






Aj malé zranenie môže viesť k vážnym komplikáciám, v krajnom prípade až k amputácii končatiny. „Koža diabetika je citlivejšia, veľmi často suchá a popraskaná. Zároveň je omnoho náchylnejšia na kožné ochorenia - kvasinkové, hubové, bakteriálne - než koža zdravého človeka. Aj rany sa hoja horšie,“ vysvetľuje Jana Varsová, farmaceutka a špecialistka na odborné kampane z lekární Dr.Max. Aj preto je potrebné sa o pokožku pravidelne a dôkladne starať a prípadné ochorenia kože začať čo najskôr liečiť. Odborníci z Dr.Max odporúčajú pri starostlivosti dodržiavať niekoľko základných pravidiel.
Diabetici majú nastavenú optimálnu liečbu a ich stav dlhodobo sleduje lekár. No aj oni občas trpia bežnými ochoreniami, ako je kašeľ, nachladenie, chrípka či bolesť v hrdle. Mnohí si sami kupujú voľnopredajné lieky a rôzne doplnkové prípravky, ktorými si chcú pomôcť.
Existuje mnoho vhodných liekov, niektoré lieky a výživové doplnky však obsahujú cukor. Ten sa pridáva primárne na ich dochutenie. Ide napríklad o niektoré sirupy, kvapky, pastilky na cmúľanie, šumivé tablety alebo rozpustné instantné čaje. Cukor nachádzajúci sa v nich môže ovplyvniť hladinu glukózy v krvi. Preto je nutné vyberať také prípravky, ktoré sú vhodné alebo priamo určené pre diabetikov. S ich výberom pomôže lekárnik alebo farmaceutický laborant.