Pripravená BYŤ MAMOU

5. 10. 2020 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
 • kyselina listová
 • myo-inozitol
 • plánovanie tehotenstva
 • vitamíny

Každá žena sa vo svojom živote dostane do fázy, kedy začne premýšľať o novom živote, ktorý by priviedla na svet. Už vtedy sa stáva plne zodpovedná za svoje telo a určite by nič nemala nechať na náhodu. Toho, čo naozaj žena potrebuje na to, aby pripravila svoje telo na graviditu nie je až tak veľa. MUDr. Oleksander Sakal, ktorý je súčasťou tímu ISCARE Martin, nám priblížil, ktoré vitamíny je nevyhnutné zaradiť do stravy a prečo.

 

 

Telo ženy má špecifické potreby na výživu v období plánovania a snaženia sa o dieťa, ktoré pretrvávajú počas celého tehotenstva a dojčenia. ,,Kvalita potravín už dávno nie je taká ako by mala byť. Druhá vec je, že ľudia dnešnej doby sú uponáhľaní a často siahajú po polotovaroch. V strave je málo čerstvého ovocia a zeleniny a tiež chýba pohyb na čerstvom vzduchu a slnku. To má za následok nedostatok vitamínov, ktoré majú zásadný vplyv na kvalitu oocytov a správny vývin plodu už od jeho počatia," upozorňuje doktor Oleksander Sakal a dopĺňa, ktoré vitamíny sú v období plánovania, ale aj počas samotného tehotenstva dôležité: „Vitamíny, ktoré majú význam v prekoncepčnom období, teda v období plánovania tehotenstva sú vitamíny skupiny B, medzi ktoré patrí aj myo – inozitol.”

KYSELINU LISTOVÚ JE POTREBNÉ DOPĹŇAŤ UŽ PRED POČATÍM

Ľudské telo si kyselinu listovú nedokáže vytvoriť samo, práve preto je kyselina listová patriaca do skupiny vitamínov B prvou na zozname, ktorú vám odporučí lekár na užívanie aspoň jeden mesiac pred počatím a tri mesiace po ňom. Užívanie kyseliny listovej aspoň 1 mesiac pred otehotnením je dôležité pre vytvorenie dostatočnej hladiny aktívnej formy kyseliny listovej - aktívneho folátu v krvi, ktorý vzniká v tele premenou príjmanej - biologicky neaktívnej formy kyseliny listovej.

„Kyselina listová a jej aktívna forma folát je dôležitá pre zdravý vývin embrya a hlavne ako prevencia rázštepových porúch chrbtice. Je potrebné dodržať jej potrebné dávkovanie a dopĺňať ju už pred počatím, pretože výrazne znižuje riziko vývojových porúch centrálnej nervovej sústavy. Denná dávka 400 µg denne dokáže toto riziko znížiť až o 23-55 %," zdôrazňuje doktor Oleksander Sakal.

1×3 ks, vaginálne čapíky
Vaginálne čapíky MYO-INOZITOLU s pH 6. Vytvárajú optimálne podmienky pre podporu oplodnenia vajíčka, uľahčujú migráciu spermií k vajíčku a zvyšujú pravdepodobnosť oplodnenia a tehotenstva.
1×56 ks, kys. listová + vitamíny, minerály
Výživový doplnok pre ženy plánujúce tehotenstvo a pre tehotné ženy do konca 12. týždňa tehotenstva. Obsahuje kyselinu listovú, Metafolin®, vitamíny, minerály a cholín.
1×60 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok s kyselinou listovou, myo-inozitolom, D-chiro-inozitolom a alfa-laktalbumínom.
1×20 ks, výživový doplnok
Doplnok výživy vhodný pri problémoch s otehotnením. Obsahuje kyselinu listovú a inozitol. Priaznivo pôsobí na činnosť vaječníkov. Bez lepku, laktózy a sacharózy.
1×60 ks, výživový doplnok
INOFOLIC® PREMIUM je výživový doplnok stravy vhodný v prípade zvýšenej potreby myo inozitolu, kyseliny listovej a alfa-laktalbumínu, alebo v prípade ich nedostatku v organizme.
Inofolic premium je výživový doplnok s inovovaným zložením obohateným o alfa-laktalbumín.
1×90 tbl, výživový doplnok
Výživový doplnok s obsahom 800 µg kyseliny listovej (vitamínu B9).
1×100 tbl, kyslina listová
Doplnok výživy s kyselinou listovou-v tehotenstve dôležitá pre rast a vývin dieťaťa. Prispieva k tvorbe erytrocytov, k syntéze DNA. Posilňuje obranyschopnosť.

Vyššie spomínaný folát prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva a podieľa sa na procese delenia buniek. Taktiež prispieva k správnej tvorbe krvi a fungovaniu imunitného systému. Folát je síce obsiahnutý v strave, avšak pre dosiahnutie jeho dostatočnej hladiny v krvi je potrebné zabezpečiť denný príjem minimálne 400 µg kyseliny listovej vo forme výživového doplnku stravy, odporúčajú gynekológovia.

Odborník upozorňuje, že až 50 % žien nedokáže správne spracovať kyselinu listovú a potrebujú k nej pridať aktívnu formu kyseliny listovej (aktívny folát) a tiež ďalšie vitamíny skupiny B (B2, B6 a B12), ktoré sú dôležité pre správne fungovanie folátu. Preto je vhodné užívať prípravky, ktoré obsahujú aj L - metylfolát. V ranom štádiu tehotenstva, kedy o ňom žena nemusí vedieť, prebiehajú dôležité vývojové procesy pre dieťa. Nízka hladina folátu u tehotných žien je rizikovým faktorom porúch neurálnej trubice vyvíjajúceho sa plodu.

VITAMÍN D A JEHO ÚČINKY NA GRAVIDITU

Z rôznych štúdií vyplýva, že aj ženy počas tehotenstva majú často nižšiu hladinu vitamínu D, a to nielen v zime. „Dostatok vitamínu D preukázateľne zvyšuje schopnosť otehotnieť. Neskôr v tehotenstve má významný vplyv v podstate vo všetkých metabolických procesoch, je akýmsi regulátorom celého zdravia ešte nenarodeného dieťaťa,“ upresňuje odborník. Vitamín D sa podieľa na vývoji kostí, zubov a fungujúceho imunitného systému. Odborníci v Európe odporúčajú dodatočný príjem vitamínu D3 počas tehotenstva.

MYO-INOZITOL A JEHO ZÁSADNÝ VPLYV NA OTEHOTNENIE

Tento vitamín, ktorý si produkuje aj ľudské telo, podporuje v tele niekoľko biologických procesov. „Pre ženy je zásadný fakt, že sa vo vysokých koncentráciách nachádza vo folikulárnej tekutine a má významný vplyv na kvalitu a dozrievanie vajíčok. Myo-inozitol a kyselina listová sú dôležité látky, ktoré by nemali chýbať v období snaženia a ani počas tehotenstva,“ dopĺňa MUDr. Sakal. Netreba zabúdať ani na dopĺňanie už spomínaného vitamínu cholín, ktorý prispieva k správnej látkovej premene lipidov, k udržaniu normálnej funkcie pečene a k správnej látkovej premene homocysteínu.

Slovenky plánujúce potomka nájdu v lekárňach výživové doplnky určené pri plánovaní gravidity. Napriek tomu, že väčšinu vitamínov dokážeme čerpať z potravín, je dôležité tento prísun živín nepodceňovať. Ako spomínal MUDr. Oleksander Sakal, žijeme v uponáhľanej dobe, v ktorej životný štýl a kvalita potravín nie je pre plánovanie dieťaťa dostačujúca.

1×50 tbl, výživový doplnok
Výživový doplnok magnézium vo forme tabliet. Eliminuje vyčerpanie a úľavu. Obsahuje horčík a vitamín B6.
30 ml, izotonický nosový sprej
Morská voda je pomôcka, ktorá pomáha pri zápale sliznice nosohltana, paranazálnych dutín alebo pri upchatí nosa.
1×30 cps, výživový doplnok
Komplex 6 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií.
1×60 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok s obsahom vitamínu E.
Obsahuje paracetamol a kofeín, prináša úľavu proti bolesti a horúčke.
1×90 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok, ktorý prispieva k udržaniu správnej funkcie mozgu a zraku.
1×60 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok s koenzýmom Q10 a tiamínom pre správnu funkciu srdca.
1×20 tbl, výživový doplnok
CarboMax je výživový doplnok s obsahom 250 mg aktívneho uhlia v každej tablete.

Ďalšie články k téme Pripravená BYŤ MAMOU

 • Správna voľba pre vás a vaše bábätko

  Správna voľba pre vás a vaše bábätko

  · 7 minút na prečítanie
  • kyselina listová
  • vitamíny počas tehotenstva
  • plánovanie tehotenstva
  • dojčenie
  Váš výživový stav pred tehotenstvom a počas tehotenstva hrá kľúčovú úlohu pri raste a vývoji vášho bábätka.
 • Keď sa nedarí a túžba po bábätku je veľká

  Keď sa nedarí a túžba po bábätku je veľká

  · 4 minúty na prečítanie
  • myo-inozitol
  • ovulácia
  • plánovanie tehotenstva
  Čo ak máme problém so vstrebávaním myo-inozitolu? Na to nám odpovedala gynekologička MUDr. Michaela Grossová.
 • Najdôležitejšie vitamíny, ktoré vám v tehotenstve nesmú chýbať

  Najdôležitejšie vitamíny, ktoré vám v tehotenstve nesmú chýbať

  · 4 minúty na prečítanie
  • kyselina listová
  • vitamíny počas tehotenstva
  Beriete výživové doplnky každý deň alebo vaša lekárnička zíva prázdnotou? Tak či onak, práve tehotenstvo je obdobím, kedy je pravidelné užívanie vitamínov viac než na mieste!