10 faktov o potení, ktoré vás prekvapia

7. 8. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Čím je vonku teplejšie, tým viac sa naše telo potrebuje ochladzovať. Práve preto v lete bojujeme so zvýšeným potením. Viete však, čo všetko môže váš pot ovplyvňovať? Čítajte!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
10 faktov o potení, ktoré vás prekvapia

JE ZDRAVIU PROSPEŠNÉ

Potenie patrí medzi prirodzené samoregulačné systémy ľudského tela – bez tejto schopnosti by sme sa veľmi rýchlo prehriali a hrozil by nám okamžitý kolaps. Aj preto je mimoriadne dôležité dodržiavať dostatočný pitný režim, aby ste sa nedostávali do deficitu. Priemerný človek ročne vypotí viac ako 1 000 litrov, čo je celkom slušný objem. Až z 98 percent je pot tvorený vodou, zvyšok sú minerálne látky, aminokyseliny a močovina.

 

Hľadať spôsoby, ako zabrániť poteniu, sa nepovažuje práve za zdravé. A vlastne to ani nie je možné. Vylučovaním potu reagujeme nielen na teplo a telesnú záťaž, ale aj na hormonálne zmeny, silné emócie či pikantné jedlá. Takto sa tiež dokážeme zbavovať rôznych škodlivín, ktoré prijmeme vo forme stravy. Ide o prirodzený proces detoxikácie.

 

POMÁHA PRI CHUDNUTÍ

V lete sa ľudské telo musí logicky ochladzovať oveľa viac. Na tento proces vynaloží množstvo úsilia, vďaka čomu sa látková výmena zrýchli až o 40 percent. Aby všetko fungovalo čo najefektívnejšie a vy ste sa kalórii zbavili o čosi ľahšie, nezabúdajte vypiť minimálne dva litre čistej vody denne. Budete sa síce o čosi viac potiť, no zároveň získate štíhlejšie krivky.

MÁ VLASTNÚ KOZMETIKU

Potenia sa zbaviť nedá, no vďaka moderným kozmetickým prípravkom dokážete celkom pohodlne zamaskovať jeho stopy. Musíte sa však naučiť rozlíšiť, kedy vám bude stačiť jemný deodorant a kedy sa oplatí siahnuť po čomsi silnejšom. Deodorant neeliminuje samotný vznik potu, no podporí vašu prirodzenú vôňu. Je ideálny pre menej „potivých“. Účinný antiperspirant spoľahlivo obmedzuje vylučovanie potu po dlhšiu dobu a netreba ho aplikovať opakovane. Viac podrobností na túto tému nájdete tu.

ODHALÍ ZDRAVOTNÝ PROBLÉM
Nadmerné alebo silne zapáchajúce potenie môže signalizovať aj čosi závažnejšie. Nočné potenie sa väčšinou vyskytuje v súvislosti s onkologickým ochorením alebo hormonálnymi problémami, nadmerné potenie sa spája s cukrovkou či užívaním niektorých druhov liekov. Ak máte pocit, že sa príliš potíte, je lepšie navštíviť lekára. Ak sú vyšetrenia v poriadku, môžete trpieť takzvaným extrémnym potením – hyperhidrózou. Tá vzniká pri zvýšenej činnosti potných žliaz a jej regulácia je veľmi náročná.

 

PREVERÍ VAŠU STRAVU
Počuli ste už o chuťovom potení? Spôsobujú ho horúce alebo pikantné jedlá a nápoje, ktoré zvyšujú prirodzenú telesnú teplotu a aktivujú ochladzujúci mechanizmus vo vašom tele. Niektoré jedlá zase priamo zodpovedajú za zvýšený zápach. Na cibuľu, cesnak, pikantné potraviny, údeniny a mliečne výrobky si treba dávať obzvlášť pozor. Samostatnou kapitolou je alkohol – telo ho totiž vníma ako toxín, takže pečeň začne pracovať na tom, aby sa ho čo najrýchlejšie zbavila prostredníctvom moču i potu. V lete si radšej pochuťte na ananáse, melóne a uhorkách, ktoré dokážu znížiť vašu telesnú teplotu a sú tak ideálnymi spojencami v boji s nadmerným potením.

 

 

POTRÁPI VÁS V TEHOTENSTVE
Zvýšené potenie počas prvých, ale aj posledných mesiacov tehotenstva, je veľmi časté. Budúce mamičky sú vystavované návalom tepla počas dňa, ako aj nočnému poteniu. Príčinou sú meniace sa hladiny hormónov a zrýchlený tok krvi, čo zvyšuje prirodzenú teplotu. Aby ju vaše telo znížilo, zareaguje práve potením. Niektoré ženy bojujú s enormným potením aj po pôrode, najmä počas kojenia.

RUKA V RUKE S MENOPAUZOU
Približne 70 % žien máva počas menopauzy návaly tepla. Tie trvajú od 30 sekúnd do 30 minút. Menopauza sa vyskytuje vo veku medzi 45 a 55 rokov a jej symptómy sa môžu veľmi líšiť, aj keď s nadmerným alebo nočným potením sa stretne väčšina z nich. Deje sa to z dôvodu zmien hladín estrogénu, čo vplýva na schopnosť tela regulovať teplotu. Môžu vás sprevádzať niekoľko mesiacov, ale aj celé roky. S riešením vám pomôže váš lekár, preto sa naňho bez váhania obráťte.

OVPLYVNIA HO EMÓCIE
Určite ste už zažili stresovú situáciu, kedy sa vám náhle spotili dlane. Tento stav vás môže zaskočiť u zubára, pri pohovore do zamestnania alebo počas dopravnej zápchy. K emocionálnemu poteniu dochádza v dôsledku psychického tlaku, trémy, strachu, bolesti i radosti. Na tieto podnety reaguje predovšetkým oblasť podpazušia, dlaní a chodidiel, kde sa pot objaví vo zvýšenej miere. Hoci to nie je práve beh na krátku trať, dokážete ho regulovať rôznymi relaxačnými technikami, ako je napríklad pomalé a hlboké dýchanie.

LIEČI SA BOTOXOM
Je dokázané, že botox dokáže blokovať a znižovať nadmerné potenie sa. Pred jeho aplikáciou musí lekár zistiť vašu celkovú zdravotnú anamnézu a urobiť vyšetrenia, ktoré vylúčia napríklad ochorenie štítnej žľazy. Samotná aplikácia trvá asi 15 minút a účinok pocítite do siedmych dní. Najčastejšie sa používa na podpazušie, a to rovnako u žien ako u mužov. Výsledky vydržia priemerne osem až dvanásť mesiacov a táto investícia vás vyjde približne na 300 Eur.

ČASTEJŠIE U MUŽOV
Ženské telo zvláda reguláciu tepla a vody oveľa lepšie, a to napriek tomu, že disponuje väčším počtom potných žliaz. Tie mužské však pracujú oveľa aktívnejšie – aj preto sa muži potia výraznejšie. V priemere je to až o 40 percent viac. Preto ich neváhajte zoznámiť s účinnou kozmetikou a vystríhať pred prílišnou konzumáciou cesnaku a alkoholických nápojov, a to nielen počas leta :)

 

Ďalšie články k téme 10 faktov o potení, ktoré vás prekvapia

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora