Ako správne vytiahnuť kliešťa psíkovi alebo mačičke?

13. 1. 2022 · 9 minút na prečítanie

Existuje množstvo bezpečnejších nástrojov na vybratie kliešťa ako je mydlo alebo olej. Vďaka nim je odstránenie hračkou. Tu je návod, ako to urobiť.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako správne vytiahnuť kliešťa psíkovi alebo mačičke?

 

Použitie mydla alebo oleja nie je tou správnou možnosťou. Takto pravdepodobne vyťahovala kliešťa vaša matka, ale podľa súčasných poznatkov to nie je najbezpečnejší spôsob. Existuje množstvo bezpečnejších moderných nástrojov na vybratie kliešťa, vďaka ktorým je odstránenie tohto parazita hračkou. Tu je návod, ako to urobiť.

Riziká nesprávneho odstránenia kliešťa

Kliešte môžu na zvieratá prenášať viaceré choroby, najčastejšie boreliózu (mačky, psy a dokonca aj kone možno na rozdiel od ľudí proti borelióze očkovať), infikované kliešte môžu prenášať aj babeziózu, ktorá spôsobuje rozpad krvných buniek a rozkladajúci sa hemoglobín výrazne zafarbuje stolicu zvieraťa na žlto. Menej často môžu kliešte na zviera preniesť aj kliešťovú encefalitídu, zápal mozgových blán. Situácia s očkovaním proti encefalitíde je presne opačná ako v prípade boreliózy - očkovanie existuje len pre ľudí, ale nie pre zvieratá.

Kliešť navyše nemusí byť vôbec infikovaný, aby spôsobil zdravotné problémy. Stačí, ak sa ho nepodarí vybrať celého a časť jeho tela zostane v rane. Postihnuté miesto sa môže zapáliť a v extrémnych prípadoch môže viesť k otrave krvi až smrti.

Preto je mimoriadne dôležité venovať odstraňovaniu kliešťa náležitú pozornosť a vždy to vykonať precízne.

Správny postup pri odstraňovaní kliešťa

Odstránenie kliešťov u zvierat riešia mnohí z nás každý rok. Na internete nájdete viacero návodov na úspešné odstránenie kliešťa, ale často sa značne líšia. Ako sa teda rýchlo, jednoducho a bezpečne zbaviť kliešťa?

Správny postup by mal zahŕňať tieto základné kroky: dezinfekcia rany - odstránenie samotného kliešťa - opätovná dezinfekcia rany a bezpečná likvidácia kliešťa.

Vďaka moderným prípravkom, ktoré sú v súčasnosti dostupné na trhu, môžete kliešťa paralyzovať ešte pred samotným vytiahnutím, aby ste znížili riziko prenosu infekcie.

  • Foresto obojok pre psy nad 8 kg

    1×1 ks, antiparazitný
    4.7
    (19)
    Antiparazitný obojok je liek, ktorý má perzistentný akaricídny (smrtiaci) účinok a repelentný (bráni cicaniu) účinok na kliešte počas 8 mesiacov. Účinkuje proti larvám, nymfám a dospelým kliešťom.
  • 4.9
    (14)
    Veterinárny liek - antiparazitárny obojok s repelentným účinkom pre psy a mačky.
  • Arpalit NEO mechanický rozprašovač

    1×150 ml, rozprašovač
    5.0
    (1)
    Prípravok je určený k likvidácii kliešťov, bĺch, vší a ploštíc.
  • 5.0
    (1)
    Produkt je určený na liečbu ektoparazitóz u nepotravinových zvierat. Prípravok pôsobí proti blchám, kliešťom, všiam, všenkám, roztočom a ich vývojovým štádiám. Prípravok možno použit na dezinsekciu príbytkov zvierat.

    Kroky vytiahnutia kliešťa

    1. Dezinfekcia miesta prisatia kliešťa

    Pred vytiahnutím kliešťa vydezinfikujte miesto prisatia dezinfekčným sprejom alebo dezinfekčnou utierkou. Dezinfekčný prostriedok sa často predáva v balení s pinzetou, prípadne môžete použiť bežnú dezinfekciu v domácnosti. Vyberte si však typy, ktoré pokožku nefarbia a nesťažia vám viditeľnosť kliešťa sfarbením okolitej pokožky na hnedo.

    2. Deaktivácia kliešťa

    Pred odstránením kliešťa ho môžete tiež zmraziť špeciálnym kryogénnym sprejom. Okrem kryogénnych prípravkov môžete použiť aj prípravok, ktorý imobilizuje kliešťa tým, že ho pokryje vrstvou gélu.

    3. Uchopenie kliešťa

    Kliešťa nikdy nechytajte rukou, na jeho vytiahnutie vždy použite špeciálnu pinzetu alebo háčik (Alpha hook, Alpha pinzeta, Nippes Solingen). Kliešťa sa vždy snažte uchopiť čo najnižšie pri rane. Tým sa tiež minimalizuje riziko vtlačenia obsahu kliešťa do rany. Nesprávnou manipuláciou holými rukami sa môžete v istých prípadoch infikovať chorobou vy sami. Radšej vždy okrem pinzety používajte aj ochranné rukavice.

    4. Vytiahnutie kliešťa

    Dôležitý je priamy, kolmý, pomalý ťah smerom nahor. Môžete si pomôcť miernym hojdaním. Vždy sa snažte o súvislý ťahavý pohyb. Krútenie kliešťa v rane je teoreticky v poriadku, ale v praxi je problematické. Pri opätovnom uchopení kliešťa sa môže do rany uvoľniť obsah jeho vnútorností. Pri používaní špeciálnej pinzety alebo háčika na vytiahnutie kliešťa postupujte podľa pokynov výrobcu. Po jeho vytiahnutí ho skontrolujte či je celý a či nejaká jeho časť neostala v rane.

    • Spiritus dilutus

      1×100 g, roztok na čistenie rán
      Zriedený lieh 60 % sa používa na vyčistenie drobných rán. Má dezinfekčný a vysušujúci účinok.
    • Dettol 0,2% antiseptický sprej

      1×100 ml, antiseptický sprej
      Antiseptický sprej používaný na vyčistenie drobných rán a na ničenie bežných baktérií, ktoré infikujú rany.
    • ATIX

      1×1 kus, súprava proti kliešťom
      5.0
      (3)
      ATIX súprava na odstraňovanie kliešťov (sprej a pinzeta) je zdravotnícka pomôcka, ktorá sa s ohľadom na svoju klasifikáciu a vlastnosti môže používať pre ľudí aj pre zvieratá. Určená pre postriekanie kože proti parazitickým kliešťom.
    • Granulované krmivo vhodné pre psy s nadváhou. Zaručí bezpečnú a efektívnu redukciu hmotnosti bez zvýšeného obsahu vlákniny.

      5. Opätovná dezinfekcia rany

      Po odstránení kliešťa ranu vždy dezinfikujte; pre zvieratá sú vhodné dezinfekčné prostriedky na báze jódu. Skúste napríklad roztok Betadine alebo masť. Jeho veľkou výhodou je, že sa dá použiť aj na ošetrenie ľudských rán, a bonus: neštípe. V prípade dezinfekčných prostriedkov si vždy prečítajte príbalový leták alebo sa telefonicky poraďte s ošetrujúcim veterinárnym lekárom zvieraťa.

       

      6. Ako sa kliešťa zbaviť.

      Kliešťa zabaľte do papierovej vreckovky a zapáľte ho v nehorľavom prostredí. Môžete ho tiež spláchnuť spolu s vreckovkou do toalety. Predchádzajúce odporúčanie rozpučiť kliešťa nie je veľmi vhodné z hľadiska prevencie prenosu infekcie.

      7. Kontrola rany po vybratí kliešťa

      Ranu skontrolujte 1-2 dni po vytiahnutí. Ak spozorujete opuch, začervenanie, hnisanie alebo iné podozrivé príznaky, obráťte sa na veterinára. Počas nasledujúcich mesiacov ranu občas kontrolujte - niekedy sa príznaky infekčného ochorenia prejavia oneskorene.

      8. Ochrana vášho miláčika

      Nezabudnite, ľahšia je prevencia ako riešenie ťažkostí. Vášho chlpatého priateľa môžete chrániť antiparazitárnymi prípravkami proti kliešťom a blchám. Nezanedbávajte túto dôležitú starostlivosť o svojho psíka alebo mačičku.

      Čo nerobiť pri vyťahovaní kliešťa

      Skoršie rady, ako je použitie mydla alebo oleja, môžu spôsobiť, že kliešť vypľuje nasatú krv späť do rany a spolu s krvou sa do tela dostanú aj choroboplodné mikroorganizmy.

      Nedotýkajte sa kliešťa rukou, najlepšie je odstrániť kliešťa v jednorazových rukaviciach.

      • DEHINEL PLUS FLAVOUR

        1×2 tbl, liečivo pre psov
        5.0
        (4)
        Liečba zmiešaných infekcií zapríčinených škrkavkami a pásomnicami u dospelých psov a šteniat.
      • FYPRYST PSY 10-20 KG

        1×134 mg, liečivo pre psov
        Prípravok pre psov na prevenciu a liečbu napadnutia blchami, kliešťami a švolami.
      • Liečba zmiešaných infekcií zapríčinených škrkavkami a pásomnicami u mačiek.
      • Drontal tablety (pre mačky)

        1×24 tbl, veterinárny prípravok
        Odčervenie mačiek a mačiat po invázii škrkavkami a pásomnicami t.j. oblými a plochými červami.

        Ďalšie články k téme Ako správne vytiahnuť kliešťa psíkovi alebo mačičke?

        O autorovi
        Redakcia VetClub Dr.Max
        Redakcia VetClub Dr.Max
        Čítať viac od autora
        O autorovi
        Redakcia VetClub Dr.Max
        Redakcia VetClub Dr.Max
        Čítať viac od autora