Mýty a fakty o micelárnych vodách

9. 5. 2019 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 4 minúty na prečítanie
 

 

Dnes pravdepodobne neexistuje žena, ktorá by nevyskúšala „micelárku“. Jej príchod na kozmetický trh vyvolal doslova prevrat v starostlivosti o pleť. Viete si však vybrať, ktorá micelárna voda je pre vás tá pravá..?

Tvrdenie: Micelárnu vodu vymysleli Francúzi

To je fakt. Jej vznik bol viac než prozaický – okolo roku 1918 celý Paríž riešil akútny nedostatok vody, ktorá navyše bola veľmi tvrdá, čo negatívne vplývalo na zdravie pokožky. Odpoveďou bola alternatíva v podobe micelárnej vody, ktorá dokáže precízne odstrániť mejkap a vyčistiť pleť bez potreby oplachovania tváre. Prvé micelárne vody boli u nás predstavené v 80tych rokoch. Dnes sa hrdia pozíciou jedného z najviac používaných kozmetických produktov. Samozrejme, výskum francúzskych dermatologických spoločností neustále napreduje a dnešné micelárne vody sa od svojich predchodcov môžu značne líšiť. Je dobré všímať si, čo obsahuje tá vaša – nemal by sa v nej nachádzať alkohol, parabény či iné chemické látky. Moderné micelárky rešpektujú váš typ pleti a obsahujú izotonické vody, ktoré nemenia vlastnosti buniek, preto nedráždia pleť, ani sa nemusia po použití zmývať vodou.

Tvrdenie: Micelárna voda nesedí každému typu pleti

Aj tentokrát musíme súhlasiť. Voda s obsahom látok, ktoré na pleť pôsobia zmatňujúco, nesvedčí suchej pokožke. Pri citlivej alebo intolerantnej pleti treba pre zmenu sledovať obsah upokojujúcich látok, bez zbytočnej parfumácie. Niektoré micelárne vody sa musia po použití opláchnuť vodou, čo síce výrobca uvádza na obale, no nie vždy si to všimneme. Takto dochádza k nepríjemným pocitom pnutia a vysúšania tváre. Ak si neviete správne vybrať, pokojne sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom. Našim tipom sú micelárne termálne vody URIAGE, ktoré chránia kožnú bariéru a nespôsobujú nežiadúci diskomfort po odlíčení. Modrá termálna micelárna voda URIAGE je určená na normálnu až suchú pleť, ktorú chráni a hydratuje vďaka obsahu výťažku z brusníc. Mastná a zmiešaná pleť by naopak mala siahnuť po zelenej termálnej micelárnej vode URIAGE, ktorá okrem zdravej hydratácie a ochrany pokožky dokáže prostredníctvom výťažku zo zeleného jablka regulovať tvorbu séra a zmenšovať póry. Citlivú pokožku so sklonom k začervenaniu poteší termálna micelárna voda URIAGE s upokojujúcim výťažkom z marhule. A pokiaľ bojujete vyslovene s intolerantnou, precitlivenou pokožkou, vyskúšajte červenú termálnu micelárnu vodu URIAGE bez akejkoľvek parfumácie, ktorá pleť chráni, upokojuje, hydratuje a kompenzuje účinky použitia vatových tampónov. Produkty URIAGE zakúpite exkluzívne vo vybraných lekárňach Dr.Max alebo na www.drmax.sk/uriage.

Tvrdenie: Micelárna voda nie je na každodenné používanie

S prípravkom vhodným pre vašu pleť, ako sme už písali vyššie, sa určite nemusíte báť pravidelného používania. Micelárne vody obsahujú vysoké percento vody a vďaka micelám zbavia pleť mejkapu, nečistôt a navyše ju hydratujú. Je to jednoduchý a efektívny spôsob čistenia, ktorý je spravidla veľmi dobre tolerovaný a pokožku zbytočne nedráždi. Problém však môže spôsobiť aj obyčajný vatový tampón – pokiaľ je príliš drsný a vy s ním manipulujete neopatrne, mechanicky si podráždite pokožku a diskomfort je na svete. Takisto, ak vata ostáva na pleti, teda sa „chĺpkuje“, vaša pokožka to vyhodnotí ako nečistotu a môže negatívne zareagovať. Veľmi špecifickou oblasťou je očné okolie. Tu sa odporúča používať výrobok, priamo určený na citlivú pokožku okolo očí a hlavne sa neponáhľať. Navlhčený tampón nechajte cca 10 sekúnd pôsobiť, aby mohol rozpustiť mejkap a nečistoty. Potom vatou opatrne čistite oko v smere mihalníc, nikdy nešúchajte ani netlačte.

Tvrdenie: Micelárna voda nepatrí na opálenú pokožku

Jednoznačne mýtus. Keďže čistenie pleti micelárnou vodou patrí medzi tie najšetrnejšie, ktoré pokožku nedráždia ale naopak, dokážu ju zároveň hydratovať, netreba sa ničoho obávať ani v lete. Samozrejme za predpokladu, že pleť nevystavujete slnku príliš, dostatočne sa chránite UV faktorom a hydratujete zvnútra i zvonku.  Spálená a dehydratovaná pokožka by logicky reagovala podráždene na akýkoľvek prípravok, a tak pravdepodobne aj vznikol tento mýtus. Nebojte sa zbaliť si svoju obľúbenú značku so sebou na dovolenku – ušetrí vám energiu, čas aj miesto v kufri :)