Pri výbere mačacích obojkov myslite na bezpečnosť

15. 6. 2022 · 8 minút na prečítanie

Ak sa vaša mačka často túla po vonku, vyvarujte sa fixných obojkov, o ktoré by sa mohla zachytiť. Majitelia interiérových miláčikov môžu popustiť uzdu svojej fantázii.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Pri výbere mačacích obojkov myslite na bezpečnosť
Ako vybrať obojok pre mačky
Obojok pre mačky

 

 

Ak sa vaša mačka často túla po vonku, vyvarujte sa fixných obojkov, o ktoré by sa mohla zachytiť. Majitelia interiérových miláčikov môžu popustiť uzdu svojej fantázii.

Obojok zohráva v živote mačky dôležitú úlohu, bez ohľadu na to, či sa pohybuje v interiéri alebo exteriéri. V druhom prípade však nejde o žiadny módny výstrelok – správny obojok má zvieraťu poskytovať ochranu a pocit bezpečia, dobre sedieť, prípadne ho chrániť pred parazitmi alebo zrážkami s autami. Aj z tohto dôvodu si na výber mačacieho obojku nechajte dostatok času.

Obojky na doma

V prípade mačiek, ktoré príliš neopúšťajú priestory domu alebo bytu, sa môže zdať nosenie obojku pomerne zbytočné. Existujú však prípady, kedy túto pomôcku zaručene využijete.

 • Ide o veľmi praktický bezpečnostný doplnok. Pokiaľ by sa vaša mačka stratila alebo potrebovala rýchlu pomoc veterinára bez vašej prítomnosti, údaje, umiestnené v známke na obojku, ju pomôžu identifikovať a váš miláčik nebude považovaný za tuláka.
 • Obojok je tiež užitočný po rôznych zákrokoch, keďže sa naň dá upevniť ochranný golier.
 • V prípade modernej domácnosti sa využíva na umiestnenie špeciálneho čipu, vďaka ktorému si mačka dokáže otvoriť dierka a pohybovať po spoločných priestoroch aj bez vašej pomoci.
 • Medzi užitočné typy obojkov patria antiparazitické kúsky, napustené prípravkami s rôznymi účinkami, napríklad proti blchám, komárom alebo kliešťom. Dajte však pozor, aby obojok nebol príliš pevný a mačka sa v prípade zachytenia dokázala sama oslobodiť.
 • Ak patríte medzi milovníkov módy, v prípade „interiérových“ mačiek pokojne popustite uzdu fantázii. Existuje mnoho druhov ozdobných obojkov, ktoré kombinujú rôzne typy materiálov, vrátane perál či flitrov. Dbajte však na to, aby svojou veľkosťou mačku nijako neobmedzovali.
Obojky pre mačky žijúce len v interiéri
 • Počuli ste už o upokojujúcich obojkoch s esenciálnymi olejmi, ktoré pomáhajú zvieratám zvládať stresové situácie? Oceníte ho najmä počas búrok, ohňostrojov a pri cestovaní.
 • Podobné účinky majú aj takzvané feromónové obojky, ktoré pomáhajú mačkám so správaním, napríklad v prípade výskytu iného zvieraťa v domácnosti.
 • Ak patríte medzi milovníkov módy, v prípade „interiérových“ mačiek pokojne popustite uzdu fantázii. Existuje mnoho druhov ozdobných obojkov, ktoré kombinujú rôzne typy materiálov, vrátane perál či flitrov. Dbajte však na to, aby svojou veľkosťou mačku nijako neobmedzovali.

Obojky pre tulákov

Prítomnosť obojku na krku mačky je neklamným znakom, že zviera má svojho majiteľa, čo ho chráni na potulkách po okolí. Na druhej strane, nie raz sa stalo, že sa mačka o svoj doplnok zachytila tak nešťastne, že sa sama nedokázala oslobodiť, prípadne došlo k jej uduseniu.

Aby ste tomu predišli, zamerajte sa na praktické vlastnosti obojka, predovšetkým jeho veľkosť a použitý materiál. Ak je príliš veľký, riziko obesenia sa zvyšuje, rovnako ako prítomnosť rôznych ozdobných prvkov, háčikov alebo retiazok.

Na začiatku musíte rátať s tým, že sa ho vaša mačka bude chcieť zbaviť. Práve tieto pokusy vedú často k zraneniam, kedy sa mačka úmyselne zavesí obojkom o vetvu alebo kľučku dverí v snahe sa oslobodiť. Všímajte si preto, ako na obojok reaguje a privykajte ju naň postupne. Základom úspechu je kvalitný kúsok z materiálu, ktorý mačku nedráždi, a správna veľkosť.

Aby si dobre plnil svoju úlohu, nesmie byť príliš voľný, ale ani tesný – medzi obojkom a krkom mačky by ste mali ľahko vložiť jeden prst. Za bezpečné obojky pre exteriérové mačky sa považujú tie, ktoré sa prudkým trhnutím samé otvoria.

Obojok tiež môže chrániť vášho miláčika vďaka reflexným prvkom, ktoré sa na ňom nachádzajú. Predchádzajú tak nebezpečenstvu, že zviera zrazí nepozorný vodič alebo cyklista. Mačku s obojkom dokážete oveľa ľahšie chytiť, čo sa môže ukázať ako mimoriadne praktické počas návštevy u veterinára.

Zvonček na obojku pre mačku

Zvonček na obojku – áno alebo nie?

Názory na umiestnenie rolničky alebo malého zvončeka na mačací obojok sa rôznia.

V niektorých prípadoch sa tento zvukový systém používa s účelom ochrany vtáctva v okolí, v ktorom sa vaša malá šelma pohybuje. Niektorí majitelia sa na zvonček spoliehajú v presvedčení, že im pomôže ľahšie odhaliť, kde sa mačka práve nachádza.

 

Na druhú stranu, mačky sa dokážu rýchlo naučiť pohybovať sa celkom nehlučne napriek prítomnosti obojka so zvončekom na krku, ktorý však môže mať negatívny dopad na ich zdravie. Zviera je  stresované tým, že zvuk zvončeka počúva pri každom svojom pohybe, čo môže v niektorých prípadoch viesť až k strate sluchu.

Vôdzky oceníte najmä v meste

Vidieť nezávislú pani mačku chodiť na vôdzke, u nás stále patrí medzi zriedkavé zážitky.  Pokiaľ je tá vaša skôr domáci typ, ktorý sa ľahko vystraší, špeciálny postroj vám na druhej strane môže pomôcť chodiť von bezpečne a s istotou, že sa vám tak ľahko nestratí.

Pri nákupe vôdzky si dajte záležať, aby bola vyrobená z kvalitných a odolných materiálov. Nečakajte, že si ju vaša mačka zamiluje okamžite, ani to, že bude vedľa vás chodiť poslušne ako psík. Ako pri všetkom, aj tu platí, že opakovanie je matka múdrosti. Obrňte sa preto trpezlivosťou a vôdzku zo začiatku používajte len na pár minút, kým si na ňu zviera privykne.

Počas prechádzok mačku násilne nenúťte a ani sa s ňou nepreťahujte o nadvládu. Myslite tiež na správnu motiváciu a majte pri sebe dostatok dobrôt, ktorými ju odmeníte za vydarenú spoločnú prechádzku. Zároveň si dajte pozor, aby ste rýchlosť a šikovnosť vašej štvornohej spoločníčky nepodcenili a vôdzku vždy držte pevne v rukách :)


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


  Ďalšie články k téme Pri výbere mačacích obojkov myslite na bezpečnosť

  O autorovi
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Čítať viac od autora