Diabetes a Vianoce, ako zvládnuť sviatky pokoja a radosti?

20. 12. 2022 · 3 minúty na prečítanie

Už počas bežného fungovania je manažovanie diabetu náročná úloha, ale koncoročné sviatky dávajú diabetikom zabrať ešte o čosi viac.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Diabetes a Vianoce, ako zvládnuť sviatky pokoja a radosti?

Dodržiavanie zdravej výživy je jedným z kľúčových spôsobov manažmentu diabetu. Už počas bežného fungovania je to náročná úloha, ale koncoročné sviatky dávajú diabetikom zabrať ešte o čosi viac. Sladkosti, prejedanie sa, alkohol, oslavy. To všetko sú potenciálne spúšťače komplikácií.

Aj keď je pravda, že veľa vianočných dobrôt a jedál má vysoký obsah cukrov, nasýtených tukov a soli, existuje aj množstvo ich zdravých alternatív. Navyše, ak si budete strážiť porcie, môžete si trošku zamaškrtiť aj na tohtoročné sviatky.

Diabetici aj nediabetici by mali myslieť na odporúčanie doc. Emila Martinku, prezidenta Slovenskej diabetologickej spoločnosti: „Správna životospráva je predpokladom nielen pre dosiahnutie a udržanie optimálnych hladín glykémií, ale aj ideálnej hmotnosti.“ Vianoce sú teda časom, kedy je sebakontrola dôležitá pre všetkých.
Rozumieme však, že nástrah je viac. Ako slušne povedať nie, keď vás ponúknu niečím, čo by ste jesť nemali? Ako zvládať pokušenia? Je alkohol dobrý nápad? Hlavou vám určite víri mnoho otázok. Oprávnene. Ukážeme vám, že aj s diabetom môžete prežiť radostné a chutné Vianoce. Pokušenia zo všetkých strán

Čo robiť s pokušeniami? Sviatočný čas je ich plný – koláče, torty, jednohubky. 
Základom, nielen počas sviatkov, je prijímať dostatok zdravých tukov, bielkovín a sacharidov formou vyváženej stravy. Udržiavajte stabilnú hladinu cukru v krvi. Predídete nebezpečným výkyvom a zároveň znížite svoju túžbu po sladkom. Ak nejete pravidelne a dôsledne, hladina cukru v krvi klesá, čo vedie k tomu, že ľahšie podľahnete pokušeniam.
Počuli ste už príslovie, že „zíde z oči, zíde z mysle?“. Pri sladkých pokušeniach to platí dvojnásobne.

Pripravte si zdravšie varianty sladkostí

Ak maškrty nemáte doma, nemôžete ich jesť. To však platí, ak sviatky trávite v známom prostredí. Čo vtedy, ak idete niekam na návštevu?

Základom je veriť v seba. Držte si cez sviatky pozitívny prístup a povedzte si: „Tieto sviatky som pripravený/á čeliť nástrahám, pretože mám informácie, ktoré potrebujem!“ Viete, čo vás čaká a neminie. Pokušenia sú cez Vianoce na každom rohu. Pripravte sa, že niekedy budete musieť povedať nie nielen hostiteľovi, ale aj sebe. Ako prvé majte na mysli vždy svoje zdravie.

Ale pamätajte, trochu si pomaškrtiť, to sa cez sviatky očakáva. Môžete si pripraviť varianty sladkostí, ktoré sú zdravšie a nespôsobia náhle výkyvy hladín cukru. Nebuďte na seba extra prísni, ale zároveň si strážte veľkosť prijatých porcií a ich množstvo. Monitorujte svoje glykémie a buďte pripravení.

Alkohol

Na rôznych vianočných a novoročných oslavách, či pri rodinných stretnutiach, je zvyčajne súčasťou pohostenia aj alkohol. Dôležité je pristupovať k pitiu s mierou.  
Alkohol vplýva na hladinu glukózy v krvi a môže zvýšiť pravdepodobnosť hypoglykémie. Pri jeho konzumácii totiž klesá schopnosť pečene ukladať glukózu. Je preto mimoriadne dôležité piť s mierou, ideálne vôbec.
Ak si na Vianoce chcete vychutnať drink, vyberte si nápoj s nižším obsahom cukru. Určite sa vyhnite likérom, koktejlom so sladkými džúsmi, sirupmi, či sladenými sýtenými nápojmi, sladkým vínam, koňakom, rumom, whiskey, muštom a niektorým druhom pív. 
Alkohol nepite nalačno, ideálne si doprajte pohárik spolu s jedlom.

Vianoce sú o láskavosti, aj k sebe samým

Zvládanie cukrovky počas Vianoc je náročné. Určite však nechcete, aby vám to ubralo na radosti zo sviatkov. Neexistuje „dokonalý“ recept na úspech a niekedy sa vám môže zdať, že ste „zlyhali“. Ale nie je to tak. 
Ak už na vás príde takýto pocit (napríklad ak vám príde nevoľno, zamaškrtíte si, alebo si nameriate vyššie hladiny cukru), zamyslite sa, čo by ste povedali blízkej osobe, ktorá by sa cítila rovnako. Určite by ste ju nekarhali, ale upokojili, spoločne sa pokúsili nájsť riešenie a poučenie. Doprajte si rovnako láskavý prístup.
Pamätajte, Vianoce sú sviatky radosti a pokoja. To platí nielen pre ostatných, ale aj pre vás.Ďalšie články k téme Diabetes a Vianoce, ako zvládnuť sviatky pokoja a radosti?

O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora