Ako zahnať najčastejšie problémy v tehotenstve?

28. 4. 2020 · 3 minúty na prečítanie

Pocit, keď pod srdcom nosíte očakávané dieťa, je nesmierne krásny. No aj toto nádherné životné obdobie môžu narušiť zdanie malicherné telesné problémy. Ako si poradiť s najbežnejšími z nich?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako zahnať najčastejšie problémy v tehotenstve?

Nič sa nevyrovná úžasnému pocitu nosiť pod srdcom vytúžené dieťatko. Ale aj to najkrajšie obdobie v živote dokážu poriadne znepríjemniť zdanlivo banálne telesné ťažkosti. Ako sa popasovať s tými najčastejšími. 

BOLESTI V PODBRUŠKU

Až polovica tehotných žien sa počas gravidity stretla s bolesťami v podbrušku. V prvých mesiacoch ich zväčša zapríčiňuje rozpínanie maternice a jej prekrvovanie. V neskorších štádiách sa môže objaviť aj pri zvýšenej telesnej námahe. Bolesti môžu mať pôvod aj v tráviacom systéme, ktorý v tehotenstve funguje pomalšie. Navyše, zväčšená maternica a hýbajúci sa plod vo vašom tele vyvíja tlak na ostatné orgány.

Pokiaľ pociťujete len mierne bolesti, ktoré sa nestupňujú a po chvíli odznejú, nie je dôvod sa znepokojovať. Pomôcť vám môže teplý, nie však horúci kúpeľ. Možno máte za sebou náročný deň a v tom prípade bolesti zmiernite jednoducho oddychom v polohe, ktorá je vám príjemná. Ak je však bolesť skôr kŕčovitá, stupňuje sa, alebo ju sprevádza krvácanie, ihneď ju konzultujte s lekárom.

 

ÚBOHÝ CHRBÁT

Nielen podbruško, ale aj chrbát dokáže v tehotenstve potrápiť. Niet divu, s rastúcim bruškom sa mení ťažisko rovnováhy v tele, chrbtica nadobúda iné zakrivenie a každý deň dostáva poriadne zabrať. Zanedbanie týchto bolestí môže viesť k tomu, že koncom gravidity už budete mať problém vstať z postele. Naopak, bolestiam sa dá účinne predísť cvikmi. Ideálne je začať už v prvej polovici tehotenstva. Pokiaľ nemáte chuť chodiť na organizované cvičenia pre tehotné, postačí vám aj pár minút uvoľňujúcich cvikov na fitlopte.

 

Posilniť svalstvo chrbta bez toho, aby ste zaťažili kĺby, sa dá aj plávaním. Ide o jeden z mála športov, ktoré si môžete do sýtosti užívať aj v tehotenstve. Preto, ak máte možnosť, určite si choďte zaplávať. Budete sa cítiť oddýchnutá a zároveň fit, a chrbát sa vám poďakuje.

PÁLENIE ZÁHY

Hormonálne zmeny v tehotenstve oslabujú mechanizmus, ktorý oddeľuje obsah žalúdka s pažerákom. Preto tehuľky častejšie pociťujú pálenie záhy aj bez toho, aby sa prejedali alebo si dopriali ťažké jedlo. Netreba však zabúdať na to, že pálenie môžu spôsobovať aj zdanlivo neškodné potraviny. Pokiaľ ho pociťujete aj vy, skúste sa sústrediť na to, po akom jedle sa najčastejšie dostaví. Môžu to byť akékoľvek sladkosti, káva, ale aj kyslé citrusové plody. Tieto potraviny potom obmedzte alebo vylúčte zo stravy. Namiesto liekov si pripravte prírodný liek v podobe anízového alebo feniklového čaju. Dobrou a príjemnou prevenciou je aj každodenná prechádzka na čerstvom vzduchu.


 AU, MOJE NOHY

Celé tehotenstvo ste mali bezproblémové, a zrazu ste na jeho sklonku zistili, že vám do večera opuchli nohy tak, že by ste najradšej do pôrodu preležali v posteli?

Aj opuchnutým nohám sa dá pomôcť. Vyložte ich do vyššej polohy a krúťte v členkoch. Priam zázračné účinky má aj striedavá sprcha s horúcou a studenou vodou.

 

Okrem toho sa usilujte čo najviac relaxovať a neprepínať svoje sily. Napokon, zdravie vás a vášho dieťatka je na celom tehotenstve to najdôležitejšie.

Ďalšie články k téme Ako zahnať najčastejšie problémy v tehotenstve?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora