Blchy u mačiek

24. 3. 2022 · 5 minút na prečítanie

Ako identifikovať prítomnosť blch na vašej mačičke? Ako sa môžu dostať do vášho domova? Poskytneme vám rady, ako ich efektívne odstrániť a čo robiť, ak máte malé mačiatko s problémom blch.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Blchy u mačiek

Ako rozpoznať blchy na vašej mačičke? Ako sa môžu dostať do vašej domácnosti? Prezradíme vám, ako sa ich môžete účinne zbaviť a čo robiť, ak má blchy malé mačiatko.

Keď má mačka blchy

Blchy sú jedným z najbežnejších parazitov, ktoré môžu postihnúť mačky. Mačky, ktoré pravidelne chodia von, sa skôr či neskôr pravdepodobne dostanú do kontaktu s blchami. Dokonca aj mačky žijúce doma môžu dostať blchy, ak sa parazity dostanú do vášho domova na inom domácom zvierati alebo na vašich topánkach.

Blcha mačacia

Blcha mačacia (Ctenocephalides felis) nepotrebuje k životu veľa. Blche stačí teplá, chlpatá koža mačky, ktorá jej poskytuje pohodlné miesto a výživu. To, či má vaša mačka blchy, môžete zistiť rýchlo. Mačka sa neustále škriabe, hryzie si srsť a je nepokojná. Tento stav sprevádzajú rôzne kožné zmeny - vypadávanie vlasov či začervenanie. Blchy samotné zvyčajne nie sú viditeľné voľným okom.

Istým spôsobom, ako zistiť, či má mačka naozaj blchy, je vyčesať jej srsť jemným hrebeňom, ktorý potom utrite navlhčeným papierovým uterákom alebo vatou. Ak sa na obrúsku nachádzajú malé čierne zvyšky (blší trus), ktoré sa pomaly rozpúšťajú a zanechávajú červenohnedú krvnú stopu (nestrávená krv), môžete si byť istí, že mačka je napadnutá blchami.

Cyklus bĺch

Vajíčka bĺch vyzerajú ako malé biele škvrny, ktoré si možno ľahko pomýliť s prachom.

Larvy sú o niečo väčšie, majú tmavú hlavu a svetlejšie telo. Môžu sa vyliahnuť už za dva dni a zvyčajne sa nachádzajú všade tam, kde mačky trávia väčšinu svojho času. Nájdete ich napríklad na mačacej toalete, mačacom záchode, posteli alebo pohovke. Larvy nemajú rady svetlo. Preto majú tendenciu zavŕtať sa hlboko do kobercov alebo škár na podlahe, takže ich často nie je vidieť. Približne po týždni sa z nich vyvinú kukly.

 

Pri boji s blchami treba myslieť na odstránenie všetkých vývojových štádií

Dospelá blcha sa vyvíja v kukle a čaká na signály, ako sú vibrácie, vlhkosť, hluk alebo hladina oxidu uhličitého. To jej dá signál, že sa v blízkosti nachádza zviera alebo človek. Blchy môžu v kukle prečkať až dva roky.

Alergia na blšie uhryznutie

Okrem svrbenia a hryzenia môžu mačacie blchy u mačky vyvolať alergickú reakciu, najmä ak ju uhryznú opakovane. U mačiek alergických na blchy sa môže vyvinúť zápal kože. Dospelá blcha môže počas svojho života vysať niekoľkokrát viac krvi, ako je jej hmotnosť. Ak má mačiatko alebo oslabená či staršia mačka veľa bĺch, strata krvi môže byť tak veľká, čo môže viesť k anémii (chudokrvnosti). Blcha je tiež medzihostiteľom jedného druhu pásomnice (Dipylidium caninum). Preto treba počítať s tým, že mačka napadnutá blchami môže byť taktiež napadnutá pásomnicami.

Ako sa zbaviť bĺch u mačky?

Liečba bĺch u mačky je zdĺhavý proces a bohužiaľ neexistuje rýchle riešenie. Hlavným problémom je, že blchy môžu žiť bez hostiteľa celé mesiace. Vykurované obydlia s kobercami poskytujú blchám ideálne podmienky na celoročný rozvoj. Najviac vajíčok, lariev a kukiel bĺch sa nachádza v miestach, kde mačka trávi väčšinu času. Pre predstavu, len 5 % dospelých bĺch žije na zvierati. 50 % vajíčok čaká na vyliahnutie v našom prostredí, 35 % lariev žije v kobercoch a domácom nábytku alebo v spoločných priestoroch domu a 10 % tvoria kukly bĺch.

Boj proti blchám od základov

Najskôr je potrebné odstrániť čo najviac bĺch zo srsti vyčesávaním. Ak mačka znáša kúpanie, môžete ju umyť jemným šampónom pre mačky a potom ju vykartáčovať. Nezabudnite však, že samotné kúpanie a česanie problém s blchami úplne neodstráni.

Väčšina bĺch sa nachádza mimo srsti mačky, základom je preto poriadne upratovanie

Tipy na odstránenie bĺch z domácnosti:

  1. Vysajte všetky koberce, čalúnený nábytok a štrbiny v podlahe.
  2. Po skončení vysávania nezabudnite vyhodiť vrecko vysávača alebo umyť nádobu vysávača teplou mydlovou vodou.
  3. Umyte podlahu,
  4. Operte posteľnú bielizeň, poťahy na pohovke a iné textílie, s ktorými mohla mačka prísť do kontaktu. Pri praní použite program s vyššou teplotou vody, aby žiadne štádium blchy neprežilo prací cyklus.
  5. Väčšina bĺch sa pravdepodobne nachádza v mačacom lôžku. Preto odporúčame staré lôžko vyhodiť a kúpiť nový. Ak sa s ním nechcete rozlúčiť, aspoň ho vyvariť vo vode.

Váš lekárnik vám môže odporučiť aj prípravok na dezinfekciu priestorov. Keďže tieto prípravky môžu byť pre domáce zvieratá a deti toxické, aplikujte ich postupne v každej miestnosti v čase ich neprítomnosti a dbajte na dostatočné vyvetranie po predpísanom čase pôsobenia.

Prípravky na blchy

Je dôležité nepoužívať prípravky proti blchám pre psy, pretože môžu byť pre mačky toxické. Je potrebné použiť prípravok, ktorý odstráni všetky vývojové štádiá bĺch, pretože definitívne odstránenie bĺch je nevyhnutné. Preto sa odporúča, aby ste sa o používaní výrobku poradili s veterinárnym lekárom alebo lekárnikom. Existuje niekoľko spôsobov, ako zbaviť mačky bĺch.

Spot-on

Prípravok sa aplikuje vo forme kvapiek zvyčajne na pokožku medzi lopatkami. Použitie je veľmi jednoduché. Spot-on alebo pipeta sú medzi chovateľmi veľmi obľúbené. Je účinný na liečbu aj prevenciu počas 3 až 12 týždňov.

Tablety

Liek proti blchám podávaný vo forme tabliet okamžite a účinne ničí blchy až 4 týždne. Tablety sa môžu používať aj ako súčasť liečby alergickej dermatitídy (zápal kože) spôsobenej uhryznutím blchou.

Obojky proti blchám

Obojky obsahujú látky, ktoré ničia blchy a zabraňujú ich ďalšiemu rastu. Pôsobia tiež ako preventívne opatrenie až na niekoľko mesiacov. U niektorých mačiek však môžu spôsobiť lokálne podráždenie kože, a ak neobsahujú bezpečnostný zámok, môžu viesť k poraneniu.

Šampón proti blchám pre mačky

Prípravky obsahujú látky, ktoré odstraňujú, odpudzujú alebo znehybňujú blchy. Po umytí by sa mala srsť dôkladne vykartáčovať. Šampóny však nezabraňujú opätovnému výskytu bĺch, preto sú vhodné len ako prvá pomoc pred podaním iného prípravku. Opäť použite šampón pre mačky, nie šampón pre psov, ktorý by mohol byť pre vašu mačku toxický.

Spreje proti parazitom

Spreje sa jednoducho nastriekajú na vášho miláčika a vďaka obsahu antiparazitárnych látok, pomáhajú v boji s tými parazitmi. Používajú sa na prevenciu aj liečbu napadnutia kliešťami a blchami. Účinok je zväčša dlhodobejší, minimálne 1 mesiac po aplikácii. 

Ďalšie články k téme Blchy u mačiek

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora