Zápal oka: kedy stačí ísť do lekárne a kedy je už potrebný lekár?

6. 6. 2022 · 5 minút na prečítanie
Mgr. Natália Radošinská
Mgr. Natália Radošinská
Zápal oka: kedy stačí ísť do lekárne a kedy je už potrebný lekár?

Zápal oka je nepríjemný a vie skomplikovať bežný život. Ako rozoznať menej závažný zápal, ktorý zvládneme s pomocou lekárnika a kedy je nutné vyhľadať lekára?

Najdôležitejšia a najcitlivejšia časť oka je spojivka. Je pretkaná cievami, dobre prekrvená a neustále v kontakte s vonkajším prostredím. Jej podráždenie spôsobí začervenanie, zníženie hlavnej funkcie spojivky - zvlhčovanie - a oko je tak suché a bolestivé. Následne sa stáva ľahkým terčom pre vznik zápalu. Zápal oka sa odborne nazýva konjunktivitída.

Zápal môže vzniknúť:

 

 Zápal môže vzniknúť:

 • pri zanesení infekcie do oka rukami,
 • použitím novej kozmetiky,
 • prašným prostredím,
 • pri návšteve kúpalísk (kúpanie v chlórovej vode),
 • vystavením oka UV žiareniu.

Pôvodca zápalu spojivky

Hlavnými pôvodcami zápalu oka a spojiviek sú baktérie, vírusy, mykózy, ale aj chlamýdie. Zápaly sú infekčné alebo neinfekčné. Postihujú buď jednotlivé časti oka a jeho okolie alebo ho zasahujú ako celok.

 

Zápal oka môže spôsobiť viacero príčin

Termín „očný zápal“ slúži ako súhrnný názov pre rôzne zápalové ochorenia. Zväčša ide o ochorenia, ktoré sú ľahko zvládnuteľné ambulantným terapeutickým postupom. Netreba ich však podceniť, pretože v zriedkavých prípadoch môže ísť aj o vážne ochorenie, ktoré ohrozuje zrak.

Príčinou zápalu oka však môže byť aj alergická reakcia - alergia -  ako senná nádcha. Oko je dlhodobo vystavené určitému alergénu a po čase sa prejaví alergická konjunktivitída. Pri liečbe takýchto zápalov sa v prvom rade snažíme vyhnúť alergénu. Medzi najčastejšie alergény patria rôzne pele, trávy, kozmetické prípravky, prach, srsť zvierat a iné.

Príznaky zápalu spojivky

Prvým a hlavným príznakom zápalového ochorenia oka je syndróm červeného oka. Môže byť sprevádzaný slabou bolesťou, prípadne rozmazaným videním.

Ďalej sa môžu objaviť príznaky ako zlepené očné viečka (typické pre bakteriálnu infekciu), citlivosť na svetlo, sekrécia hnisu. Hnisavý výtok je známkou bakteriálnej infekcie. Býva sprevádzaný silnou bolesťou a významným obmedzením videnia. V tomto prípade je nutná včasná návšteva lekára.

Mnohé príznaky zápalu očí si môžeme ľahko zameniť s príznakmi syndrómu suchého oka, napríklad začervenanie, pálenie, pocit cudzieho telesa, nadmerné slzenie a opuch. Vtedy je vhodné používať zvlhčujúce očné kvapky, tzv. umelé slzy. Suché oči sú obzvlášť náchylné k zápalu v dôsledku narušeného slzného filmu. Kvapky dokážu posilniť ochrannú bariéru pred choroboplodným zárodkom. Je vhodné používať zvlhčujúce očné kvapky aj ako doplnkovú starostlivosť pri liečbe zápalu očí.

Jedným zo známych zápalov je infekcia mazovej žľazy folikulov mihalníc, nazývaná jačmenné zrno (Hordeolum). Vzniká pri upchatí žľazy odumretými kožnými bunkami alebo nečistotami. Sprevádzaná je symptómami ako začervenané opuchnuté viečko, bolesť, precitlivenosť na svetlo, prípadne žltkastý výtok. Jačmenné zrno zväčša samo odoznie zhruba do 4 dní a liečba je symptomatická na zmiernenie príznakov.

Ako liečiť zápal oka?

Liečba zápalu oka

Pri liečbe zvolíme vhodný liek v liekovej forme - kvapky, masť alebo gél a pred jeho aplikáciou si dôkladne umyjeme ruky. Pri aplikácii mastí alebo gélov sa vždy pri ich otvorení prvý centimeter vytlačí a zahodí.

Pri liečbe alergickej konjunktivitídysa najčastejšie používajú lokálne antihistaminiká (lieky proti alergii) - v podobe očných kvapiek. Vhodné je aj použitie liekov vo forme tablety na zmiernenie celkových príznakov.

Alergický zápal spojiviek možno zmierniť pomocou zvlhčujúcich očných kvapiek s obsahom účinnej látky ectoín.

Vo všeobecnosti platí, že očný zápal by mal vyšetriť lekár, hlavne ak sa často opakuje. Ak ide o bakteriálnu infekciu prejavujúcu sa často práve hnisavým výtokom, vhodná je konzultácia s lekárom, ktorý najčastejšie zvolí liečbu vhodným antibiotikom.

Pri zápale oka je možné použiť voľnopredajné lieky s protizápalovým účinkom s obsahom karbetopendecínia bromidu, kyseliny boritej, tetraboritanu sodného alebo benzododecínia bromidu. Platí pravidlo, že ak sa po ich aplikácii stav nezlepší do troch dní, prípadne sa stav zhorší, je nutná okamžitá návšteva oftalmológa.

Ako doplnkovú liečbu je vhodné zvoliť zvlhčujúce očné kvapky s obsahom kyseliny hyaulorónovej, povidónu, hydroxypropylmetylcelulózy, karboméru alebo kyseliny polyakrylovej - alebo masti, ktoré pomáhajú očiam regenerovať tzv. epitelizanciá, ktoré majú hojivé, upokojujúce účinky s obsahom guajazulénu alebo dexpantenolu.

Pomôcť môžu aj teplé, vlhké obklady, priložené na postihnuté oko, ktoré podporujú hojenie zápalu alebo jačmenného zrna. Pri použití obkladov je nutné dbať na striktné dodržiavanie hygieny. Nie je vhodné používať oplachy alebo obklady priamo do oka pretože jemné chĺpky sušených rastlín (napríklad rumančeka) môžu oko výrazne podráždiť.  

Kedy vyhľadať lekára?

Medzi varovné signály, kedy je nutné vyhľadať odbornú pomoc, patrí:

 • výrazne silná bolesť očí,
 • hnisavý výtok,
 • úraz,
 • zhoršenie, prípadne strata videnia,
 • svetloplachosť
 • trvanie problémov dlhšie ako týždeň.

Vieme predísť zápalu oka?

Oči si v prvom rade nepretierame a nechytáme špinavými rukami. Dôležité je dodržiavať správne hygienické zásady - mať vlastný uterák,vlastnú očnú kozmetiku (tú nepoužívame po dobe exspirácie) a ak používame štetce pri líčení očí, nezabúdajme na ich pravidelné čistenie! Pri zápaloch oka je dobré vyhnúť sa na určitý čas líčeniu očí a očného okolia.

Pri plávaní je vhodné nasadiť si plavecké okuliare, neponárať sa s otvorenými očami. Počas slnečných dní používajme kvalitné slnečné okuliare!

 

Čisté ruky sú dôležité aj pre zdravie oka

Zvýšenú pozornosť by očiam mali venovať ľudia, ktorí používajú kontaktné šošovky. Pre nich je dodržiavanie hygienických zásad obzvlášť dôležité. Nesmú zabúdať pravidelne meniť šošovky i roztok v púzdre, do ktorého si šošovky odkladajú. Nikdy by nemali s nasadenými kontaktnými šošovkami spať.

Doba použiteľnosti lieku od prvého otvorenia

Rozdiel medzi očnými prípravkami nespočíva len v ich textúre a spôsobe aplikácie a dávkovania, ale aj v dobe použiteľnosti od ich prvého otvorenia. Základnú skupinu liekov je potrebné spotrebovať do mesiaca až dvoch od prvého použitia.

Táto informácia je uvedená výrobcom na vonkajšom obale lieku alebo v príbalovej informácii pre pacienta. Tieto očné prípravky sú cenovo dostupnejšie a vhodné hlavne pre pacientov, ktorý ich užívajú aj viackrát denne. Za kratší čas ich použiteľnosti ich pravdepodobne stihnú celé spotrebovať. Druhá skupina liekov má dobu použiteľnosti od otvorenia až šesť mesiacov. Sú cenovo drahšie avšak ich zloženie je aj kvalitnejšie. Viaceré z nich sa pripravujú z látok, ktoré sú vhodné aj pre nositeľov kontaktných šošoviek.

Ďalšie články k téme Zápal oka: kedy stačí ísť do lekárne a kedy je už potrebný lekár?

 • Slzia vám oči? Môže zato suché oko?

  Slzia vám oči? Môže zato suché oko?

  · 4 minúty na prečítanie
  Viete, že aj suché oko môže nadmerne slziť? Okrem toho sa dozviete, z čoho sa skladajú slzy, kde vznikajú a aké nebezpečenstvo vám hrozí, ak ich je nedostatok.
 • UV žiarenie a jeho škodlivé účinky sú známe. Dôležité je chrániť si aj jeden z najcitlivejších a najdôležitejších orgánov tela, oči! Poradíme Vám, na aké ťažkosti by ste sa mali počas leta pripraviť.
 • Vieme, čo naozaj funguje na kruhy pod očami

  Vieme, čo naozaj funguje na kruhy pod očami

  · 5 minút na prečítanie
  Maskovanie je náročné a pôsobíte s nimi omnoho staršie. Kruhy pod očami môžu byť často spôsobené genetikou, no vďaka týmto trikom sa môžete zbaviť ich nepriaznivého vzhľadu!
O autorovi
Mgr. Natália Radošinská
Mgr. Natália Radošinská
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Natália Radošinská
Mgr. Natália Radošinská
Čítať viac od autora