Viete, prečo naozaj potrebujete exfoliáciu?

17. 10. 2019 · 3 minúty na prečítanie

Vaša pokožka musela znášať horúce slnečné lúče a vrstvy opaľovacieho krému, preto je vhodné trošku jej pomôcť exfoliáciou. Neviete, ako na to? Čítajte!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Viete, prečo naozaj potrebujete exfoliáciu?

Ak ste si leto užili naplno, je najvyšší čas pripraviť sa na jeseň. Vaša pokožka musela znášať horúce slnečné lúče a vrstvy opaľovacieho krému, preto je vhodné trošku jej pomôcť exfoliáciou. 

Pod exotickým názvom sa ukrýva klasické zbavovanie sa vrchnej vrstvy odumretých buniek z povrchovej vrstvy pokožky pílingom, maskou alebo inými účinnými spôsobmi. Márne si aplikujete séra a krémy, ak máte na pleti príliš veľkú vrstvu odumretej kože. Tá sa prejavuje drobnými šupinkami, sivastým nezdravým odtieňom pleti či dokonca zhoršeným akné a pribúdajúcimi vráskami. Ak túžite po zdravej a krásnej pokožke, doprajte si túto účinnú procedúru aspoň jedenkrát týždenne. Rozdiel pocítite takmer okamžite.

MECHANICKÁ EXFOLIÁCIA

Vekom sa obnova buniek spomaľuje, to je všeobecne známy fakt. Čo možno neviete, je, že exfoliácia tento jav naopak urýchľuje. Preto ju vo vašej kozmetickej rutine nevyhnutne potrebujete. Za celý život človek stratí skoro dvadsať kíl odumretej kože, pričom tento proces prirodzene reguluje vaše telo. Lenže mu to trvá. V dospelosti sa pokožka obnoví za 28 dní, po 40tke až za 45 dní.

Najznámejším spôsobom je mechanický, teda manuálny píling. Využívajú sa pri ňom abrazíva (drsné malé čiastočky), ktoré kožu očistia poriadnym vydrhnutím a vyšúchaním. Tento druh exfoliácie zahŕňa čistenie tváre silikónovými kefkami, froté uterákom, konjak hubkami, vhodne zvoleným pílingom alebo maskami. Dermaodborníci sa zhodujú, že správna cesta je vždy tá umiernená – najmä čo sa týka citlivej pokožky na tvári a v dekolte. Pozor na obľúbené kávové „scruby“, ktoré obsahujú veľmi drsné častice a citlivú pokožku môžu skôr podráždiť, než padnúť na úžitok.

CHEMICKÁ EXFOLIÁCIA

Kyseliny. Chémia. Znie to príliš strašidelne? Nebojte sa, tento spôsob zbavovania sa starej pokožky patrí k modernejším cestám, ako získať prirodzene zdravú pleť. Namiesto mechanického šúchania, ktoré môže na koži spôsobiť mikrotrhliny a spustiť tak rôzne zápalové procesy, použijete preslávené kyseliny AHA a BHA. Ak máte akýkoľvek problém s pleťou, či už je to akné, poškodenie slnkom, starnutie alebo ochabovanie, mali by ste rozhodne uprednostniť chemický píling, ktorý dokáže pôsobiť dlhodobejšie, je šetrný a veľmi efektívny.

AHA kyseliny sa bežne vyskytujú v prírode. Rozpustia najvrchnejšiu vrstvu kože, ktorá drží odumreté bunky na vašej pleti. Popri tom ju navyše hydratujú a zvyšujú aj tvorbu kolagénu. Ak s týmito kyselinami nemáte doteraz žiadnu skúsenosť, začnite s najnižšími koncentráciami, čo predstavuje 0,2 až 0,5 percenta. V prípade, že nepocítite žiadne precitlivenie ani začervenanie pokožky, môžete postupne pridávať, no postupujte pomaly a opatrne, aby mala vaša koža dosť času na regeneráciu. Po chemickej exfoliácii je nevyhnutné zaviesť do rannej rutiny aj SPF faktor. V zimných mesiacoch by mal postačiť kvalitný krém alebo mejkap s UV ochranou, no počas slnečných dní zvoľte radšej klasický opaľovací prostriedok. Nezabúdajte, že odumretá koža slúžila aj ako štít, ktorý odteraz musíte suplovať vy.

P.S.: Ak máte akékoľvek obavy, neváhajte navštíviť profesionálny salón. Tam vám namixujú kyseliny priamo na mieru a vy sa tak vyvarujte nepríjemným prekvapeniam.

 

Ďalšie články k téme Viete, prečo naozaj potrebujete exfoliáciu?

 • Ako pripraviť pokožku na prvé slnko

  Ako pripraviť pokožku na prvé slnko

  · 7 minút na prečítanie
  Koža človeka je orgán pokrývajúci ľudské telo, má ochrannú, termoregulačnú, senzorickú a imunitnú funkciu.  Vytvára ochrannú bariéru medzi vonkajším prostredím a vnútornými orgánmi. Chráni pred vonkajšími vplyvmi ako sú poranenia, slnečné žiarenie a aj pred fyzikálnymi, či chemickými vplyvmi.
 • Ak si chcete udržať slnko na koži i v šatníku, riaďte sa nasledujúcimi radami a zachovajte si svoj letný vzhľad pokojne až do Vianoc.
 • Už ste si dali skontrolovať znamienka?

  Už ste si dali skontrolovať znamienka?

  · 4 minúty na prečítanie
  Ak ste sa cez leto slnku príliš nevyhýbali alebo vás trápi nezvyčajný útvar na koži, nemali by ste návštevu u kožného odkladať. Viete, čo vás čaká?
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora