Všetko, čo by ste mali vedieť o znamienkach

2. 9. 2020 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 6 minút na prečítanie
  • URIAGE
  • znamienka

ZNAMIENKA A SLNKO
Znamienka, rovnako ako pigmentové škvrny či drobné jazvičky, tvoria prirodzenú súčasť našej kože. Zároveň však môžu na slnečné žiarenie reagovať veľmi citlivo – mení sa ich tvar, veľkosť i počet. Pravdou ostáva, že väčšina z nás sa už leta nevie dočkať a myšlienka, že by sme sa mali po celý čas schovávať do tieňa, je nepredstaviteľná. Aj odborní lekári vedia, že nežijeme vo vitríne a preto apelujú na zodpovedné správanie sa k pokožke. Základom jej zdravia je v prvom rade prevencia. Pokiaľ nebudete zanedbávať pravidelné kontroly  znamienok, nemusíte sa báť užiť si svoju dovolenku naplno, a to aj v krajinách, kde je tropických 40 stupňov. S kvalitnou slnečnou kozmetikou vo vašej batožine, samozrejme!

ZNAMIENKA A KOZMETIKA
Každý človek má určitý počet znamienok, čo závisí od genetickej predispozície alebo od konkrétneho fototypu. Je úplne jedno, koľko ich na koži máte – znamienka si vyžadujú zvláštnu kozmetickú starostlivosť. A to nielen v lete, ale aj počas celého roka, kedy sa dostávajú do styku s UV žiarením. Pokiaľ hľadáte kvalitnú slnečnú kozmetiku, na ktorú sa môžete plne spoľahnúť a ktorá vás zbytočne nepodráždi, vyberajte si svoju letnú výbavu v lekárni. Tohtoročnou novinkou sú prípravky  francúzskej značky URIAGE BARIÉSUN, vytvorené na pohodlné opaľovanie celej rodiny.

Opaľovacie krémy a spreje URIAGE BARIÉSUN poskytujú najvyšší stupeň ochrany pred slnečným žiarením, rešpektujú potreby citlivej pokožky a nedráždia ju. Sú vhodným riešením pre každý vek, každé miesto a každú aktivitu – pretože natierať by sme sa mali nielen počas týždňa na dovolenke pri mori, ale aj počas práce na záhradke, výletu v meste či pri posedení s priateľmi na slnečnej terase. Pre najvyššiu ochranu znamienok vyskúšajte BARIÉSUN ultra ľahký fluidný krém SPF50+, prioritne určený na tvár, čím spĺňa tie najvyššie kritériá ochrany zdravia našej kože. Pohodlne sa zmestí do každej kabelky, takže ho môžete použiť vždy, keď to bude potrebné. Produkty URIAGE zakúpite exkluzívne vo vybraných lekárňach Dr.Max alebo na www.drmax.sk/uriage.

1×200 ml
Vodoodolný fluidný sprej SPF50+. Hypoalergénny. S probiotickými frakciami, kyselinou hyalurónovou a Termálnou vodou vulkanického pôvodu.
1×30 ml, pleťový krém
Opaľovací ultra ľahký fluidný krém SPF50+ na citlivú pokožku s veľmi vysokou ochranou.
1×75 ml, ochranné mlieko proti UV žiareniu
ochranné mlieko proti UV žiareniu 1x75 ml
1×200 ml, ochranné mlieko proti UV žiareniu
ochranné mlieko proti UV žiareniu 1x200 ml
1×50 ml, ochranný krémový gél na opaľovanie na tvár
Eucerin Vysoko ochranný krém na opaľovanie na tvár SPF 30 je moderný prípravok na opaľovanie, ktorý chráni pleť tváre pred starnutím pod vplyvom pôsobenia slnečného žiarenia. Vodeodolný.

ZNAMIENKA A DETI
Už ste si určite všimli, že bábätka znamienka väčšinou nemávajú -  tie sa vytvoria až neskôr, vplyvom vonkajších faktorov alebo vďaka genetickej predispozícii. Vedeli ste však, že až 80% poškodení pokožky slnečnými lúčmi vzniká pred 18. rokom života? Detská pokožka si preto vyžaduje extra jemnú starostlivosť a tú najvyššiu slnečnú ochranu. Okrem kvalitných opaľovacích krémov (vyskúšajte napríklad BARIÉSUN mlieko pre deti SPF 50+ alebo BARIÉSUN sprej, ktorý sa ľahko vstrebáva, nemastí a vďaka jednoduchej aplikácii je natretie vašich najmenších niekoľkominútovou záležitosťou) je dobré používať špeciálne detské oblečenie s UV ochranou. Počas hry udržiavajte dieťa v rámci možností v tieni a v čase obeda by sa na slnku nemalo nachádzať vôbec. Pre načerpanie potrebnej dávky vitamínu D a získanie zdravej farby pokožky stačí 15 minútové slnenie denne.

1×50 ml, krém
Tónovaná starostlivosť proti pigmentovým škvrnám 3v1. Nemastná textúra. Veľmi vysoká ochrana.
1×100 ml, minerálny opaľovací krém
Minerálny opaľovací krém SPF50+ s veľmi vysokou ochranou poskytuje komplexnú ochranu proti UVA a UVB žiareniu, voľným radikálom a zabraňuje vysušovaniu pokožky.
1×50 ml, zmatňujúci gél krém
Stmavujúci tónovací gél-krém s ochranným faktorom SPF50 plus pomáha predchádzať vzniku pigmentových škvŕn spôsobených slnkom (tehotenstvo, fotosenzitivita...). Poskytuje veľmi vysokú, širokospektrálnu, fotostabilnú ochranu UVA/UVB.
1×50 ml, krém
Ochranný krém na tvár proti slnečnému žiareniu s vysokým ochranným filtrom SPF 30, chráni pleť pred UV lúčmi a zabraňuje predčasnému starnutiu pokožky. Krém na tvár vhodný pre citlivú a alergickú pleť dokonale pohlcuje škodlivé žiarenie a intenzívne ju hydratuje.
1×40 ml, gél proti pigmentovým škvrnám
Gél - krém proti pigmentovým škvrnám. Vysoká špecifická ochrana pred slnkom, redukuje pigmentové škvrny a vrásky. S obsahom vitamínov E, C a extraktu z rastliny Centella Asiatica. Vynikajúci ako základ pod make-up.
1×40 ml, pre precitlivenú, intolerantnú alebo alergickú pleť
Veľmi vysoká ochrana, citlivá a intolerantná koža, bez chemických filtrov, hypoalergénny, nekomedogénny, vysoko vodovzdorný, bez parfumácie.
1×40 ml, pre precitlivenú, intolerantnú alebo alergickú pleť
Veľmi vysoká ochrana, citlivá a intolerantná koža, bez chemických filtrov, hypoalergénny, nekomedogénny, vysoko vodovzdorný, bez parfumácie.

ZNAMIENKA A NÁVŠTEVA LEKÁRA
Znamienka ročné obdobia nepoznajú.  Preto ak ste si tie svoje ešte nestihli nechať skontrolovať, nemali by ste to zbytočne odkladať. Tie, ktoré sú naozaj podozrivé a mohli by ohrozovať vaše zdravie, treba vybrať ihneď. Ostatné, teda také, ktoré vadia najmä esteticky, je možné odstrániť neskôr.

Najideálnejšia doba na zbavenie sa nepohodlných materských znamienok je zima, kedy sa pokožka tela príliš nepotí, nie je vystavovaná ostrému slnku a umožňuje tak rane rýchlejšie a bezpečnejšie hojenie. Jazvičky je nutné tri až štyri mesiace po zákroku úplne chrániť pred opaľovaním, a to na prirodzenom svetle, ako aj v soláriu. Po zahojení ranky je naďalej potrebné používať opaľovacie krémy s vyšším UV faktorom, pretože pokožke na mieste bývalého znamienka chýba pigment a môže sa rýchlo spáliť.

ZNAMIENKA A NAJVÄČŠIE OMYLY
Našu pozornosť väčšinou upúta znamienko vystupujúce z pokožky. Rovnako nás dokáže vystrašiť, keď si zrazu uvedomíme, že nám znamienok akosi pribudlo. Odborníci sa však zhodujú, že ide o prirodzený proces a namiesto zbytočných obáv treba absolvovať toľko spomínanú pravidelnú kontrolu u lekára. Práve tie dramaticky pôsobiace útvary totiž bývajú často celkom neškodné - nebezpečnejšie sú nenápadnejšie, malé čierne znamienka v úrovni kože.

 


Pokiaľ sa slníte  v rozumnej miere, chránení kvalitnou kozmetikou s patričným UV faktorom, nemusíte sa opaľovania báť, a to ani v prípade, že patríte medzi „mnohoznamienkové“ typy. Zabudnite však na ich prelepovanie leukoplastom. Pod náplasťou sa znamienko zbytočne potí, môže sa ošúchať či mechanicky poraniť pri jej odlepovaní. Navyše tak získate nevzhľadný štvorček namiesto zdravo pôsobiaceho opálenia. Úplne postačí, keď si znamienka dôkladne natriete krémom, a to minimálne pol hodinu predtým, než pôjdete na slnko. Okrem slnečných lúčov však dávajte pozor na ich mechanické poškodenia pri športe či obliekaní – ak sa vám znamienko zatrhne a nebodaj krváca, bez váhania navštívte ambulanciu odborného lekára. Práve takéto úrazy najčastejšie stoja za priamym ohrozením nášho zdravia.

1×4 g, oštrujúca tyčinka na pery
Intenzívne chráni, vyživuje, hydratuje suché až veľmi suché, popraskané pery pred vplyvom vonkajšieho prostredia.
1×4,8 g, tyčinka na pery SPF4
Ochrana pier s prirodzeným UVF 4.
1×4 g, hydratačná tyčinka
Hydratačná tyčinka na pery poskytuje ochranu a dlhotrvajúci účinok v starostlivosti o pery.
1×1 ks, balzam na pery, cherry SPF 15
Vitamínový balzam na suché a popraskané pery.
1×4,8 g, zvláčneňuje pery
Balzam vo forme tyčinky na popraskané a dehydratované pery. Vyživuje a chráni pery a navracia im prirodzenú jemnosť a vláčnosť.
1×4 g, tyčinka na pery
Tyčinka na suché a popraskané pery s hydratačným a zvláčňujúcim účinkom. Hypoalergénna.

Ďalšie články k téme Všetko, čo by ste mali vedieť o znamienkach