Ako dostať psoriázu na jeseň pod kontrolu?

26. 10. 2022 · 4 minúty na prečítanie

PharmDr. Rastislav Holický z lekárne Dr. Max prezradil najčastejšie chyby, ktoré pacienti pri liečbe robia a prečo by psoriatici nemali príliš maškrtiť.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Ako dostať psoriázu na jeseň pod kontrolu?

Jeseň a zima sú pre psoriatikov mimoriadne náročné obdobia. Po lete, kedy sa väčšina prejavov tohto ochorenia zvykne výrazne zlepšiť či dokonca úplne zmiznúť, je potrebné opäť sa pripraviť ich zhoršenie.

Slnečné žiarenie, ktoré bráni rýchlemu rastu kožných buniek, zodpovednému za vznik typických „šupiniek“, výrazne znižuje svoje účinky. Keď sa k tomu pridá chladný vzduch a silný vietor, neustále striedanie teplôt pri prechode zvonka dovnútra, pobyt v prekúrených miestnostiach a nebodaj nejaké tie prehrešky v stravovaní, oslabená pokožka rýchlo stráca vlhkosť. Výsledkom je obnovenie chorobného procesu a návrat nepríjemných prejavov psoriázy.

Ako to zvládnuť?

Je potrebné si uvedomiť, že hoci existuje viacero liečebných postupov, stále sa nepodarilo toto ochorenie úplne vyliečiť. Pri dôslednom dodržiavaní nasledovných opatrení však dokážete svoj stav zmierniť alebo dokonca dostať psoriázu do štádia, kedy jej príznaky vôbec nevnímate. Pre úspech liečby je mimoriadne dôležité, aby liečebný proces riadil špecialista, teda dermatológ, ktorý pozná vašu diagnózu a v prípade potreby môže navrhnúť aj podpornú imunologickú liečbu. „Je dobré podporovať funkčnosť imunitného systému príjmom dostatočného množstva vitamínov, minerálov a antioxidantov, ideálne vo forme ovocia a zeleniny a minimalizovať stres“, prízvukuje PharmDr. Rastislav Holický a dodáva: „Osvedčeným bojovníkom proti nervozite a zlej nálade sú prechádzky, a to najmä počas slnečných zimných dní“. Nezabúdajte ani na pravidelný šport.

Pre úspešné zvládnutie náročného zimného obdobia by ste mali dbať na dostatočnú hydratáciu, a to zvnútra i zvonka. Naučte sa vypiť aspoň 8 pohárov čistej vody denne, no pozor – do tohto režimu sa neráta čaj ani káva. „Pacienti by mali dbať na upokojenie podráždenej pokožky. Telo treba hydratovať kvalitnými prípravkami, vyhýbať sa horúcim sprchám či kúpeľom a zapálené miesta chrániť bavlneným oblečením“, radí R. Holický.

Čo ešte pomáha?

Existuje priama spojitosť medzi životným štýlom pacienta, jeho imunitným systémom a stavom jeho kože.

Prestať fajčiť a minimalizovať pitie alkoholu je základom úspešného boja so psoriázou. Vedecké štúdie dlhodobo poukazujú na fakt, že ľudia, fajčiaci tabakové výrobky, sú náchylnejší k rozvoju foriem tohto ochorenia.

 

 

Čo pomáha na psoriázu

Nemenej dôležité je vyhýbať sa jesenným chrípkam. Streptokoková infekcia je známym spúšťačom psoriázy, a to aj u ľudí, ktorí doposiaľ problém s pokožkou nezaznamenali.

Vírusové ochorenia totiž značne narúšajú obranyschopnosť kože. Obmedzte preto návštevy nákupných centier či veľkých spoločenských udalostí, kde je riziko nákazy najvyššie.

Naopak, uprednostnite pohyb na čerstvom vzduchu, kvalitnú stravu a výdatný spánok.  Ak máte možnosť ísť na dovolenku k moru aj počas zimy, neváhajte. Blahodarné účinky slnka dokážu zmierniť symptómy aj na niekoľko mesiacov. V opačnom prípade vyskúšajte napríklad kúpeľnú liečbu, ktorá vie pobyt pri mori plnohodnotne zastúpiť.

Aké sú najčastejšie chyby?

„Tým, že sa psoriáza prejavuje nepeknými vyrážkami na koži, pacienti stále bojujú s predsudkami okolia a strachom, že by mohli byť „nákazliví“, čo samozrejme nie je pravda“, upozorňuje PharmDr. Holický. Práve tento fakt najviac komplikuje dodržiavanie aktívneho spôsobu života, ktorý je pre úspešnú liečbu mimoriadne dôležitý. Postihnutí sa hanbia navštevovať verejné cvičiská či plavárne, držia si od ľudí odstup, čo vplýva aj na ich psychiku.

„Druhým extrémom, s ktorým sa stretávame pomerne často, je podceňovanie psoriázy a nedodržiavanie liečebných postupov s tvrdením, že ochorenie samé od seba zmizne“. Neliečením sa však vystavujete riziku zhoršenia stavu ložísk, ktoré sa môžu rozšíriť na väčšie časti tela. Nebezpečné je aj prepuknutie psoriatickej artitídy, pri ktorej dochádza k zápalovému ochoreniu kĺbov.

 

Jedálniček, maškrtenie a psoriáza

Vedeli ste, že ...?

Rovnako dôležité, ako dodržiavať liečbu naordinovanú vaším dermatológom, je poriadne prekopať svoj jedálniček. Jeho základom by mali byť bielkoviny s nízkym obsahom tuku, mliečne výrobky, vláknina, ovocie a zelenina.

„Pri psoriáze, ako aj pri ďalších ochoreniach, sa odporúča diéta „paleo“. 

Za vhodné potraviny môžeme označiť napríklad mrkvu, tekvicu, kel, kapustu, huby, repu aj čučoriedky, ďalej tiež celozrnné obilniny, avokádo či kuracie a hovädzie mäso, ideálne z voľného chovu“, odporúča odborník z lekárne Dr. Max.

Pri psoriáze existujú isté potraviny, ktoré sa odporúčajú celkom vynechať. Sú to predovšetkým rajčiny, ale aj paprika, zemiaky a baklažán. 

Nadmerný príjem cukru je pri psoriáze veľkým prehreškom, nakoľko môže podporovať zápalové procesy v tele. Neodporúčajú sa ani lieky s obsahom ibubrofenu alebo kyseliny aceteylsalicylovej.

Ďalšie články k téme Ako dostať psoriázu na jeseň pod kontrolu?

  • Ako jesť v lete (a nepribrať)?

    Ako jesť v lete (a nepribrať)?

    · 4 minúty na prečítanie
    S praktickým manuálom od profesionálneho trénera, Martina Bartu, môžete oddychovať bez obáv z priberania v lete!
  • Citlivá pokožka a lupiny trápia polovicu populácie

    Citlivá pokožka a lupiny trápia polovicu populácie

    · 4 minúty na prečítanie
    Problémom citlivej a podráždenej vlasovej pokožky s tvorbou lupín, trpí v priemere každý druhý človek. Ako sa vysporiadať s týmto nepríjemným javom?
  • Prejavy a liečba psoriázy

    Prejavy a liečba psoriázy

    · 4 minúty na prečítanie
    Psoriáza, známa aj ako lupienka, je chronické dedičné kožné ochorenie spojené s imunitným systémom. Postihuje približne 2-3 % populácie na svete. Aké sú jej prejavy a čo môže pomôcť zmierniť psoriázu?
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora