom dieťati, ktoré si manželia doprajú „za odmenu“. Pokiaľ sa ešte necítite na príchod ďalšieho potomka, nebojte sa druhé tehotenstvo odložiť. Dôležitým aspektom je finančná situácia rodiny, nutnosť nástupu do práce oboch rodičov, ale tiež vaše fyzické i psychické zdravie.

Pri väčšom vekovom odstupe je prvorodené dieťa už samostatné, pravdepodobne chystajúce sa  do školy. Má svoje zaužívané krúžky a priateľov, čím sa rodičom vytvárajú nové časové možnosti. Malé bábätko si tak dokážete naplno vychutnať, aj keď hrozí, že budete viac bojovať s únavou i stresom z toho, že ste všetko pozabúdali. Vašim spojencom však bude nadšený starší súrodenec. Čím viac vytvoríte príležitostí, aby sa deti spolu zžili, tým menej hrozí, že si spolu nevytvoria pravé súrodenecké prepojenie.

Ďalšie články k téme Aký je ideálny vekový rozdiel medzi deťmi? Existuje vôbec?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora