Máte suchú pokožku? Najvyšší čas objaviť kozmetiku s ureou

25. 2. 2021 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 4 minúty na prečítanie
 • rozhovor
 • suchá pokožka
 • hydratácia
 • suché ruky

Zaujíma vás, prečo sa látka, nazývaná aj močovina, teší v poslednej dobe tak obrovskej popularite? Odpoveďou sú jej hydratačné schopnosti, ktoré oceňujú nielen suchokožci.

Hoci sa urea v kozmetickom priemysle používa  už veľmi dlho, do popredia sa dostala predovšetkým počas minulého roka. Čiastočne zato môže pandemická situácia, spojená so zvýšeným umývaním rúk. Dokonca aj tí, ktorí nikdy netrpeli nadmerným vysúšaním kože, zrazu pocítili, aké náročné je nájsť vhodný prípravok, ktorý dokáže rýchlo a účinne pomôcť. Práve urea patrí medzi najefektívnejšie hydratačné zložky v kozmetických prípravkoch. Ak ste ju ešte nevyskúšali, je najvyšší čas to napraviť!

Čo to vlastne je?

„Urea (močovina) je v podstate odpadová látka, ktorá vzniká pri metabolizme proteínov a prirodzene sa nachádza v moči. Kozmetický priemysel samozrejme využíva synteticky vyrábanú ureu,“  vysvetľuje dermošpecialistka z lekárne Dr.Max, Veronika Blahová. Močovina, ktorá sa tvorí v tele cicavcov, inšpirovala svojimi pozitívnymi účinkami na pokožku mnoho odborníkov zo sveta zdravia a krásy. Keďže je ľudskému telu prirodzená, dokáže s ňou veľmi efektívne pracovať aj v syntetickej podobe a vyťažiť z jej schopností viazať vodu maximum.

„Lekári ureu považujú za „klasiku“ a používajú ju na výrobu miešaných mastí. O účinkoch urey na pokožku sa hovorilo ešte v antike a využívala sa vtedy primárne v kúpeľníctve,“ hovorí V. Blahová a dodáva: „V súčasnosti maste s ureou predpisujú najmä kožní lekári a pripraviť ju vedia aj naše lekárne“.

Objavte hlavné benefity

Dehydratovaná pokožka je náchylnejšia na poškodenie, spôsobené nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, a nespĺňa svoju obrannú funkciu v takej miere, ako by ste potrebovali. Koža navyše prichádza o elasticitu a objavujú sa prvé vrásky. Aj preto je dôležité vyhľadávať v kozmetike také hydratačné látky, ktoré vašej pleti nielen uľavia od pocitov pnutia či svrbenia, ale tiež dokážu uchovať vlhkosť vo vnútri a preventívne zabraňujú jej poškodeniu.

Urea, obsiahnutá v kozmetických prípravkoch, pomáha pri liečení ekzémov aj iných kožných ťažkostí, má antibakteriálne účinky a efektívne potláča svrbenie, ťahanie či šúpanie kože. Upokojuje podráždenie a pomáha urýchľovať prirodzenú obnovu kožných buniek. V neposlednom rade udržiava pleť hydratovanú a pomáha predchádzať jej predčasnému starnutiu.

Pre koho je urea určená?

„Jej účinky mimoriadne ocenia ľudia so suchou, drsnou kožou, atopici a pacienti, ktorých trápi tzv. keratosis pilaris (kuracia koža), ktorá sa prejavuje v podobe malých suchých pupáčikov na ramenách a stehnách,“ radí Veronika Blahová z Dr. Max.

Oceníte ju aj v prípade, ak trpíte kožnými ochoreniami, ako je psoriáza alebo ichtyóza. Vhodné je používať ju ako doplnok k dermatologickej liečbe, pokiaľ lekár neurčí inak.

Veľmi obľúbené sú prípravky Dr. Max s obsahom urey 10 %, určené na chodidlá. Zhrubnutú pokožku perfektne hydratujú a postarajú sa vám o hladké päty bez prasklín. Krém s obsahom urey 25 % pomôže hrubú kožu chodidiel olúpiť a zvláčniť. Vhodný je napríklad pre diabetikov, ktorí sa o svoje chodidlá musia starať s väčšou precíznosťou, aby zamedzili možným komplikáciám“, dopĺňa svoj tip Veronika.

Ako sa používa?

„Pri vyšších koncentráciách urea pôsobí ako exfoliant, preto sa prípravky s obsahom urey viac ako 20 % používajú len na päty, zhrubnutú kožu na lakťoch a kolenách alebo pri liečbe psoriázy,“  upozorňuje dermošpecialistka. Urea môže na začiatku používania trochu štípať, zvyčajne je to len prechodný stav. Znášanlivosť takýchto produktov si však pred používaním vždy riadne otestujte na predlaktí, aby ste predišli nepríjemným prekvapeniam.

Mali by ste vedieť

Urea je prirodzenou súčasťou tkanív ľudskej kože a tvorí 7 % nášho prirodzeného hydratačného faktora, ktorý však s vekom klesá. Preto je vhodné dodávať ho pleti pravidelne dodávať vo forme krémov a mastí. „Už dávno je vyvrátený mýtus, že hydratačné látky sa nemajú používať v zimných mesiacoch. Vybrať si dokonca môžete medzi ľahšou textúrou pre normálnu a zmiešanú pokožku alebo výživnou formou pre suchú pleť“, dodáva V. Blahová. Línia výrobkov URIAGE Eau Thermale obsahuje ureu v kombináciu s kyselinou hyalurónovou  a glycerinom pre intenzívnu hydratáciu. Tú potrebuje pokožka v každom veku a počas celého roka.

 

BABÉ TELO UREA 10 % TELOVÉ MLIEKO

1×500 ml, telové mlieko

Telové mlieko s príjemnou vôňou obohatené o ureu na každodennú intenzívnu hydratáciu pokožky.
17,19
Ureagamma

1×45 g, masť

Masť pre starostlivosť o nohy
6,39

Ďalšie články k téme Máte suchú pokožku? Najvyšší čas objaviť kozmetiku s ureou

 • Cold Cream: nedajte zime šancu poškodiť vašu pleť

  Cold Cream: nedajte zime šancu poškodiť vašu pleť

  · 4 minúty na prečítanie
  • suchá pokožka
  • suché ruky
  • hydratácia

  Aj vám zdá vaša pleť v zime unavená a suchá? Niet sa čo čudovať. Chlad a mráz citlivej pleti veľmi neprospievajú. Teraz je ten správny čas začať ju chrániť pomocou tzv. cold cream.

 • Rady dermošpecialistky na jesenné obdobie

  Rady dermošpecialistky na jesenné obdobie

  · 4 minúty na prečítanie
  • ochrana
  • hydratácia
  • hyperpigmentácia
  • atopická pleť
  • suché ruky
  • suchá pokožka

  S príchodom jesene začínajú vaše vlasy, ruky či pleť odrazu štrajkovať. Môže za to zmena počasia, ako aj nedostatočná alebo prehnaná starostlivosť. Staráte sa o seba správne?

 • Ako jesť v lete (a nepribrať)?

  Ako jesť v lete (a nepribrať)?

  · 5 minút na prečítanie
  • rozhovor
  • šport
  • zdravá strava

  S praktickým manuálom od profesionálneho trénera, Martina Bartu, môžete oddychovať bez obáv z priberania v lete!

Redakcia BeautyClub Dr.Max