Naštartujte svoj imunitný systém

18. 10. 2019 · 11 minút na prečítanie
Poradíme vám, prečo je dôležité v jesennom období posilňovať imunitný systém a najmä ako na to.
Tatiana Kocúrková
Tatiana Kocúrková
Naštartujte svoj imunitný systém

 

Jeseň prináša chladnejšie a daždivejšie dni, počas ktorých je naša obranyschopnosť vystavená nadmernej záťaži.  Je čas, aby sme naše telo pripravili na sychravé počasie a doplnili si zásoby vitamínov a minerálov. Prezradíme vám a poradíme, prečo je dôležité v tomto období posilňovať imunitný systém a najmä ako na to.

ČO JE TO IMUNITNÝ SYSTÉM

Základnou funkciou imunitného systému je obrana proti cudzorodým látkam a proti infekcii. Schopnosť odolávať najmä vonkajším faktorom sa vyjadruje mierou imunity, ktorú človek môže zdediť. Vtedy je reč o prirodzenej, čiže o vrodenej imunite, za ktorú vďačíme našej genetike. Na druhej strane hovoríme o imunite získanej, čiže adaptívnej. Je to schopnosť organizmu adaptovať sa v nových podmienkach. Imunitný systém sa vekom vyvíja a je úzko spätý s nervovým systémom. Novorodenci a dojčatá majú ešte nezrelý imunitný systém a nemajú vybudovanú takzvanú špecifickú pamäť. Prvý polrok dieťa chránia hlavne protilátky, ktoré získalo od matky. Druhý polrok postupne dozrievajú zložky imunity a budujú sa až do puberty. Nezastupiteľnú úlohu vo vývoji imunitného systému má dojčenie. Materské mlieko obsahuje celý rad zložiek potrebných pre vývoj dieťaťa a pre budovanie jeho imunity.
 
Predškoláci a školáci majú imunitný systém dokonalejší. V tomto veku je úzko prepojený s nervovým systémom. Veľmi ho ovplyvňuje myslenie a stres dieťaťa, preto je dôležité, aby bolo dieťa pripravené na zmenu prostredia, či už ide o škôlku, alebo o školu. V puberte dosahuje imunitný systém vrchol a je úplne vyvinutý. Vekom jeho účinnosť klesá a u starších ľudí sa môže javiť aj ako „opotrebovaný“. Preto má veľký význam starať sa o svoje zdravie, budovať si imunitný systém už od malička a počas celého života.

 

 • 4.9
  (16)
  Želé s vitamínmi, zinkom a rutínom.
 • CEBION

  1×30 ml, kvapky
  Výživový doplnok s obsahom vitamínu C v kvapkách. Vitamín C prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému.
 • ArkoDEFENSES Kids

  1×5 ampl, výživový doplnok
  Baktérie mliečneho kvasenia + betaglukán + kolostrum + vitamín D3 + zinok + selén. Vitamín D3, zinok a selén prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému. S jahodovou príchuťou.
 • JAMIESON MULTI KIDS MULTIVITAMÍN S VITAMÍNOM C

  1×60 tbl, na cmúľanie pre deti
  Multivitamín s obsahom 17 výživných látok vrátane železa pre detský organizmus vo vývoji. Bez umelých farbív, príchutí a aspartámu so základom v prírodnej zmesi ovocia a zeleniny.
 • VIBOVIT+ FARMA Gummies

  1×50 ks, želé s ovocnou príchuťou
  Komplex multivitamínov pre deti. Želé v tvare Farma zvieratiek, s ovocnou príchuťou.
 • TEREZIA RAKYTNÍČEK multivit.želatínky s rakytníkom

  1×140 ks, morský svet, príchuť rakytník
  Želatínky RAKYTNÍČEK MORSKÝ SVET – príchuť rakytník obsahujú účinnú látku rakytník a zmes ovocných koncentrátov a vitamíny.
 • Ovocný sirup s hlivou ústricovou a rakytníkom pre podporu imunity detí už od 1 roku. Neobsahuje žiadne konzervanty, farbivá ani umelé sladidlá. Je tvorený len prírodnými surovinami. Vhodný pre celiatikov, tehotné a kojace ženy. Obsah: 100 ml.
 • RINIMUN SIRUP

  1×120 ml, výživový doplnok
  Obsahuje Epicor a imunoaktívny zinok, vitamíny C a D3 prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému.

  NEGATÍVNE VPLYVY

  Na imunitný systém vplýva mnoho faktorov, ktoré ho narúšajú. Medzi hlavné faktory patrí stres, znečistené životné prostredie, jednotvárna strava, nedostatok spánku, časté užívanie antibiotík, fajčenie a alkohol. Oslabený organizmus sa môže prejaviť celkovým pocitom únavy, zníženou obranyschopnosťou, častými vírusovými, bakteriálnymi a plesňovými infekciami alebo zhoršeným hojením rán.

   

  POSILNITE SI IMUNITU PRIRODZENE

  Dôležitá je prevencia! V súčasnosti trpí oslabenou imunitou každý tretí človek. Na posilnenie imunity pozitívne vplýva napríklad otužovanie. Ideálne je s ním začať už od malička, pomáha aj sprchovanie sa vlažnou vodou a časté prechádzky v zimných mesiacoch.

  Asi 60 až 80 percent imunitných buniek sa nachádza v črevách, preto je dôležitá vyvážená a zdravá strava. Črevná mikroflóra spolu s črevnými povlakmi vytvára takzvanú prvú imunitnú ba­riéru, preto by strava mala byť vyvážená, s vysokým podielom ovocia, zeleniny, celozrnných produktov a bielkovín. Dôležitý je aj pitný režim, vyhýbajte sa sladeným nápojom a radšej siahnite po čistej vode, po ovocných alebo po zeleninových šťavách. Odporúča sa piť aj bylinné čaje, hlavne zo šípok, z bazy, z rakytníka, zo zázvoru a z echinacey.

  Veľmi dôležitý je aj spánok, ktorého si treba dopriať čo možno najviac. Bez kvalitného spánku nie je možné zabezpečiť dostatočnú regeneráciu celého organizmu vrátane imunity. Snažte sa vo svojom živote eliminovať stres. Dlhodobý stres a negatívne emócie prispievajú k oslabeniu imunity. Skúste spomaliť, meditujte, hrajte sa s deťmi a viac sa smejte. V neposlednom rade je to aj aktívny pohyb. Stačí denne 30 minút aktívneho pohybu, najlepšie na čerstvom vzduchu. Pohyb a cvičenie zvyšujú počet prirodzených protilátok u detí a aj u dospelých.

  • ADVANCE Colostrum

   1×90 cps, výživový doplnok
   Výživový doplnok, ktorý obsahuje vysokokvalitné prémiové kolostrum s najvyšším obsahom imunoglobulínov IgG v 1 kapsule.
  • Lipozomálny vitamín C + výťažok zo šípok + citrusové bioflavonoidy
  • Imunoglukan P4H

   1×250 ml, výživový doplnok
   Doplnok výživy vo forme sirupu, ktorý obsahuje prírodný imunoglukán a vitamín C. Napomáha posilňovať imunitný systém. Vhodný na dlhodobé užívanie.
  • TEREZIA HLIVA USTRICOVITÁ + LAKTOBACILY

   2×60 cps, výživový doplnok
   Výživový doplnok s obsahom hlivy ustricovej a laktobacilov. Napomáha posilňovať imunitný systém. Má antioxidačný účinok, zlepšuje vitalitu.
  • DELTA COLOSTRUM 100% BiO ORGANIC kapsuly 60ks

   1×60 cps, výživový doplnok
   Vysoko kvalitné nemecké 100%-né kolostrum získavané výhradne z organických fariem. Spĺňa najvyššie kritériá BiO kvality. Balenie na mesiac.
  • JAMIESON ECHINACEA 350 mg

   1×90 tbl, echinacea
   Doplnok výživy s echinaceou. Vhodný v čase chrípkových ochorení na posilňovanie obranyschopnosti organizmu.
  • LEROS IMUNITA VITAMÍN C, ŠÍPKA & RAKYTNÍK

   20×2 g, bylinný čaj, nálevové vrecúška
   Bylinná zmes so šípkou a rakytníkom, prirozený zdroj vitamínov na podporu vašej imunity.
  • Imunitan

   1×30 cps, výživový doplnok
   Výživový doplnok s obsahom hlivy ustricovej, echinacei, propolisu a zinku.


   Nie zbytočne sa hovorí, že lepšia je prevencia ako liečba, preto pripravte svoje telo na náročnejšie chladné obdobie a vychutnajte si každý deň v zdraví a plní energie. V každej lekárni vám odborný personál rád poradí a vyberie pre vás ten najvhodnejší prí­pravok.

   KEĎ POTREBUJE IMUNITA POMÔCŤ

   Vitamín C je dôležitý vitamín a antioxidant na posilnenie organizmu a pre správne fungovanie imunitného systému. Podporuje odolnosť organizmu proti infekciám a slúži ako prevencia chrípky a nachladnutia. Vyššie dávky sa užívajú hlavne v jesenných a v zimných mesiacoch, keď je chrípkové obdobie. Céčko je bohato zastúpené v citrusových plodoch, v šípkach, v petržlene, v slivkách, v čiernych ríbezliach a v paprike.

    Vitamín D3 je nielen potrebný na správne vstrebávanie vápnika a fosforu a na zachovanie zdravých kostí a zubov, ale pozitívne ovplyvňuje aj imunitný systém a zohráva dôležitú úlohu v delení buniek. Posilňuje organizmus a znižuje únavu a vyčerpanosť. Je vhodný pre deti od narodenia. Tvorí sa pôsobením slnečného žiarenia na pokožku, ale v jesenných a v zimných mesiacoch je vhodné ho dopĺňať. Najviac je obsiahnutý v tučných rybách, ako je losos a makrela.

    

   Selén a zinok chránia telo pred škodlivými vplyvmi, bojujú proti infekciám, posilňujú imunitu a obnovujú tkanivá v tele. Bohatým zdrojom selénu sú orechy, ryby a vnútornosti. Zinok nájdeme v tekvicových semiačkach, v strukovinách, v červenom mäse, v mlieku a v mliečnych výrobkoch.

   Vitamíny skupiny B všeobecne pomáhajú udržiavať predovšetkým správne fun­govanie metabolizmu, te­da proces látkovej premeny v tele. Nachádzajú sa v kvasniciach, v obilninách a v strukovinách.

    

    

    

   Vitamín A je silný antioxidant, ktorý lieči zápaly v tele, podporuje funkcie imunitného systému a obnovuje tkanivá. Nachádza sa v mrkve, vo vajíčkach, v rybách a v pečeni.

   Hliva ustricová, presnejšie jej výťažok betaglukán, je látka, ktorá zvyšuje odolnosť proti baktériám a vírusom. Pomáha telu bojovať proti chrípke a nachladnutiu, regeneruje tkanivá a celkovo posilňuje organizmus. Betaglukán je vhodný pre deti od troch rokov a pre dospelých. Vhodný je aj na dlhodobé užívanie hlavne v jesenných a v zimných mesiacoch.

   Probiotiká majú veľký význam pre správne fungovanie imunitného systému a pre stav nášho tráviaceho traktu. Prvoradý krok spočíva v náprave mikrobiálneho prostredia a práve na to slúžia probiotiká. Obsahujú takzvané laktogénne baktérie, ktoré kolonizujú tráviaci trakt a pôsobia na zlepšenie imunity, na správne fungovanie trávenia, pri zápchach a pri hnačkách. Môžu sa podávať deťom od narodenia, sú aj na dlhodobé užívanie.

   Echinacea, presnejšie extrakt z tejto rastliny. Hlavným účinkom je podpora produkcie buniek imunitného systému. Posilňuje obranyschopnosť, pôsobí preventívne, ale možno ju použiť aj pri chrípke a nachladnutí. Je vhodná pre deti od jedného roka.

   Rakytník, rakytníkový olej prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu, podporuje metabolizmus, znižuje únavu. Je vhodný pre deti od troch rokov.

   Kolostrum, alebo mledzivo, je tekutina, ktorú produkujú mliečne žľazy cicavcov krátko pred pôrodom a počas prvých dní po pôrode. Najčastejšie sa používa kravské kolos­trum, ktoré je bohaté na imunoglobulíny, vitamíny, minerály a aminokyseliny. Naj­dôležitejšou zložkou sú práve imunoglobulíny, ktoré sú zodpovedné za rýchlu obrannú reakciu organizmu proti vírusom a baktériám a na posilnenie imunitného systému. V lekárňach sú dostupné vo forme kapsúl a pre malé deti vo forme sirupu. Sú vhodné pre deti od šiesteho mesiaca.

   • Dr.Max Vitamin D 2000 IU

    1×60 cps, výživový doplnok
    Prípravok s obsahom čistého vitamínu D. Dôležitý doplnok pre správne fungovanie imunitného systému, udržanie zdravých kosti a zubov, udržanie správneho fungovania svalov.
   • 5.0
    (2)
    Výživový doplnok s obsahom vysokej dávky vitamínov skupiny B.
   • Výživový doplnok. Prípravok obsahuje kombináciu vitamínu C, zinku a extraktu z echinacey s postupným uvoľňovaním.
   • Dr.Max Hliva Kids

    1×60 tbl, žuvacie tablety
    Žuvacie tablety pre deti na podporu obranyschopnosti organizmu.
   • Dr.Max Multivitamin KIDS

    1×20 šumivých tabliet
    Šumivé tablety s príchuťou malín na rýchle doplnenie vitamínov.
   • Dr.Max Hliva Forte

    1×60 tabliet
    Obsahuje extrakty z hlivy ustricovej, rakytníka rešetliakového, echinacey purpurovej a selén a zinok.
   • Dr.Max Laktobacily "10" Premium

    1×40 cps, výživový doplnok
    5.0
    (23)
    Komplex 10 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií.
   • Dr.Max Multivitamin Generation 50+

    1×100 tbl, výživový doplnok
    5.0
    (1)
    Multivitamínove tabletky.

    Ďalšie články k téme Naštartujte svoj imunitný systém

    • "Slnečný" vitamín D: malý zázrak pre našu imunitu

     "Slnečný" vitamín D: malý zázrak pre našu imunitu

     · 6 minút na prečítanie
     Vitamín D je potrebný pre správne vstrebávanie a využitie vápnika. Menej sa však hovorí o jeho úlohe v imunitnom systéme.
    • Keď aj po nevinnom a láskyplnom bozku môžete ochorieť

     Keď aj po nevinnom a láskyplnom bozku môžete ochorieť

     · 6 minút na prečítanie
     Chladné zimné dni sú pomaly za nami a konečne prichádza jar, obdobie, keď sa všetko prebúdza a kvitne do krásy. Ideálne obdobie na lásku. Každoročne sa stovky Slovákov nakazia infekčnou chorobou nazývanou mononukleóza, ktorá sa prenáša hlavne bozkávaním. 
    • Bojujete s imunitou? Začnite sa otužovať!

     Bojujete s imunitou? Začnite sa otužovať!

     · 8 minút na prečítanie
     S príchodom chrípkovej sezóny skúšame rôzne metódy, ako ostať fit. Jedným z najúčinnejších spôsobov je práve otužovanie. Chcete vedieť, ako na to?
    O autorovi
    Tatiana Kocúrková
    Tatiana Kocúrková
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Tatiana Kocúrková
    Tatiana Kocúrková
    Čítať viac od autora