
PARALEN RAPID 500 mg Pomarančová príchuť
1×16, šumivé tablety
Len nedávno sa uvoľnili opatrenia po pandémii koronavírusu a už sa svetovými médiami širia správy o novom ochorení. Opičie kiahne: máme sa báť? Aká je prípadná liečba?
Ku dňu 25.5.2022 na Slovensku nezaznamenali ani jeden prípad tohto ochorenia, v susednom Česku však už prípady evidujú. ECDC nateraz vyhodnocuje riziko šírenia infekcie vo všeobecnej populácii za veľmi nízke.
Vírus sa môže do ľudského organizmu dostať dýchacími cestami, cez sliznice alebo pri poranení kože. Nakoľko prítomnosť vírusu u zvierat aktuálne v našej republike neevidujeme, môžeme prenos so zvieraťa na človeka u nás zatiaľ vylúčiť.
K prenos z človeka na človeka dochádza kontaktom a to s:
K prenosu dochádza oveľa ťažšie ako je to pri bežných virózach, alebo u nás bežných ovčích kiahňach. Rozsiahle epidémie aktuálne vedci nepredpokladajú, ale lokálne ohniská nákazy sú možné.
Efektívnu ochranu až do 85 % poskytuje vakcína proti variole, pravým kiahňam. Ochorenie bolo v roku 1980 vyhlásené za potlačené a preto sa od plošného očkovania upustilo. Posledným chráneným ročníkom sú zaočkovaní ľudia narodení v roku 1976. To je dobrou správou, pretože ochorenie môže byť rizikovejšie vo vyššom veku a táto skupina je takto vo veľkej časti chránená.
Pokiaľ by sa toto ochorenie potvrdilo vo vašom okolí, k preventívnym krokom patrí:
Inkubačný čas od kontaktu s ochorením po objavenie sa príznakov je 5 – 21 dní.Začiatok ochorenia prebieha ako chrípka. Môže sa vyskytnúť horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica, opuch lymfatických uzlín.
Po približne troch dňoch týchto chrípkových príznakov sa začína objavovať typická vyrážka. Výsyp zväčša postupuje od tváre smerom dole, vrátane dlaní, nôh a intímnych partií. Rozoznávacím znakom od ovčích kiahní je, že vyrážky na tele sú všetky približne v rovnakom štádiu, pričom pri ovčích kiahňach sa vyhadzujú postupne. Po odpadnutí chrást je človek neinfekčný. Ochorenie bežne trvá 2 až 4 týždne.
Každé podozrenie na opičie kiahne treba nahlásiť svojmu ošetrujúcemu lekárovi okamžite.
Závažnosť ochorenia musí posúdiť ošetrujúci lekár. Zvolená liečba je zväčša zameraná na potlačenie symptómov ochorenia, podporenie vlastnej imunity a zabránenia následnej bakteriálnej infekcie. Liečba závažnejších stavov je v rukách lekára, ktorý zvolí vhodný postup.
Liečba sa volí veľmi podobne ako je to pri ovčích kiahňach:
Pri ochorení nezabúdajte na pravidelnú dezinfekciu predmetov a tkanív, ktoré prichádzajú do kontaktu s chorým. Vírus je extrémne odolný a schopný prežiť na takýchto predmetoch mesiace až roky. Všetky povrchy je preto potrebné pravidelne a dôkladne dezinfikovať bežnými dezinfekčnými roztokmi. Obliečky a oblečenie je nutné oprať na minimálne 60°C alebo použiť dezinfekciu na prádlo v odporúčanom množstve. Koberce, matrace a ostatný bytový textil je vhodné vydezinfikovať parou.
1×16, šumivé tablety
1×60 ml, olej
1×7 tbl, 10 mg
1×200 ml, (relaxfit)
1×11 ml, 100% olej z čajovníka austrálskeho
1×20 tbl, liek
1×7 ks, proti alergickej nádche a chronickej žihľavke
1×30 ml, olej
Chladné zimné dni sú pomaly za nami a konečne prichádza jar, obdobie, keď sa všetko prebúdza a kvitne do krásy. Ideálne obdobie na lásku. Každoročne sa stovky Slovákov nakazia infekčnou chorobou nazývanou mononukleóza, ktorá sa prenáša hlavne bozkávaním.