Aké ochorenia môže kliešť preniesť na vaše zviera?

18. 12. 2021 · 9 minút na prečítanie

Kliešte sú známe svojou schopnosťou šíriť rôzne infekčné ochorenia. Ktoré sú nebezpečné pre vaše zviera a pri ktorých existuje riziko prenosu aj na majiteľa? Ako sa účinne pred kliešťami chrániť?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Aké ochorenia môže kliešť preniesť na vaše zviera?

 

 

Kliešte sú známe svojou schopnosťou šíriť rôzne infekčné ochorenia. Ktoré sú nebezpečné pre vaše zviera a pri ktorých existuje riziko prenosu aj na majiteľa? Ako sa účinne pred kliešťami chrániť?

Prečo sa prisatého kliešťa obávať?

Kliešť je vonkajší krv cicajúci parazit. Na Slovensku sa ich vyskytuje približne 20 druhov, pričom človeka, psa alebo mačku atakujú približne 4 druhy. Kliešť sám o sebe nepredstavuje riziko a samotný sa z kože odstráni pomerne ľahko. Komplikáciou je, že kliešť býva často prenášačom viacerých infekčných chorôb, spôsobovaných baktériami alebo vírusmi. Po prisatí sa kliešťa sa tieto choroboplodné zárodky môžu preniesť na človeka alebo zviera a spôsobiť ochorenie. Rizikom je aj následné infikovanie miesta, kde sa kliešť prisal.

Najčastejšie ochorenia prenášané kliešťami

Lymská borelióza

Ochorenie prebieha v troch štádiách, pričom prvé dve štádiá často nemajú žiadne viditeľné príznaky. Choroba sa preto často prejaví až po dlhšom čase, niekedy až po niekoľkých mesiacoch. Medzi základné príznaky patrí apatia, nechutenstvo a problémy pohybového aparátu, ako je krívanie, opuch končatín alebo zápal kĺbov. Ochorenie spôsobuje baktéria, Borrelia burgdorferi, preto účinnou liečbou je podávanie antibiotík. Ak sa diagnóza neurčí včas, môže zviera uhynúť.

Na rozdiel od ľudí, kde vakcína proti lýmskej borelióze stále chýba, psy, mačky (dokonca aj kone) možno pred boreliózou chrániť očkovaním. Vakcína sa podáva v dvoch dávkach. Ďalšie očkovanie sa odporúča každých 12 mesiacov.

Očkovanie nezabráni prisatiu kliešťa, ale chráni zviera pred rozvinutím ochorenia.

  • Antiparazitná pipeta pre veľké psy, účinnosť: komáre a bodavé muchy, s repelentným účinkom, vodeodolný.
  • Antiparazitná pipeta pre stredne veľké psy, účinnosť: komáre a bodavé muchy, s repelentným účinkom, odolný voči vode
  • Arpalit NEO mechanický rozprašovač

    1×150 ml, rozprašovač
    5.0
    (1)
    Prípravok je určený k likvidácii kliešťov, bĺch, vší a ploštíc.
  • Dronspot 60 mg/15 mg spot-on (2 pipety)

    2×0,7 ml, odčervenie stredne veľkých mačiek
    5.0
    (1)
    Ideálne pre mačky, ktoré nie sú schopné prehltnúť vnútorne podávané prípravky, či pre majiteľov, ktorí preferujú pohodlie pri odčervenie. Prípravok pôsobí proti najčastejším vnútorným parazitom u mačiek vrátane ich vývojových štádií v krvi a vnútorných orgánoch.
  • FYPRYST 50 mg MAČKY

    1×50 mg, liečivo pre mačky
    5.0
    (1)
    Prípravok pre mačky na prevenciu a liečbu napadnutia blchami, kliešťami a švolami.
  • FYPRYST PSY NAD 40 KG

    1×402 mg, liečivo pre psy
    Prípravok pre psov na prevenciu a liečbu napadnutia blchami, kliešťami a švolami.
  • FYPRYST PSY 10-20 KG

    1×134 mg, liečivo pre psov
    Prípravok pre psov na prevenciu a liečbu napadnutia blchami, kliešťami a švolami.
  • 5.0
    (1)
    Produkt je určený na liečbu ektoparazitóz u nepotravinových zvierat. Prípravok pôsobí proti blchám, kliešťom, všiam, všenkám, roztočom a ich vývojovým štádiám. Prípravok možno použit na dezinsekciu príbytkov zvierat.

    Kliešťová encefalitída

    Slovensko patrí medzi krajiny s vyšším rizikom výskytu infikovaných kliešťov vírusom kliešťovej encefalitídy.

    Ochorenie okrem ľudí môže postihnúť aj zvieratá, aj keď sa u nich prejaví zriedkavo. Bohužiaľ, ak sa tak stane, choroba má rýchlejší a horší priebeh ako u ľudí. Aj pri skorom zásahu veterinára, nie je vždy možné zviera zachrániť. Pre zvieratá neexistuje žiadna vakcína.

     

    Ochorenie sa môže preniesť aj na človeka. Pre ľudí máme dostupnú účinnú vakcínu, ktorá pred rozvojom tohto ochorenia ochráni. Očkovanie nie je v našej krajine povinné a preto si ho hradí pacient sám. Vakcína sa podáva v troch dávkach, cena vakcíny sa pohybuje u detí okolo 22 EUR a u dospelý okolo 34 EUR. Väčšina zdravotných poisťovní ponúka čiastočnú alebo úplnú úhradu vakcíny.

    • Foresto obojok pre psy nad 8 kg

      1×1 ks, antiparazitný
      4.7
      (19)
      Antiparazitný obojok je liek, ktorý má perzistentný akaricídny (smrtiaci) účinok a repelentný (bráni cicaniu) účinok na kliešte počas 8 mesiacov. Účinkuje proti larvám, nymfám a dospelým kliešťom.
    • SCALIBOR Protectorband

      1×1 ks, obojok proti parazitom 48 cm
      5.0
      (4)
      Cieľový druh: Psy. Medikovaný obojok s dĺžkou 48 cm (19 g), určený pre malé a stredne veľké psy, obsahuje účinnú látku Deltamethrinum (0,760 g).
    • 4.9
      (14)
      Veterinárny liek - antiparazitárny obojok s repelentným účinkom pre psy a mačky.
    • SCALIBOR Protectorband

      1×1 ks, obojok proti parazitom 65 cm
      5.0
      (7)
      Medikovaný obojok s dĺžkou 65 cm určený pre veľké psy. Ochrana pred napadnutím kliešťami, dospelými komármi druhu a pred cicaním krvi kútovkami/flebotómami po dobu až 6 mesiacov. Je vodeodolný a úplne bez zápachu.
    • KILTIX obojok pre stredné psy

      1×1 ks, antiparazitárny obojok 53 cm
      5.0
      (1)
      Antiparazitárny obojok Kiltix je účinný proti kliešťom aj ich vývojovým štádiám, ktorá napadajú psov. Je plne účinný už 24 hodín po nasadení a je dlhodobo účinný.
    • KILTIX obojok pre veľké psy

      1×1 ks, antiparazitárny obojok 70 cm
      Antiparazitárny obojok Kiltix je účinný proti kliešťom aj ich vývojovým štádiám, ktorá napadajú psov. Je plne účinný už 24 hodín po nasadení a je dlhodobo účinný.
    • FRONTLINE COMBO spot-on pre psy XL

      1x4,02 ml, roztok pre psy (40-60 kg)
      Roztok na vonkajšiu aplikáciu na kožu zvieraťa v pipete.
    • FRONTLINE spot-on pre psy

      1x0,67 ml, roztok pre psy, S (5-10 kg)
      Roztok na vonkajšiu aplikáciu na kožu zvieraťa v pipete.

      Babezióza

      Kliešte môžu byť prenášačmi aj menej známych chorôb, napríklad babeziózy. Toto ochorenie spôsobuje rozpad červených krviniek a má pomerne výrazné príznaky:

      • striedanie horúčky a normálnej teploty,
      • krv v moči,
      • vracanie a hnačka so žltým nádychom (pri rozpade červených krviniek sa uvoľňuje farbivo, podobne ako pri modrinách, ktoré sa mení z červenej cez modrú až po žltkastú farbu).
      • môžu sa vyskytnúť aj epileptické záchvaty.

