Recept na zdravie a krásu? Vitamín C!

13. 1. 2020 · 2 minúty na prečítanie

Zázračné Céčko dokáže rozžiariť aj vašu pleť a dokonca pomôcť pri chudnutí - stačí len vedieť, ako na to.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Recept na zdravie a krásu? Vitamín C!

VITAMÍN MLADOSTI

Keď ste vyčerpaná alebo ospalá, stačí si dať kúsok pomaranča alebo citrónovej šťavy a organizmus sa takmer okamžite preberie.Túžite po rozžiarenej pleti, z ktorej by bolo cítiť sviežosť už pri prvom pohľade do zrkadla? Vitamín C to dokáže! Neutralizuje účinky voľných radikálov, ktoré spôsobujú, že vyzeráte unavene, nezdravo až sivasto.

 

Je nevyhnutný pre tvorbu a udržiavanie kolagénu, ktorý zabezpečuje pružnosť pokožky a je tak účinnou zbraňou v boji proti vráskam. Zabraňuje tvorbe pigmentových škvŕn, prípadne bieli tie existujúce, takže vaša pokožka vyzerať skutočne mladistvo. Na dosiahnutie tohto efektu sa odporúča používať séra s vyššou koncentráciou „céčka“. Vďaka vodnatej konzistencii ich pokožka výborne absorbuje a efekt vidíte doslova okamžite. Pozor však na podráždenie – ak je vaša pokožka citlivá, zmiešajte radšej kvapku – dve séra s vaším bežným krémom. Vyhnete sa tak prípadnému začervenaniu tváre.

OCHRANNÝ ŠTÍT

Vitamín C má nezanedbateľné antioxidačné účinky, vďaka čomu môže zabrániť vzniku vážnejších ochorení. Nabudí imunitu, podporí hojenie rán a pomôže absorbovať železo, prijímané v strave či v podobe výživových doplnkov. Tie s obsahom vitamínu C sa odporúčajú užívať najmä v zimných mesiacoch, kedy je potrebné chrániť sa pred zvýšených výskytom bakteriálnych, vírusových a infekčných ochorení. V lete zase pomáha lepšie sa vysporiadať so zvýšeným účinkom UV žiarenia.

RECEPT NA ŠTÍHLOSŤ

Ako to funguje? V prvom rade, pri zvýšenom príjme vitamínu C podporíte svoje trávenie, konkrétne vstrebávanie železa, čím odľahčíte svoj organizmus. Najväčším prínosom je však podpora tvorby hormónu, známeho ako tyroxín, ktorý sa spolu s ďalšími hormónmi podieľa na odbúravaní tukových zásob. Takisto pomáha pri vzniku látky nazývanej karnitín, ktorá bojuje s nadbytočnými kilami. V neposlednom rade, poriadna dávka vitamínu C vám dodá množstvo energie, potrebnej na kvalitný tréning, beh či svižnú prechádzku a ochráni vás pred nežiadúcim ochorením, ktoré by mohlo cestu za štíhlou líniou nepríjemne skomplikovať.

NÁVOD NA POUŽITIE

Keďže je vitamín C alebo kyselina askorbová rozpustný vo vode, po jeho prijatí sa nadbytočné množstvo vylúči močom z tela von. Preto je nutné jeho prísun neustále dopĺňať. Najlepšie prostredníctvom čerstvej pestrej stravy, založenej na dostatočnom príjme čerstvého ovocia a zeleniny. 

Bohatým zdrojom céčka sú napríklad citrusy, rakytník, kiwi, paprika, karfiol, čučoriedky či kyslá kapusta. Ak si chcete byť istí, že ho denne prijímate aspoň 60 mg, poraďte sa s vaším lekárnikom o vhodnej forme doplnkovej výživy. 

Nedostatok tohto vitamínu pocítite zvýšenou únavou, slabosťou, bolesťou kĺbov či svalov, krvácajúcimi ďasnami, ale aj zníženou imunitou a rýchlym nástupom chrípky či nachladnutia.

 

Ďalšie články k téme Recept na zdravie a krásu? Vitamín C!

 • Reštartujte si svoj organizmus po zime

  Reštartujte si svoj organizmus po zime

  · 3 minúty na prečítanie
  Zimné obdobie je vždy skúškou odolnosti pre náš organizmus. Môže za to menší výber a príjem čerstvých potravín, a teda aj nižší prísun vitamínov a minerálov. Podobne aj pobyt na slnku a čerstvom vzduchu je v tomto období obmedzený. Väčšine z nás sa nevyhne ani nejaká tá viróza, ktorá dokáže naše telo poriadne vyšťaviť.
 • Naštartujte svoj imunitný systém

  Naštartujte svoj imunitný systém

  · 6 minút na prečítanie
  Poradíme vám, prečo je dôležité v jesennom období posilňovať imunitný systém a najmä ako na to.
 • Cukrovka a doplnky stravy

  Cukrovka a doplnky stravy

  · 5 minút na prečítanie
  Vysoká hladina krvného cukru – hyperglykémia, podobne ako vysoký tlak nebolí. Ak ale trvá príliš dlho, môže viesť až k nezvratným zmenám, ktoré výrazne zhoršujú kvalitu života.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora