Už ste si dali skontrolovať znamienka?

19. 9. 2022 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 6 minút na prečítanie
 • pokožka
 • znamienka
Kontrola znamienok
Kontrola znamienok

 

Kedysi boli znamienka symbolom krásy či znakom spoločenského postavenia. Dnes čoraz častejšie bývajú zdrojom obáv i nepríjemných nehôd, kedy „zavadzajú“ pri obliekaní, športe či nosení obľúbených doplnkov. Materské znamienka vznikajú nahromadením pigmentových buniek, ktoré sa líšia od telovej farby. Môžu mať rôzny tvar, veľkosť a na celom tele ich môžu byť až desiatky. Sú citlivejšie, horšie sa regenerujú a často sa množia, čím sa riziko vzniku bunkových anomálii značne zvyšuje. Ich tvorba by sa mala zastaviť po 25. roku života – pokiaľ to tak nie je, máte o jeden dobrý dôvod navyše objednať sa na kontrolu.

Vybrali ste si správne?

Najčastejším dôvodom, prečo sa odhodláme nechať si znamienko odstrániť, je ten estetický. No po správnosti by každý problematický útvar na koži mal najprv vidieť kožný lekár, aby ste mali istotu, že okrem krásy bude v poriadku aj vaše zdravie. Na výber máte dve metódy – odstraňovanie znamienka laserom alebo chirurgické odstránenie. Hoci sa laser teší mimoriadnej obľube kvôli jednoduchosti zákroku, mali by ste poznať aj riziká s ním spojené. Histologické vyšetrenie znamienka je totiž možné vykonať iba v prípade jeho vyrezania. Ak ho zbrúsite laserom, vzorka sa nedá fyzicky odobrať a poslať na diagnostiku. Zároveň, znamienko, ktoré zo zdravotných dôvodov odporučí odstrániť váš kožný lekár, bude vyoperované zadarmo, oproti kozmetických zákrokom, ktoré poisťovňa neprepláca.

1×200 ml
Vodoodolný fluidný sprej SPF50+. Hypoalergénny. S probiotickými frakciami, kyselinou hyalurónovou a Termálnou vodou vulkanického pôvodu.
1×50 ml
Fotokorekčný denný tónovaný krém s veľmi vysokým SPF faktorom v light verzii. Viditeľne zjednocuje odtieň pleti a pomáha predchádzať hyperpigmentáciám.
1×75 ml, ochranné mlieko proti UV žiareniu
ochranné mlieko proti UV žiareniu 1x75 ml
1×40 ml, denný krém proti fotostarnutiu
denný krém proti fotostarnutiu SPF 50+ 1x40 ml

Väčšina ľudí odkladá riešenie problémov so znamienkami kvôli strachu z bolesti, obáv z jaziev či dlhého hojenia. Samotný zákrok je bezbolestný vďaka lokálnej anestézii a trvá okolo 10 – 15 minút. Celý postup spočíva v odstránení, zošití a následnom histologickom skúmaní, ktorého výsledky sú známe do 14 dní.

Po týždni až dvoch vám vyberú stehy a odporučia pokojový režim spolu s vhodnou starostlivosťou o ranku tak, aby vám po nej nezostala žiadna pamiatka, prípadne len minimálna.

Po odstránení znamienka laserom síce tiež ostáva určitá stopa, no spravidla býva jemnejšia a menšia než po chirurgickom zákroku. Z vyššie uvádzaných dôvodov je táto metóda vhodná najmä pri odstraňovaní bradavičiek či iných kožných útvarov, prípadne znamienok, ktoré lekár označí za úplne bezpečné.

Odstránenie znamienok
Odstránenie znamienok

Ak ste vyčkávali na ideálnu chvíľu pre výber znamienok, tá nastala práve teraz, v zimných mesiacoch. Vyhnete sa tak problémom spojených s potením, zvýšenou hygienou či vyhýbaním sa priamemu slnku. Dôležité je najmä predchádzať vzniku infekcie a po chirurgickej excízii je vhodné dočasne sa vzdať obľúbených športov. Hojenie vždy ovplyvňuje viacero faktorov, ako je váš vek, typ pokožky, umiestnenie znamienka a tiež jeho veľkosť a tvar. Najkomplikovanejšia liečba býva v hornej polovici hrudníka (dekolt, chrbát, ramená), tvár sa prekvapivo hojí veľmi dobre a rýchlo. Jazvičky sa v priebehu mesiacov menia – čerstvé sú ružové, staršie biele a neskôr majú tendenciu celkom splynúť s farbou pokožky.

1×30 ml, pleťový krém
Opaľovací ultra ľahký fluidný krém SPF50+ na citlivú pokožku s veľmi vysokou ochranou.
1×100 ml, minerálny opaľovací krém
Minerálny opaľovací krém SPF50+ s veľmi vysokou ochranou poskytuje komplexnú ochranu proti UVA a UVB žiareniu, voľným radikálom a zabraňuje vysušovaniu pokožky.
1×50 ml, ochranný krémový gél na opaľovanie na tvár
Eucerin Vysoko ochranný krém na opaľovanie na tvár SPF 30 je moderný prípravok na opaľovanie, ktorý chráni pleť tváre pred starnutím pod vplyvom pôsobenia slnečného žiarenia. Vodeodolný.
1×100 ml, gél
Gél-creme poskytuje slnečnú ochranu pre kožu citlivú na slnko, so sklonom k slnečnej alergii a pre mastnú kožu.
Kontrola znamienok
Kontrola znamienok

Otestovať sa môžete aj doma, hoci musíte mať na pamäti, že ako laik môžete podozrivé znamienko ľahko prehliadnuť. V každom prípade, ak sa vám po samovyšetrení nebude čokoľvek pozdávať, neváhajte a vyberte sa ku kožnému. Na takéto vyšetrenie nie je potrebný výmenný lístok, stačí jednoducho  prísť do vybranej ordinácie.