      Včasným zásahom veterinárneho lekára možno priebeh ochorenia zvrátiť.

      Erlichióza

      Je kliešťami prenášané ochorenia, ktoré spôsobujú vnútro- bunkové krvné parazity Ehrlichia canis a vyskytuje sa najmä u psov. Ochorenie nie je na našom území zvláštnosťou a môže postihnúť aj ľudí. Ide o vážne ochorenie, ktoré prebieha v troch štádiách. Príznaky v prvej akútnej fáze zahŕňajú horúčku, apatiu, stratu hmotnosti, dýchavičnosť. V druhej fáze prejde do subklinickej fázy, ktorá sa prejavuje bolestivým bruchom, bledými sliznicami a zväčšenými lymfatickými uzlinami. V tretej chronickej fáze sa príznaky presúvajú na oblasť oka a neurologické symptómy.

      V liečbe sa používajú najmä antibiotiká, prípadne symptomatická liečba.

      Anaplazmóza

      Ďalšie ochorenie prenášané kliešťami a spôsobované baktériami. Prebieha v troch štádiách. V prvom si na zvierati môžete všimnúť zväčšené lymfatické uzliny, nažltlé sliznice, zviera má problémy s dýchaním a má zvýšenú teplotu. V druhej fázy vyzerá zviera celkom zdravo, pri vyšetrení je možné pozorovať zväčšenie sleziny a zmeny v krvnom obraze. V tretej fáze sa choroba už stala chronickou, prejavuje sa krvácaním z nosa alebo prítomnosťou krvi v moči.

      Ochorenie sa lieči antibiotikami a ak sa podchytí včas, sú dobré vyhliadky na vyliečenie. Prenos  na človeka nebol zatiaľ u nás popísaný.

      Infikovanie miesta prisatia kliešťa

      Zviera môže prisatého kliešťa rozhrýzť alebo poškriabať a rana so zvyškom tela kliešťa sa môže infikovať. V extrémnych prípadoch môže zápal prejsť do krvi zvieraťa (sepsa) a tento stav je tiež život ohrozujúci. Našťastie sa zvieratá zvyčajne snažia upozorniť chovateľa na bolesť, olizujú ranu a snažia sa o ranu "postarať", čo upúta pozornosť chovateľa a zvyčajne vedie k včasnému odhaleniu zapáleného miesta.

       

      Ochorenia prenášané kliešťami sú preventabilné

      Prevencia ochorení prenášaných kliešťami zahŕňa:

      • očkovanie v prípade existujúcej vakcíny;
      • ochranu pred prisatím kliešťa formou repelentov, antiparazitárnych obojkov alebo pipiet;
      • rýchle a správne odstránenie kliešťa čo najskôr po prisatí.

      • Repelentný antiparazitný prípravok. Ochrana pred kliešťami, blchami, komármi a moskytmi u psov. Účinnosť je až do 4 týždňov.
      • ATIX

        1×1 kus, súprava proti kliešťom
        5.0
        (3)
        ATIX súprava na odstraňovanie kliešťov (sprej a pinzeta) je zdravotnícka pomôcka, ktorá sa s ohľadom na svoju klasifikáciu a vlastnosti môže používať pre ľudí aj pre zvieratá. Určená pre postriekanie kože proti parazitickým kliešťom.
      • Dr.Max Tick Away

        1×1 ks, dávkovač s aplikátorom 1x38 ml + karta na odstraňovanie kliešťov
        Prípravok hubí kliešte rýchlo, bezpečne a bezdotykovo a umožňuje ich ľahké odstránenie z kože. Možno používať u detí, ktoré dovŕšili vek 4 roky, a je pripravený na použitie bez nutnosti zložitého zostavovania.
      • 3.0
        (1)
        Doplnkové krmivo pre dospelých psov.
      • Doplnkové krmivo pre dospelých psov.
      • Roztok na kvapkanie na kožu.

        Ďalšie články k téme Aké ochorenia môže kliešť preniesť na vaše zviera?

        O autorovi
        Redakcia VetClub Dr.Max
        Redakcia VetClub Dr.Max
        Čítať viac od autora
        O autorovi
        Redakcia VetClub Dr.Max
        Redakcia VetClub Dr.Max
        Čítať viac od autora