Opuchnuté členky nepodceňujte, môžu signalizovať vážny problém!

14. 7. 2020 · 9 minút na prečítanie
Ak ste doteraz nepoznali opuchy z tepla, tehotenstvo to dokáže veľmi rýchlo zmeniť. No čo robiť v prípade, ak sa opúchanie vymkne spod kontroly?
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Opuchnuté členky nepodceňujte, môžu signalizovať vážny problém!

Obsah článku

Tehotenstvo síce nie je choroba, no občas vás môže nepríjemne zaskočiť. Napríklad aj obrovskými opuchmi členkov, vďaka ktorým neobujete žiadne z vašich letných topánok. S pribúdajúcimi teplotami to býva ešte horšie – a vôbec to nesúvisí s vašou váhou alebo vekom. Opuchy postihujú až 75 % tehotných žien, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva a najčastejšie v závere gravidity. 

Zhoršujú sa s blížiacim sa večerom, cez noc by mali zmiznúť. Opuchnúť vám okrem členkov môžu aj ruky či tvár. Dôležité je rozoznať, kedy je tento stav v poriadku a kedy sa naopak nachádzate v stave vážneho ohrozenia.

ČO JE NORMÁLNE?

Nahromadením prebytočnej tekutiny v tkanive dochádza k opúchaniu nôh a členkov. Tento stav sa nazýva edém a môžete ho zažiť nielen počas leta, ale pokojne aj v zime, najmä, ak máte sedavé zamestnanie. Príčinou vzniku je zvyšujúci sa objem telesných tekutín vo vašom tele a tiež zmena využívania bielkovín v metabolizme, čo vedie k zadržiavaniu vody. V treťom trimestri sa pridáva mechanický faktor – zväčšujúca sa maternica tlačí na žily v nohách, krv horšie preteká, čo podporuje tvorbu opuchov. Pri bežnom edéme nadbytočnú vodu vylúčite močením alebo potením sa a opuch zvykne (na chvíľu) celkom zmiznúť.

TOTO VÁM POMÔŽE

Prevažnú väčšinu tehotných žien trápi edém celého tela, kedy im okrem členkov a nôh navierajú aj zápästia, prsty, predlaktia či očné viečka. Pokiaľ ste mali sklony k opuchom už pred otehotnením, trpíte chronickými žilovými ochoreniami, cukrovkou, obezitou, ochorením srdcom alebo obličiek, prípadne v práci nonstop stojíte, bude tento problém ešte rozsiahlejší.

 • Femibion 2 Tehotenstvo

  1×56 ks, 28 tbl + cps 28 (kys. listová + vitamíny, minerály + DHA)
  Výživový doplnok určený pre tehotné ženy od 13. týždňa tehotenstva až do pôrodu. Obsahuje kyselinu listovú, Metafolin®, vitamíny, minerály, luteín a DHA.
 • Dr.Max Kyselina listová 800 µg

  1×90 tbl, výživový doplnok
  Výživový doplnok s obsahom 800 µg kyseliny listovej (vitamínu B9).
 • JAMIESON KYSELINA LISTOVÁ 1000 µg

  1×100 tbl, kyslina listová
  Doplnok výživy s kyselinou listovou-v tehotenstve dôležitá pre rast a vývin dieťaťa. Prispieva k tvorbe erytrocytov, k syntéze DNA. Posilňuje obranyschopnosť.
 • Dr.Max Psyllium

  1×200 g, výživový doplnok
  Psyllium je rozpustná vláknina získaná z obalov semien skorocelu vajcovitého (Plantago ovata).

   

  Normálne opuchy vznikajú v priebehu dňa a zhoršujú sa navečer. V noci v ľahu sa tlak uvoľní a stratia sa. Tento typ opuchu je rovnaký na oboch končatinách a netreba ho liečiť, iba predchádzať jeho zhoršeniu. Snažte sa čo najmenej stáť, nohy si pravidelne vykladajte, cvičte a v horúcom počasí radšej ostaňte doma. Lekár vám v nutných prípadoch môže predpísať kompresné pančuchy.

   

  ABY ZASE NEOPUCHLI

  Základom je zmena vašej životosprávy, čo znamená, že si budete musieť dávať väčší pozor na potraviny, ktoré skonzumujete. Prospeje vám dostatokvlákninya tekutín v podobe čistej vody. Vyhýbajte sa fastfoodu a jedlám s vysokým obsahom cukru alebo solí, ktoré vám budú vodu v tele ešte viac zadržiavať.

  Striedajte sedenie s prechádzkami a počas dlhšieho státia či sedenia si robte prestávky –  aspoň raz za hodinu. Nohy sa snažte mať stále vyložené a počas sedenia s nimi zľahka krúžte. Zbavte sa zlozvyku prekrižovania nôh na stoličke, noste pohodlné podpätky a pohybujte sa čo najviac naboso. Pomáha aj plávanie, joga, pravidelný pohyb a spanie na ľavom boku, ktoré menej zaťažuje vaše srdce. Príjemné je tiež schladenie nôh v studenej vode alebo reflexná masáž.

  • Femibion 3 Dojčenie

   1×56 ks, 28 tbl + cps 28 (kys. listová + vápnik, vitamíny a minerály + DHA)
   Výživový doplnok na podporu špecifických potrieb dojčiacej ženy a potrieb bábätka počas dojčenia. Obsahuje kyselinu listovú, Metafolin®, vápnik, vitamíny, minerály, cholín, luteín a DHA.
  • Femibion 1 Plánovanie a prvé týždne tehotenstva

   1×28 ks, kys. listová + vitamíny, minerály
   Výživový doplnok pre ženy plánujúce tehotenstvo a pre tehotné ženy do konca 12. týždňa tehotenstva. Obsahuje kyselinu listovú, Metafolin®, vitamíny, minerály a cholín.
  • Bi-Oil Ošetrujúci olej

   1×60 ml, starostlivosť o pokožku (jazvy, strie)
   Olej pre citlivú pokožku-hypoalergénny. Pomáha redukovať a znižovať viditeľnosť strií, jaziev, pigmentových škvŕn, znamienok. Vhodný k vyhladeniu vrások.
  • Bi-Oil Ošetrujúci olej

   1×200 ml, starostlivosť o pokožku
   Olej - špecialista v starostlivosti o pokožku na jazvy, strie, zjednotenie odtieňa pokožky, starnúcu pokožku a dehydrovanú pokožku. Obsahuje ingredienciu Purcellin oil a tiež vitamíny A a E, olej z nechtíka, levandule, rozmarínu a harmančeka.
  • GraviPop

   1×12 ks, lízanky
   Špeciálne navrhnutá receptúra lízanek, ku ktorej zložkám patrí vitamín C, vápnik a zázvor je určená pre zmiernenie potiaží sprevádzajúcich ranné nevoľnosti v tehotenstve.
  • Femibion 1 Plánovanie a prvé týždne tehotenstva

   1×56 ks, kys. listová + vitamíny, minerály
   Výživový doplnok pre ženy plánujúce tehotenstvo a pre tehotné ženy do konca 12. týždňa tehotenstva. Obsahuje kyselinu listovú, Metafolin®, vitamíny, minerály a cholín.

   ZBYSTRITE POZORNOSŤ, AK...

   ... sú vaše opuchy nepravidelné, nesymetrické a náhle. Nebezpečné je, ak sa objavia na netypických miestach, nemiznú ani v noci a ich stav sa zhoršuje. V prípade, že cítite búšenie srdca, máte závraty, problémy s močením a pociťujete nevoľnosť, prípadne bolesť hlavy, sprevádzanú výrazným opuchnutím, neváhajte a ihneď kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára. Môže ísť o nebezpečný stav, nazývaný ako preeklampsia. Vtedy ide nielen vám, ale aj vášmu bábätku, doslova o život.

   Príčinou vzniku preeklampsie je pravdepodobne nedostatočné uchytenie placenty na stenu maternice, čo vedie k vzniku opuchov a zvýšenému krvnému tlaku. Ďalším znakom je tiež prítomnosť bielkoviny v moči, preto vám na ne robia testy pri každej návšteve poradne. Stáva sa, že sa choroba neodhalí včas a dochádza k jej zhoršeniu, ktoré môže vyústiť až do stavov podobných epilepsii. Všetko dokáže vyriešiť včasná diagnostika, preto sa v prípade podozrenia nehanbite obrátiť na odbornú pomoc.

   PORUCHY ZRÁŽANLIVOSTI KRVI

   Najčastejšou príčinou jednostranného opuchu nohy je zápal alebo zúženie žíl na nohách. Počas tehotenstva sa mení zrážanlivosť krvi, a preto je dôležité na možnosť zúženia alebo zápalu pamätať. 

   Najčastejšie je sprevádzaný vyklenutím, zatvrdnutím a bolesťou v danej oblasti. Čoraz častejšie sa v ambulancii gynekológov objavujú budúce mamičky s vrodenými genetickými poruchami zrážanlivosti krvi, o ktorých však nemusia vôbec vedieť - prejavia sa až počas tehotenstva.

   Odhaliť ich dokážu genetické testy alebo vyšetrenie u hematológa. Zhoršený prietok krvi sa prejaví opuchom, sprevádzať ho môžu horúčka a bolesť v postihnutom mieste. Pri neliečení môže viesť k vzniku trombózy. Lekár vám preto po potvrdení tejto diagnózy predpíše injekcie na riedenie krvi, ktoré treba brať nielen počas celého tehotenstva, ale najmä po pôrode a v šestonedelí, kedy sa v tele rýchlo mení objem telesných tekutín. Riziko, že sa vám v tele vznikne krvná zrazenina, je totiž práve vtedy najvyššie.

   • 4.8
    (6)
    Baby Wash 3 v 1: šampón, umývací gél a pena do kúpeľa.
   • 5.0
    (1)
    Ošetrujúci kúpeľový a telový olej s obsahom vitamínu E.
   • 5.0
    (3)
    Vyživujúci detský krém na tvár i telo.
   • 4.7
    (6)
    BEBELO absorpčné podložky s jemným povrchom, 60 x 90 cm.
   • 3.0
    (2)
    Na starostlivosť o pokožku dojčiat a prsné bradavky dojčiacich matiek.
     
    O autorovi
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora

    Obsah článku