S potením treba v lete počítať. Vďaka našim tipom to zvládnete bez stresu

19. 7. 2021 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 4 minúty na prečítanie
 • starostlivosť o telo
 • potenie
 • deodorant
 • antiperspirant

Ako si v horúcich dňoch zachovať  chladnú hlavu a najmä suché tričko? Pokiaľ ste problém s potením nevyriešili  medicínsky, zrejme sa mu úplne nevyhnete. Môžete ho však účinne eliminovať.

Potenie je pre telo veľmi dôležité. Reguluje si ním telesnú teplotu, bráni sa voči prehriatiu a prostredníctvom potu vylučuje z tela odpadové látky. To, koľko a kde sa potíte, je vecou genetiky. Existujú šťastlivci, ktorých len tak niečo z miery nevyvedie a potia sa skutočne minimálne. Horšie je to v opačnom prípade, keď je človek mokrý doslova všade a nonstop. Pokiaľ vás trápi prílišné potenie, prípadne s ním spojený nepríjemný zápach, vyskúšajte tieto overené tipy, ktoré vám určite pomôžu.

Zamerajte sa na životosprávu

Veľa piť je v horúčavách síce dôležité, no len v prípade, že sa rozprávame o vhodných tekutinách. Nápoje plné kofeínu vás síce nabudia energiou, no práve v tejto súvislosti sa môžete začať potiť ešte viac. Rovnaký efekt majú energetické nápoje a alkohol. Pri jeho spracovávaní telo stráca ešte viac vody, vylučované toxíny zintenzívnejú váš prirodzený telesný pach a v dôsledku dehydratácie sa pridáva aj nepríjemný zápach z úst.

Za zvýšeným potením často stoja pikantné jedlá a koreniny, ako je napríklad čili alebo kari. Ďalšie jedlá zase priamo zodpovedajú za zvýšený zápach. Na cibuľu, cesnak, pikantné potraviny, údeniny a mliečne výrobky si treba dávať v lete pozor. Zabudnite aj na mýtus, že čím studenší nápoj si dáte, tým viac sa ochladíte. Teplotný šok vo vašom tele spôsobí presne opačnú reakciu a vy sa budete potiť omnoho intenzívnejšie.

Špeciálna hygiena a kozmetické zákroky

Potenia sa síce celkom zbaviť nedá, no s použitím správnej kozmetiky sa môžete cítiť o čosi príjemnejšie. Pokiaľ patríte medzi menej potivé typy, postačí vám jemný deodorant, ktorý vás príjemne osvieži a podporí vašu prirodzenú vôňu. Účinný antiperspirant dokáže obmedziť samotné vylučovanie potu a mal by vám vydržať po dlhšiu dobu. Navyše pekne vonia.

 Nie každá kozmetika je počas leta vhodná. Buďte opatrní s používaním vlasových produktov s obsahom voskov, ktoré vlasy zaťažujú a spôsobujú nadmerné potenie hlavy a čela. Hutné premasťujúce krémy by ste mali nahradiť ľahšími, gélovými formami. Ak máte radi oleje, vhodnejšie pre vás budú práve tie suché. Potrebné osvieženie vám poskytne voda v spreji, a to kedykoľvek a  kdekoľvek sa vám zažiada.

Ak vás trápi potenie na niektorých konkrétnych miestach, ako je napríklad podpazušie, dlane, nohy alebo čelo, pomôcť vám môže aplikácia botoxu. Výsledok sa väčšinou dostaví do siedmych dní a vydrží v priemere od troch do dvanástich mesiacov. Z prírodných riešení majú najvýraznejšie účinky proti poteniu šalvia lekárska, žihľava dvojdomá, praslička poľná, orechovník kráľovský alebo pitie vychladených čajov.

Vyhnite sa týmto chybám

Nesprávne zvolené oblečenie vás dokáže v lete poriadne potrápiť. Zabudnite na tmavé farby, ktoré priťahujú slnečné lúče o čosi viac, než svetlé odtiene. Umelé a nepriedušné materiály môžu vašej pokožke spôsobiť vznik  ekzému či alergií, a to v dôsledku prílišného potenia v kombinácii s trením či odieraním kože. Odporúčané sú voľné strihy a prírodné materiály, ako je biobavlna a ľan.

Ak sa chcete vyhnúť enormnému poteniu, mali by ste predchádzať stresovým situáciám. Základným pravidlom je dobrá predpríprava a neodkladanie povinností na poslednú chvíľu. Robte si časové rezervy, vďaka čomu sa nebudete musieť ponáhľať a získate pár cenných minút na upokojenie a predýchanie. Práve pomalé a hlboké dýchanie vám môže pomôcť vyhrať nad vaším telom, no je potrebné ho pravidelne trénovať.

Čas na lekára?

Nadmerné alebo silne zapáchajúce potenie môže znamenať, že vaše telo bojuje so závažnejším problémom. Nočné potenie sa väčšinou vyskytuje v súvislosti s onkologickým ochorením alebo hormonálnymi problémami, nadmerné potenie sa spája s cukrovkou či užívaním niektorých druhov liekov.

Ak máte pocit, že sa príliš potíte, je lepšie navštíviť lekára. Pokiaľ sú vyšetrenia v poriadku, môžete trpieť takzvaným extrémnym potením – hyperhidrózou. Tá vzniká pri zvýšenej činnosti potných žliaz a jej regulácia je veľmi náročná. O potení sa môžete viac dozvedieť z tohto článku.

Ďalšie články k téme S potením treba v lete počítať. Vďaka našim tipom to zvládnete bez stresu

 • STOP POTENIU! 06.11.2017

  STOP POTENIU! 06.11.2017

  · 4 minúty na prečítanie
  • antiperspirant
  • deodorant
  • potenie

  Poznáte rozdiel medzi antiperspirantom a deodorantom?

 • Deodorant alebo antiperspirant?

  Deodorant alebo antiperspirant?

  · 4 minúty na prečítanie
  • potenie
  • starostlivosť o telo
  • URIAGE

  Je medzi nimi nejaký rozdiel? Ak vás tieto otázky zaujali a radi by ste zistili správnu odpoveď, pozorne si prečítajte pár nasledujúcich riadkov :)

 • 10 faktov o potení, ktoré vás prekvapia

  10 faktov o potení, ktoré vás prekvapia

  · 5 minút na prečítanie
  • potenie
  • starostlivosť o telo

  Čím je vonku teplejšie, tým viac sa naše telo potrebuje ochladzovať. Práve preto v lete bojujeme so zvýšeným potením. Viete však, čo všetko môže váš pot ovplyvňovať? Čítajte!

Redakcia BeautyClub Dr.Max