Chronické komplikácie diabetu a srdcovo-cievne ochorenia

27. 4. 2021 · 9 minút na prečítanie

Neliečený či nedostatočne kompenzovaný diabetes umožňuje rozvoj komplikácií diabetu. Môže spôsopiť aj srdcovo-cievne ochorenie? 

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Chronické komplikácie diabetu a srdcovo-cievne ochorenia
Chronické komplikácie diabetus a srdcovo-cievne ochorenia

 

,,Diabetes mellitus je jedno z najčastejších, najzávažnejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení. Je to globálna a najrýchlejšie sa rozvíjajúca epidémia 21. storočia, ktorá je 4. hlavnou príčinou všetkých úmrtí vo väčšine rozvinutých krajín,“ tvrdí predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti doc. MUDr. Emil Martinka, PhD.

 • 5.0
  (10)
  Hroznový cukor s horčíkom a vitamínom B6 s príchuťou bieleho hrozna.
 • Benfogamma 50

  1×50 tbl, vitamín
  Vitamín B1 je nevyhnutný pre správnu činnosť nervových buniek. Vitamín B1 sa nachádza v lieku vo forme benfotiamínu,
 • DIAMizin Gurmar

  1×150 cps, výživový doplnok
  Doplnok stravy obsahujúci výťažok z rastliny Gymnema Sylvestre.
 • Prípravok obsahuje kombináciu prášku z jablčného octu a chrómu.
 • Dr.Max Glucea

  1×60 tbl, doplnok výživy
  Výživový doplnok na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi.

  Na Slovensku je v súčasnosti evidovaných asi 370 000 pacientov s cukrovkou a podľa odhadov ňou trpí ďalších 100 – 150 000 ľudí, ktorí o svojom ochorení nevedia alebo sú v štádiu prediabetického syndrómu, čo znamená, že majú vyššiu hladinu cukru, ako je normálne, no ešte nie tak vysoká, aby sa dala klasifikovať ako diabetes. Spomedzi všetkých prípadov diabetu tvoria 80 – 90 % pacienti s cukrovkou 2. typu. Ak cukrovka nie je dostatočne liečená, môže skrátiť očakávanú dĺžku života o 15 až 20 rokov. Cukrovka je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby a tiež amputácií na dolných končatinách. Diabetici majú vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení, ktoré sú zároveň náročnejšie na liečbu a v porovnaní s populáciou bez diabetu majú aj horšiu prognózu.

  Ak sa cukrovka dostatočne nelieči, môže spôsobiť množstvo komplikácií, ktoré môžu postihnúť prakticky akýkoľvek orgán v našom tele. Ide o závažné a niekedy dokonca život ohrozujúce dôsledky. Najčastejšie napáda srdce a cievy, oči, obličky, nervy a ústnu dutinu.

  Medzi najčastejšie komplikácie diabetu preto patria:

  • ochorenie srdca
  • cievna mozgová príhoda
  • poškodenie nervov
  • ochorenie obličiek
  • poškodenie zraku
  • problémy s trávením
  • erektilná dysfunkcia
  • kožné problémy
  • infekcie
  • problémy so zubami

  Príčina vzniku komplikácií

  Dlhodobo vysoké hladiny cukru v krvi výrazne poškodzujú cievy a nervy, a to vedie k vzniku ďalších problémov. Komplikácie diabetu sú teda spôsobené buď poškodením ciev, ktoré potom nedokážu dostatočne prekrvovať tkanivá a orgány, alebo poškodením nervov, alebo oboch.

   

  Komplikácie diabetu

  Srdcovo-cievne ochorenia

  Tieto ochorenia patria medzi najčastejšie komplikácie diabetu a diabetikom hrozia 2 – 4 x častejšie, ako dospelým bez diabetu. Dané problémy majú pri súčasnom diabete zároveň ťažší priebeh a horšiu prognózu. Asi 70 % úmrtí na diabetes u pacientov starších ako 65 rokov súvisí práve s poškodením srdca. Preto musia pacienti obyčajne podstúpiť rôzne vyšetrenia zamerané na problémy so srdcom a tiež by si mali kontrolovať krvný tlak, hladinu cholesterolu a triglyceridov. Hladina cholesterolu a triglyceridov by sa mala kontrolovať aspoň raz ročne alebo aj častejšie – kým sa podarí dosiahnuť cieľové hodnoty. Lekár môže odporučiť aj EKG vyšetrenie. Najčastejšou príčinou ochorenia srdca v dôsledku diabetu je postihnutie väčších tepien, ktoré vyživujú jednotlivé orgány, a to najmä procesom aterosklerózy, ktorý vedie k zúženiu alebo aj uzáveru tepien a následne dochádza k nedokrveniu orgánov. Ateroskleróza je mimoriadne nebezpečná, ak postihne tepny srdca (ischemická choroba srdca), mozgové tepny, tepny dolných končatín alebo aortu.

  • ACCU-CHEK Active Kit

   1×1 set, glukomer + príslušenstvo na monitorovanie glykémie
   Kompletná sada pre monitorovanie cukru v krvi ACCU-CHEK®. Vhodné na samokontrolu.
  • 5.0
   (10)
   Hroznový cukor s horčíkom a vitamínom B6 s príchuťou bieleho hrozna.
  • MED TRUST Light testovacie prúžky

   1×50 ks, na meranie hladiny glukózy (1 balenie)
   5.0
   (2)
   Systém je určený na samokontrolu pacientov s diabetes a na použitie zdravotníckym personálom.
  • GlucosePro

   1×250 ml, glukózový nápoj
   Nápoj pre jednoduchý tolerančný test. Jednoduché a pohodlné riešenie pri podozrení na diabetes mellitus, gestačný diabetes alebo pri poruche glukózovej tolerancie.
  • DIAMizin Gurmar

   1×50 csp, výživový doplnok
   Gurmar je výťažok účinných látok z rastliny Gymnema Silvestre, ktorá je v prírodnom lekárstve Orientu tradične používaná mnoho storočí pri ťažkostiach spojených s diabetom. Účinné látky prispievajú k optimálnej hladiny glukózy v krvi a znižujú chuť na sladkosti, čím napomáhajú redukovať nadváhu.
  • Steviola Tabs

   1×300 ks, sladidlo
   Doplnok stravy Steviola Stévia 300 tbl. v dávkovači. Bez kalórií a umelých sladidiel! Oslaďte si život sa Steviola - Stévia. Vhodné pre všetkých, ktorí si strážia prísun cukru, diabetikov, celiatikov aj pre redukčné diéty. Chudnúť sa dá aj bez obmedzovania sladkého, vďaka vysokokvalitnému prírodnému produktu z Nemecka. Balenie s dávkovačom je ideálne aj na cesty.

   Ochorenie srdca

   Ischemická choroba srdca môže viesť k akútnemu srdcovému infarktu, či dokonca náhlej smrti spôsobenej poruchou srdcového rytmu pri nedokrvení srdcového svalu. Diabetikom hrozí aj vyššie riziko chronického srdcového zlyhávania, pri ktorom srdce stráca schopnosť dostatočne pumpovať krv, čo môže spôsobiť hromadenie tekutiny v pľúcach a ťažkosti s dýchaním, ako aj zadržiavanie tekutín v končatinách.

   Ochorenie ciev dolných končatín

   Aterosklerotické zúženie tepien môže mať závažné dôsledky aj v oblasti dolných končatín. Spočiatku sa ich postihnutie prejavuje bolesťami v lýtkach a chodidlách pri chôdzi, neskôr sa môžu objaviť aj v pokoji a v najťažších prípadoch dochádza k odumretiu časti končatiny, čo môže vyžadovať až amputáciu.

   Cievna mozgová príhoda

   Rovnako ako ochorenia srdca hrozí pacientom s cukrovkou aj 2 - 4 x vyššie riziko cievnej mozgovej príhody, keďže ateroskleróza často postihuje aj tepny vyživujúce mozog. Preto by pacienti s diabetom mali poznať varovné príznaky a ak by sa objavili, okamžite vyhľadať lekára. Patrí medzi ne náhla slabosť, krátkodobé straty vedomia, ochabnutie jednej strany tváre či tela, znecitlivenie tváre, ruky či nohy, prechodné ochrnutie končatín, poruchy reči, náhle zhoršenie zraku na oboch očiach a závrate. Riziko „porážky“  zvyšuje fajčenie, vysoký krvný tlak, ale aj vysoké hladiny cholesterolu. Keď sa ich darí dostatočne kontrolovať, klesá aj riziko mozgovej príhody.  

   Vyššie riziko srdcovo-cievnych komplikácií hrozí diabetikom, ktorí majú srdcovo-cievne choroby v rodine alebo fajčia. Prevencia by mala zahŕňať pravidelné cvičenie, zníženie telesnej hmotnosti, ale aj kontrolu a manažment stresu. Mnohé štúdie dokázali, že správna kontrola diabetu pomáha predchádzať vzniku a zastaviť progresiu srdcovo-cievnych ochorení.

   • Dr.Max Hroznový cukor multivitamín

    1×14 ks, príchuť lesné plody
    5.0
    (8)
    Hroznový cukor multivitamín s príchuťou lesných plodov.
   • TEREZIA GLUREGUL

    1×60 cps, výživový doplnok
    Reguláciu cukru v krvi.
   • NATUSWEET STEVIA TABS

    1×300 ks, sladidlo
    Sladidlo prírodného pôvodu s obsahom steviol-glykozidov. Vyrobené z extraktov z rastliny Stevia Rebaudiana.
   • GLUCOBOOSTER

    1×40 g, glukózový gél
    GlucoBooster je nový glukózový gél vyvinutý na korekciu hypoglykémie, t. j. nízkej hladiny cukru.
   • Sladidlo prírodného pôvodu s obsahom steviol-glykozidov. Vyrobené z extraktov z rastliny Stevia Rebaudiana.
    O autorovi
    Redakcia DiaClub Dr.Max
    Redakcia DiaClub Dr.Max
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Redakcia DiaClub Dr.Max
    Redakcia DiaClub Dr.Max
    Čítať viac od autora