Bojujete s imunitou? Začnite sa otužovať!

13. 11. 2019 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
 • imunita
 • otužovanie

 

 

Otužovanie lekári (aj naše prababičky) dodnes považujú za vhodnú formu hyposenzibilizácie na náhle zmeny prostredia, pričom vedľajším účinkom je zlepšenie celkovej kondície organizmu.

Jednoducho povedané, človeka, ktorý sa cieľavedome vystavuje chladu, len tak nejaký dážď či vietor nerozhodí. A ešte bude aj lepšie spať, spaľovať kalórie či vysporiadať sa s civilizačnými ochoreniami. To predsa stojí za trochu námahy, čo poviete?

Začínať by ste mali pomaly, s rozvahou a dopriať svojmu telu niekoľko mesiacov, kým sa z vás stane plnohodnotný otužilec! Ideálnym štartom do nového, zdravšieho života je domáce  otužovanie. Podľa väčšiny odborníkov, absolútne najlepšie výsledky dosiahnete striedaním horúcej a studenej vody počas sprchovania, a to predovšetkým ráno. Večer by ste už mohli mať problém so zaspávaním. Otužuje sa celé telo s výnimkou hlavy. Jednou z tých šetrnejších metód pre citlivé povahy je úvodné dvadsaťminútové sprchovanie teplou vodou, ktoré vystrieda asi minútová ľadová sprcha. Na záver si ešte doprajte tri až štyri minútky teplej vody. Neskôr sa dá celý proces predĺžiť až na trojminútovú studenú sprchu každé ráno. Následne by ste si mali zľahka zacvičiť a dopriať si výdatné raňajky.

S otužovaním je najlepšie začať čím skôr – údajne to treba stihnúť ešte pred štyridsiatkou. No ani staršie ročníky by sa nemali svojho boja za otužilejšie „ja“ vzdávať, skúste však postupovať pomalšie a zvážte tiež poradu so svojím lekárom. Otužovanie sa odporúča aj deťom, dokonca aj škôlkarom. Pravdou ostáva, že deti na nepatrné zmeny, ako je niekoľko sekúnd vlažnej vody na každodenného umývania, reagujú oveľa jemnejšie než dospeláci.

1×30 cps
Výživový doplnok. Prípravok obsahuje kombináciu vitamínu C, zinku a extraktu z echinacey s postupným uvoľňovaním.
1×40 cps, výživový doplnok
5.0
(1)
Komplex 10 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií.
1×60 cps, výživový doplnok
Prípravok s obsahom čistého vitamínu D. Dôležitý doplnok pre správne fungovanie imunitného systému, udržanie zdravých kosti a zubov, udržanie správneho fungovania svalov.
1×30 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok s aktívnou látkou EpiCor® (fermentát Saccharomyces cervisiae - z pivovarníckych kvasníc). Obsahuje zinok 1,5 mg v jednej kapsule (vo forme pikonilátu). Zinok prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému.
1×60 cps, výživový doplnok
Doplnok výživy obsahujúci imunoglukan-prírodnú látku a vitamiín C. Pomáha pri tvorbe kolagénu, chráni pred oxidačným stresom, priaznivo pôsobí na imunitný systém.
30 ml, izotonický nosový sprej
Morská voda je pomôcka, ktorá lieči zápal sliznice nosohltana, paranazálnych dutín alebo upchatie nosa.
120 tabliet
Obsahuje extrakty z hlivy ustricovej, rakytníka rešetliakového, echinacey purpurovej a selén a zinok.
1×7 ampl, výživový doplnok
Doplnok výživy obsahujúci kyslomliečne baktérie, kolostrum, betaglukán, selén, zinok, vitamín D3. Napomáha posilňovať imunitný systém a zdravú mikroflóru organizmu.

V sprche však celý proces nekončí. Skúste svoju otužilosť podporiť obliekaním sa o čosi menej a znížením teploty v byte aj v práci – jednoducho tam, kde sa väčšinu dňa pohybujete. Podľa lekárskych štúdií sú príliš vysoké teploty v domácnosti príčinou mnohých zdravotných problémov a dokonca vraj sčasti môžu aj za priberanie na váhe v dôsledku spomaľovania metabolizmu. Chlad totiž aktivuje hnedý tuk, ktorý dokáže účinne spaľovať kalórie so zámerom vytvárať prirodzené telesné teplo.

V obývacej izbe či kancelárii preto nastavte kúrenie na 20° C. V spálni je vhodné udržiavať teplotu maximálne 17° C, hoci niekomu stačí pokojne aj 12° C. Začať by ste však mali pomaly, napríklad spaním pri otvorenom okne. Výrazne tak podporíte svoju kvalitu spánku. Doterajšie štúdie dokonca preukázali, že stačí, keď každý deň na niekoľko hodín znížite teplotu v domácnosti o pár stupňov, aby ste pocítili pozitívne účinky na vašom zdraví. Nezabúdajte ani na pravidelný pohyb vonkuaspoň 30 minút denne a budete fit!