Dobré je, ak znamienko skúmate pod lupou alebo cez okuliare. Rozhodujúca je jeho veľkosť, farba, ohraničenie, pravidelnosť a vypuklosť.

Spozornieť by ste mali, ak znamienko nemá pravidelný tvar, nie je presne ohraničené a jeho okraje sú nejasné, farba znamienka je príliš tmavá, prípadne je pigmentované nepravidelne, a takisto ak jeho veľkosť presahuje päť centimetrov alebo je vyvýšené nad úroveň pokožky, či sa rozrastá do šírky.

 

Robíte tieto chyby aj vy?

Je vedecky potvrdené, že zmeny v pigmentácii pokožky priamo súvisia so slnečným žiarením. Zamerajte sa preto na prevenciu a riaďte sa pravidlami zodpovedného opaľovania. Patrí sem najmä dodržiavanie vhodného času, počas ktorého vystavujete pokožku slnku, ako aj používanie kvalitnej solárnej ochrany, a to nielen v lete počas dvoch týždňov pri mori.

Absolútnym tabu sú soláriá, pozor by ste si tiež mali dávať na slnenie sa počas zimnej lyžovačky či exotickej zimnej dovolenky, keďže stredomorská koža nie je zvyknutá na karibské slnko. Málokto vie, že 90 % prípadov rakoviny kože je liečiteľných, ak sú odhalené včas. Úplne najdôležitejšie je preto prekonať strach a nechať si skontrolovať znamienka pravidelne každý rok.

Dní zdravej pokožky

V termíne 19.- 23. 9. 2022 vám náš odborný tím v lekárňach Dr.Max rád pomôže a poradí, ako sa o svoju pokožku čo najlepšie starať.

Poradíme v otázkach kožných tažkostí, ako sú:

 • znížená hydratácia pokožky až jej suchosť,
 • zvýšená pigmentácia pokožky po lete,
 • ochrana pokožky pred chladom, vetrom či UV žiarením,
 • spomalenie tvorby vrások.

Okrem poradenstva máme pre vás pripravený e-book plný informácií, po zadaní kódu dostanete darček k nákupu nad 49 EUR a po vyplnení krátkeho anonymného prieskumu môžete, navyše, získať aj zľavy na vybrané produkty značky Dr.Max pre členov Dr.Max Club.1x10 ml, krém
Kozmetický výrobok je  vhodný pre ošetrovanie okolia jaziev po chirurgických zákrokoch, traumách, popáleninách a na strie. Pravidelná starostlivosť a premazávanie vedie k zlepšeniu vzhľadu jaziev.
1×60 ml, krém
Vhodný na ošetrovanie okolia jaziev po chirurgických zákrokoch, traumách, popáleninách a na strie.
1×5 g, hydrofilný gél
Gél na urýchlenie hojenia akútnych a chronických rán.
1×15 g, na jazvy a strie
Zdravotnícka pomôcka ošetruje jazvy vo forme silikónového gélu.
20 ml
Zdravotnícka pomôcka sa používa ako doplnok pri regeneračných procesoch tkanív.
1×50 g, liek
Liek na vtieranie do kože s liečivom vo forme striebornej soli. Vhodný na liečbu infekcií pri odreninách, popáleninách, rezných ranách.
1×30 g, masť
Masť zo skupiny homeopatík. Pomáha znižovať zápal, bolesť a opuch. Vhodná pri drobných poraneniach, odreninách, pri uštipnutí hmyzom.
1×60 ml, starostlivosť o pokožku (jazvy, strie)
Olej pre citlivú pokožku-hypoalergénny. Pomáha redukovať a znižovať viditeľnosť strií, jaziev, pigmentových škvŕn, znamienok. Vhodný k vyhladeniu vrások.

Ďalšie články k téme Už ste si dali skontrolovať znamienka?

 • Cíťte sa skvelo aj v chladnom počasí

  Cíťte sa skvelo aj v chladnom počasí

  · 3 minúty na prečítanie
  • pokožka
  • zima
  Začnite so zimným režimom v starostlivosti o svoju pokožku skôr, než teploty klesnú hlboko pod nulu. Ako ju ubrániť pred chladom?
 • 5 vecí, ktoré by nemali chýbať v zime vo vašej kabelke

  5 vecí, ktoré by nemali chýbať v zime vo vašej kabelke

  · 2 minúty na prečítanie
  • pokožka
  • zima
  Ste milovníčka kabeliek, do ktorých sa vojde všetko? Alebo praktická minimalistka, ktorá si vystačí s kabelkou sotva väčšou od peňaženky?
 • Majte v zime pokožku ako v bavlnke

  Majte v zime pokožku ako v bavlnke

  · 3 minúty na prečítanie
  • pokožka
  • zima
  Vaša pleť v zime znáša mráz, vietor a chladné počasie. Aby ste ju ochránili pred vysúšaním a sčervenaním, venujte jej počas zimy špeciálny prístup. Ako na to?