BeautyTalks s Katka duffismakeup: Ak sa o pleť nestaráme, aj ten najdrahší mejkap nám bude zbytočný

19. 12. 2023 · 9 minút na prečítanie

Katka Kondákorová alias duffismakeup učí ženy, ako sa líčiť, starať o pleť a nájsť si tú správnu skincare pre seba. Prečítajte si v rozhovore jej užitočné tipy.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
BeautyTalks s Katka duffismakeup: Ak sa o pleť nestaráme, aj ten najdrahší mejkap nám bude zbytočný

Vyštudovala biomedicínsku fyziku, ale zakotvila pri kozmetike a marketingu. Katka Kondákorová alias duffismakeup učí ženy, ako sa líčiť, starať o pleť a nájsť si tú správnu skincare pre seba. O svoje rady a skúseností sa delí nielen na svojich sociálnych sieťach, ale aj v Dr. Max, kde pôsobí ako marketingový špecialista pre dermo.

V čom vidíš krásu svojej práce?

Ukazovať ženám, ako byť rýchlo a jednoducho krajšie a sebavedomejšie. Najkrajšia reakcia je, keď sa vidia v zrkadle. Často to nie je o tom, aby sme pri líčení použili čo najviac mejkapu alebo ho spravili čo najvýraznejší. Ale práve o drobnostiach, ktoré pomôžu vyzdvihnúť, čo je na každej z nás krásne. 

Kedy si sa dostala k tomu, že líčenie bude to, čím sa chceš živit?
Ešte predtým, ako som začala študovať na vysokej škole, som sa venovala maľbe portrétov. Pre štúdium som s tým však skončila. Počas školy mi začalo chýbať kreatívne vyžitie a mejkap ma veľmi bavil, tak som začala skúšať a doskúšala som sa až sem :) 

Aký obsah rada sleduješ? Ktorým beauty účtom by sme mali dať follow?

Aj napriek tomu, že to už nie je veľmi populárne, stále rada sledujem tutoriály na youtube. Väčšina prešla na krátky obsah na Tik Toku či na Instagrame, no pre mňa sú tieto formáty skôr inšpiračné, ale youtubové dlhé videá dokážu naozaj niečo naučiť. Samozrejme, ak si vyberiete odborníka. Na Slovensku máme veľmi veľa šikovných nielen mejkap artistiek, ale aj tvorkýň beauty obsahu. Som veľmi rada, že veľa z nich môžem nazývať aj svojimi kamarátkami, ako napríklad Lussimakeupartist alebo Makeupbykatka. Tie si určite follow zaslúžia. Rovnako ma bavia aj videá od Drews beauty alebo Denuuusik. Ešte si rada pozriem aj Deli.glow, s ktorou sa podľa mňa stotožní veľa „bežných” žien. Ak by som chcela vymenovať všetky šikovné mejkap artistky/kolegyne z beauty scény, tak by sme tu boli veľmi dlho.

Ako sa od tvojich začiatkov zmenil tvoj prístup ku kráse?

Moje motto od mojich začiatkov je „viac je viac”. Toto zostáva stále rovnaké, avšak upustila som od farebných a výrazných lookov a v bežné dni ma skôr vidíte nenalíčenú. Sústredím sa viac na základ, ktorý je pod mejkapom. Na krásnu pleť. 

Ako vyzerá tvoja skincare rutina?

Moja skincare rutina je jednoduchá, zameriavam sa na jednoduché aktívne látky, ktoré s rozumom kombinujem. Ráno začínam hydratačným tonerom od značky APIVITA.

Toner pripraví pleť na nanesenie ďalších produktov a zvýši jej absorpčnú kapacitu. Tak získam zo svojich produktov maximum. Pokračujem sérom s vitamínom C od značky URIAGE. Vitamín C je skvelým antioxidantom, ktorý pleť krásne rozjasní. Po tom, čo dám séru čas zaschnúť, nasleduje očný krém NUANCE ORGANIC. Ako denný krém používam Water cream od URIAGE. Rada podeň dávam termálnu vodu URIAGE. Mám pocit, že hydratácia, ktorú tak získam, je maximálna. Rutinu zakončujem krémom s SPF50+. Večerná rutina začína dvojfázovým čistením, a to bez ohľadu na to, či som v daný deň nalíčená alebo nie. Používam olej od URIAGE a čistiacu penu od APIVITA. Nasleduje znova toner. Na večer rada používam hydratačné látky, takže aplikujem termálnu vodu URIAGE, na ktorú navrstvím skvelé hydratačné sérum URIAGE. Ak chcem rutinu doplniť, pridám ešte slimačí mucín. Nasleduje očný krém a nočný krém. 

Retinol na pleť nanášam každý druhý až tretí deň, vždy vo večernej rutine. 

Na obrázku je make up artistka duffismakeup v žtých šatách a s výrazným modrým make upom

Spomínaš dvojfázové čistenie pleti, aj keď nie sme nalíčené. Ako by sme sa mali správne odličovať? 

Mnoho z nás si neuvedomuje, že si môžeme domov nakúpiť tú najdrahšiu skincare rutinu, avšak ak pleť vhodne a poriadne nečistíme, je nám zbytočná. Dvojfázové čistenie ješetrné k pleti a neskončíte tak s porušenou kožnou bariérou. Na našej koži sa počas dňa nahromadia nielen nečistoty rozpustné vo vode, ale aj tie rozpustné v olejoch.  Ak preskočíme prvý krok (odličovací olej, mlieko), nedokážeme pleť poriadne vyčistiť.  Tieto produkty vždy nanášame na suchú pokožku a z pleti ich stierame vodou. Ja to vždy prirovnávam k umývaniu mastného taniera. Ak nepridáme saponát, tanier môžeme drhnúť do nekonečna, ale nebude čistý. Druhým krokom je čistiaci gél/pena, ktoré odstránia aj tie najposlednejšie zvyšky. Tie sa nanášajú na navlhčenú pleť. No a výsledkom je krásna čistá pleť, ktorá je pripravená na našu skvelú skincare rutinu.

Micelárka alebo odličovacie mlieko?
Micelárna voda je veľkým boomom už niekoľko rokov. Úprimne sa jej absolútne vyhýbam a používam ju maximálne na odličovanie produktov z chrbtov rúk pri líčení. Micelárna voda je určená na príležitostné dočistenie pleti, nie však na každodenné použitie. Ak vás trápi presušená alebo podráždená pleť či začervenanie a používate micelárnu vodu, skúste ju vymeniť za naozaj kvalitné dvojfázové čistenie. Nehovoriac o tom, že micelárna voda pleť nikdy dokonalo nevyčistí. Preto je moje osobné odporúčanie micelárnu vodu vymeniť za iné produkty. Ako teda môžete vidieť, ja a micelárna voda sa nekamarátime a ja by som ju zo svojej rutiny určite vylúčila. Čo sa týka môjho názoru, máme veľké množstvo skvelých produktov a nimi rada micelárku nahradím. 

Mali by sme rutinu meniť podľa ročných období? Čo do nej zahrnúť teraz v chladnejších dňoch?

Rutinu by sme mali meniť nielen podľa ročných období, ale podľa aktuálnych potrieb pleti. Tie sa menia počas celého roka, a to nielen v závislosti od ročného obdobia. Aktuálne je vhodný čas na používanie produktov určených na bielenie pigmentových škvŕn, napríklad rad Dépiderm, alebo retinolu, ak ste sa ho v lete báli. Hydratáciu tu nejdem ani spomínať, pretože tá je alfa omega počas celého roka. 

Čo ti dáva práca v Dr. Max? Venuješ sa najmä tvorbe obsahu pre BeautyClub.

Beauty Club je zameraný najmä na edukáciu žien a rady od odborníkov. Venujeme sa v ňom témam krásy, ale aj zdravia. Mejkap je dočasné riešenie, avšak s našou pokožkou budeme musieť žiť do konca života. Veľa problémov pleti je možné riešiť práve starostlivosťou o pleť. Snažíme sa aj prostredníctvom sociálnych sietí edukovať o dôležitosti jednotlivých produktov v starostlivosti o pleť, ich správnom používaní a výbere. Sme taká „kamoška na telefóne”, s ktorou sa ale nemusíte baviť (smiech). Jednoducho si nájdete v množstve tém tú, ktorá vás zaujíma. 

Na obrázku je make up artistka duffismakeup s jemným makeupom

Keby si mala vybrať tri kľúčové rady, ktorých sa držať pri líčení, ktoré by to boli?

 • Poriadne si pripravte pleť. Inak mejkap nemusí vyzerať tak, ako by ste chceli alebo nevydrží.
 • Nezabúdajte na hygienu svojich štetcov. Štetce sú nástroje, ktorými aplikujeme líčidlá. Ak máme štetce špinavé a zanesené od nánosov mejakapových produktov, výsledok nebude vyzerať dobre. Nehovoriac o tom, že v takomto prostredí sa baktérie množia jedna radosť.
 • Majte realistické očakávania. Nečakajte, že mejkap v reálnom živote bude vyzerať tak dokonalo, ako vo videách na Instagrame či iných platformách. Pokiaľ točíme video, pleť nasvietime rovnomerne, aby pôsobila dokonalejšie. Navyše, na mnohých fotografiách podlieha pleť retuši. V realite si zapamätajte len jedno: mejkap dokáže zjednotiť farbu, nie však zmeniť textúru. 
  A naopak, najčastejšie chyby, ktoré ženy pri líčení najčastejšie robia?

Tu by som asi vypichla najmä to, že mnoho žien sa častokrát nelíči podľa svojej tváre a toho, čo sa hodí im, ale podľa toho, čo sa hodí niekomu inému, a sú sklamané z výsledku. Preto je potrebné poznať svoju tvár, poznať, čo je pre nás lichotivé a čo naopak nie. Naučiť sa vziať si nielen z trendov, ale zo všetkého, čo vidíme, to, čo je pre nás vhodné a nepreberať veci, ktoré našej tvári „ubližujú”.

Tvoj tajný tip na záver: Ako sa zbaviť alebo ako dokonale prekryť kruhy pod očami?

Kvalitný spánok, rozmanitá strava, dostatok vody v pitnom režime a správna starostlivosť. To sú veci, ktoré naozaj dokážu pomôcť s kruhmi pod očami. Avšak, ak máte kruhy geneticky dané, alebo sú výsledkom veľmi tenkej pokožky v očnom okolí, zostáva vám sa spoliehať na korekciu. Najčastejšou chybou je výber korektora. Marhuľkový, žltý alebo ružovkastý podtón dokáže kruhy nielen zakryť, ale ich aj neutralizovať. V inom prípade môžeme skončiť so šedivými kruhmi, ktoré presvitajú cez korektor.

Ďalšie články k téme BeautyTalks s Katka duffismakeup: Ak sa o pleť nestaráme, aj ten najdrahší mejkap nám bude zbytočný

 • Objavte benefity pupalkového oleja

  Objavte benefity pupalkového oleja

  · 4 minúty na prečítanie
  Je veľmi prospešný pre zdravie človeka, avšak najviac prínos má pre ženy. Používa sa na podporu zdravej pokožky a tiež pri riešení problémov s PMS, plodnosťou a menopauzou.
 • Počas nadchádzajúceho jesenného obdobia netreba zabudnúť vhodne upraviť starostlivosť o pokožku.
 • Najedzte sa do krásy ako Kórejky

  Najedzte sa do krásy ako Kórejky

  · 5 minút na prečítanie
  O ázijských ženách je známe, že sa o svoju pleť poctivo starajú, a to nielen používaním kvalitnej kozmetiky, ale tiež pravidelnou konzumáciu takzvaných „super“ potravín.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora