Domáce bielenie zubov – funguje to alebo nie?

9. 11. 2022 · 5 minút na prečítanie

Patríte k milovníkom kávy? Možno ste si všimli, že váš úsmev nie je vždy úplne bezchybný. Bielenie zubov pritom poľahky zvládnete aj doma.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Domáce bielenie zubov – funguje to alebo nie?

Pokiaľ si radi doprajete pohárik červeného vína alebo patríte k milovníkom kávy, možno ste si všimli, že váš úsmev nie je vždy úplne bezchybný. Bielenie zubov pritom poľahky zvládnete aj doma.

Na úvod je dôležité zdôrazniť, že bielenie zubov by malo byť odmenou za pravidelné návštevy zubného lekára a dôkladnú starostlivosť, ktorá ich udržiava zdravé a opravené. Pokiaľ sa rozhodnete začať s bielením, mali by ste si byť na 100 % istí, že netrpíte poškodením zubnej skloviny či precitlivenosťou vašich zubov a ďasien. Namiesto rozličných mýtov na internete, ktoré často vedú k poškodeniu zubov, sa radšej spoľahnite na overené prípravky a postupy.

Čo je to bielenie zubov?

Skôr, než sa pustíte do procesu, ktorý vám zosvetlí farbu vašej skloviny, je dobré poznať niekoľko faktov, na ktoré dlhodobo upozorňujú zubní lekári. V prvom rade si treba uvedomiť, že farba zdravého trvalého zuba sa pohybuje v rôznych odtieňoch svetlej žltej.

 Mliečne zuby sú oveľa svetlejšie ako zuby trvalé, preto sa niekedy stáva, že keď deťom rastú trvalé rezáky, oproti mliečnym zubom vyzerajú byť žlté. Je to normálny jav, no mnoho rodičov má pocit, že si dieťa čistí zuby nedostatočne. Odtieň trvalých zubov je daný geneticky, hoci ho môžu ovplyvňovať niektoré vonkajšie faktory.

 

  • Čím je vaša sklovina tenšia, tým viac bude presvitať prirodzene žltý dentín a zub sa bude zdať žltší.
  • Zuby žltnú aj vekom, pretože hrúbka skloviny sa s pribúdajúcimi rokmi zvykne stenčovať.
  • Ak škrípete so zubami, mali by ste vedieť, že škrípanie spôsobuje stratu tvrdých zubných tkanív.
Nezabudnite na pravidelnú dentálnu hygienu
  • Zmenu farby zubov môže zaviniť konzumácia niektorých nápojov, ako je káva, čaj, červené víno alebo farebné malinovky, vrátane kolových nápojov a džús
  • Mŕtvy zub bude mať po čase tmavšiu farbu kvôli tomu, že už neobsahuje zubnú dreň a nemá prívod výživy.
  • Zmenu farby vašich zubov spôsobuje aj zubný povlak, ktorý odborníci odporúčajú pravidelne odstraňovať pomocou zubnej hygieny. Tú je dobré absolvovať ešte pred samotným bielením – účinok bude viditeľnejší a vydrží dlhšie.

Druhy bielenia

„Dental whitening“ je bielenie zubov, ktoré slúži k získaniu prirodzenej „bielej“ farby zuba. V mnohých prípadoch ide o zosvetlenie skloviny o 1 až dva odtiene. Takéto bielenie viete absolvovať aj doma, keďže aktívne bieliace látky v zmysle „whitening“ nájdete v bežne dostupných zubných pastách.

Pojem „Dental bleaching“ predstavuje bielenie zubov do svetlejšej farby, než je vaša prirodzená. Ide o zosvetlenie o niekoľko odtieňov, vďaka čomu získate naozaj biely úsmev. Tento zásah však nie je vhodný pre každého a mal by ho vykonávať iba profesionál, teda zubný lekár. Najčastejším produktom, ktorý sa používa na bielení zubov, sú bieliace pasty. Tie fungujú na mechanickom alebo chemickom princípe.

O čo ide? Mechanické pasty obsahujú abrazívne častice, ktoré dokážu zo skloviny odstrániť pigmenty. V kombinácii s tvrdou kefkou a zlou technikou čistenia však môže dochádzať k strate skloviny a tvorbe klinových defektov, preto ich odborníci na domáce používanie väčšinou neodporúčajú.

Naopak, pri chemickom bielení dochádza v dôsledku chemickej reakcie k bieleniu sloviny. Tieto pasty môžu obsahovať karbamid peroxidu, enzým glukózy oxidázy, laktoperoxidázy a podobne. Ich bieliaci účinok je v zmysle návratu k vašej prirodzenej farby zuba, vďaka čomu patria medzi šetrnejšie riešenia. Okrem zubných pást na trhu nájdete aj ďalšie produkty ako prášok, nosiče na doma s gélom, pásiky, bieliace svetielka, produkty s čiernym uhlím či bieliace perá. Pokiaľ chcete vidieť výsledky čo najskôr, siahnite po kombinácii bieliacej pasty s gélom, ktoré svoje účinky navzájom podporia.

Správny postup

Naším tipom na bezpečné a šetrné bielenie zubov je inovatívna bieliaca sada PRO32 Whitening Set od Dr. Max. Obsahuje bieliacu zubnú pastu a gél na rýchle domáce použitie. Výsledky uvidíte už po piatich dňoch každodenného bielenia. Ako na to?

Návod na použitie bieliaceho setu Dr. Max
  • Bielenie by malo byť vykonávané raz denne počas piatich po sebe nasledujúcich dní. Najlepšie je nechať si celý proces na večer, kedy už nebudete nič jesť ani piť.
  • Odporúčaná doba bielenia je 20 minút. Výsledky sú viditeľné už po prvom použití, ale plný účinok sa dosiahne po 5 dňoch bielenia.
  • V prvom kroku použite priloženú bieliacu zubnú pastu, ktorá je vhodná na denné použitie. Znižuje sfarbenie zubov, pripravuje ich na celý proces a pomáha udržiavať sklovinu bielu aj po vybielení gélom.
  • Následne z balenia vyberte priložené aplikátory a ponorte ich do horúcej vody na 5 sekúnd. Chvíľu počkajte a po vychladnutí ich umiestnite na hornú a dolnú čeľusť, dobre pritlačte a vytvarujte na požadovaný tvar.
  • Na aplikátory naneste malé množstvo gélu, ktorý slúži na aktívne bielenie zubov bez poškodenia ďasien či zubnej skloviny. Nasaďte si ich na zuby, po 20 minútach odstráňte a zuby opláchnite teplou vodou.

Bieliaca sada pre bezpečné a šetrné bielenie zubov Dr. Max neobsahuje peroxidy, preto nespôsobuje precitlivenosť zubnej skloviny a je bezpečná na domáce používanie. Účinne znižuje zažltnutie zubov. Používajte ju v prípade, že potrebujete rozjasniť a vyhladiť zubnú sklovinu, osviežiť belosť zubov alebo hľadáte bezpečné vybielenie bez invazívneho porušenia zubnej skloviny.



Načo si dať pozor?

Odborníci na zdravie zubov a ďasien sa zhodujú na jasnom nie, pokiaľ ide o rôzne babské recepty a experimenty so zubnou sklovinou. Niektoré látky totiž dokážu zuby nepríjemne poškriabať, v horšom prípade dokonca rozpustiť a výrazne narušiť ich povrch, čoho výsledkom môže byť ešte väčšie zažltnutie skloviny. Problematické je tiež nadmerné používanie bieliacich prostriedkov, prípadne ich nešetrná kombinácia, ktorá môže viesť k citlivosti zubov či zápalom ďasien.

 

Pozor na neoverené "babské" návody na bielenie zubov

Pokiaľ vás zaujíma, ako dlho vydrží efekt bielených zubov, odpoveď nie je jednoznačná. Veľkú úlohu  zohráva vaša životospráva a potraviny, ktoré konzumujete. Takisto treba vziať do úvahy genetické predispozície a spôsob bielenia, ktorý bol použitý. Domáce sady na bielenie sa zvyčajne odporúčajú opakovať 2 až 3x ročne. Medzitým môžete podporiť ich účinok používaním bieliacich pást, ako aj svedomitou zubnou hygienou.




BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme Domáce bielenie zubov – funguje to alebo nie?

  • Ako zabrániť zubnému kazu

    Ako zabrániť zubnému kazu

    · 3 minúty na prečítanie
    Zubný kaz je jedním z najčastejšie sa vyskytujúcich chronických ochorení. Avšak, s pravidelnou starostlivosťou o zuby a ústnu dutinu je možné efektívne predchádzať tomuto problému. 
  • O BeautyClub Dr. Max

    O BeautyClub Dr. Max

    · 2 minúty na prečítanie
  • Ako sa vyvíjajú a rastú zuby?

    Ako sa vyvíjajú a rastú zuby?

    · 3 minúty na prečítanie
    Zuby nám vyrastú dvakrát počas života. Prvým sú mliečne zuby, ktoré neskôr vystriedajú trvalé zuby. V našom chrupu sa nachádzajú zuby v určitom poradí v hornom aj dolnom zubnom oblúku. Každý zub má špecifickú funkciu a je prispôsobený svojím tvarom a veľkosťou.    
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora