Top 10 potravín bohatých na vitamín C a prečo je dôležitý

22. 5. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Vitamín C má dôležité miesto v našom organizme a mal by ho mať aj v jedálničku. V ktorých potravinách ho nájdete, aké množstvo prijať a kedy?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Top 10 potravín bohatých na vitamín C a prečo je dôležitý

Vitamín C, inak kyselina askorbová, je pre naše telo nenahraditeľný. Dobrou správou je, že ho veľmi ľahko vieme prijať z chutného ovocia a zeleniny. Aké sú účinky vitamínu C na náš organizmus, a čo sa, naopak, deje, ak ho máme nedostatok?

Prečo potrebujeme vitamín C

Vitamín C hrá kľúčovú úlohu v mnohých biologických procesoch v našom tele. Je nevyhnutný pre zdravie pokožky, kostí a spojivových tkanív, ako aj pre celkové zdravie organizmu.

 • Vitamín C je silný antioxidant dôležitý pre podporu imunity.
 • Podporuje rast a chráni biele krvinky, čím bojuje s oxidačným stresom. 
 • Skracuje trvanie a zmierňuje príznaky prechladnutia.
 • Vitamín C je prítomný pri tvorbe kolagénu, ktorý udržuje pokožku pružnú a hladkú. 
 • Pravidelný príjem vitamínu C  a používanie kozmetických prípravkov s jeho obsahom pomáha oddialiť vrásky a udržať pokožku žiarivú.
 • Je dôležitý pre vstrebávanie železa z potravy, čo pomáha predchádzať anémii.

10 obľúbených potravín s vysokým obsahom vitamínu C

Doplniť vitamín C je, našťastie, jednoduché, pretože sa nachádza v rôznych druhoch potravín. Ako prvé sa vám zrejme vybavia citróny, limetky a pomaranče. Možno vás ale prekvapí, že prvenstvo nesie iné ovocie.

 1. ríbezle – čierne ríbezle 181 mg, červené ríbezle 41 mg,
 2. petržlenová vňať – 150 mg,
 3. brokolica – 110 mg,
 4. paprika – podľa druhu 80 – 300 g, 
 5. kivi – 92 mg,
 6. jahody – 58 g,
 7. citrusy – citrón aj pomaranč 53 mg, mandarínka 30 mg, grapefruit 33 mg,
 8. mango – 38 mg,
 9. melón cukrový – 36 mg,
 10. maliny – 26 mg.
ríbezle v košíku

Vitamín C nájdete aj v ďalšom ovocí a zelenine, dôležité je, aby boli vždy čerstvé. Dlhým skladovaním, tepelnou úpravou či dokonca krájaním sa obsah vitamínu C znižuje. 

Zdrojmi vitamínu C sú tiež orechy, najmä pistácie a vlašské orechy a spomedzi strukovín hrach a šošovica.

Príznaky nedostatku vitamínu C

Nedostatok vitamínu C si nemusíte hneď všimnúť. Ak sa však pridajú ostatné z nižšie uvedených príznakov, zbystrite pozornosť. 

 • Únava, malátnosť, slabosť,
 • pomalé hojenie rán a odrenín sprevádzané malým krvácaním,
 • ľahká náchylnosť na infekcie,
 • vyššia krehkosť kapilár a krvných ciev, čo vedie k ľahšiemu krvácaniu a tvorbe podliatin, 
 • malé krvácanie z nosa, ďasien alebo podkožné krvácanie, 
 • skorbut – dnes sa s ním už nestretávame v takej miere ako kedysi. Skorbut je ochorenie spôsobené závažným nedostatkom vitamínu C, v dôsledku čoho sa netvorí v tele v dostatočnej miere kolagén. Pre poruchu jeho tvorby dochádza k vypadávaniu zubov a mäknutiu kostí, ku krvácaniu ďasien, zhoršuje sa hojenie rán, spomaľuje sa tvorba červených krviniek, vznikajú opuchy a modriny.

Kedy zvýšiť príjem vitamínu C

Vitamín C je dôležitý pre naše telo počas celého roka, ale existujú obdobia, keď je potrebné venovať jeho príjmu zvýšenú pozornosť.

Jesenné a zimné mesiace

Počas jesene a zimy, keď naše telo často bojuje s nachladnutím a chrípkou, je dôležité zvýšiť príjem vitamínu C. Oproti bežnej dennej dávke, ktorá je približne 80 miligramov pre dospelého človeka, zvýšte v období chorôb dávku na 250 miligramov 2 – 3x denne.

Tehotenstvo a dojčenie

Vitamín C je kľúčový pre zdravý vývin dieťaťa, jeho kostí a zubov, preto by ste mali počas tehotenstva a dojčenia jeho príjem zdvojnásobiť. Odporúčaná denná dávka je 250 miligramov denne.

ovocie a zelenina

Fajčenie a stres

Ak ste fajčiar alebo ste vystavený vysokému stresu, potrebujete viac vitamínu C ako je bežná denná dávka. Fajčenie a stres totiž zvyšujú tvorbu voľných radikálov v tele, ktoré vitamín C pomáha odbúravať. 

V žiadnom z prípadov sa nemusíte sa báť, že by ste sa vitamínom C predávkovali. Je rozpustný vo vode, a tak prebytočné látky jednoducho odídu z tela močom.

Tipy, ako ešte doplniť vitamín C

Viete o sebe, že konzumujete ovocie a zeleninu len občas alebo potrebujete príjem vitamínu C zvýšiť? Siahnite po nasledovných formách:

 • vitamínové tablety alebo kapsuly –  rýchly a jednoduchý spôsob. Môžete si vybrať prípravky obsahujúce iba vitamín C alebo účinnú kombináciu viacerých vitamínov;
 • šumivé tablety rozpustné vo vode;
 • vitamínové sirupy
 • práškové vitamíny – prášok pridajte do nápojov, jogurtov alebo smoothie.

Leto prináša množstvo príležitostí pre vychutnávanie čerstvého ovocia a zeleniny. Spojte príjemné s užitočným a dbajte na dostatok vitamínu C vo svojom jedálničku.

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora