Keď aj po nevinnom a láskyplnom bozku môžete ochorieť

11. 3. 2019 · 4 minúty na prečítanie

Chladné zimné dni pomaly ustupujú a konečne prichádza jar, obdobie, keď sa všetko prebúdza a kvitne do krásy. Je to ideálne obdobie na lásku a romantiku. Avšak každoročne sa stovky Slovákov nakazia infekčnou chorobou nazývanou mononukleóza, ktorá sa prenáša hlavne prostredníctvom slín, čo môže zahŕňať aj bozkávanie.

Mgr. Ivana Guľasová
Mgr. Ivana Guľasová
Keď aj po nevinnom a láskyplnom bozku môžete ochorieť

 

Chladné zimné dni sú pomaly za nami a konečne prichádza jar, obdobie, keď sa všetko prebúdza a kvitne do krásy. Ideálne obdobie na lásku. Každoročne sa stovky Slovákov nakazia infekčnou chorobou nazývanou mononukleóza, ktorá sa prenáša hlavne bozkávaním. Preto sa toto ochorenie často nazýva aj choroba z bozkávania alebo aj detská choroba. Najčastejšie sa vyskytuje u detí a dospievajúcej mládeže. Pre svoje nešpecifické príznaky si ju ľudia často mýlia s chrípkou. Viete, ako ju rozpoznať?

 

Nakaziť sa dá veľmi jednoducho

Mononukleóza patrí medzi vírusové horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje lymfatický systém. Spôsobuje ju najmä Ebstein-Barrovej vírus (EBV), ktorý patrí do skupiny herpetických vírusov, ktoré vyvolávajú napríklad aj opary na perách. Vírus sa prenáša predovšetkým slinami, preto k nakazeniu dochádza najmä pri úzkom kontakte s infikovanou osobou. Avšak, nie u každého človeka sú prejavy viditeľné, preto aj navonok zdravý človek môže byť v skutočnosti nositeľom vírusu. K prenosu dochádza menej často kvapôčkovou infekciou alebo krvou, zriedkavo pohlavným stykom. Rizikové je preto okrem samotného bozkávania napríklad aj popíjanie z jednej fľaše, pohára či plechovky.

 

 

Rozpoznajte príznaky ochorenia
Asi polovica ľudí infikovaných EB vírusom nemá žiadne príznaky ochorenia. Niekedy má mononukleóza príznaky ako bežná chrípka, angína či iná viróza, ktorá je sprevádzaná teplotou, malátnosťou, únavou, bolesťami hlavy aj svalov. Inkubačná doba trvá od 30 do 60 dní. Pri úplnom prepuknutí ochorenia môže prudko vystúpiť teplota, výrazne sa zväčšia lymfatické uzliny na krku (krčné mandle), ktoré sú však nebolestivé a dobre pohyblivé. Na uzlinách sa zvyčajne objavuje biely povlak, pridružia sa ťažkosti s prehĺtaním, a s tým súvisiace nechutenstvo. Ďalším typickým prejavom sú krvavé bodky na podnebí. Pri ťažkom priebehu ochorenia sa objavuje bolesť pod pravým rebrovým oblúkom ako prejav zväčšenej pečene a problémy so slezinou, ktoré môžu trvať aj niekoľko mesiacov.

Skoré stanovenie diagnózy urýchli liečbu
Na správne nasadenie liečby je dôležitá presná diagnostika ochorenia. Keďže príznaky sú niekedy nešpecifické, na potvrdenie mononukleózy sú potrebné krvné vyšetrenia. Zvýšený je hlavne určitý typ bielych krviniek (monocytov), zároveň býva mierne znížený počet krvných doš­tičiek. Kvôli problémom s pečeňou sa vyšetrujú pečeňové enzýmy, ktoré majú zvýšené hodnoty. Definitívne potvrdenie ochorenia ukáže až vyšetrenie protilátok proti EB vírusu.

Čím skôr sa stanoví presná diagnóza, tým skôr sa môže začať s liečbou. Antibiotiká sú pri vírusových ochoreniach neúčinné, preto je liečba skôr podporná a zameraná na konkrétne príznaky ako tlmenie bolesti hrdla pomocou kloktadiel a dezinfekčných roztokov, ktoré sú bežne dostupné v lekárňach.
 

 

Na kloktanie sa môže využiť aj protizápalovo pôsobiaci šalviový, repíkový či harmančekový čaj. Octanový krém je vhodný ako obklad na opuchnuté uzliny na krku. Vysokú teplotu zmiernime voľnopredajnými liekmi s obsahom paracetamolu či ibuprofénu. Pre pacientov s mononukleózou je dôležitý pokojový režim, dostatok tekutín, prísun vitamínov, najmä vitamínu C a B-komplex na podporu imunity. Prospešné sú aj lieky či výživové doplnky na ochranu pečene napríklad s obsahom silymarínu. Lekárnik vám s výberom tých vhodných prípravkov rád pomôže, preto sa neváhajte obrátiť na jeho odbornú radu.

V rámci preventívnych opatrení je potrebné dodržiavať diétu, ktorá nezaťaží pečeň, počas 3 - 6 mesiacov. Dôležité je vylúčenie vyprážaných a mastných jedál, údenín, vnútorností a v neposlednom rade je nutné úplne vylúčiť alkohol. Jedlo pripravujeme predovšetkým varením alebo dusením, prípadne pečením bez tuku. Nevyhnutné je dodržiavanie preventívnych hygienických opatrení, to znamená, že nepoužívame spoločný uterák, zubné kefky, spoločné riady a príbory, podstatné je aj dôkladné umývanie rúk.

Výnimky potvrdzujú pravidlo
Aj keď si proti ochoreniu vybudujeme trvalú imunitu a zvyčajne sa vyskytne len raz za život, udáva sa, že okolo 6 % ľudí môže infekciu dostať znovu, najmä keď dôjde k oslabeniu imunitného systému. EB vírus má v sebe približne 95 % populácie a záleží len na okolnostiach, či prepukne alebo nie. Pacient získava po ochorení doživotnú imunitu proti tejto chorobe, ale u približne  6 % ľudí sa stáva, že sa infekcia u nich môže zopakovať, a to najmä dôsledkom oslabeného imunitného systému. Z toho dôvodu je potrebné neustále posilňovať našu obranyschopnosť, aby sme sa mohli podobným infekciám vyhnúť a bozky mohli byť nerušeným zážitkom.

Ďalšie články k téme Keď aj po nevinnom a láskyplnom bozku môžete ochorieť

O autorovi
Mgr. Ivana Guľasová
Mgr. Ivana Guľasová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Ivana Guľasová
Mgr. Ivana Guľasová
Čítať viac od autora