Týchto upratovacích pomocníkov by mala mať doma každá mama

29. 7. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Starostlivosť o domácnosť sa okamžite zmení, keď do nej pribudne malý človiečik. Ak ste ešte neriešili nemiznúce škvrny či mastné stopy na stenách, pripravte sa!

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Týchto upratovacích pomocníkov by mala mať doma každá mama

 

Pamätáte si tie časy, kedy ste si doma poupratovali a z poriadku sa tešili ešte niekoľko dní? Pri deťoch nič také neexistuje. Hoci novorodenci veľa „bordelu“ nenarobia, starostlivosť okolo nich vám zaberie toľko času, že umývanie riadu či spratávanie šatstva do skrine ide na chvíľu do úzadia. 

Pri starších deťoch si musíte určiť priority – dôležitejšie je utrieť z podlahy rozliaty džús než žehliť manželove košele. Sústreďte sa na eliminovanie najväčších škôd a pamätajte si – väčšia pohroma než kečup na tričku sú fľaky od tekvicovej polievky! Tu pomôže iba malý zázrak v podobe kvalitného odstraňovača škvŕn. Čo ďalšie by ste mali mať za každých okolností po ruke?

1) INTENZÍVNY ČISTIČ NA BÁZE SAVA

Spomienky na typickú savovú vôňu majú v pamäti mnohí z nás. Raz darmo, naše mamy dobre vedeli, že pri deťom nie je nikdy dosť čisto, a tak sa potrebovali spoľahnúť na niečo skutočne účinné. Hoci sa dnes na každodenné upratovanie preferujú menej agresívne čistidlá bez obsahu chlóru, nie je na škodu mať po ruke skutočne silného bojovníka. Tento vysoko účinný dezinfekčný prípravok sľubuje zlikvidovať až 99,9% nebezpečných baktérií, vírusov či plesní.

Najčastejšie sa v domácnosti používa pri rôznych črevných virózach, kedy potrebujete vydezinfikovať nielen priestor toalety, ale aj kúpeľňu a spoločnú domácnosť. Savo vyrieši nehodu v bazéne aj návštevu zatúlaného psa či mačky vo vašom príbytku. Pri deťoch vám môže ľahko stať, že sa vám doma ocitne všelijaká zverina – okrem tej spomínanej to bohužiaľ bývajú aj vši. Vtedy vás čaká dôkladné upratovanie – hrebene a kefy ponorte do horúcej vody, v ktorej je naliate savo. To môžete pridať aj do práčky s uterákmi, posteľnou bielizňou, čiapkami, šálmi a ostatným šatstvom. Povysávaný a poumývaný byt nakoniec nezabudnite vystriekať sprejom na hmyz.

2) VLHČENÉ OBRÚSKY

Rýchla prvá pomoc, kdekoľvek ste a čokoľvek sa udialo! Presne to vám do života prinesú vlhčené utierky. Prirodzene, pokiaľ môžete použiť tečúcu vodu, tá bude vždy najlepším riešením. No ak ste vonku a vaše dieťa chce (okamžite) jesť, zašpiní si ruky od piesku, zamaže oblečenie, hračky alebo všetko naraz a vy máte na riešenie presne tri sekundy, oceníte ich praktickosť a všestrannosť. Postupom času zistíte, že skvele fungujú aj na zašpinený stôl, pokvapkanú podlahu alebo umazané topánky...

 

Na citlivú detskú pokožku je vhodné zvoliť si zloženie bez parfumácie a s pridaním látok, ktoré majú upokojujúce účinky. Také sú napríklad detské vlhčené utierky BEBELO s pantenolom. Ich zloženie šetrne čistí a zároveň chráni detskú pokožku pred vysúšaním. Nájdete ich v lekárňach Dr. Max alebo na eshope www.drmax.sk.

3) ODSTRAŇOVAČ ŠKVŔN

Nevieme, ako ste bez neho mohli existovať doteraz – no s príchodom detí do vašej domácnosti sa kvalitný prostriedok na škvrny stane doslova povinnou výbavou! Pretože nehody sa stávajú, a to nielen vášmu bábätku, ale aj vám. Únava a zhon sa postarajú, že vám budú veci z ruky padať o čosi častejšie, aj vaše oblečenie bude dennodenne zápasiť s tajomne sa tvoriacimi škvrnami.

Obdobie prvých príkrmov je pre milovníkov bielej farby doslova nočnou morou – na vlastnej koži sa presvedčíte, že niektoré druhy škvŕn je lepšie vystrihnúť než sa s nimi trápiť pri praní. Postrachom je najmä tekvica a mango, no i káva, melón či jahody držia na oblečení ako pribité. Pri praní detského oblečenia a bielizne buďte opatrní a siahajte radšej po prírodných formách, akou je napríklad žlčové mydlo. Okrem hodvábu ho môžete použiť prakticky na všetko a pokiaľ zasiahnete ihneď, vaša snaha bude vo väčšine prípadov odmenená úspechom.

4) DETSKÝ PRACÍ PRÁŠOK

Ako ste už asi pochopili z predchádzajúceho odseku, prať budete veľa a často. Väčšina výrobcov detského oblečenie odporúča čistenie v práčke pri nižších teplotách, s použitím nízkych otáčok a špeciálneho pracieho prášku, ktorý nedráždi detskú pokožku. Extra opatrní buďte v prípade, že vaše dieťatko trpí ekzémom alebo alergiami – siahajte po hypoalergénnych prípravkoch a pozorne sledujte prípadnú reakciu.

 

Vo všeobecnosti sa odporúča prať detské oblečenie samostatne, oddelené od toho vášho, pričom uteráky a plienky z bežného prania vyčleňte – tie budú potrebovať vyššie teploty a rýchlejšie otáčky. Nepoužívajte aviváž ani prípravky s farbivami, radšej stavte na prírodné zložky, ako sú mydlové orechy či aloe vera. Značky práškov príliš často nestriedajte – pokiaľ ste spokojní s účinkom, neriskujte zbytočné podráždenie citlivej detskej pokožky.

5) RUČNÝ VYSÁVAČ

Síce to nie je úplná nutnosť, no ručný vysávač v domácnosti s malými deťmi určite oceníte. Záhadné omrvinky na čerstvo umytej podlahe vďaka nemu vyriešite bez mihnutia oka. Nehoda pri varení v podobe rozsypanej ryže či múky? Žiaden problém! Tento domáci pomocník vám v sekunde zabezpečí čistý domov, zvládne ho ovládať aj váš drobec a vás už nezaskočí žiadna nečakaná návšteva :)

Ďalšie články k téme Týchto upratovacích pomocníkov by mala mať doma každá mama

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora