Prejsť na hlavný obsah
0 výsledkov
  • 0,00 €
    Rýchly košík zatvorený
  • Aké lieky môžem užívať pri glaukóme.

    Otázka z 23. 6. 2023 1 minúta na prečítanie
    Anonymná otázka
    Dobrý deň, Mám diagnostikovany glaukóm a astmu Ktoré lieky nemôžem užívať pri glaukóme.mam bronchitidu, nádchu, boli mi predpísané lieky ATB Sunamed, Erdomed, Aerinaze. Užívam aj Inderal, Alprazolam, Symbicort. Niekde som čítala,niektoré lieky sa nemôžu užívať pri glaukóme. Ďakujem
    Mgr. Tamara Jakúbeková
    Na otázku odpovedá
    Mgr. Tamara Jakúbeková

    Dobrý deň,

    Ďakujeme za vašu otázku. Je veľmi dôležité, aby ste informovali každého ošetrujúceho lekára o diagnostikovaných ochoreniach a užívaných liekoch. Lekár na základe týchto informácií dokáže stanoviť vhodnú liečbu, pričom vždy berie do úvahy prínos a riziká, ktoré nastavená liečba môže priniesť.
    Z uvedených liekov je u pacientov s glaukómom s úzkym uhlom kontraindikovaný liek Aerinaze. Je preto potrebné, aby ste kontaktovali lekára, ktorý liek predpísal a užívanie tohto lieku s ním konzultovali. Užívanie liekov Sumamed a Erdomed je vo vašom prípade bezpečné.
    Z liekov, ktoré užívate dlhodobo, pravidelne je dôležitá opatrnosť pri diagnostikovanom glaukóme pri lieku s účinnou látkou alprazolam. Ak lekár, ktorá vám liek predpísal bol informovaný o diagnostikovanom ochorení, je potrebné v nastavenej liečbe pokračovať.
    Pri lieku Symbicort je glaukóm jeden z jeho nežiadúcich účinkov, ktorý sa môže objaviť pri jeho užívaní. Toto riziko je najmä pri inhalačných kortikosteroidoch, ktoré sú podávané dlhodobo vo vysokých dávok. Výskyt týchto účinkov pri inhalačnej liečbe je oveľa menej pravdepodobný ako pri perorálnych kortikosteroidoch, a preto diagnostikovaný glaukóm nemusí súvisieť s užívaným liekom.

    Prajem pekný zvyšok dňa.

    S pozdravom
    Mgr. Tamara Jakúbeková

    Podobné otázky

    Najnovšie otázky v poradni