S týmito prípravkami sa potu obávať nemusíte

15. 7. 2022 · 5 minút na prečítanie

Potenie je normálny a zdravý jav, ktorý v letných mesiacoch postihuje každého. Pre dlhotrvajúci pocit sviežosti sa odporúča použiť spoľahlivú ochranu dostupnú v lekárňach.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
S týmito prípravkami sa potu obávať nemusíte

Potenie je prirodzené, zdravé a v lete sa mu nikto nevyhne. Aby ste si príjemný pocit sviežosti udržali čo najdlhšie, spoľahnite sa na kvalitnú ochranu z lekárne.

Vedeli ste, že deodorant a antiperspirant sa od seba líšia silou svojho účinku i spôsobom používania? Zatiaľ čo jemnejší deodorant predovšetkým podporuje vašu prirodzenú vôňu, antiperspirant sa zameriava priamo na zdroj problému, eliminuje potenie a netreba ho počas dňa aplikovať opakovane. Ktorý výrobok bude viac vyhovovať práve vám, sa dozviete z nasledujúceho článku.

Je dobré vedieť, že...

 • Telo zdravého človeka za deň vyprodukuje približne pol litra potu. V extrémnych situáciách môže ísť  až o liter a pol potu za hodinu.
 • Potenie patrí medzi dôležité samoregulačné systémy, bez ktorých by sme sa veľmi rýchlo prehriali. Pre jeho správne fungovanie nezabúdajte dodržiavať pitný režim.
 • Vylučovaním potu organizmus reaguje nielen na teplo a zvýšenú telesnú záťaž, ale tiež na silné emócie, stres, hormonálne zmeny či dokonca niektoré potraviny.
 • V lete si preto radšej pochuťte na ananáse, melóne a uhorkách, ktoré dokážu znížiť vašu telesnú teplotu a sú skvelými bojovníkmi proti nadmernému poteniu.
Potenie nie je v lete nič príjemné
 • Podľa štatistík trpí nadpriemerným potením asi 5 % populácie a zhruba 1 % postihuje takzvaná primárna hyperhidróza. Nadmerné potenie súvisí aj s rôznymi chorobami, ako je cukrovka, ochorenie štítnej žľazy, neurologické poruchy, nadváha a obezita či užívanie antidepresív
 • U žien sa často spája s obdobím menopauzy, tehotenstvom a dojčením.
 • Vo vylúčenom pote sa nachádzajú organické zložky, ktoré sa na tele prirodzene rozkladajú a sú zdrojom nepríjemného zápachu. Okrem pravidelnej hygieny pomôžu aj deodoranty alebo antiperspiranty.

Antiperspirant

Pokiaľ si vyberiete kvalitný prípravok, antiperspirant dokáže obmedziť samotné vylučovanie potu a jeho účinok vydrží po dlhšiu dobu. Funguje na princípe blokovania potnej žľazy na povrchu kože, vďaka čomu sa z nej neuvoľňuje pot v nadmernom množstve.

Prebytočná voda sa v tele nehromadí, vylúčite ju močom alebo sa prirodzene odparí z iných miest na koži. Navyše, antiperspirant zvykne príjemne voňať, takže sa cítite sviežo aj v horúcich dňoch.

Aplikujte ho na suchú nepodráždenú pokožku 1x denne, najlepšie ráno. Pokiaľ ste sa čerstvo oholili, je lepšie chvíľu počkať. V niektorých prípadoch sa odporúča používať antiperspirant na noc, kedy teplota tela klesá o pol stupňa a pokožka je lepšie pripravená prijať účinné látky. Týmto spôsobom je možné bojovať s potením ešte účinnejšie.

Medzi takéto prípravky patrí aj antiperspirant Driclor v guličke, ktorý je vhodný tiež pre mužov, tehotné a kojace ženy. Po nanesení vytvára gélový uzáver vo vývode potnej žľazy, čím zabraňuje vylučovaniu potu v mieste aplikácie. Po niekoľkých týždňoch používania sa nadmerné potenie výrazne zmierni.

Ak patríte medzi športovcov, ktorí sú neustále v pohybe a potrebujú účinného spojenca na všetky svoje aktivity, vyskúšajte antiperspirant BOROTALCO v spreji, ktorý vôňu uvoľňuje postupne počas pohybu. Čím viac sa potíte, tým je účinnejší. Navyše je vďaka 0 % obsahu alkoholu šetrný k pokožke.

Antiperspirant alebo deodorant?

Deodorant

Na rozdiel od antiperspirantu, deodorant nebráni priamo vylučovaniu potu, no zameriava sa na boj proti množeniu sa baktérií, ktoré sú zodpovedné za nepríjemný zápach. Obvykle býva parfumovaný. Pokiaľ patríte medzi menej potivé typy, je pre vás ideálnym riešením.

 

Navyše, počas dňa ho môžete použiť opakovane, aby ste si udržali pocit čistoty čo najdlhšie – napríklad pred fitkom, pracovným stretnutím či dôležitou skúškou. Vašu pleť zbytočne nezaťažuje a skvele si sadne aj s parfumom.

V prípade, že máte veľmi citlivú pokožku a na prípravky so silnejším účinkom reagujete negatívne, stavte na jemný deodorant bez alumíniových solí od francúzskej značky URIAGE. Spoľahnúť sa naň môžete počas 24 hodín a jeho jemná vôňa vás príjemne prekvapí i osvieži.

Účinný deodorant s Termálnou vodou URIAGE je obohatený o upokojujúce účinky termálnej vody, čo z neho robí skvelú voľbu pre citlivé podpazušia. Navyše sa nelepí na kožu a nezanecháva biele stopy na pokožke ani škvrny na oblečení.

Ďalšie tipy pre pohodlné leto

Nesprávne zvolené oblečenie vás dokáže v horúčavách poriadne potrápiť. Zabudnite na tmavé farby, ktoré priťahujú slnečné lúče o čosi viac, než svetlé odtiene. Umelé a nepriedušné materiály môžu vašej pokožke spôsobiť vznik ekzému či alergií, a to v dôsledku prílišného potenia v kombinácii s trením či odieraním kože. Odporúčané sú voľné strihy a prírodné materiály, ako je biobavlna a ľan.

Ak vás trápi potenie na niektorých konkrétnych miestach, ako je napríklad podpazušie, dlane, nohy alebo čelo, pomôcť vám môže aplikácia botoxu. Pred jeho aplikáciou musí lekár zistiť vašu celkovú zdravotnú anamnézu a urobiť vyšetrenia, ktoré vylúčia napríklad ochorenie štítnej žľazy. Zákrok trvá asi 15 minút a výsledky vydržia priemerne osem až dvanásť mesiacov.

Lacnejším, no veľmi účinným riešením, je efektívna kozmetika proti nadmernému poteniu. Antiperspirant Perspi-Guard s obsahom Aloe Vera vám poskytne maximálny stupeň ochrany pred potom a zápachom bez pridanej vône. Aplikuje sa iba 1x až 2x týždenne, a to ideálne večer pred spaním.

Deodorant Perspi-Shield bez obsahu hliníka stačí aplikovať každý tretí deň na suchú, nepodráždenú pokožku. Za vyskúšanie rozhodne určite stojí aj 100 % prírodný deodorant, ktorý je vyrobený z prírodných minerálnych solí, ťažených zo starých ázijských baní.  Je šetrný k pokožke, vďaka čomu sa dá používať doslova na celé telo. Je ideálnym spoločníkom na pláž, kde je koža namáhaná slnečným žiarením či inými vonkajšími vplyvmi, a môže reagovať precitliveno.


Ďalšie články k téme S týmito prípravkami sa potu obávať nemusíte

 • Stop poteniu

  Stop poteniu

  · 3 minúty na prečítanie
  Poznáte rozdiel medzi antiperspirantom a deodorantom?
 • Pleť a pokožka sú v zime viac ohrozené

  Pleť a pokožka sú v zime viac ohrozené

  · 2 minúty na prečítanie
  Zima je obdobie, keď je dôležité si viac pripomenúť na starost o svoju pokožku. Na jej stav neprispieva len nižšia teplota, ale aj znížené prijatie tekutín, nedostatok vitamínov a oblečenie, ktoré narušuje prirodzenú kožnú bariéru. Preto v aktuálnom období je dôležité dodržiavať aspoň štyri kľúčové rady na starost o pleť a pokožku.
 • Chcete vyzerať božsky aj po dovolenke? Vieme, ako na to!

  Chcete vyzerať božsky aj po dovolenke? Vieme, ako na to!

  · 3 minúty na prečítanie
  Začervenaná, vysušená a unavene pôsobiaca pleť je častou daňou za dlhší pobyt v aute, autobuse či lietadle. Poradíme vám, čo s tým!
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora