Trápia vás biele bodky na tvári? Hlavne si ich netlačte!

24. 3. 2021 · 3 minúty na prečítanie
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Trápia vás biele bodky na tvári? Hlavne si ich netlačte!

Drobná krupica v oblasti očí alebo na lícach občas prekvapia každú ženu. Hoci vyzerá ako vyrážka, v skutočnosti ide o tuhú zmes, ktorej sa svojpomocne zbavíte len ťažko.

Mílie sú žlté až biele pupienky na pokožke, ktoré pripomínajú drobné perličky. Sú neškodné, samé od seba sa skoro nikdy nezapália, ani nenarastú do veľkých rozmerov. Pokiaľ vám esteticky nezavadzajú, nemusíte ich nijako špeciálne riešiť. Najčastejšie sa tvoria na miestach, kde je vaša pleť najjemnejšia. Vyskytujú sa aj u novorodencov, v dospelosti sa vedia objaviť kdekoľvek a kedykoľvek. Viete, čo s nimi a ako sa im dá predchádzať?

Prečo vznikajú?

Problém s míliami býva dedičný. Vyskytuje sa predovšetkým pri hormonálnych zmenách, napríklad počas puberty, tehotenstva, kojenia alebo menopauzy. Mílie sa objavujú na tváričke bábätiek, čo priamo súvisí s pohlavnými hormónmi matky. Okrem toho ich vznik podporuje nesprávna starostlivosť o pokožku, napríklad v dôsledku nedostatočného čistenia pleti a používania nevhodnej kozmetiky. Príliš ťažké a mastné krémy či spanie s mejkapom vám k nim tiež veľmi rýchlo dopomôžu.

Ďalším faktorom, ktorý sa podieľa na ich vzniku, je napríklad opaľovanie. Koža pri ňom hrubne a ťažšie sa zbavuje starých vrstiev. Mílie vám spôsobí tiež poškodenie kože, ktoré vznikne pri rôznych infekciách a dermatitídach, no občas za ne môžu aj invazívne lekárske procedúry, ako je hlboký chemický píling či microneedling. Vytvoriť vám ich môže aj neuvážené používanie kortikoidných mastí.

Vhodná starostlivosť o pleť

Vhodná starostlivosť

Keď sa pod najvrchnejšou vrstvou kože nahromadia odumreté bunky a keratín, môžete na svojej tvári spozorovať drobné biele perličky. Pri snahe o vytlačenie však iba zraňujete svoju pleť, pretože mílie sú v skutočnosti veľmi tvrdé a tuhé. Preto si vyžadujú profesionálnu starostlivosť. Najlepším riešením je dermatológ alebo skúsená kozmetička, dôležité je najmä šetrné zaobchádzanie a sterilita použitých nástrojov.

 

Najčastejším postupom býva prepichnutie sterilnou ihličkou a následné jemné odstránenie hmoty. Ak sú mílie väčšie, lekári si zvyknú pomôcť čepieľkou alebo laserom. Výhodou tohto ošetrenia je najmä rýchlosť, kedy sa v krátkom čase zbavíte väčšieho počtu guličiek, a to aj v prípade, že sú príliš drobné alebo hlbšie uložené. Všetky tieto zákroky sú bezbolestné. Výborný liečebný efekt má vhodne zvolený povrchový píling a pravidelné používanie retinolu.

Tipy na prevenciu

Už spomínané retinoidy sú vďaka svojej schopnosti obnovovať kožné bunky skvelým spôsobom, ako sa vyhnúť problému s krupicou. Nevyhnutná je tiež exfoliácia kyselinami, kedy sa šetrne a efektívne zbavíte starej kože. Citlivá pleť by mala začínať opatrne, a to s prípravkami s obsahom PHA kyselín alebo kyseliny mliečnej. Kombinácia týchto dvoch postupov dokáže spoľahlivo odstrániť už existujúce mílie.

Tvár, ktorá je náchylná na ich vznik, by sa mala denne dôkladne čistiť, a to nekomedogénnymi prípravkami. Ďalším dôležitým krokom je výber vhodného krému, ktorý pokožku hydratuje, no nebude po ňom pretrvávať pocit mastnoty. Ak s míliami bojujete pravidelne, vyhýbajte sa kokosovému oleju, micelárnym olejom, lanolínu či vazelíne. Opatrní buďte aj s pomôckami na čistenie kože, aby nedošlo k jej mechanickému poškodeniu.

Ďalšie fakty o míliách

  • Ľudia si ich často mýlia s akné alebo kožnými ochoreniami typu keratosis pilaris.
  • Hoci sa zvyčajne vyskytujú u malých detí, lekári ich neodporúčajú vybrať v takomto skorom veku. Deti by mohli zostať zbytočne traumatizované, hoci je zákrok bezbolestný.
  • Dôležitou ochranou pred vznikom bielych bodiek je dostatočná UV ochrana. Predchádzate tak poškodeniu pokožky a jej následnému zhrubnutiu. Vyberať si však treba kvalitné krémy s ľahkou textúrou, bez mastného filtra a určené špeciálne na tvár.

Hoci väčšinou vymiznú samé, u dospelých sa niekedy objavia sekundárne mílie, pri ktorých vzniká vyrážka a pľuzgieriky, ktoré poškodzujú výstelku pórov. V prípade nejasností sa radšej obráťte na kožného lekára alebo dermošpecialistu.

Ďalšie články k téme Trápia vás biele bodky na tvári? Hlavne si ich netlačte!

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora