Všetko, čo by ste mali vedieť o znamienkach

2. 9. 2020 · 9 minút na prečítanie
Ak dodržíte zásady správnej starostlivosti o pokožku, slnko si môžete užívať plnými dúškami celý rok.
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Všetko, čo by ste mali vedieť o znamienkach

ZNAMIENKA A SLNKO

Znamienka, rovnako ako pigmentové škvrny či drobné jazvičky, tvoria prirodzenú súčasť našej kože. Zároveň však môžu na slnečné žiarenie reagovať veľmi citlivo – mení sa ich tvar, veľkosť i počet. Pravdou ostáva, že väčšina z nás sa už leta nevie dočkať a myšlienka, že by sme sa mali po celý čas schovávať do tieňa, je nepredstaviteľná. 

Aj odborní lekári vedia, že nežijeme vo vitríne a preto apelujú na zodpovedné správanie sa k pokožke. Základom jej zdravia je v prvom rade prevencia. Pokiaľ nebudete zanedbávať pravidelné kontroly  znamienok, nemusíte sa báť užiť si svoju dovolenku naplno, a to aj v krajinách, kde je tropických 40 stupňov. S kvalitnou slnečnou kozmetikou vo vašej batožine, samozrejme!

ZNAMIENKA A KOZMETIKA

Každý človek má určitý počet znamienok, čo závisí od genetickej predispozície alebo od konkrétneho fototypu. Je úplne jedno, koľko ich na koži máte – znamienka si vyžadujú zvláštnu kozmetickú starostlivosť. A to nielen v lete, ale aj počas celého roka, kedy sa dostávajú do styku s UV žiarením. Pokiaľ hľadáte kvalitnú slnečnú kozmetiku, na ktorú sa môžete plne spoľahnúť a ktorá vás zbytočne nepodráždi, vyberajte si svoju letnú výbavu v lekárni. Tohtoročnou novinkou sú prípravky  francúzskej značky URIAGE BARIÉSUN, vytvorené na pohodlné opaľovanie celej rodiny.

Opaľovacie krémy a spreje URIAGE BARIÉSUN poskytujú najvyšší stupeň ochrany pred slnečným žiarením, rešpektujú potreby citlivej pokožky a nedráždia ju. Sú vhodným riešením pre každý vek, každé miesto a každú aktivitu – pretože natierať by sme sa mali nielen počas týždňa na dovolenke pri mori, ale aj počas práce na záhradke, výletu v meste či pri posedení s priateľmi na slnečnej terase. Pre najvyššiu ochranu znamienok vyskúšajte BARIÉSUN ultra ľahký fluidný krém SPF50+, prioritne určený na tvár, čím spĺňa tie najvyššie kritériá ochrany zdravia našej kože. Pohodlne sa zmestí do každej kabelky, takže ho môžete použiť vždy, keď to bude potrebné. Produkty URIAGE zakúpite exkluzívne vo vybraných lekárňach Dr. Max alebo na www.drmax.sk/uriage.

  ZNAMIENKA A DETI

  Už ste si určite všimli, že bábätka znamienka väčšinou nemávajú -  tie sa vytvoria až neskôr, vplyvom vonkajších faktorov alebo vďaka genetickej predispozícii. Vedeli ste však, že až 80% poškodení pokožky slnečnými lúčmi vzniká pred 18. rokom života? Detská pokožka si preto vyžaduje extra jemnú starostlivosť a tú najvyššiu slnečnú ochranu. 

  Okrem kvalitných opaľovacích krémov (vyskúšajte napríklad BARIÉSUN mlieko pre deti SPF 50+ alebo BARIÉSUN sprej, ktorý sa ľahko vstrebáva, nemastí a vďaka jednoduchej aplikácii je natretie vašich najmenších niekoľkominútovou záležitosťou) je dobré používať špeciálne detské oblečenie s UV ochranou. Počas hry udržiavajte dieťa v rámci možností v tieni a v čase obeda by sa na slnku nemalo nachádzať vôbec. Pre načerpanie potrebnej dávky vitamínu D a získanie zdravej farby pokožky stačí 15 minútové slnenie denne.

  • URIAGE BARIÉSUN Minerálny opaľovací krém s SPF50+

   1×100 ml, minerálny opaľovací krém
   Minerálny opaľovací krém SPF50+ s veľmi vysokou ochranou poskytuje komplexnú ochranu proti UVA a UVB žiareniu, voľným radikálom a zabraňuje vysušovaniu pokožky.
  • 5.0
   (1)
   Stmavujúci tónovací gél-krém s ochranným faktorom SPF50 plus pomáha predchádzať vzniku pigmentových škvŕn spôsobených slnkom (tehotenstvo, fotosenzitivita...). Poskytuje veľmi vysokú, širokospektrálnu, fotostabilnú ochranu UVA/UVB.

   ZNAMIENKA A NÁVŠTEVA LEKÁRA

   Znamienka ročné obdobia nepoznajú.  Preto ak ste si tie svoje ešte nestihli nechať skontrolovať, nemali by ste to zbytočne odkladať. Tie, ktoré sú naozaj podozrivé a mohli by ohrozovať vaše zdravie, treba vybrať ihneď. Ostatné, teda také, ktoré vadia najmä esteticky, je možné odstrániť neskôr.

    

    

   Najideálnejšia doba na zbavenie sa nepohodlných materských znamienok je zima, kedy sa pokožka tela príliš nepotí, nie je vystavovaná ostrému slnku a umožňuje tak rane rýchlejšie a bezpečnejšie hojenie. Jazvičky je nutné tri až štyri mesiace po zákroku úplne chrániť pred opaľovaním, a to na prirodzenom svetle, ako aj v soláriu. Po zahojení ranky je naďalej potrebné používať opaľovacie krémy s vyšším UV faktorom, pretože pokožke na mieste bývalého znamienka chýba pigment a môže sa rýchlo spáliť.

   ZNAMIENKA A NAJVÄČŠIE OMYLY

   Našu pozornosť väčšinou upúta znamienko vystupujúce z pokožky. Rovnako nás dokáže vystrašiť, keď si zrazu uvedomíme, že nám znamienok akosi pribudlo. Odborníci sa však zhodujú, že ide o prirodzený proces a namiesto zbytočných obáv treba absolvovať toľko spomínanú pravidelnú kontrolu u lekára. Práve tie dramaticky pôsobiace útvary totiž bývajú často celkom neškodné - nebezpečnejšie sú nenápadnejšie, malé čierne znamienka v úrovni kože.

   Pokiaľ sa slníte  v rozumnej miere, chránení kvalitnou kozmetikou s patričným UV faktorom, nemusíte sa opaľovania báť, a to ani v prípade, že patríte medzi „mnohoznamienkové“ typy. Zabudnite však na ich prelepovanie leukoplastom. Pod náplasťou sa znamienko zbytočne potí, môže sa ošúchať či mechanicky poraniť pri jej odlepovaní. Navyše tak získate nevzhľadný štvorček namiesto zdravo pôsobiaceho opálenia. Úplne postačí, keď si znamienka dôkladne natriete krémom, a to minimálne pol hodinu predtým, než pôjdete na slnko. Okrem slnečných lúčov však dávajte pozor na ich mechanické poškodenia pri športe či obliekaní – ak sa vám znamienko zatrhne a nebodaj krváca, bez váhania navštívte ambulanciu odborného lekára. Práve takéto úrazy najčastejšie stoja za priamym ohrozením nášho zdravia.

   • BIODERMA Atoderm Tyčinka na pery

    1×4 g, tyčinka na pery
    Tyčinka na suché a popraskané pery s hydratačným a zvláčňujúcim účinkom. Hypoalergénna.
   • Eucerin LIP AKTIV tyčinka na pery

    1×4,8 g, zvláčneňuje pery
    Balzam vo forme tyčinky na popraskané a dehydratované pery. Vyživuje a chráni pery a navracia im prirodzenú jemnosť a vláčnosť.
   • URIAGE XÉMOSE Tyčinka na pery

    1×4 g, hydratačná tyčinka
    5.0
    (1)
    Hydratačná tyčinka na pery poskytuje ochranu a dlhotrvajúci účinok v starostlivosti o pery.
   • WELEDA Tyčinka na pery EVERON

    1×4,8 g, tyčinka na pery SPF4
    Ochrana pier s prirodzeným UVF 4.
    O autorovi
    Redakcia BeautyClub Dr.Max
    Redakcia BeautyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Redakcia BeautyClub Dr.Max
    Redakcia BeautyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora