Problémy pri dojčení? Tipy, ako sa starať o prsia počas dojčenia

1. 7. 2022 · 6 minút na prečítanie

Ako si vybrať správnu podprsenku počas dojčenia? Ako predísť návalom mlieka a zápalom prsníkov? A ďalšie tipy, ako sa starať o prsia počas tohto obdobia.

Lucia Maceková, B.S.B.A.
Lucia Maceková, B.S.B.A.
Problémy pri dojčení? Tipy, ako sa starať o prsia počas dojčenia
Problémy pri dojčení a tipy ako sa starať o prsia

 

Niektoré mamičky sa obávajú, že dojčenie zanechá ich prsia neatraktívnymi. No stačí dodržať pár trikov, ako sa správne postarať o prsia a bradavky počas dojčenia. Je vhodné, aby ste mali vhodnú spodnú bielizeň, kozmetiku a produkty na hygienu vhodné počas dojčenia.

V článku sa dočítate:

Tipy, ako sa starať o prsia počas dojčenia:

 • Starostlivosť o bradavky
 • Ako si vybrať správnu podprsenku počas dojčenia?
 • Prsné tampóny, asi si správne vybrať?
 • Ako predísť návalom mlieka a zápalom prsníkov?
 • Kedy je odsávačka mlieka nápomocná?

Starostlivosť o bradavky

Použite pár kvapiek vášho vlastného mlieka na boľavé bradavky, má upokojujúce a antibakteriálne účinky. Taktiež môžete použiť niektoré mastičky, ktoré obsahujú lanolín. Najlepšie mastičky sú také, ktoré nemusíte pred kŕmením umývať. Keď ale uvidíte, že vaše dieťatko sa nevie prisať, radšej bradavku umyte teplou vodou.

Ako si vybrať správnu podprsenku počas dojčenia?

Zvoľte si takú, ktorá je pohodlná a poskytuje správnu podporu. Noste ju počas dňa aj noci. Najlepšia podprsenka by mala byť:

 • bavlnená,
 • priedušná,
 • nemala by stláčať prsia, najmä počas noci.
 • Mala by byť s nevyplnenými košíkmi, do ktorých by sa mali ľahko vložiť prsné tampóny.

 

Správna podprsenka počas dojčenia

Ak používate podprsenky s výplňou, pamätajte, že výplň by mala byť dostatočne široká na to, aby podopierala prsia, namiesto toho, aby ich stláčala, pretože toto môže spôsobiť hromadenie mlieka, čo môže viesť k zápalu prsníkov.

Prsné tampóny, ako si správne vybrať?

Prsné tampóny chránia pred výtokom mlieka medzi kŕmeniami. Tampóny by mali byť tenké a absorpčné. Vyberte si tampóny, ktoré majú lepiaci pásik, aby ste predišli ich krčeniu a posúvaniu v podprsenke. Tampóny vymieňajte často, aspoň každé 2 - 3 hodiny a keď cítite vlhkosť, pretože to môže spôsobiť podráždenie bradaviek.

Návaly mlieka a zápaly prsníkov, ako im predísť?

Počas návalu mlieka je potrebné pravidelne vyprázdňovať prsia od mlieka, preto lekári trvajú na rýchlom priložení dieťaťa k prsníku. Ak z nejakého dôvodu nemôžete prirodzene dojčiť, vysajte mlieko pomocou odsávačky, vďaka čomu predídete nebezpečnému zastaveniu tvorby mlieka.

Je veľmi dôležité, aby ste mlieko neodsali úplne, lebo takto budete laktáciu iba stimulovať. Stačí si odsať 10 - 15 ml, aby ste pocítili úľavu a znížili napätie v prsiach. Po kŕmení odporúčame studené obklady a v čase návalu noste mäkkú, pohodlnú podprsenku a dávajte pozor, aby ste predchádzali zraneniam prsníkov.

Zápal prsníkov spôsobujú najčastejšie streptokoky. Zápal sa lieči pomocou antibiotík. V prípade zápalu prsníkov, okamžite vyhľadajte lekára, aby zvolil najlepšiu formu liečby, ktorá bude najbezpečnejšia pre vás a vaše dieťa.

Kedy je odsávačka mlieka nápomocná?

Rada od mamičiek z Canpol babies – kedy je odsávačka mlieka nápomocná:

 1. Návaloch mlieka (aby ste odsali trochu mlieka a uľavili prsníkom).
 2. Nedostatku mlieka (aby ste stimulovali laktáciu, napríklad aj po cisárskom reze).
 3. Vpadnutých a plochých bradaviek.
 4. Odlúčení mamy od dieťaťa.

Veríme, že aj rady Canpol mamičiek Vám pomôžu úspešne zvládnuť začiatky dojčenia.

Kedy je odsávačka mlieka nápomocná?
 • Tampóny do podprsenky samolepiace

  1×30 ks, tampóny do podprsenky samolepiace
  Priedušné, jednorazové prsné tampóny do podprsenky obsahujú špeciálnu vrstvu, ktorá premieňa tekutinu na gél, vďaka čomu eliminujú riziko pretečenia.
 • Canpol babies Chrániče prsných bradaviek Premium, veľkosť S.
 • Canpol babies Tampóny do podprsenky anti-slip

  1×60 ks, tampóny do podprsenky
  Canpol babies tampóny do podprsenky obsahujú špeciálnu vrstvu, ktorá premieňa tekutinu na gél, vďaka čomu eliminujú riziko pretečenia.

  Ďalšie články k téme Problémy pri dojčení? Tipy, ako sa starať o prsia počas dojčenia

  • 7 zaujímavých faktov o materskom mlieku

   7 zaujímavých faktov o materskom mlieku

   · 9 minút na prečítanie
   O dojčení a materskom mlieku sa toho popísalo veľa. No možno vás bude zaujímať, prečo niekedy pri dojčení svojho bábätka mávate slzy na krajíčku? Viac sa dozviete z článku.
  • Aby ste bábätku zabezpečili potrebné živiny, doprajte si pestrú stravu bez obmedzení. Pokiaľ sa však objavia problémy ako kolika, nafukovanie či vyrážky, mali by ste spozornieť...
  • Pre zdravý vývoj každého dieťaťa je najdôležitejších prvých 1000 dní, čo znamená od počatia až po ukončený druhý rok života. Preto je dôležité zamerať sa na správnu výživu už v období tehotenstva a pokračovať v nej aj po pôrode.
  O autorovi
  Lucia Maceková, B.S.B.A.
  Lucia Maceková, B.S.B.A.
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Lucia Maceková, B.S.B.A.
  Lucia Maceková, B.S.B.A.
  Čítať viac od autora