- 2+1 ZADARMO s Dr. Max CLUB
- 2+1 ZADARMO s Dr. Max CLUB
- 2+1 ZADARMO s Dr. Max CLUB
- 2+1 ZADARMO s Dr. Max CLUB
- 2+1 ZADARMO s Dr. Max CLUB
- 2+1 ZADARMO s Dr. Max CLUB
Chladné zimné dni pomaly ustupujú a konečne prichádza jar, obdobie, keď sa všetko prebúdza a kvitne do krásy. Je to ideálne obdobie na lásku a romantiku. Avšak každoročne sa stovky Slovákov nakazia infekčnou chorobou nazývanou mononukleóza, ktorá sa prenáša hlavne prostredníctvom slín, čo môže zahŕňať aj bozkávanie.
Chladné zimné dni sú pomaly za nami a konečne prichádza jar, obdobie, keď sa všetko prebúdza a kvitne do krásy. Ideálne obdobie na lásku. Každoročne sa stovky Slovákov nakazia infekčnou chorobou nazývanou mononukleóza, ktorá sa prenáša hlavne bozkávaním. Preto sa toto ochorenie často nazýva aj choroba z bozkávania alebo aj detská choroba. Najčastejšie sa vyskytuje u detí a dospievajúcej mládeže. Pre svoje nešpecifické príznaky si ju ľudia často mýlia s chrípkou. Viete, ako ju rozpoznať?
Mononukleóza patrí medzi vírusové horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje lymfatický systém. Spôsobuje ju najmä Ebstein-Barrovej vírus (EBV), ktorý patrí do skupiny herpetických vírusov, ktoré vyvolávajú napríklad aj opary na perách. Vírus sa prenáša predovšetkým slinami, preto k nakazeniu dochádza najmä pri úzkom kontakte s infikovanou osobou. Avšak, nie u každého človeka sú prejavy viditeľné, preto aj navonok zdravý človek môže byť v skutočnosti nositeľom vírusu. K prenosu dochádza menej často kvapôčkovou infekciou alebo krvou, zriedkavo pohlavným stykom. Rizikové je preto okrem samotného bozkávania napríklad aj popíjanie z jednej fľaše, pohára či plechovky.
Na kloktanie sa môže využiť aj protizápalovo pôsobiaci šalviový, repíkový či harmančekový čaj. Octanový krém je vhodný ako obklad na opuchnuté uzliny na krku. Vysokú teplotu zmiernime voľnopredajnými liekmi s obsahom paracetamolu či ibuprofénu. Pre pacientov s mononukleózou je dôležitý pokojový režim, dostatok tekutín, prísun vitamínov, najmä vitamínu C a B-komplex na podporu imunity. Prospešné sú aj lieky či výživové doplnky na ochranu pečene napríklad s obsahom silymarínu. Lekárnik vám s výberom tých vhodných prípravkov rád pomôže, preto sa neváhajte obrátiť na jeho odbornú radu.
V rámci preventívnych opatrení je potrebné dodržiavať diétu, ktorá nezaťaží pečeň, počas 3 - 6 mesiacov. Dôležité je vylúčenie vyprážaných a mastných jedál, údenín, vnútorností a v neposlednom rade je nutné úplne vylúčiť alkohol. Jedlo pripravujeme predovšetkým varením alebo dusením, prípadne pečením bez tuku. Nevyhnutné je dodržiavanie preventívnych hygienických opatrení, to znamená, že nepoužívame spoločný uterák, zubné kefky, spoločné riady a príbory, podstatné je aj dôkladné umývanie rúk.