Červené a podráždené oči u detí nepodceňujte

23. 3. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Okamžite si všimnete, keď majú deti začervenané oči. Je kľúčové určiť príčinu tohto javu – či ide o únavu, fyzické podráždenie, alergiu, alebo zápal.
 

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Červené a podráždené oči u detí nepodceňujte

Začervenanie oči u detí si všimnete ihneď. Dôležité je rozlíšiť, čo problém spôsobilo – únava, mechanické podráždenie, alergická reakcia alebo zápal?

Keď sa dieťa začne sťažovať na boľavé očká, nemali by ste to brať na ľahkú váhu. Môže ísť o banálnu príčinu, ale aj závažný zdravotný problém. Čím skôr sa vám ho podarí odhaliť a nastaviť liečbu, tým skôr bude opäť fit.

Červené oči u detí a ich príčiny

Podráždenie očí vznikne u malých detí doslova rýchlosťou blesku. Tie najmenšie si oči často šúchajú pästičkami, staršie si ich v zápale hry pretrú špinavými rukami od piesku alebo hliny a problém je na svete. Červené oko môže spôsobiť aj veterné alebo slnečné počasie, prípadne nadmerné sledovanie televíznej obrazovky či laptopu.

Začervenanie oka väčšinou zmizne samé od seba. Pokiaľ však problémy s boľavými, štípajúcimi a svrbiacimi očami pretrvávajú, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám poradí s diagnózou a pomôže nastaviť účinnú liečbu. Za vážnejšími ochoreniami, spojenými s červeným okom, stoja rôzne vírusové alebo bakteriálne infekcie, prípadne alergia.

Infekcia očí

Zápal spojiviek (konjunktivitída) patrí medzi najčastejšie infekcie očí u detí. Nevyhýba sa ani novorodencom, u ktorých sa objavuje medzi 2. a 14. dňom života. K nákaze dochádza pri prechode pôrodnými cestami a tá sa prejavuje v podobe hustého hnisavého sekrétu na očiach, opuchom alebo začervenaním očí. Príznaky spozorujete 2-3 dni od nakazenia a ich liečba trvá 2 až 3 týždne. 

 

Bakteriálny zápal očí sa lieči antibiotikami

Zápal spojiviek sa u dieťaťa prejavuje:

  • červenými alebo ružovými očami,
  • opuchom viečok,
  • nadmerným slzením,
  • žlto-zeleným výtokom z oka,
  • chrastičkou na očných viečkach,
  • plachosťou na svetlo,
  • rezaním, štípaním a svrbením oka.

Konjunktivitída je podľa stránky zdravoteka.skvírusové alebo bakteriálne ochorenie, ktoré patrí medzi vysoko infekčné, preto by ste po spozorovaní príznakov nemali dieťa posielať do kolektívu, aby nedošlo k šíreniu nákazy. Opatrní buďte aj u vás doma a malému pacientovi vyčleňte samostatný uterák, posteľnú bielizeň i očné kvapky a zvýšte hygienu rúk. Dieťa s infekčnou konjunktivitídou zostane nákazlivé, až kým výtok z očí celkom nezmizne.

Zápaly očí sa tiež objavujú ako súčasť bežných ochorení, napríklad pri nachladnutí, infekcii uší, dutín alebo hrdla. Podľa portálu medicalnewstoday.com je potrebné rozlišovať, či problém spôsobili vírusy alebo baktérie. Liečba vírusov je spravidla o niečo dlhšia, no úľava prichádza pomerne rýchlo. Na baktérie sa zvyknú používať antibiotiká, ktoré zaberú behom 5 až 10 dní. O liečbe a užívaní podporných prípravkov, ako sú napríklad očné kvapky, by mal vždy rozhodnúť detský lekár.

Alergia

Okrem infekčných zápalov spojiviek vedia deti poriadne potrápiť alergické (neinfekčné) zápaly oka. Medzi spúšťače patrí tráva, peľ ambrózie, roztoče, domáce zvieratá, ale aj niektoré potraviny.

Alergické podráždenie očí sa prejavuje na oboch očiach naraz

Niekedy môže byť veľmi náročné odlíšiť alergiu od bežného podráždenia oka. Podľa MUDr. Pavla Veselého, najbežnejším prejavom alergickej reakcie je jemné začervenanie očí a slzenie. K tomu sa následne môže pridružiť opuch horných a dolných mihalníc. Veľmi často sa alergia spája so silným svrbením a lepkavým hlienovitým sekrétom, hromadiacim sa v očných kútikoch. Na rozdiel od podráždenia oka napríklad padnutou mihalnicou alebo smietkou, sa alergická reakcia zvyčajne prejaví na oboch očiach, a to opakovane.

 

Ak je u vášho drobca diagnostikovaná alergia, treba v prvom rade eliminovať kontakt s alergénom. Lekár dieťaťu predpíše vhodné antihistaminikáa niekedy môže odporučiť aj slzy na spláchnutie peľov a prachu z povrchu oka alebo špeciálne očné kvapky, ktoré zlepšia stav oka už po niekoľkých dňoch. Počas sezóny je dobré používať pri pobyte vonku ochranné pomôcky, ako sú slnečné okuliare alebo šiltovka. Neriešenie alergického oka môže prerásť do chronického stavu, ktorý vedie k poškodeniu rohovky.

Mechanické podráždenie

Z času na čas dochádza k podráždeniu oka vplyvom vonkajších faktorov, ako je prievan, vietor, silné a intenzívne svetlo či drobné čiastočky v ovzduší, ktoré sa nachádzajú v našom okolí. Najjednoduchším spôsobom, ako sa nečistota dostane do detského oka, je dotýkanie sa tváre špinavými rukami. Okrem mechanického podráždenia tu hrozí i zanesenie nepríjemných infekcií.

Ďalším dôvodom, prečo sa dieťa sťažuje na bolesť očí, môže byť neprimerané sledovanie televízora, laptopu alebo počítača. V dnešnej modernej dobe trávia deti pri monitoroch stále viac času, čo sa negatívne odráža na zdraví ich očí. Pri fixovaní zraku na tieto zobrazovacie zariadenia navyše deti žmurkajú v zníženej frekvencii, čo môže viesť k syndrómu suchého oka.

Podráždenie očí, ktoré vznikne v dôsledku vniknutia cudzieho predmetu, zmizne väčšinou samé od seba. Dôležité je vypláchnuť oko pod tečúcou vodou alebo špeciálnymi kvakami, ktoré pomôžu odstrániť mihalnicu či piesok z detských očí čo najjednoduchším spôsobom. Na červené oko zo sledovanie televízora alebo počítača najlepšie funguje prevencia. Nastavte vášmu dieťaťu čas, počas ktorého sa môže venovať sa tomuto typu zábavy a dôsledne ho dodržiavajte.

Ďalšie články k téme Červené a podráždené oči u detí nepodceňujte

  • UV žiarenie a jeho škodlivé účinky sú známe. Dôležité je chrániť si aj jeden z najcitlivejších a najdôležitejších orgánov tela, oči! Poradíme Vám, na aké ťažkosti by ste sa mali počas leta pripraviť.
  • 10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

    10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

    · 4 minúty na prečítanie
    Vedeli ste, že alergia na slnko môže nadobudnúť mnoho podôb? S narastajúcim počtom ľudí si čoraz viac všímame, že po dlhšom pobyte na slnku môžu mať pokožku posiatu drobnými vyrážkami alebo červenými fľakmi. Ako tomu môžeme predísť?
  • Pozor na bodnutie hmyzom. Najmä ak ste alergickí!

    Pozor na bodnutie hmyzom. Najmä ak ste alergickí!

    · 6 minút na prečítanie
    Bodnutie hmyzom väčšinou nebýva nebezpečné, avšak v prípade ôs, včiel, či sršňov môže ísť aj o život. To v prípade, ak ste alergickí na ich jed.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora