Aj zuby potrebujú detox

14. 1. 2020 · 3 minúty na prečítanie

Ideálne dvakrát do roka, minimálne však raz ročne je dobré zájsť na dentálnu hygienu a dopriať tak svojim zubom poriadnu „očistu“.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Aj zuby potrebujú detox

 

 

Jarné obdobie praje očistným kúram všetkého druhu. Popri racionálnej strave by ste mali myslieť aj na vaše zuby. Ak ste sa práve rozhodli dopriať zvýšenú pozornosť svojej ústnej dutine, určite nebudete ľutovať. 

Tak, ako u kozmetičky veľa žien príde na to, že robili chyby pri ošetrovaní pleti, aj u dentálneho hygienika vyše deväťdesiat percent ľudí zistí, že zubnú kefku používali celé roky nesprávne. Patríte medzi nich aj vy?

ČO ZNAMENÁ ZUBNÁ HYGIENA

Okrem klasickej návštevy zubného lekára máte možnosť absolvovať aj zubnú hygienu. Ide o účinnú liečebno – preventívnu metódu modernej stomatológie, ktorá vedie k zachovaniu vlastných a zdravých zubov v ústach po celý život. Práve tu vás naučia, ako sa o ne treba správne starať. Dokážete tak účinne a bezbolestne predísť vzniku zubného kazu, zápalu ďasien či parodontitíde. Dentálna hygiena je tá najúčinnejšia a v konečnom dôsledku aj najlacnejšia prevencia ochorení v ústnej dutine.


PREČO JU POTREBUJETE?

Vedeli ste, že odkedy sa vo Francúzsku stala pravidelná dentálna hygiena u profesionála samozrejmosťou, majú Francúzi jednu z najnižších kazivostí zubov v Európe? Najčastejšou príčinou problémov je zubný povlak, v ktorom sa ukladajú baktérie. Tie pri nedostatočnom alebo nesprávnom odstraňovaní vyvolávajú rôzne zápalové ochorenia ďasien a oslabujú zubnú sklovinu. Aby ste vedeli, ako sa pred ochorením chrániť, prípadne odhalili príčinu vašich ťažkostí, začína každé vyšetrenie malou inštruktážou, na konci ktorej vás čaká veľká motivácia starať sa o svoje zuby lepšie, než doteraz. Návšteva dentálneho hygienika nie je povinná, ale ak si ju zaradíte do vášho kalendára aspoň dvakrát ročne, určite vám pomôže cítiť sa lepšie a vyhnúť sa neželaným návštevám zubára.

TOTO VÁS TAM ČAKÁ

V prvom rade počítajte s inštruktážou správnej techniky čistenia zubov a zabúdaných medzizubných priestorov. Pomôžu vám zvoliť si správne pomôcky a vybrať zubnú pastu presne podľa vašich individuálnych potrieb. Tak, ako vám zubár robí pravidelnú revíziu chrupu a zubných kazov, hlavnou úlohou dentálneho hygienika je dôkladne odstrániť zubný povlak, kameň a prípadné nečistoty. Následne zuby vyleští a nanesie fluoridovú pastu, ktorá ich posilní a zvýši im odolnosť.

Ošetrenie nebýva zdĺhavé ani bolestivé, ak ťažkosti nie sú vážne. V prípade riešenia konkrétneho problému môže byť zákrok citlivejší, no zároveň vás lepšie pripraví na nevyhnutnú návštevu ošetrujúceho lekára.

 

ZVLÁDNETE TO AJ DOMA?

Cieľom pravidelnej návštevy dentálnej hygieničky je vytvoriť perfektné podmienky na to, aby ste mohli vykonávať plnohodnotnú zubnú hygienu aj vo vlastnej kúpeľni. Vtedy sa musíte sústrediť na dva hlavné ciele – v prvom kroku odstrániť zvyšky potravy zubnou kefkou a pastou spolu s použitím ústnej vody, pomôckami na čistenie medzizubných priestorov a v prípade nutnosti i žuvačkou. Druhým dôležitým bodom domáceho čistenia je odstránenie povlaku a jeho kontrola. Ak budete postupovať podľa rád vašej zubnej hygieničky, odmenou vám bude žiarivý úsmev po celý rok.

Ďalšie články k téme Aj zuby potrebujú detox

 • Ako sa vyvíjajú a rastú zuby?

  Ako sa vyvíjajú a rastú zuby?

  · 3 minúty na prečítanie
  Zuby nám vyrastú dvakrát počas života. Prvým sú mliečne zuby, ktoré neskôr vystriedajú trvalé zuby. V našom chrupu sa nachádzajú zuby v určitom poradí v hornom aj dolnom zubnom oblúku. Každý zub má špecifickú funkciu a je prispôsobený svojím tvarom a veľkosťou.    
 • Hoci ochorenia ústnej dutiny často nie sú klasifikované ako najzávažnejšie, ich priebeh môže byť často bolestivý a nepríjemný.
 • Ako sa starať o mliečny chrup?

  Ako sa starať o mliečny chrup?

  · 4 minúty na prečítanie
  Prečo je starostlivosť o mliečne zúbky tak dôležitá, keďže nakoniec vypadnú?
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora