Opičie kiahne: čo o nich vieme a ako sa dajú liečiť?

26. 5. 2022 · 3 minúty na prečítanie

Nedávno sa opatrenia po pandémii koronavírusu začali uvoľňovať a už sa nové ochorenie šíri po svete. Opičie kiahne: máme sa báť? Ako sa má liečba vyvíjať?
 

PharmDr. Kristína Ferencik
PharmDr. Kristína Ferencik
Opičie kiahne: čo o nich vieme a ako sa dajú liečiť?

Len nedávno sa uvoľnili opatrenia po pandémii koronavírusu a už sa svetovými médiami širia správy o novom ochorení. Opičie kiahne: máme sa báť? Aká je prípadná liečba?

Riziko opičích kiahní na Slovensku

Ku dňu 25.5.2022 na Slovensku nezaznamenali ani jeden prípad tohto ochorenia, v susednom Česku  však už prípady evidujú. ECDC nateraz vyhodnocuje riziko šírenia infekcie vo všeobecnej populácii za veľmi nízke.

Vírus sa môže do ľudského organizmu dostať dýchacími cestami, cez sliznice alebo pri poranení kože. Nakoľko prítomnosť vírusu u zvierat aktuálne v našej republike neevidujeme, môžeme prenos so zvieraťa na človeka u nás zatiaľ vylúčiť.

K prenos z človeka na človeka dochádza kontaktom a to s:

 • Infekčnými léziami (vyrážkami)
 • Telesnými tekutinami
 • Veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu
 • Nepriamo, napríklad kontaminovanou posteľnou bielizňou alebo oblečením.

K prenosu dochádza oveľa ťažšie ako je to pri bežných virózach, alebo u nás bežných ovčích kiahňach. Rozsiahle epidémie aktuálne vedci nepredpokladajú, ale lokálne ohniská nákazy sú možné.

Opičie kiahne: prevencia 

Efektívnu ochranu až do 85 % poskytuje vakcína proti variole, pravým kiahňam. Ochorenie bolo v roku 1980 vyhlásené za potlačené a preto sa od plošného očkovania upustilo. Posledným chráneným ročníkom sú zaočkovaní ľudia narodení v roku 1976. To je dobrou správou, pretože ochorenie môže byť rizikovejšie vo vyššom veku a táto skupina je takto vo veľkej časti chránená.

 

Vírus opičích kiahní je veľmi odolný, ale môžete ho zlikvidovať bežnými spôsobmi dezinfekcie

Pokiaľ by sa toto ochorenie potvrdilo vo vašom okolí, k preventívnym krokom patrí:

 • Izolovanie chorého;
 • Chránenie rizikových skupín: ľuďí s oslabenou imunitou, malých detí, tehotných žien a očkovaním nechránených starších ľudí;
 • Vyhýbanie sa kontaktu chorého s domácimi miláčikmi či inými zvieratami;
 • Obmedzenie sexuálnej aktivity a úzkeho telesného kontaktu s inými ľuďmi až do úplného vyliečenia a vymiznutia výsypu.
 • Dôkladná dezinfekcia všetkých povrchov, s ktorými prišiel chorý do kontaktu.

Príznaky ochorenia

Inkubačný čas od kontaktu s ochorením po objavenie sa príznakov je 5 – 21 dní.Začiatok ochorenia prebieha ako chrípka. Môže sa vyskytnúť horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica, opuch lymfatických uzlín.

Po približne troch dňoch týchto chrípkových príznakov sa začína objavovať typická vyrážka. Výsyp zväčša postupuje od tváre smerom dole, vrátane dlaní, nôh a intímnych partií. Rozoznávacím znakom od ovčích kiahní je, že vyrážky na tele sú všetky približne v rovnakom štádiu, pričom pri ovčích kiahňach sa vyhadzujú postupne. Po odpadnutí chrást je človek neinfekčný. Ochorenie bežne trvá 2 až 4 týždne.

Každé podozrenie na opičie kiahne treba nahlásiť svojmu ošetrujúcemu lekárovi okamžite.

Liečba opičích kiahní je symptomatická, podobne ako pri ovčích kiahňach

Liečba opičích kiahní

Závažnosť ochorenia musí posúdiť ošetrujúci lekár. Zvolená liečba je zväčša zameraná na potlačenie symptómov ochorenia, podporenie vlastnej imunity a zabránenia následnej bakteriálnej infekcie. Liečba závažnejších stavov je v rukách lekára, ktorý zvolí vhodný postup.

Liečba sa volí veľmi podobne ako je to pri ovčích kiahňach:

 • Na zníženie horúčky volíme lieky s obsahom paracetamolu.
 • Proti svrbeniu môžeme podávať antihistaminiká, čiže lieky proti alergii.
 • Na zmiernenie svrbenia a k vysušeniu pľuzgierikov sa môže použiť 100 % tea tree oil, aloe vera gél alebo Tanno-Hermal mlieko
 • Vhodné je podporenie vlastnej obranyschopnosti organizmu a dopĺňanie vitamínu C, B, D a zinku, prípadne imunoglukánov.
 • Ak by ste chceli zabrániť vzniku jaziev po odlúpení chrást, môžete vyskúšať silikónový gél na jazvy, Bi-Oil alebo betaglukánový krém.

Pri ochorení nezabúdajte na pravidelnú dezinfekciu predmetov a tkanív, ktoré prichádzajú do kontaktu s chorým. Vírus je extrémne odolný a schopný prežiť na takýchto predmetoch mesiace až roky. Všetky povrchy je preto potrebné pravidelne a dôkladne dezinfikovať bežnými dezinfekčnými roztokmi. Obliečky a oblečenie je nutné oprať na minimálne 60°C alebo použiť dezinfekciu na prádlo v odporúčanom množstve. Koberce, matrace a ostatný bytový textil je vhodné vydezinfikovať parou.

Ďalšie články k téme Opičie kiahne: čo o nich vieme a ako sa dajú liečiť?

 • Keď aj po nevinnom a láskyplnom bozku môžete ochorieť

  Keď aj po nevinnom a láskyplnom bozku môžete ochorieť

  · 4 minúty na prečítanie
  Chladné zimné dni pomaly ustupujú a konečne prichádza jar, obdobie, keď sa všetko prebúdza a kvitne do krásy. Je to ideálne obdobie na lásku a romantiku. Avšak každoročne sa stovky Slovákov nakazia infekčnou chorobou nazývanou mononukleóza, ktorá sa prenáša hlavne prostredníctvom slín, čo môže zahŕňať aj bozkávanie.
O autorovi
PharmDr. Kristína Ferencik
PharmDr. Kristína Ferencik
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Kristína Ferencik
PharmDr. Kristína Ferencik
Čítať viac od autora