Anémia v tehotenstve
Čo je to anémia? Aké sú jej rizikové faktory a prejavy? Viete ako doplniť železo v tehotenstve? Nedostatok železa trápi nejednu tehotnú ženu. Často za to môžu zvýšené požiadavky na jeho dopĺňanie, kedy úprava jedálnička nemusí stačiť.

Obsah článku


Nedostatok železa trápi nejednu tehotnú ženu. Často za to môžu zvýšené požiadavky na jeho dopĺňanie, kedy úprava jedálnička nemusí stačiť.
Nedostatok železa je dlhodobo považovaný za celosvetový výživový problém. Podľa viacerých štúdií nemá viac ako polovica žien v rozvojových krajinách dostatočný prísun železa a anémiou trpí približne 15 percent. Už v čase pred otehotnením je dobré zamerať sa na vhodnú výživu, pričom denná dávka prijatého železa by mala predstavovať aspoň 18 mg.V tehotenstve sa toto množstvo odporúča navýšiť až na 27 mg za deň a zamerať sa na dobre prijateľné zdroje.
Čo je to anémia?
Tehotenstvo predstavuje veľkú záťaž pre ženský organizmus. Hneď na začiatku sa musí vyrovnávať s výraznými zmenami ohľadne krvného obehu, ktorý zabezpečuje prísun kyslíka a živín pre matku i dieťa. Pre dobrý transport je dôležité udržiavať optimálnu hladinu železa v krvi, aby ste sa vyhli anémii či nebol ohrozený zdravý vývoj bábätka.
„Podľa WHO je anémia v tehotenstve definovaná ako pokles koncentrácie hemoglobínu pod 110 g/l, prípadne pokles hodnoty hematokritu (objem červených krviniek v krvi, pozn. red.) pod 0,32,“ píše zdravoteka.sk.
Tehotenskú anémiu spôsobuje nedostatok železa, kyseliny listovej alebo vitamínu B12. Celkovo možno hovoriť o troch úrovniach nedostatku železa – o vyčerpanom množstve, miernom funkčnom nedostatku železa a anémii z nedostatku železa, ktorá sa označuje ako sideropenická anémia. Tento typ tvorí 75 – 95 % prípadov anémie u budúcich mamičiek.
Aké sú rizikové faktory tehotenskej anémie?
Niektoré ženy sú na straty železa prirodzene náchylnejšie. Pokiaľ patríte k týmto rizikovým skupinám, mali by ste sa poradiť s odborníkom, ktorý bude váš stav pravidelne kontrolovať. Medzi najčastejšie rizikové faktory tehotenskej anémie patria:
- chudokrvnosť v minulosti
- silná a dlho trvajúca menštruácia
- nedostatočný príjem železa zo stravy
- špeciálna diéta (vegetariánstvo a vegánstvo)
- darcovstvo krvi
- časté zvracanie pri ranných nevoľnostiach
- tehotenstvo v mladom veku
- tehotenstvá opakované tesne za sebou a viacplodové tehotenstvo

Pri ťažkej alebo dlhodobo neliečenej anémii sa môžu objaviť závažnejšie príznaky, ako je rýchly tlkot srdca (tachykardia), nízky krvný tlak, problémy sústrediť sa, prípadne nedostatočný prírastok na váhe. Nedostatok železa v tehotenstve môže viesť k viacerým závažným zdravotným problémom, ako je preeklampsia, perinatálna úmrtnosť, problémy s laktáciou a dojčením, ako aj popôrodné depresie.
Dieťa môže byť kvôli neliečenej anémii ohrozené nesprávnym vnútromaternicovým vývinom, predčasným pôrodom, nízkou pôrodnou hmotnosťou a narušeným psychickým i psychomotorickým vývinom. Okrem toho, počas prvého polroka svojho života čerpá zásoby železa z prenatálneho obdobia, preto jeho nedostatok železa v tomto období môže dojčaťu spôsobiť anémiu.
Neprehliadnite: Po pôrode sa zvykne tehotenská anémia ešte viac prehĺbiť. Príčinou sú najmä krvné straty pri pôrode a tesne po ňom. Ďalším faktorom, ktorý stojí za zhoršením tohto zdravotného problému, je samotná tvorba mlieka. Telo pre správne fungovanie laktácie potrebuje práve železo.

Ako doplniť železo v tehotenstve?
„Množstvo krvi v organizme sa zvýši o 20 až 30 % (približne 250 – 450 ml), a to je jeden z dôvodov, pre ktorý sa úplne zdravé ženy môžu stať v tehotenstve mierne anemickými,“ píše lekarodporuca.sk.
Tento fakt vedie k nutnosti zvýšiť prísun železa v strave tehotnej ženy alebo prostredníctvom výživových doplnkov. Odporúčaný denný príjem železa u žien vo veku od 19 do 50 rokov je 18 mg denne, v tehotenstve stúpa až na 27 mg za deň. V prípade, že preferujete bezmäsitú stravu, je nutné zvýšiť celkový odporúčaný príjem až 1,8 násobne.
Ak si k svojej strave, založenej na princípoch zdravého životného štýlu, pridáte dostatok vitamínu C, vaše telo dokáže prijaté železo oveľa efektívnejšie vstrebávať.
Naopak, priveľa vápnika môže tento efekt brzdiť. Odborníci však neodporúčajú svojvoľné zvýšovanie príjmu železa bez predošlej konzultácie s lekárom, pretože ani jeho príliš vysoká hladina nie je pre telo bezpečná.
Ak pociťujete niektoré zo spomínaných príznakov anémie, navštívte vášho ošetrujúceho lekára, ktorý vďaka odberu krvi zistí vašu skutočnú hladinu železa a nastaví vhodnú liečbu. Pokiaľ ste anemická, bežná úprava stravy bez doplnkov výživy vám na zlepšenie vášho zdravotného stavu stačiť nebude. Môže vám však poradiť vhodnú kombináciu suplementov pre obdobie tehotenstva, ktoré v sebe spájajú vitamín C pre lepšiu využiteľnosť ostatných dôležitých látok, vrátane železa.
Ďalšie články k téme Anémia v tehotenstve
Viete, aké vyšetrenia musíte v tehotenstve absolvovať?
· 8 minút na prečítanieOd chvíle, kedy na tehotenstvom teste objavíte dve čiarky, sa jedným z najbližších ľudí vo vašom živote stane váš lekár. Máte predstavu, čo vás za dverami jeho ordinácie čaká?Príznaky tehotenstva môžete pociťovať skôr, než sa na teste ukážu dve čiarky
· 8 minút na prečítanieViete, aké sú tie najčastejšie? Hoci je to u každej ženy rozdielne, pripravili sme vás prehľad úplne prvých zmien, ktoré zvyknú tehotné ženy spozorovať na svojom tele.Zistite, ako potlačiť nevoľnosti v tehotenstve
· 9 minút na prečítanieŽalúdok na vode a vracanie počas tehotenstva sa síce označujú ako ranná nevoľnosť, ale môžu trvať celý deň. Ako ich zmierniť a prežiť deň bez problémov?