Najčastejšie problémy pri dojčení a ich riešenie

30. 3. 2022 · 6 minút na prečítanie

 Dieťatko sa nechce prisať a plače? Bolestivé dojčenie, poškodené bradavky, vytekajúce mlieko alebo zápal prsníka? Poznáte riešenia na tieto najčastejšie problémy pri dojčení?

Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Najčastejšie problémy pri dojčení a ich riešenie
Problémy pri dojčení a ich riešenie

 

Každá mamička sníva o dojčení ako z rozprávky, kde je spokojné dieťa prisaté na prsníku a mamička pri tom relaxuje. Začiatky dojčenia však bývajú málokedy ideálne. Existuje však mnoho osvedčených tipov a trikov, ktoré môžu byť nápomocné. Cvičenie robí majstra a dostatočné vedomosti, podpora rodiny a prípadná pomoc laktačnej poradkyne sú výborná kombinácia, aby ste všetko úspešne zvládli a pri dojčení napokon aj relaxovali. Áno, je to možné! A my vám poradíme, ako na to.

Dôležité je dobre začať, položenie bábätka po pôrode na hrudník je prvé puto a prvý krok k úspešnému dojčeniu. Nie je vôbec dôležité, aby sa bábätko hneď prisalo, užívajte si tento okamih a doprajte bábätku kontakt kože na kožu. Odporúča sa tak urobiť na pôrodnej sále, alebo na izbe, ak sa priloženie na pôrodnej sále z akéhokoľvek dôvodu neuskutočnilo. Nikdy nie je neskoro. Benefitov je mnoho – od vytvárania väzby medzi matkou a dieťaťom, cez podporu tvorby materského mlieka, po rozvoj mnohých fyziologických funkcií bábätka.

Dieťatko sa nechce prisať a plače

Plač bábätka neznamená automaticky, že je hladné a množstvo alebo kvalita vášho mlieka sú nedostatočné. Legendy o „slabom mlieku“ boli odborníkmi už dávno vyvrátené. Na začiatku dojčenia sa stáva, že má bábätko s prisatím problém. Vyskúšajte polohu telo na telo, pretože teplo a vôňa matky dáva dieťaťu pocit bezpečia a tak sa ľahšie prisaje. Dôležitá je aj správna poloha pri dojčení – ako všetko, aj tu robí cvik majstra a nájsť „obľúbenú“ polohu pri dojčení sa dá iba praxou. Poraďte sa s laktačnou poradkyňou alebo sestričkou, ako správne dojčiť. Zlatá trojica pravidiel:

  • 1. prikladajte dieťa k prsníku a nie naopak,
  • 2. dieťa by malo ležať na boku a jeho tvár a telo by mali byť otočené k matke – ucho, rameno a bedrá v jednej líni,
  • 3. brada dieťatka má byť zaborená do prsníka a nos voľný.

Aj keď ste rodili cisárskym rezom alebo sa dieťatko narodilo predčasne, nič nestojí v ceste dojčeniu. Využite pomoc a rady laktačnej sestry a nájdite si spoľahlivú pomocníčku na podporu laktácie. Odsávačka LOVI Expert 3D Pro je praktická, tichá a v Poľsku sa používa v pôrodniciach, kde podľa prieskumu splnila očakávania 100 % mamičiek.[1] Pomáha vyvolať laktáciu po cisárskom reze a u matiek predčasne narodených detí.

Bolestivé dojčenie, poškodené bradavky

Typická farba prvého mlieka (mledzivo, kolostrum) je číra, neskôr žltkastá a produkcia mlieka sa naplno rozbehne druhý až štvrtý deň po pôrode. Bradavky sú častokrát citlivé a bolestivé a pri dojčení každé 2 – 3 hodiny to môže byť v prvé dni nepríjemné. Postupne si však bradavky zvyknú a dôležitá je správna starostlivosť o bradavky – natieranie špeciálnou masťou na bradavky s obsahom lanolínu, prípadne potieranie bradaviek materským mliekom, ktoré je antibakteriálne. 

Najčastejšie problémy pri dojčení

Napriek tomu sa môže stať, že bradavky praskajú, krvácajú a objavia sa na nich pľuzgieriky. Najčastejším dôvodom je nesprávne prisatie k prsníku. Vyskúšajte rôzne polohy a nájdite tú, ktorá vám najviac vyhovuje. Bradavky vždy nechajte voľne uschnúť a používajte tampóny do podprsenky, pretože vo vlhkom prostredí skôr môže dôjsť k infekcii.

Prvá pomoc pri poškodeniach bradavky je kalciová masť a lekár vám môže odporučiť aj chrániče bradaviek. Anatomické chrániče z jemného silikónu sú veľkou podporou v období, keď sa bradavka hojí a umožňujú pokračovať v dojčení.

Ploché alebo vpadnuté bradavky

Aj tento problém má v súčasnej dobe pomerne jednoduché riešenie – chrániče bradaviek dokážu imitovať bradavku a vy môžete bez problémov dojčiť.

Tvrdé plné prsia

Po spustení laktácie sa prsia často nalejú a sú citlivé a bolestivé na dotyk. Tento stav je obvykle dočasný a pretrváva 1 – 2 dni. Riešením je časté dojčenie. Niekedy to môže  byť aj pre bábätko nepríjemné, pretože mu do úst tečie príliš veľa mlieka. Pomôže zmena polohy pri dojčení – napríklad poloha kolísky alebo vzpriamená poloha. Ak je mlieka priveľa, pomáha aj odsávanie menšieho množstva mlieka pred samotným dojčením. Ak sa však pridruží aj zvýšená teplota, alebo plnosť prsníkov zamedzuje dojčenie, vyhľadajte pomoc odborníka.

Vytekajúce mlieko

Pri nadmernej produkcii mlieka zvykne mlieko samovoľne vytekať, napríklad ak práve dojčíte z druhého prsníka, ak ležíte na bruchu pri spaní alebo neočakávane stimulujete dojčiaci reflex (napr. bábätko plače). Samovoľné vytekanie obvykle ustúpi po 6 týždňoch. Počas tohto obdobia noste prateľné alebo jednorazové tampóny do podprsenky, ktoré zabezpečia komfortný pocit sucha a zamedzia vznik neželaných fľakov na oblečení.

Bolestivé hrčky v prsníku - upchatý mliekovod

Pri nadmernej produkcii mlieka môže dôjsť k upchatiu mliekovodu. Je to pomerne častý problém a prejavuje sa vznikom bolestivej hrčky na prsníku. Prvou pomocou je dojčenie alebo odsatie mlieka z postihnutého prsníka, čo môže byť bolestivé, ale účinné. Dôležitú úlohu zohráva aj výber polohy pri dojčení. Bolestivé miesto môžete masírovať v teplej sprche alebo priložiť teplý obklad, aby sa mliekovod uvoľnil. Náhle prerušenie dojčenia môže príznaky zhoršiť.

Zápal prsníka

Ak je prsník červený, teplý a bolestivý, bolia vás kĺby a máte zimnicu či teplotu vyššiu ako 38,5 °C, je to pravdepodobne mastitída, zápal prsníka. Príčiny môžu byť rôzne – najčastejšie sú to neliečený upchatý mliekovod alebo baktérie, ktoré sa dostali do prsníka cez poškodené bradavky. V každom prípade s dojčením neprestávajte, aby nedošlo k bolestivému hromadeniu mlieka. Vyhľadajte pomoc lekára, aby odporučil najúčinnejší spôsob liečby.

Odsávanie mlieka elektrickou odsávačkou

Odlúčenie od dojčeného dieťaťa na určitý čas

Práca, cestovanie, spoločenská príležitosť alebo lekársky zákrok môžu byť dôvodom, keď sa musíte od dojčeného dieťaťa na nejaký čas odlúčiť. Riešenie je jednoduché, pomôže odsávačka mlieka napodobňujúca prirodzený rytmus satia dieťaťa a kvalitná dojčenská fľaša, ktorá ochráni jeho sací reflex.  Je dôležité, aby bola fľaša vhodná na kombináciu dojčenia a prikrmovania fľaše, aby dieťa nestratilo záujem o dojčenie. Odborníci na základe výsledkov štúdií odporúčajú fľaše značky LOVI [2], ktoré nenarušujú prirodzený sací reflex dieťaťa a ich patentovaná technológia heterogénnych silikónových vrstiev zabezpečuje, že sa cumlík fľaše sťahuje a naťahuje v rytme satia dieťaťa rovnako ako bradavka. Túto technológiu má aj každý cumlík značky LOVI.

Základným pravidlom je odsávať mlieka rovnako často, ako keby ste dojčili, čím si udržíte tvorbu mlieka a vyhnete sa nepohodliu. Nikdy nečakajte, kým budete mať príliš plné prsia. Výhodou je, že odstrekované mlieko môžete mať aj v zásobe, špeciálne sterilné vrecká na uskladnenie materského mlieka ich bezpečne uchovajú v mrazničke alebo chladničke a sú uspôsobené na pohodlné nalievanie do fľaše a ohrievanie.

Ak cestujete a budete musieť jedno alebo viac dojčení vynechať, zoberte si odsávačku mlieka so sebou. Elektrická odsávačka mlieka LOVI Prolactis 3D Soft bola vyvinutá odborníkmi pre maximálny pocit komfortu a účinné, tiché a pohodlné odsávanie mlieka. Má inovatívny anatomický masážny 3D lievik a prirodzený dvojfázový systém odsávania, ktorý napodobňuje prirodzené dojčenie. Je zároveň efektívna – 100 ml odsaje za 10 minút a funguje aj na baterku, či napájanie z powerbanky. Existujú aj manuálne odsávačky mlieka, no používanie nemusí byť pre každú mamičku dostatočne pohodlné.

Veríme, že vám tieto rady a tipy pomohli získať všetky potrebné informácie o riešení problémov s dojčením a hlavne nezabúdajte na zlaté pravidlo dojčenia: „Trpezlivosť ruže prináša“. Doprajte si čas, aby ste sa aj vy aj bábätko spolu zladili a uvidíte, že to spolu zvládnete na jednotku.

Použité zdroje:

[1] https://lovibaby.com/o-znacke-lovi/vyskum

[2] https://lovibaby.com/o-znacke-lovi/vyskum/vysledky-testovania-flase-lovi

 

Ďalšie články k téme Najčastejšie problémy pri dojčení a ich riešenie

O autorovi
Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Čítať viac od autora