Bojujete s imunitou? Začnite sa otužovať!

13. 11. 2019 · 4 minúty na prečítanie

S príchodom chrípkovej sezóny skúšame rôzne metódy, ako ostať fit. Jedným z najúčinnejších spôsobov je práve otužovanie. Chcete vedieť, ako na to?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Bojujete s imunitou? Začnite sa otužovať!

Otužovanie lekári (aj naše prababičky) dodnes považujú za vhodnú formu hyposenzibilizácie na náhle zmeny prostredia, pričom vedľajším účinkom je zlepšenie celkovej kondície organizmu. Jednoducho povedané, človeka, ktorý sa cieľavedome vystavuje chladu, len tak nejaký dážď či vietor nerozhodí. A ešte bude aj lepšie spať, spaľovať kalórie či vysporiadať sa s civilizačnými ochoreniami. To predsa stojí za trochu námahy, čo poviete?

POSTUP PRE ZAČIATOČNÍKOV

Začínať by ste mali pomaly, s rozvahou a dopriať svojmu telu niekoľko mesiacov, kým sa z vás stane plnohodnotný otužilec! Ideálnym štartom do nového, zdravšieho života je domáce  otužovanie. Podľa väčšiny odborníkov, absolútne najlepšie výsledky dosiahnete striedaním horúcej a studenej vody počas sprchovania, a to predovšetkým ráno. Večer by ste už mohli mať problém so zaspávaním. Otužuje sa celé telo s výnimkou hlavy. Jednou z tých šetrnejších metód pre citlivé povahy je úvodné dvadsaťminútové sprchovanie teplou vodou, ktoré vystrieda asi minútová ľadová sprcha. Na záver si ešte doprajte tri až štyri minútky teplej vody. Neskôr sa dá celý proces predĺžiť až na trojminútovú studenú sprchu každé ráno. Následne by ste si mali zľahka zacvičiť a dopriať si výdatné raňajky.

S otužovaním je najlepšie začať čím skôr – údajne to treba stihnúť ešte pred štyridsiatkou. No ani staršie ročníky by sa nemali svojho boja za otužilejšie „ja“ vzdávať, skúste však postupovať pomalšie a zvážte tiež poradu so svojím lekárom. Otužovanie sa odporúča aj deťom, dokonca aj škôlkarom. Pravdou ostáva, že deti na nepatrné zmeny, ako je niekoľko sekúnd vlažnej vody na každodenného umývania, reagujú oveľa jemnejšie než dospeláci.

ĎALŠIE ÚČINNÉ METÓDY

V sprche však celý proces nekončí. Skúste svoju otužilosť podporiť obliekaním sa o čosi menej a znížením teploty v byte aj v práci – jednoducho tam, kde sa väčšinu dňa pohybujete. Podľa lekárskych štúdií sú príliš vysoké teploty v domácnosti príčinou mnohých zdravotných problémov a dokonca vraj sčasti môžu aj za priberanie na váhe v dôsledku spomaľovania metabolizmu. Chlad totiž aktivuje hnedý tuk, ktorý dokáže účinne spaľovať kalórie so zámerom vytvárať prirodzené telesné teplo.


V obývacej izbe či kancelárii preto nastavte kúrenie na 20° C. V spálni je vhodné udržiavať teplotu maximálne 17° C, hoci niekomu stačí pokojne aj 12° C. Začať by ste však mali pomaly, napríklad spaním pri otvorenom okne. Výrazne tak podporíte svoju kvalitu spánku. Doterajšie štúdie dokonca preukázali, že stačí, keď každý deň na niekoľko hodín znížite teplotu v domácnosti o pár stupňov, aby ste pocítili pozitívne účinky na vašom zdraví. Nezabúdajte ani na pravidelný pohyb vonkuaspoň 30 minút denne a budete fit!

BENEFITY OTUŽOVANIA

Pobytom pod horúcou sprchou dochádza k rozšíreniu ciev, ktoré tak do pokožky a svalov privedú viac okysličenej krvi. Pri sprchovaní studenou vodou sa zase prudko zmrštia a prietok krvi sa obmedzí. Odborníci preto odporúčajú takéto striedania teplôt ako prostriedok na upokojenie boľavých svalov po tréningu, keďže sa rýchlejšie regenerujete. 

 

Pravidelným otužovaním sa zvyšuje vaša odolnosť voči baktériám a vírusom v ovzduší, a taktiež vám zlepšenie imunity dokáže pomôcť v boji s alergiou. Navyše, sprchovanie studenou vodou vám vraj zaručene zdvihne náladu. Stimulácia receptorov chladu, ktoré sa nachádzajú v pokožke, totiž vedie k zvýšeniu hladiny noradrenalínu, ktorého nízka hladina je spájaná s depresiou. Prvé priaznivé účinky otužovania na vaše zdravie sa prejavia asi za dva až tri mesiace.

NEŽ SA DO TOHO PUSTÍTE...

...mali by ste vedieť, že výsledky otužovania môžete pokaziť napríklad dlhými horúcimi kúpeľmi. Neznamená to, že sa musíte vane vzdať úplne, no kúpte sa vo vode s teplotou max 37° C. Práve príliš horúci kúpeľ môže totiž zapríčiniť obávané prechladnutie. Ranné otužovanie nie je beh na krátku trať. Nemalo by sa vynechávať, pokiaľ to nie je  nevyhnutné, napríklad z dôvodu choroby. Skutočne otužilým sa človek stáva až po dvoch rokoch, obrňte sa preto trpezlivosťou a tešte sa z každého nového (chladného) rána :)

 

Ďalšie články k téme Bojujete s imunitou? Začnite sa otužovať!

  • "Slnečný" vitamín D: malý zázrak pre našu imunitu

    "Slnečný" vitamín D: malý zázrak pre našu imunitu

    · 5 minút na prečítanie
    Vitamín D je potrebný pre správne vstrebávanie a využitie vápnika. Menej sa však hovorí o jeho úlohe v imunitnom systéme.
  • Keď aj po nevinnom a láskyplnom bozku môžete ochorieť

    Keď aj po nevinnom a láskyplnom bozku môžete ochorieť

    · 4 minúty na prečítanie
    Chladné zimné dni pomaly ustupujú a konečne prichádza jar, obdobie, keď sa všetko prebúdza a kvitne do krásy. Je to ideálne obdobie na lásku a romantiku. Avšak každoročne sa stovky Slovákov nakazia infekčnou chorobou nazývanou mononukleóza, ktorá sa prenáša hlavne prostredníctvom slín, čo môže zahŕňať aj bozkávanie.
  • Naštartujte svoj imunitný systém

    Naštartujte svoj imunitný systém

    · 6 minút na prečítanie
    Poradíme vám, prečo je dôležité v jesennom období posilňovať imunitný systém a najmä ako na to.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora