Ako pripraviť pokožku na prvé slnko

6. 5. 2019 · 4 minúty na prečítanie

Koža človeka je orgán pokrývajúci ľudské telo, má ochrannú, termoregulačnú, senzorickú a imunitnú funkciu.  Vytvára ochrannú bariéru medzi vonkajším prostredím a vnútornými orgánmi. Chráni pred vonkajšími vplyvmi ako sú poranenia, slnečné žiarenie a aj pred fyzikálnymi, či chemickými vplyvmi.

PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Ako pripraviť pokožku na prvé slnko

Pôsobením slnečného žiarenia sa v koži vytvára vitamín D. Konkrétne vitamín D3. Ľudské telo vie vyrobiť 10 000 – 12 000 medzinárodných jednotiek ( IU) pri 30 minútovom slnení. Odporúčaná denná dávka u dospelého človeka je 4000 IU.

Asi ste si položili otázku, prečo sa pred slnečným žiarením chrániť, keď je potrebné pre tvorbu  vitamínu D?

Potrebné množstvo vitamínu D sa nám dokáže vytvoriť, ak pokožku vystavujeme zopár desiatok minút slnečným lúčom. Približne 10-15 minút postačí. Ak však našu kožu slníme nadmerne, môže dôjsť k jej poškodeniu. Zo slnka k nám preniká UVA a UVB žiarenie. UVA žiarenie je príčinou starnutia kože, UVB žiarenie vyvoláva spálenie a pri dlhodobom pôsobení môže dôjsť až k nádorom kože.

Preto je potrebné starať sa o kožu, ošetrovať ju a chrániť.

Po dlhej zime, sa konečne objavia prvé teplé slnečné lúče, ktoré okamžite lákajú vystaviť slnku tvár a chytať bronz. Je však veľmi dôležité vedieť pár krokov, ktoré by sme mali dodržiavať pred tým ako sa začneme opaľovať. Dnes už totiž vieme ako si správne pripraviť pokožku pred opaľovaním, aby sme sa nespálili, nešúpali a mali vždy krásnu a zdravú pokožku.

 

 

Peeling

Vhodnou domácou predprípravou pred prvým slnením je peeling.Máme rôzne druhy peelingov, aj na citlivú pokožku a bez škodlivých látok. Peeling dokáže pokožku zjemniť, odstráni odumreté bunky a zrohovatené časti kože. Zároveň zlepšuje vstrebávanie telových prípravkov. Neodporúča sa však aplikovať peeling s obsahom AHA kyseliny ( alfa hydroxykyseliny) ako napríklad kyselina glykolová, kyselina jablčná, kyselina mliečna, kyselina citrónová. Tieto látky môžu reagovať so slnečným žiarením a mohli by viesť k nežiaducim účinkom.

Hydratácia

Pokožku je potrebné hydratovať rovnako z vnútra ako aj zvonku. Je dôležité dodržiavať pitný režim. V teplých letných dňoch sa odporúča piť najmä čistú vodu. Pre zdravý opálený vzhľad je nevyhnutné pokožku natierať hydratačnými krémami, mliekami respektíve aj olejmi.

Pokožku je potrebné hydratovať aj napriek tomu, že hydratačný krém pokožku nechráni pred slnkom, napomáha však predchádzať jej starnutiu. Pokožka vystavovaná slnku vyschne a suchá koža je náchylnejšia na UV žiarenie, preto je potrebná každodenná hydratácia.

 

Betakarotén

Náš organizmus na základe svojich potrieb dokáže vytvárať z betakaroténu vitamín A. Zároveň pôsobí ako antioxidant, čo je pri opaľovaní veľmi dôležité, pretože v dôsledku UV žiarenia vznikajú v koži voľné kyslíkové radikály a to môže viesť k prekarcinogénnym zmenám v bunkách. No a práve betakarotén dokáže potlačiť negatívny vplyv týchto voľných kyslíkových radikálov. Užívanie betakaroténu chráni aj pred spálením, pretože má ochranný účinok pred slnečným žiarením.

Odporučená denná dávka u dospelých je 10-15 mg a u detí 3-6 mg . Mal by sa začať užívať aspoň tri týždne pred prvým opaľovaním.

Z prírodných zdrojov betakarotén obsahuje napríklad mrkva, tekvica, listová zelenina.

 

 

Ako sa správne natierať

V prvom rade je potrebné vedieť, čo je SPF ( sun protection faktor – faktor ochrany pred slnkom).Je to faktor, ktorý pomáha blokovať UVB lúče. SPF sú hodnotené na stupnici od 2 do50+. SPF 50 + patria medzi najsilnejšie faktory ochrany. Aspoň pri prvom opaľovaní by sme sa mali natierať prípravkom s faktorom SPF 30 a to nielen pri mori, ale rovnako aj u nás na Slovensku.
Ak chceme byť chránený aj proti UVA žiareniu, opaľovací prípravok by mal byť označený UVA znakom, čo znamená, že poskytuje ochranu aj pred týmto druhom žiarenia.
V ochranných krémoch poznáme organické a anorganické filtre. Organické filtre fungujú ako špongia, absorbujú škodlivé UV lúče. Anorganické filtre ( oxid titaničitý a oxid zinočnatý ) odrážajú slnečné UV lúče.
Pri nanášaní ochranného prípravku nesmieme zabudnúť na oblasť bokov, uší, oblasť chrbta a spánkov, na ktoré sa najčastejšie zabúda. Prípravok by sme mali aplikovať 15-30 minút pred odchodom na slnko. Aplikáciu by sme mali opakovať aspoň každé dve hodiny, aj keď je na prípravku uvedené, že má účinnosť 8 hodín. Je potrebné brať do úvahy, potenie, plávanie, športy a ďalšie iné vonkajšie faktory. Po plávaní, hlavne v mori, by sme sa mali znova natrieť, hoci je na prípravku uvedené, že je vodoodolný.
A ešte jedna zaujímavosť na záver. Spáliť sa nemusíme iba v lete. Sneh zosilňuje slnečné lúče o 80 %, voda približne o 6% a piesok o 20-30%. Vysoká pravdepodobnosť spálenia kože je na aj horách za mračného počasia. S nadmorskou výškou rastie aj intenzita slnečného žiarenia a to približne o 4% každých 300 m. Preto je dôležité používať prípravky so správnym ochranným SPF pri každom vystavení sa slnečným lúčom, aby sme si zachovali krásu ale najmä naše zdravie.

Ďalšie články k téme Ako pripraviť pokožku na prvé slnko

O autorovi
PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Čítať viac od autora