Pitný režim u detí

29. 8. 2022 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 6 minút na prečítanie
 • pitný režim
 • deti
 • dehydratácia
 • voda
Pitný režim u detí

 

 

Ľudské telo je tvorené z väčšej časti vodou, u detí ide dokonca až o 85 %. Aj preto sú naši najmenší mimoriadne citliví na dehydratáciu, ktorá môže vážne ohroziť ich zdravie. Medzi najohrozenejšie skupiny patria seniori, tehotné ženy a deti, ktoré majú často potlačený prirodzený pocit smädu. Preto ich treba vodou neustále ponúkať – ich telo stráca tekutiny oveľa rýchlejšie, než by sa mohlo zdať.

 

Prečo je pitný režim dôležitý?

Voda je nevyhnutnou súčasťou ľudského tela a podieľa sa na všetkých dôležitých metabolických procesoch, ktoré sú nenahraditeľné pre jeho správne fungovanie. Pokiaľ vám voda chýba, väčšinou to pocítite v podobe bolestí hlavy, závratov, podráždenosti, malátnosti či náhlej únavy. U dieťaťa sa rýchlo pridáva nebezpečenstvo dehydratácie, ktorá sa môže poľahky skončiť v rukách lekára.

Voda sa z tela stráca vylučovaním vo forme moču a stolice, ale tiež dýchaním a potením. V horúcich dňoch sú tieto straty prirodzene väčšie, u malých detí je príjem a výdaj tekutín 4–5x vyšší než u dospelého človeka. Najvhodnejším zdrojom tekutín pre čistá voda, pričom jej množstvo závisí od veku dieťaťa, jeho hmotnosti, stravovacích návykov i od faktu, či je stále dojčené.

Vo všeobecnosti sa odporúča piť častejšie a po menších dávkach, aby nedošlo k zbytočnému preťažovaniu obličiek. Vášmu drobcovi skúste ponúknuť pohár vody ihneď po zobudení a pribaľte mu dostatok tekutín so sebou aj do škôlky, tábora či k starým rodičom, najlepšie vo forme funkčnej fľaše, ktorá vodu udrží v príjemnej  teplote napriek horúčavám.

A koľko by vaše dieťa malo vlastne vypiť? Na každé kilo váhy by malo prijať asi 60 ml tekutín - ak je váha dieťaťa 28 kg, jeho odporúčaný príjem tekutín je teda 1,7 l. Vzorec sa u najmenších detí čiastočne mení:

 • u šesťmesačného dieťaťa sa príjem tekutín ráta okolo 150 ml na kilogram hmotnosti,
 • u ročného dieťaťa toto množstvo predstavuje 130 ml/kg
 • a 2 až 4 ročné deti by mali denne vypiť asi 80 - 120 ml vody na kilogram svojej telesnej hmotnosti.
Koľko by malo vaše dieťa vypiť?

Dojčené a nedojčené detí

 • „Ak je dieťa výlučne dojčené, nemusíte sa o jeho pitný režim až tak obávať,“ hovorí MUDr. Alžbeta Béderová, CSc. z Poradne zdravia. Prísun tekutín je u dojčaťa plne zabezpečený materským mliekom, ktoré obsahuje až 90 % vody. Neskôr po prvom polroku, keď už prijíma viac pevnej potravy, môžete postupne pridávať tekutiny.
 • Podobne je to aj vtedy, keď doma používate mliečnu výživu pre dojčatá. Tá sa pripravuje s prevarenou vodou, preto plnohodnotne zabezpečí potrebný prísun tekutín. Odporúčaný pitný režim nedojčeného dieťaťa závisí od jeho veku a hmotnosti, preto je vhodné poradiť sa s lekárom.
 • Ak ste vášmu drobcovi do jedálneho lístka pridali nemliečne príkrmy, začnite mu spolu s nimi podávať aj vodu. Vo všeobecnosti platí, že čím je potravina tuhšia, tým menej tekutín obsahuje. V prípade, že mu pripravíte jablko alebo polievku, je prirodzené, že toho dieťa vypije o čosi menej.
 • „Dôležité je, aby dostatok tekutín prijímala aj dojčiaca žena a aby sa dieťatko mohlo napiť kedykoľvek na požiadanie,“dodáva odborníčka. Treba si však dávať pozor na to, čo pijete. Najvhodnejšie zdroje sú podľa najmama.sk čistá voda, bylinné čaje, prípadne riedené šťavy.


Čo robiť, keď dieťa vodu odmieta?

Čo robiť, keď dieťa nechce piť?

Pokiaľ dieťa vodu odmieta, prípadne v zápale  hry celkom zabúda na svoj pohár s tekutinami, môžu sa u neho rýchlo objaviť varovné signály. Okrem smädu k nim patrí aj menej časté močenie, suchšie sliznice, nepokoj alebo zhoršená koncentrácia pri hre a plnení úloh.

Správna motivácia dokáže zázraky aj u detí, ktoré majú s dodržiavaním pitného režimu problém. Nalejte vodu do farebného pohárika s obľúbeným detským motívom, prípadne pridajte slamky či iné ozdoby. Niektoré deti poteší, keď si môžu samé vybrať svoju fľašu na vodu, prípadne si „požičajú“ tú maminu.

Môžete tiež rozmiestniť viacero pohárovfliaš po priestore, v ktorom sa s dieťaťom nachádzate, aby malo vodu stále na očiach. Nechajte ho pripraviť si vlastný piknik s detským riadom a pitnou vodou, ktorú spolu následne vypijete.

Pre malé deti je najvhodnejším zdrojom tekutín čistá voda, pričom je dobré poznať zdroj, aký doma používate, aby zodpovedal hygienickým nárokom a neobsahoval príliš veľa dusičnanov. Siahnuť môžete po dojčenskej vode alebo filtračných kanviciach, vďaka ktorým môžete kvalitu vašej vody v domácnosti výrazne navýšiť.

Filtračná kanvica prefiltruje vodu od nečistôt a škodlivých látok, akými sú chlór vo vode a organické nečistoty, zníži obsah železa, mangánu a solí. Vďaka použitiu aktívneho uhlia je upravená aj vôňa a chuť vody. Kanvica je navyše cenovo dostupná a praktická pri cestovaní.Tipy na spestrenie pitného režimu

 • Pre deti je ideálna čistá voda bez zbytočných sladidiel či iných pridaných látok. Voda z vodovodu predstavuje vždy dostupné riešenie, keď vás pochytí smäd. Ak sa chcete vyhnúť chlóru a zvýšiť jej kvalitu, vyskúšajte domáci filter na vodu a nechajte vášho drobca, aby vám s prípravou tohto „zázračného“ nápoja pomohol.
 • Opatrní by ste mali byť aj s podávaním minerálok a bublinkových nápojov v prípade najmenších detí, a to kvôli obsahu látok, ktoré sú pre ľudské telo síce prospešné, no vo vyvážených dávkach. Na spestrenie pitného režimu pokojne postačí pohár – dva denne.
 • Ak má vaše dieťa maškrtný jazýček a čistá voda mu nie vždy chutí, skúste použiť  trochu ovocnej šťavy alebo byliniek, ako je napríklad mäta. Chuť sa dá ozvláštniť pár kvapkami citróna, pomaranča či plátkom uhorky.
 • Nezabúdajte tiež zohľadniť fakt, že živé deti na ihrisku toho vypotia o čosi viac než milovníci knižiek a myslite na to, že vodu obsahujú aj mnohé potraviny, vrátane ovocia či zeleniny.
 • Pre domácnosti s väčšími deťmi, ktoré radi skúšajú niečo nové, ponúka jednoduché a elegantné zariadenie SODASTREAM. Zariadenie môžete používať na výrobu vlastnej perlivej vody, ktorú môžete mať kedykoľvek po ruke a zahnať si tak smäd s príjemným letným spestrením bez zbytočného nákupu plastových fliaš.
1×1 ks, od 12 mesiacov, pre chlapca
Výhodné pre Vás a Vaše dieťa. Náustok odolný proti hryzeniu. Súčasťou je aj mäkká silikónova slamka, ktorá sa prispôsobí ústam vášho aktívneho batoľa. Špeciálna slamka zaistí, že pri jeho prevrátení nič nevytečie.
1×1 ks, 230 ml, detský pohár
NUK Magic Cup je vyrobený z vysokokvalitných a pevných materiálov, neobsahuje BPA a je vyzdobený roztomilými motívmi. Skladá sa z niekoľkých častí, ktoré sa dajú ľahko rozložiť a vyčistiť
Aby mohli vaše deti zaháňať smäd aj počas športovania, boli fľaštičky NUK Sports Cup vybavené nekvapkajúcim push – pull náustkom, s ktorým bude hračka fľaštičku používať! Ideálne pre deti od 3 rokov, na hry a športové aktivity.
1×600 ml, fľaša
Sklenené fľaše z edície waterdrop® s objemom 600 ml ti pomôžu piť viac vody na cestách a znížiť CO2 stopu. Fľaša na pitie, ktorá sa neopozerá
1×1 ks, filtračná kanvica
Filtračná kanvica s informačným displejom s indikátorom výmeny filtračnej tablety. Meranie uplynutého času, kvality (tvrdosti) vody a presného obsahu prefiltrovanej vody.
1×1 ks, prístroj na perlivú vodu
Prístroj na výrobu perlivej vody.
1×1 ks, prístroj na perlivú vodu
5.0
(1)
Prístroj na výrobu perlivej vody.

Ďalšie články k téme Pitný režim u detí

 • Ako si poradiť s hnačkou u detí? 11.02.2016

  Ako si poradiť s hnačkou u detí? 11.02.2016

  · 5 minút na prečítanie
  Pri ľahších formách ochorenia sa možno trápia viac rodičia ako dieťa. Hnačka nemusí byť spojená s bolesťami a dieťa okrem častej stolice nemusí mať iné problémy. Horšie sú samozrejme stavy, kedy dieťa trpí bolesťami a kŕčmi. V oboch prípadoch je však najdôležitejšie dodržanie pitného režimu, aby nedošlo k dehydratácii.
 • Pozor na dehydratáciu pri hnačke 16.02.2016

  Pozor na dehydratáciu pri hnačke 16.02.2016

  · 5 minút na prečítanie
  Ako sme už spomínali v článku „Ako si poradiť s hnačkou u detí“, najdôležitejším opatrením pri hnačkách u detí je rehydratácia, čiže doplnenie tekutín a iónov, aby sa predišlo poškodeniu organizmu. 
 • Odborníčka na výživu potvrdzuje: Toto do pohára nepatrí!

  Odborníčka na výživu potvrdzuje: Toto do pohára nepatrí!

  · 6 minút na prečítanie
  • batoľa
  • pitný režim
  • voda
  Všetci chceme pre naše deti to najlepšie. Tak prečo im nedopriať lákavý džús so slamkou či niečo farebné a bublavé, ako pijú „dospeláci“? Podľa MUDr. Béderovej je dôvodov viacero.