Pobytom pod horúcou sprchou dochádza k rozšíreniu ciev, ktoré tak do pokožky a svalov privedú viac okysličenej krvi. Pri sprchovaní studenou vodou sa zase prudko zmrštia a prietok krvi sa obmedzí. Odborníci preto odporúčajú takéto striedania teplôt ako prostriedok na upokojenie boľavých svalov po tréningu, keďže sa rýchlejšie regenerujete. 

Pravidelným otužovaním sa zvyšuje vaša odolnosť voči baktériám a vírusom v ovzduší, a taktiež vám zlepšenie imunity dokáže pomôcť v boji s alergiou. Navyše, sprchovanie studenou vodou vám vraj zaručene zdvihne náladu. Stimulácia receptorov chladu, ktoré sa nachádzajú v pokožke, totiž vedie k zvýšeniu hladiny noradrenalínu, ktorého nízka hladina je spájaná s depresiou. Prvé priaznivé účinky otužovania na vaše zdravie sa prejavia asi za dva až tri mesiace.

...mali by ste vedieť, že výsledky otužovania môžete pokaziť napríklad dlhými horúcimi kúpeľmi. Neznamená to, že sa musíte vane vzdať úplne, no kúpte sa vo vode s teplotou max 37° C. Práve príliš horúci kúpeľ môže totiž zapríčiniť obávané prechladnutie. Ranné otužovanie nie je beh na krátku trať. Nemalo by sa vynechávať, pokiaľ to nie je  nevyhnutné, napríklad z dôvodu choroby. Skutočne otužilým sa človek stáva až po dvoch rokoch, obrňte sa preto trpezlivosťou a tešte sa z každého nového (chladného) rána :)


1×30 cps
Prípravok obsahujúci hovädzie kolostrum a vitamín C.
1×100 tbl, výživový doplnok
Prípravok Dr.Max Multivitamín Energy obsahuje kombináciu 13 vitamínov a 10 minerálov doplnených o rutín a luteín. Komplexný doplnok stravy pre dospelých.
1×60 tbl,výživový doplnok
5.0
(1)
Obsahuje selén a zinok na udržanie zdravej pokožky, vlasov a nechtov a na správnu funkciu imunitného systému.
1×50 tbl, zinok 25mg
Výživový doplnok vhodný pri nedostatočnom príjme zinku do organizmu.
1×30 ml, kvapky
Doplnok výživy na vnútorné aj vonkajšie použitie. Vnútorne posilňuje imunitu a srdce, podporuje trávenie, zvonku pomáha udržiavať zdravú pokožku.
2×60 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok zložený z hlivy ustricovej so 100% rakytníkovým olejom.
1×120 tbl, výživový doplnok
Mega dávka Vitamínu C v každej tablete s postupným uvoľňovaním. Vďaka postupnému uvoľňovaniu sa Vitamín C vstrebáva do tela až 12 hodín, čím zaisťuje jeho dlhšie pôsobenie a poskytuje telu čas na jeho spracovanie.
7×10 ml, výživový doplnok
Výživový doplnok obsahuje zmes vitamínov skupiny B a 1 miliardu živých črevných baktérií na posilnenie obranyschopnosti organizmu.

Ďalšie články k téme Bojujete s imunitou? Začnite sa otužovať!

 • Otužujete svoje deti? Mierneho chladu sa rozhodne netreba báť

  Otužujete svoje deti? Mierneho chladu sa rozhodne netreba báť

  · 5 minút na prečítanie
  • deti
  • imunita
  • zdravie
  • otužovanie
  Za otužovaním si netreba predstavovať len studené sprchy. Zdravie detí môžete budovať aj vhodným oblečením, správnym spánkom alebo pravidelným vetraním. Ako začať a v akom veku je to vhodné?
 • "Slnečný" vitamín D: malý zázrak pre našu imunitu

  "Slnečný" vitamín D: malý zázrak pre našu imunitu

  · 6 minút na prečítanie
  • imunita
  • vitamín D
  • výživové doplnky pre deti
  • zuby
  Vitamín D je potrebný pre správne vstrebávanie a využitie vápnika. Menej sa však hovorí o jeho úlohe v imunitnom systéme.
 • Naštartujte svoj imunitný systém

  Naštartujte svoj imunitný systém

  · 8 minút na prečítanie
  • imunita
  • vitamíny
  Poradíme vám, prečo je dôležité v jesennom období posilňovať imunitný systém a najmä ako na to.