Tieto zlozvyky ničia našu pleť!

29. 4. 2019 · 4 minúty na prečítanie

Poznáte to. V kúpeľni trávite celé hodiny, no napriek tomu stále bojujete s vyrážkami, kruhmi pod očami či viditeľne unavenou pokožkou. No zamysleli ste sa už nad tým, čo ste mali na večeru? Koľko pohárov vody ste dnes vypili? A kedy ste si naposledy vyčistili svoj mobil...?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Tieto zlozvyky ničia našu pleť!

Všade prítomný telefón

Pokiaľ trpíte lokálnym akné, a to najmä v oblastí sánky a okraja líc, dôvodom môže byť práve váš mobil. Ruku na srdce, berieme ho sebou naozaj všade. Na toaletu, na obed do reštaurácie, do MHD či do fitka. A všade naň číhajú milióny baktérií, ktoré si prostredníctvom neustáleho kontaktu prenášame priamo na tvár. Nehovoriac o telefonovaní, kedy si telefón priložíme na líce a čuduj sa svete, zrazu sa objaví - nová vyrážka. Pokiaľ nedokážete obmedziť kontakt s mobilom na minimum, zaužívajte si jeden dobrý zvyk. Večer pred spaním si spolu s krémovaním rúk dôkladne vyčistite celý povrch telefónu dezinfekčným prípravkom alebo vlhčenými obrúskami. V období chrípok čistite ráno aj večer a možno vás prekvapí zlepšenie pleti i celého imunitného systému.

Neporiadok v kozmetike

Ďalšia skrytá hrozba pre našu tvár i zdravie sú nevyčistené hubky, štetce a všetky kozmetické pomôcky, ktoré používame na čistenie pleti alebo líčenie sa. Vždy je na to príliš málo času, často sa nám nechce, prípadne práve v tej chvíli zazvoní telefón a my na čistenie zabudneme... Zapamätajte si, že najjednoduchší spôsob, ako si zaviesť infekciu do oka či na tvár, je práve prostredníctvom zlej hygieny v našej kozmetickej výbave. Tu platí rovnaká zásada ako pri mobile – urobiť si z čistenia pravidelnú dennú rutinu. Hubky na mejkap treba umývať hneď po použití, štetce stačí prestriekať dezinfekčným sprejom a 1x týždenne poriadne „oprať“ a vysušiť na čistom uteráku. Apropo uteráky – tie sa oplatí meniť čo najčastejšie, pri akútnom probléme s akné hoci aj denne. Vyvarujte sa používaniu spoločného uteráka na vlasy a telo a v žiadnom prípade ho nezdieľajte s ďalšími rodinnými príslušníkmi!

Nevhodné prípravky

Vedeli ste, že aj najkvalitnejší krém vám môže uškodiť, pokiaľ nie je určený na váš typ pleti? Ak trpíte suchou pokožkou, nemali by ste používať prípravky na potláčanie tvorby mazu či zmatňujúci mejkap. Naopak, problematickej pokožke nesedia hutné, hydratujúce masky či séra, ktoré môžu jej problém ešte zhoršiť. Veľmi opatrní by sme mali byť pri výbere pleťových masiek. Pri novinka sa vždy oplatí poradiť s odborníkom. Pokiaľ po aplikácii cítite na tvári svrbenie či pálenie, nečakajte na uplynutie odporúčaného času, no odstráňte masku čo najskôr a pleť ukľudnite overeným prípravkom. Častým problémom býva prírodná kozmetika a to najmä na jar – v prípade, že trpíte alergiou, overte si, či vám váš obľúbený prípravok nemôže spôsobovať to večné podráždenie a začervenie kože. Opatrní buďte aj pri výbere šampónov – niektoré bylinky môžu vyvolať silný alergický záchvat.

Veľa maškŕt, málo vody

Nedá sa tomu vyhnúť, hoci sa to neľahko počúva. To, čo jeme, sa skôr či neskôr prejaví na našej tvári. Pokiaľ večeriate príliš neskoro alebo radi solíte, ráno počítajte s opuchnutými očami. Príliš mnoho cukru zvýrazňuje vrásky, zhoršuje akné a dodáva pleti sivastý nádych. O pitnom režime ani netreba priveľa rozprávať – je vedecky potvrdené, že ani ten najlepší hydratačný prípravok nedokáže pomôcť, pokiaľ nedodávame našej pokožke dostatok tekutín zvnútra. A pozor – do pitného režimu patrí predovšetkým čistá voda. Sladené nápoje, džúsy, káva či čaj (s výnimkou kvalitných zelených) nám s dokonalou „pleťovkou“ veľmi nepomôžu:) Pokiaľ sa naučíte vypiť pohár vody každú hodinu a obmedzíte sladkosti, do dvoch týždňov v zrkadle uvidíte jednoznačný dôkaz. A možno aj poteší aj číslo na váhe;)

Nočná sova

Pamätáte si na výrok našich mám, že spánok do polnoci je najdôležitejší? Nuž, opäť raz mali pravdu. Dnes už vieme, že najdôležitejšie regeneračné procesy (áno aj tie v našej pleti) prebiehajú v čase od 22:00 – 04:00 hod. Ak si spánok skracujeme neskorým sledovaním televízie či ponocovaním s kamarátmi, musíme počítať aj s unavenejšou pleťou, náchylnejšou na prvé prejavy starnutia. Skúste si aspoň 3x do týždňa ľahnúť skôr, nebudete ľutovať.

Ruky z tváre preč!

Najčastejší a najťažšie odstrániteľný kozmetický zlozvyk je dotýkanie sa tváre rukami – a tým myslíme škrabkanie sa, držanie si líc počas rozmýšľania či neustále podvedomé chytanie si brady v rámci rozhovoru. Nerobte to! Majte pri sebe ceruzku, gumičku alebo čokoľvek, čím dokážete zamestnať svoje nepokojné ruky. Vedome sa sledujte a zmeňte svoje návyky tak, aby ste sa tváre dotýkali naozaj iba pri kozmetickej rutine, a to vždy poriadne umytými rukami. Ak sa vám to podarí, zaručene zmiznú aj ranné nepríjemné prekvapenia:)

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora