Naštartujte svoj imunitný systém

18. 10. 2019 · Mgr. Tatiana Kocúrková · 8 minút na prečítanie
 • imunita
 • vitamíny

Jeseň prináša chladnejšie a daždivejšie dni, počas ktorých je naša obranyschopnosť vystavená nadmernej záťaži.  Je čas, aby sme naše telo pripravili na sychravé počasie a doplnili si zásoby vitamínov a minerálov. Prezradíme vám a poradíme, prečo je dôležité v tomto období posilňovať imunitný systém a najmä ako na to.

ČO JE TO IMUNITNÝ SYSTÉM
Základnou funkciou imunitného systému je obrana proti cudzorodým látkam a proti infekcii. Schopnosť odolávať najmä vonkajším faktorom sa vyjadruje mierou imunity, ktorú človek môže zdediť. Vtedy je reč o prirodzenej, čiže o vrodenej imunite, za ktorú vďačíme našej genetike. Na druhej strane hovoríme o imunite získanej, čiže adaptívnej. Je to schopnosť organizmu adaptovať sa v nových podmienkach. Imunitný systém sa vekom vyvíja a je úzko spätý s nervovým systémom. Novorodenci a dojčatá majú ešte nezrelý imunitný systém a nemajú vybudovanú takzvanú špecifickú pamäť. Prvý polrok dieťa chránia hlavne protilátky, ktoré získalo od matky. Druhý polrok postupne dozrievajú zložky imunity a budujú sa až do puberty. Nezastupiteľnú úlohu vo vývoji imunitného systému má dojčenie. Materské mlieko obsahuje celý rad zložiek potrebných pre vývoj dieťaťa a pre budovanie jeho imunity.
 
Predškoláci a školáci majú imunitný systém dokonalejší. V tomto veku je úzko prepojený s nervovým systémom. Veľmi ho ovplyvňuje myslenie a stres dieťaťa, preto je dôležité, aby bolo dieťa pripravené na zmenu prostredia, či už ide o škôlku, alebo o školu. V puberte dosahuje imunitný systém vrchol a je úplne vyvinutý. Vekom jeho účinnosť klesá a u starších ľudí sa môže javiť aj ako „opotrebovaný“. Preto má veľký význam starať sa o svoje zdravie, budovať si imunitný systém už od malička a počas celého života.

 

1×10 ml, výživový doplnok
Výživový doplnok s obsahom vitamínu D vhodný pre deti od 14 dní veku.
1×50 ks, príchuť jahoda a čerešňa
Výživový doplnok, želatínové (gummi) tablety s ovocnou príchuťou - dve príchute: jahoda a čerešňa. Len prírodné farbivá. Obsahujú extrakt z tradične používanej byliny Echinacey (Echinacea purpurea sušená rastlina -extrakt z rastliny min. 6:1 - 40 mg) .
1×60 tbl, na cmúľanie pre deti
Multivitamín s obsahom 17 výživných látok vrátane železa pre detský organizmus vo vývoji. Bez umelých farbív, príchutí a aspartámu so základom v prírodnej zmesi ovocia a zeleniny.
1×50 ks, želé s ovocnou príchuťou
Komplex multivitamínov pre deti. Želé v tvare Farma zvieratiek, s ovocnou príchuťou.
1×120 ml, výživový doplnok
Obsahuje Epicor a imunoaktívny zinok, vitamíny C a D3 prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému.
1×140 ks, morský svet, príchuť rakytník
Želatínky RAKYTNÍČEK MORSKÝ SVET – príchuť rakytník obsahujú účinnú látku rakytník a zmes ovocných koncentrátov a vitamíny.
1×100 ml, podpora imunity
Podporuje správne fungovanie imunitného systému, dýchacích ciest a prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy.
1×100 ml, výživový doplnok
Ovocný sirup s hlivou ústricovou a rakytníkom pre podporu imunity detí už od 1 roku. Neobsahuje žiadne konzervanty, farbivá ani umelé sladidlá. Je tvorený len prírodnými surovinami. Vhodný pre celiatikov, tehotné a kojace ženy. Obsah: 100 ml.
NEGATÍVNE VPLYVY

Na imunitný systém vplýva mnoho faktorov, ktoré ho narúšajú. Medzi hlavné faktory patrí stres, znečistené životné prostredie, jednotvárna strava, nedostatok spánku, časté užívanie antibiotík, fajčenie a alkohol. Oslabený organizmus sa môže prejaviť celkovým pocitom únavy, zníženou obranyschopnosťou, častými vírusovými, bakteriálnymi a plesňovými infekciami alebo zhoršeným hojením rán.

POSILNITE SI IMUNITU PRIRODZENE

Dôležitá je prevencia! V súčasnosti trpí oslabenou imunitou každý tretí človek. Na posilnenie imunity pozitívne vplýva napríklad otužovanie. Ideálne je s ním začať už od malička, pomáha aj sprchovanie sa vlažnou vodou a časté prechádzky v zimných mesiacoch.

Asi 60 až 80 percent imunitných buniek sa nachádza v črevách, preto je dôležitá vyvážená a zdravá strava. Črevná mikroflóra spolu s črevnými povlakmi vytvára takzvanú prvú imunitnú ba­riéru, preto by strava mala byť vyvážená, s vysokým podielom ovocia, zeleniny, celozrnných produktov a bielkovín. Dôležitý je aj pitný režim, vyhýbajte sa sladeným nápojom a radšej siahnite po čistej vode, po ovocných alebo po zeleninových šťavách. Odporúča sa piť aj bylinné čaje, hlavne zo šípok, z bazy, z rakytníka, zo zázvoru a z echinacey.

Veľmi dôležitý je aj spánok, ktorého si treba dopriať čo možno najviac. Bez kvalitného spánku nie je možné zabezpečiť dostatočnú regeneráciu celého organizmu vrátane imunity. Snažte sa vo svojom živote eliminovať stres. Dlhodobý stres a negatívne emócie prispievajú k oslabeniu imunity. Skúste spomaliť, meditujte, hrajte sa s deťmi a viac sa smejte. V neposlednom rade je to aj aktívny pohyb. Stačí denne 30 minút aktívneho pohybu, najlepšie na čerstvom vzduchu. Pohyb a cvičenie zvyšujú počet prirodzených protilátok u detí a aj u dospelých.

1×30 cps
Výživový doplnok predstavuje komplex laktobacilov, bifidobaktérií a fruktooligosacharidov (FOS) s vitamínom D3.
1×30 cps, vitamín c
Lipozomálny vitamín C + výťažok zo šípok + citrusové bioflavonoidy
1×90 tbl, echinacea
Doplnok výživy s echinaceou. Vhodný v čase chrípkových ochorení na posilňovanie obranyschopnosti organizmu.
1×250 ml, výživový doplnok
Doplnok výživy vo forme sirupu, ktorý obsahuje prírodný imunoglukán a vitamín C. Napomáha posilňovať imunitný systém. Vhodný na dlhodobé užívanie.
1×30 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok s obsahom hlivy ustricovej, echinacei, propolisu a zinku.
1×30 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok. Obsahuje beta-glukány (beta-1,3/1,6 D-glukán), vitamín C a selén, ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému.
2×60 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok s obsahom hlivy ustricovej a laktobacilov. Napomáha posilňovať imunitný systém. Má antioxidačný účinok, zlepšuje vitalitu.
1×60 cps, výživový doplnok
DELTA COLOSTRUM® BiO Kapsule - 100% prírodné kravské kolostrum v prášku v HPMC kapsuli, vhodnej aj pre vegetariánov. Európsky BiO certifikát zaručuje jeho najvyššiu možnú kvalitu na trhu. Studená technológia INTENSIVE+ zabezpečuje najvyššiu dostupnosť vzácnych zložiek obsiahnutých v DELTA COLOSTRE.


Nie zbytočne sa hovorí, že lepšia je prevencia ako liečba, preto pripravte svoje telo na náročnejšie chladné obdobie a vychutnajte si každý deň v zdraví a plní energie. V každej lekárni vám odborný personál rád poradí a vyberie pre vás ten najvhodnejší prí­pravok.

KEĎ POTREBUJE IMUNITA POMÔCŤ

Vitamín C je dôležitý vitamín a antioxidant na posilnenie organizmu a pre správne fungovanie imunitného systému. Podporuje odolnosť organizmu proti infekciám a slúži ako prevencia chrípky a nachladnutia. Vyššie dávky sa užívajú hlavne v jesenných a v zimných mesiacoch, keď je chrípkové obdobie. Céčko je bohato zastúpené v citrusových plodoch, v šípkach, v petržlene, v slivkách, v čiernych ríbezliach a v paprike.

 Vitamín D3 je nielen potrebný na správne vstrebávanie vápnika a fosforu a na zachovanie zdravých kostí a zubov, ale pozitívne ovplyvňuje aj imunitný systém a zohráva dôležitú úlohu v delení buniek. Posilňuje organizmus a znižuje únavu a vyčerpanosť. Je vhodný pre deti od narodenia. Tvorí sa pôsobením slnečného žiarenia na pokožku, ale v jesenných a v zimných mesiacoch je vhodné ho dopĺňať. Najviac je obsiahnutý v tučných rybách, ako je losos a makrela.

 

Selén a zinok chránia telo pred škodlivými vplyvmi, bojujú proti infekciám, posilňujú imunitu a obnovujú tkanivá v tele. Bohatým zdrojom selénu sú orechy, ryby a vnútornosti. Zinok nájdeme v tekvicových semiačkach, v strukovinách, v červenom mäse, v mlieku a v mliečnych výrobkoch.

Vitamíny skupiny B všeobecne pomáhajú udržiavať predovšetkým správne fun­govanie metabolizmu, te­da proces látkovej premeny v tele. Nachádzajú sa v kvasniciach, v obilninách a v strukovinách.

Vitamín A je silný antioxidant, ktorý lieči zápaly v tele, podporuje funkcie imunitného systému a obnovuje tkanivá. Nachádza sa v mrkve, vo vajíčkach, v rybách a v pečeni.

 

 

Hliva ustricová, presnejšie jej výťažok betaglukán, je látka, ktorá zvyšuje odolnosť proti baktériám a vírusom. Pomáha telu bojovať proti chrípke a nachladnutiu, regeneruje tkanivá a celkovo posilňuje organizmus. Betaglukán je vhodný pre deti od troch rokov a pre dospelých. Vhodný je aj na dlhodobé užívanie hlavne v jesenných a v zimných mesiacoch.

Probiotiká majú veľký význam pre správne fungovanie imunitného systému a pre stav nášho tráviaceho traktu. Prvoradý krok spočíva v náprave mikrobiálneho prostredia a práve na to slúžia probiotiká. Obsahujú takzvané laktogénne baktérie, ktoré kolonizujú tráviaci trakt a pôsobia na zlepšenie imunity, na správne fungovanie trávenia, pri zápchach a pri hnačkách. Môžu sa podávať deťom od narodenia, sú aj na dlhodobé užívanie.

Echinacea, presnejšie extrakt z tejto rastliny. Hlavným účinkom je podpora produkcie buniek imunitného systému. Posilňuje obranyschopnosť, pôsobí preventívne, ale možno ju použiť aj pri chrípke a nachladnutí. Je vhodná pre deti od jedného roka.

Rakytník, rakytníkový olej prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu, podporuje metabolizmus, znižuje únavu. Je vhodný pre deti od troch rokov.

Kolostrum, alebo mledzivo, je tekutina, ktorú produkujú mliečne žľazy cicavcov krátko pred pôrodom a počas prvých dní po pôrode. Najčastejšie sa používa kravské kolos­trum, ktoré je bohaté na imunoglobulíny, vitamíny, minerály a aminokyseliny. Naj­dôležitejšou zložkou sú práve imunoglobulíny, ktoré sú zodpovedné za rýchlu obrannú reakciu organizmu proti vírusom a baktériám a na posilnenie imunitného systému. V lekárňach sú dostupné vo forme kapsúl a pre malé deti vo forme sirupu. Sú vhodné pre deti od šiesteho mesiaca.

1×30 cps
Výživový doplnok. Prípravok obsahuje kombináciu vitamínu C, zinku a extraktu z echinacey s postupným uvoľňovaním.
1×30 cps
Prípravok obsahujúci hovädzie kolostrum a vitamín C.
1×40 cps, výživový doplnok
5.0
(1)
Komplex 10 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií.
1×100 tbl, výživový doplnok
Prípravok Dr.Max Multivitamín Energy obsahuje kombináciu 13 vitamínov a 10 minerálov doplnených o rutín a luteín. Komplexný doplnok stravy pre dospelých.
1×100 tbl, výživový doplnok
Multivitamínove tabletky.
100 tabliet
5.0
(2)
Výživový doplnok s obsahom vysokej dávky vitamínov skupiny B.
1×60 cps, výživový doplnok
Prípravok s obsahom čistého vitamínu D. Dôležitý doplnok pre správne fungovanie imunitného systému, udržanie zdravých kosti a zubov, udržanie správneho fungovania svalov.
20 šumivých tabliet
Šumivé tablety s príchuťou malín na rýchle doplnenie vitamínov.

Ďalšie články k téme Naštartujte svoj imunitný systém

 • Týchto 5 pilierov detskej imunity sa oplatí poznať

  Týchto 5 pilierov detskej imunity sa oplatí poznať

  · 5 minút na prečítanie
  • deti
  • vitamíny
  • vitamíny pre deti
  • imunita
  • otužovanie
  • hygiena
  Večer mu ešte nič nebolo, no ráno už váš drobec soplí, kýcha a očividne nie je vo svojej koži. Viróza vie nepríjemne potrápiť malých i veľkých. Podporte detskú imunitu, kým je ešte čas.
 • "Slnečný" vitamín D: malý zázrak pre našu imunitu

  "Slnečný" vitamín D: malý zázrak pre našu imunitu

  · 6 minút na prečítanie
  • imunita
  • vitamín D
  • výživové doplnky pre deti
  • zuby
  Vitamín D je potrebný pre správne vstrebávanie a využitie vápnika. Menej sa však hovorí o jeho úlohe v imunitnom systéme.
 • Bojujete s imunitou? Začnite sa otužovať!

  Bojujete s imunitou? Začnite sa otužovať!

  · 5 minút na prečítanie
  • imunita
  • otužovanie
  S príchodom chrípkovej sezóny skúšame rôzne metódy, ako ostať fit. Jedným z najúčinnejších spôsobov je práve otužovanie. Chcete vedieť, ako na to?
Mgr. Tatiana Kocúrková