Už ste si dali skontrolovať znamienka?

19. 9. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Ak ste sa cez leto slnku príliš nevyhýbali alebo vás trápi nezvyčajný útvar na koži, nemali by ste návštevu u kožného odkladať. Viete, čo vás čaká?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Už ste si dali skontrolovať znamienka?
Kontrola znamienok
Kontrola znamienok

 

Kedysi boli znamienka symbolom krásy či znakom spoločenského postavenia. Dnes čoraz častejšie bývajú zdrojom obáv i nepríjemných nehôd, kedy „zavadzajú“ pri obliekaní, športe či nosení obľúbených doplnkov. Materské znamienka vznikajú nahromadením pigmentových buniek, ktoré sa líšia od telovej farby. 

Môžu mať rôzny tvar, veľkosť a na celom tele ich môžu byť až desiatky. Sú citlivejšie, horšie sa regenerujú a často sa množia, čím sa riziko vzniku bunkových anomálii značne zvyšuje. Ich tvorba by sa mala zastaviť po 25. roku života – pokiaľ to tak nie je, máte o jeden dobrý dôvod navyše objednať sa na kontrolu.

Vybrali ste si správne?

Najčastejším dôvodom, prečo sa odhodláme nechať si znamienko odstrániť, je ten estetický. No po správnosti by každý problematický útvar na koži mal najprv vidieť kožný lekár, aby ste mali istotu, že okrem krásy bude v poriadku aj vaše zdravie. Na výber máte dve metódy – odstraňovanie znamienka laserom alebo chirurgické odstránenie. Hoci sa laser teší mimoriadnej obľube kvôli jednoduchosti zákroku, mali by ste poznať aj riziká s ním spojené. Histologické vyšetrenie znamienka je totiž možné vykonať iba v prípade jeho vyrezania. Ak ho zbrúsite laserom, vzorka sa nedá fyzicky odobrať a poslať na diagnostiku. Zároveň, znamienko, ktoré zo zdravotných dôvodov odporučí odstrániť váš kožný lekár, bude vyoperované zadarmo, oproti kozmetických zákrokom, ktoré poisťovňa neprepláca.

Bude to bolieť?

Väčšina ľudí odkladá riešenie problémov so znamienkami kvôli strachu z bolesti, obáv z jaziev či dlhého hojenia. Samotný zákrok je bezbolestný vďaka lokálnej anestézii a trvá okolo 10 – 15 minút. Celý postup spočíva v odstránení, zošití a následnom histologickom skúmaní, ktorého výsledky sú známe do 14 dní.

 

Odstránenie znamienok
Odstránenie znamienok

Po týždni až dvoch vám vyberú stehy a odporučia pokojový režim spolu s vhodnou starostlivosťou o ranku tak, aby vám po nej nezostala žiadna pamiatka, prípadne len minimálna.

Po odstránení znamienka laserom síce tiež ostáva určitá stopa, no spravidla býva jemnejšia a menšia než po chirurgickom zákroku. Z vyššie uvádzaných dôvodov je táto metóda vhodná najmä pri odstraňovaní bradavičiek či iných kožných útvarov, prípadne znamienok, ktoré lekár označí za úplne bezpečné.

Čo vás čaká po zákroku?

Ak ste vyčkávali na ideálnu chvíľu pre výber znamienok, tá nastala práve teraz, v zimných mesiacoch. Vyhnete sa tak problémom spojených s potením, zvýšenou hygienou či vyhýbaním sa priamemu slnku. Dôležité je najmä predchádzať vzniku infekcie a po chirurgickej excízii je vhodné dočasne sa vzdať obľúbených športov. Hojenie vždy ovplyvňuje viacero faktorov, ako je váš vek, typ pokožky, umiestnenie znamienka a tiež jeho veľkosť a tvar. Najkomplikovanejšia liečba býva v hornej polovici hrudníka (dekolt, chrbát, ramená), tvár sa prekvapivo hojí veľmi dobre a rýchlo. Jazvičky sa v priebehu mesiacov menia – čerstvé sú ružové, staršie biele a neskôr majú tendenciu celkom splynúť s farbou pokožky.

Kontrola znamienok
Kontrola znamienok

Stále váhate?

Otestovať sa môžete aj doma, hoci musíte mať na pamäti, že ako laik môžete podozrivé znamienko ľahko prehliadnuť. V každom prípade, ak sa vám po samovyšetrení nebude čokoľvek pozdávať, neváhajte a vyberte sa ku kožnému. Na takéto vyšetrenie nie je potrebný výmenný lístok, stačí jednoducho  prísť do vybranej ordinácie.

 

 

Dobré je, ak znamienko skúmate pod lupou alebo cez okuliare. Rozhodujúca je jeho veľkosť, farba, ohraničenie, pravidelnosť a vypuklosť.

Spozornieť by ste mali, ak znamienko nemá pravidelný tvar, nie je presne ohraničené a jeho okraje sú nejasné, farba znamienka je príliš tmavá, prípadne je pigmentované nepravidelne, a takisto ak jeho veľkosť presahuje päť centimetrov alebo je vyvýšené nad úroveň pokožky, či sa rozrastá do šírky.

Robíte tieto chyby aj vy?

Je vedecky potvrdené, že zmeny v pigmentácii pokožky priamo súvisia so slnečným žiarením. Zamerajte sa preto na prevenciu a riaďte sa pravidlami zodpovedného opaľovania. Patrí sem najmä dodržiavanie vhodného času, počas ktorého vystavujete pokožku slnku, ako aj používanie kvalitnej solárnej ochrany, a to nielen v lete počas dvoch týždňov pri mori.

Absolútnym tabu sú soláriá, pozor by ste si tiež mali dávať na slnenie sa počas zimnej lyžovačky či exotickej zimnej dovolenky, keďže stredomorská koža nie je zvyknutá na karibské slnko. Málokto vie, že 90 % prípadov rakoviny kože je liečiteľných, ak sú odhalené včas. Úplne najdôležitejšie je preto prekonať strach a nechať si skontrolovať znamienka pravidelne každý rok.

Ďalšie články k téme Už ste si dali skontrolovať znamienka?

  • Ako pripraviť pokožku na prvé slnko

    Ako pripraviť pokožku na prvé slnko

    · 4 minúty na prečítanie
    Koža človeka je orgán pokrývajúci ľudské telo, má ochrannú, termoregulačnú, senzorickú a imunitnú funkciu.  Vytvára ochrannú bariéru medzi vonkajším prostredím a vnútornými orgánmi. Chráni pred vonkajšími vplyvmi ako sú poranenia, slnečné žiarenie a aj pred fyzikálnymi, či chemickými vplyvmi.
  • Aké športy sú vhodné pre vašu pleť?

    Aké športy sú vhodné pre vašu pleť?

    · 4 minúty na prečítanie
    Vedeli ste, že naša pokožka môže mať na šport úplne iný názor?
  • Rosacea alebo inak ružovka, viete ju rozpoznať?

    Rosacea alebo inak ružovka, viete ju rozpoznať?

    · 3 minúty na prečítanie
    Ak vám rumenec z líc nezmizne ani po dlhšej dobe, mali by ste spozornieť! Rosacea alebo ružovka je veľmi rozšírené kožné ochorenie.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora