4 fakty, ktoré by ste mali vedieť o zdravej hygiene

14. 7. 2022 · 5 minút na prečítanie

V teplých letných dňoch prirodzene zvyšujeme nároky na telesnú hygienu. Snažíme sa predchádzať nepríjemnému zápachu a zároveň intenzívnejšie potíme. Aký je však pohľad našej pokožky v tejto situácii?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
4 fakty, ktoré by ste mali vedieť o zdravej hygiene

Počas letných dní sa naše nároky na telesnú hygienu prirodzene zvyšujú. Jednak sa snažíme predísť nepríjemnému zápachu, a takisto sa oveľa viac potíme. Čo na to však hovorí naša pokožka?

Mnoho ľudí si počas horúčav dopraje osviežujúcu sprchu aj niekoľkokrát za deň. Príjemné pocity však môže veľmi rýchlo nahradiť svrbenie, ťahanie či dokonca šúpanie sa kože. Tá dostáva v tomto špeciálnom hygienickom režime poriadne zabrať a ani natretie hydratačným krémom nemusí stačiť. Zapamätajte si tieto fakty o telesnej hygiene (nielen) počas leta, aby ste predišli dehydratácii pokožky a zároveň podporili jej zdravie.

Pričasté umývanie môže byť škodlivé

Tak ako pri všetkom, aj v prípade telesnej hygieny platí, že všetkého priveľa škodí. Naša koža sa denne vyrovnáva s mnohými vonkajšími vplyvmi.

V lete je to predovšetkým množstvo slnečného žiarenia, ktoré narúša jej povrch a vedie k vysúšaniu, čo vedie k nepekným šupinkám, ktorých sa neviete zbaviť aj niekoľko týždňov. Často sa k šúpaniu kože pridajú aj pocity ťahania a svrbenia.

 

Horúcej vani sa v lete vyhnite

Podľa odborníkov by sme sa preto mali vzdať dlhého kúpania sa vo vani, kde teplota vody často vysoko presahuje odporúčané hodnoty pre udržanie zdravia našej pleti. Ani so sprchovaním to však netreba preháňať – dermatológovia dokonca odporúčajú znížiť ich počet na niekoľkokrát za týždeň.

Ideálna frekvencia umývania celého tela vás možno prekvapí. Ak si doprajete sprchu 2 až 3krát do týždňa, nemôžete pre svoju pleť spraviť nič lepšie. Každodenné sprchovanie totiž zbavuje pokožku prirodzených olejov, čím dochádza k narušeniu kožnej bariéry a jej predčasnému starnutiu.

Mydlu je lepšie sa vyhýbať

Ešte horšie sa bude vaša pleť cítiť, pokiaľ preferujete rôzne pestrofarebné a voňavé sprchové gély, ktoré okrem mydla obsahujú aj mnoho pridaných látok a parfumáciu, prispievajúcu k dehydratácii kože. Pokiaľ sa chcete vyhnúť vyššie spomínaným problémom so suchou pokožkou, začnite sa o ňu starať už počas sprchovania alebo kúpania, a to výberom správnej kozmetiky.

Hygiena celého tela dávno nie je o kope peny a prenikavej vôni. Naopak, existujú špeciálne produkty, ktoré dokážu pomôcť s rôznymi kožnými problémami. Či už trpíte ekzémom, precitlivenou pokožkou alebo si chcete predĺžiť vaše letné opálenie, pamätajte si, že hydratácia je základom vášho úspechu.

Zabudnite preto na klasické mydlo. Dermatologické laboratóriá URIAGE vyvinuli kompletný rad produktov, ktoré si poradia so starostlivosťou o všetky typy pokožky. Na výber máte čistiaci olej, gél alebo krém – zistite, ktorý je ten „naj“ práve pre vás:

 • Čistiaci olej na telo a tvár je vynikajúcim spoločníkom na letnú dovolenku. Vďaka praktickej pumpičke a dostatočnému množstvu ho môže používať celá rodina. Ženy navyše ocenia príjemnú olejovú textúru, ktorá zmäkčí kožu a uľahčí tak pravidelné holenie i bez prítomnosti ďalších kozmetických prípravkov.
 • Tento čistiaci olej s ľahkou, krémovou penou a príjemnou vôňou jemne čistí pokožku a zanecháva na nej hladký ochranný film. Vďaka svojim supermastným zložkám, ako je napríklad bambucké maslo, je vhodný aj pre citlivú pokožku detí či podráždenú pleť po celodennom slnení.
Sprchovacie gély vyberajte tak, aby ste si dopiali čo najvyššiu hydratáciu pokožky
 • Pokiaľ trpíte veľmi suchou, až atopickou pokožkou, vyskúšajte špeciálnu líniu Xemose. Sprchový olej nielen chráni kožu pred vysúšaním, ale tiež upokojuje a znižuje pocity svrbenia.
 • URIAGE Čistiaci gélprávom patrí do celoročnej výbavy každej kúpeľne. Táto dermatologická kozmetika je vhodná pre citlivú pleť. Obsahuje účinné hydratačné látky a v kombinácii s termálnou vodou Uriage ju prirodzene chráni pred vysúšaním.
 • Ak hľadáte prípravok, ktorý je vhodný na starostlivosť o vaše telo, tvár i vlasy, ideálnym riešením jeURIAGE čistiaci krém. Priamo v sebe už obsahuje hydratačné mlieko, čím robí vašu pleť vláčnejšiu.
 • Vďaka 92 % zloženiu prírodného pôvodu bez obsahu mydla je vhodný aj pre tú najcitlivejšiu detskú pokožku. Tú jemne čistí a zachováva jej prirodzený hydrolipidový film. Aj preto je vhodný na časté používanie.

Ráno alebo večer?

Vedci v tom majú jasno. Podľa stránky  vysetrenie.sk existuje presný čas, kedy by ste sa mali venovať osobnej hygiene a ktorý je celkovo pre ľudský organizmus najvhodnejší.

Ide približne o 1,5 hodiny pred tým, než plánujete večer zaľahnúť do postele. Bezprostredne po teplej sprche budete spočiatku čulejší a aktívnejší, no rýchlo sa dostaví takzvaný ochladzujúcu proces, kedy sa vo vašom tele naladia pocity odpočinku a vy sa budete cítiť čoraz uvoľnenejšie.

Podľa doktorky Dianny Augelli z Centra spánkovej medicíny v New Yorku, večerné sprchovanie skutočne prispieva k zvýšenému odpočinku, vďaka čomu ľahšie zaspíte. Viaceré štúdie preukázali, že studenšia sprcha hneď z rána pomáha prebudiť našu myseľ a podporiť tvorivosť v ranných hodinách.

Aj teplota vody je dôležitá

Určite vám nepovieme nič nové, keď zdôrazníme, že pre zdravie pokožky je ideálna voda do 37° Celzia, prípadne o kúsok menej. Dlhé horúce kúpele alebo sprchy vedú k jej vysúšaniu, načo by si mali dávať pozor predovšetkým ľudia, ktorí bojujú s ekzémom.

Čo už však nie je také známe, je fakt, že pokiaľ ste rozmýšľali o otužovaní, práve v letných mesiacoch je ideálny čas začať! Podľa odborníkov si naše telo pestuje návyk aj niekoľko mesiacov. Ak začnete v období, kedy je vám ráno prirodzene teplo, zvýšite pravdepodobnosť, že v tomto zdravom návyku zotrváte i v chladnejších dňoch.

Studená sprcha okrem podpory imunitného a cievneho systému prekrví vašu pokožku, vďaka čomu bude pružnejšia a pevnejšia. Okrem toho vám môže pomôcť zbaviť sa svalovej únavy, urýchliť regeneráciu po športe, zlepšiť náladu a celkovo vás dobije energiou. Viac si o otužovaní môžete prečítať z nasledujúceho článku.


Ďalšie články k téme 4 fakty, ktoré by ste mali vedieť o zdravej hygiene

 • Pleť a pokožka sú v zime viac ohrozené

  Pleť a pokožka sú v zime viac ohrozené

  · 2 minúty na prečítanie
  Zima je obdobie, keď je dôležité si viac pripomenúť na starost o svoju pokožku. Na jej stav neprispieva len nižšia teplota, ale aj znížené prijatie tekutín, nedostatok vitamínov a oblečenie, ktoré narušuje prirodzenú kožnú bariéru. Preto v aktuálnom období je dôležité dodržiavať aspoň štyri kľúčové rady na starost o pleť a pokožku.
 • Chcete vyzerať božsky aj po dovolenke? Vieme, ako na to!

  Chcete vyzerať božsky aj po dovolenke? Vieme, ako na to!

  · 3 minúty na prečítanie
  Začervenaná, vysušená a unavene pôsobiaca pleť je častou daňou za dlhší pobyt v aute, autobuse či lietadle. Poradíme vám, čo s tým!
 • Superpraktická micelárka vám nejen ušetrí čas a miesto v kufri, ale zároveň efektívne pečuje o slnkom namáhanú pleť. Stačí si len vybrať správnu variantu.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora