Diabetes a jeho príznaky

18. 2. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Ako diabetes sa označuje rôznorodá skupina ochorení. Ich spoločným znakom je zvýšená hladina glukózy v krvi nad fyziologickú normu, takzvaná hyperglykémia.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Diabetes a jeho príznaky

Zmyslom liečby diabetu je zabrániť vzniku komplikácií. Alebo ak už vznikli, spomaliť ich ďalší vývoj. Cieľom liečby diabetu je predĺženie života chorých pri zachovaní jeho kvality.

Diabetes mellitus (cukrovka)

Diabetes mellitus je synonymom pre laicky vžitý výraz cukrovka (v ďalšom texte bude používaný výraz diabetes). Ako diabetes sa označuje rôznorodá skupina ochorení. Ich spoločným znakom je zvýšená hladina glukózy v krvi nad fyziologickú normu, takzvaná hyperglykémia. K hyperglykémii dochádza nedostatočným pôsobením inzulínu. Inzulín sa buď v nedostatočnom množstve uvoľňuje do krvi, alebo naň bunky tela nedostatočne reagujú.

Príčiny vzniku hyperglykémie sú teda rôzne a podľa toho sa diabetes rozdeľuje na jednotlivé typy.

Diabetes je chronické ochorenie, ktoré sa zatiaľ nedá úplne vyliečiť. Jeho dôsledkom sú akútne a chronické komplikácie, keďže vysoká hladina krvného cukru poškodzuje tkanivá a orgány ľudského tela. Medzi najzávažnejšie komplikácie diabetu patria postihnutie očí, obličiek, nervov a ciev.

Príznaky diabetu

Príznaky diabetu môžu mať rôzny charakter a niekedy môžu aj celkom chýbať. U diabetikov 1. typu sa príznaky prejavujú väčšinou náhle a výrazneDiabetes 2. typu, prediabetes a gestačný diabetes prichádzajú spravidla pozvoľna a niekedy môžu byť úplne bez príznakov.

Typickými príznakmi diabetu sú:

 • smäd, respektíve zvýšený príjem tekutín,
 • časté a výdatné močenie vo dne i v noci,
 • chudnutie pri normálnej chuti do jedla,
 • únava, malátnosť,
 • poruchy videnia.

Pri akomkoľvek podozrení, že niečo nie je v poriadku, je vhodné vyhľadať lekára a nechať si hladinu cukru v krvi zmerať. Pozornejší by mali byť ľudia, ktorí majú vysoký krvný tlak, sú obézni a v ich rodine sa diabetes u niekoho vyskytol. Čím skôr je toto ochorenie zistené, tým skôr sa môže začať liečba a znižuje sa riziko rozvoja neskorších komplikácií.

Čo je príčinou príznakov?

Inzulín umožňuje vstup glukózy do buniek. Pokiaľ nie je prítomný alebo naň bunky nereagujú, stúpa množstvo glukózy krvi, ale samotné bunky jej majú nedostatok. Pretože glukóza sa nedostáva z krvi do buniek, trpí telo neliečeného diabetika nedostatkom energie. Bunky „hladujú“, a preto sa snažia potrebnú energiu získať štiepením zásobných tukov. Pri štiepení tukov dochádza k vzniku látok kyslej povahy (takzvaných ketolátok), ktoré sa v tele hromadia a okysľujú ho. To sa prejaví ako acetónový zápach z úst a moču.

Obličky nedokážu zvýšené množstvo glukózy zadržať v tele a prepúšťajú ju do moču. Glukóza na seba viaže vodu, takže z tela odchádza veľké množstvo tekutín. Zvýšené močenie, takzvaná polyúria, je jedným z typických príznakov diabetu. 

V ťažkých prípadoch môže dôjsť až k strate vedomia, k diabetickej kóme

V moči neliečeného diabetika je teda prítomné zvýšené množstvo glukózy a ketolátok. Glukózu a ketolátky v moči je možné zistiť aj doma pomocou špeciálnych testovacích prúžkov, ktoré sú dostupné v lekárňach.

Ďalšie články k téme Diabetes a jeho príznaky

 • Najnovšie lieky vo farmakoterapii diabetu

  Najnovšie lieky vo farmakoterapii diabetu

  · 6 minút na prečítanie
  Stále sa  zdokonaľujú aj možnosti liečby diabetu a tak sa na celosvetový trh dostávajú nové lieky, ktoré pomáhajú pacientom toto ochorenie úspešne zvládať.
 • Pankreas, hlavné hormóny pankreasu a ich funkcie v tele

  Pankreas, hlavné hormóny pankreasu a ich funkcie v tele

  · 2 minúty na prečítanie
  Pre lepšie pochopenie podstaty metabolického ochorenia diabetes (cukrovka) je potrebné priblížiť funkciu podžalúdkovej žľazy (pankreasu) a jej hlavných hormónov v tele.
 • Komplikácie diabetu

  Komplikácie diabetu

  · 8 minút na prečítanie
  Bez správnej liečby môže dôjsť k mnohým závažným komplikáciám. Tie je možné rozdeliť na akútne (krátkodobé) a chronické (dlhodobé).
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora